Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 109

Thread: guppy naste?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    guppy naste?

    astept si eu un raspuns...cum vad cand o femela guppy naste?sunt incepatoare...o am de vreo luna in acvariu alaturi de un mascul guppy 4 sanitari si 1 mascul betta.am observat ca de cateva zile masculul guppy se tot tine dupa femela...ce se intampla?heelp...

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Masculul se va tine dupa ea si cand va fi ,,cu burta la gura". Ar trebui sa ne dai mai multe detalii despre femela: cat este burtica de mare, ce comportament are, etc.
    Cand se apropie sa nasca va avea burtica umflata, aproape patrata, in zona anala se observa o mica umflatura si are un comportament diferit: este nelinistita, se misca de sus in jos pe langa geam.
    Iti recomand sa citesti topicurile din subforumul despre guppy.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    femela guppy

    deci am observat fenomenul de cateva zile) femela este foarte nelinistita,mult mai nelinistita decat de obicei iar masculul pare a fi obsedat de ea) n-o scapa din ochi nicio clipa...burta este mare,femela fiind chiar de 2 ori mai mare decat masculul.cred ca va trebui sa o mut cat sepoate de repede in maternitate...
    O alta problema ar fi cum ar trebui sa ingrijesc puii astfel incat sa nu moara.am patit-o saptamana trecuta,cand o femela molly a nascut si din cati pui a facut am ramas doar cu unul care in cele din urma a murit si el:(

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    386
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu maternitatile streseaza tare femela care urmeaza sa nasca. Daca ai acvariu bine plantat, puii au sanse relativ mari de a supravietui si in acvariul comun. Dezavantajul este ca nu le poti acorda aceeasi ingrijire ca atunci cand ii tii separat. O alta solutie ar fi sa scoti femela cand e gata sa nasca si s-o pui intr-un acvariu separat, cu ceva plante sau eventual un ghem de rafie, ca sa aiba puii unde sa se ascunda. O lasi sa nasca si apoi o scoti usurel de acolo si o pui inapoi in acvariul comun. Si mutatul streseaza femela, dar nu la fel ca o maternitate. Iti dai seama ca urmeaza sa nasca si dupa cum incepe sa mature geamurile acvariului (inoata in sus si-n jos pe inaltimea acvariului). Cand i sa apropie ora, se izoleaza undeva si sta acolo, linistita, respirand sacadat.

    Revenind la ce ai tu in acvariu: guppy se inteleg bine cu acel betta? Intreb pt ca in general betta se tine separat de orice alta specie, ba chiar si de propria-i specie. Dar am citit despre cazuri in care betta nu avea nimic cu ceilalti pesti din acvariu. In orice caz, mare atentie la betta, iti poate ataca guppy si in mod sigur, daca vede pui micuti de guppy ii mananca.
    Acvariu 72 L, filtru Tetra 600l/h, incalzitor Resun 100W, temperatura 25 grade C

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    italy
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Am o femela de guppy si de 1 saptamana inoata haotic,de sus in jos si de jos in sus`u acvariului.
    Ce trebuie sa fac...trebuie sa fete ? HELP pls

  6. #6
    High member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    509
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by milooo
    Am o femela de guppy si de 1 saptamana inoata haotic,de sus in jos si de jos in sus`u acvariului.
    Ce trebuie sa fac...trebuie sa fete ? HELP pls
    Daca e de-o saptamana, stai linistit ca nu se abtinea ea o saptamana ca s-o pui tu la fatat . Daca are burta neagra asteapta. Cand ii va creste burta foarte mare fi cu ochii pe ea. Va veni si ziua cand vei vedea cum ies codite din burta ei .
    ::HRANA VIE::DANIO RERIO::

    WebDesign Profesional la preturi mici-mici. Detalii pe privat.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Deva
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    Uitati aici femeluta care trebuie sa "nasca" in 2-3 zile...poate va ajuta cu ceva


  8. #8
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    perfecta poza didactica rolmodel eu nu inteleg un singur lucru la ce tot spune lumea cu comportamentul femelelor inainte de nastere...eu cresc gupy de ani buni si nu am avut in tot acest timp nici o femela care sa fie agitata inainte de nastere chiar si cu cateva zile inainte, toate frumos linistite, nici urma de inotat de sus in jos la sticla...nu stiu ce o fii si cu asta dar na, daca voi ati vazut asa ceva...eu sincer NU (scuze de off topic)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    curtea de arges
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes

    cat timp>???

    cat ii mai dati femelei astea ca sa nasca??? http://img11.imageshack.us/my.php?image=dsc03644j.jpg

  10. #10
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    frumoasa femela, dupa parerea mea intre 1-3 zile...dar ma pot si insela
    edit: nu avea cum sa fi fatat si sa ramana asa plinuta, pata neagra nu se vede cred eu din cauza unghiului din care e facuta poza sau a luminii...

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •