Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 293

Thread: ARAD

  1. #21
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Lupule, aradul e cam varza... spun cu tristete..
    Adica sunt pe acest forum de cat timp ?? doua luni? ma rog.. Am facut oferte cu plante, pesti (e drept, plante destul de comune, pesti nu cine stie ce soiuri) si pana acum nu m-a contactat nimeni pe PM sa zica: "pregateste plantele ca vin pe la tine sa discutam...". Nu prea vad cum sa ne organizam. Pe forum sunt prea putini useri ACTIVI in Arad.

    Inclusiv la provocarea mea (pe care unii o considera o gluma) referitoare la incercarea de a impune preturi de dumping in piata - nici o reactie de la aradeni.. Da n-au intrat zilele in sac.

    Numai bine!
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  2. #22
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Lugoj
    Posts
    349
    Post (Dis)Likes
    @Gabii, ce zici daca ne-am unii fortele? Ceva de genul Timisoara-Arad sau Banat sau ... ma gandesc ca daca va fi scris "Timisoara-Arad" poate cine e din Lugoj (ca mine) sau Buzias, sau stiu eu ce localitate invecinata va spune ca nu e nici din Timi, nici din Arad asa ca nu se baga. O idee, ceva ...?

  3. #23
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes

    pet-shp piranha din Arad

    va salut!

    M-am hotarat sa scriu acest post c asa imi exprim frustrarea fata de acest magazin.
    Dupa ce magazinul din mall s-a desfiintat odata cu mall-ul din arad, au ramas practic 3 magazine de pesti..
    Saptamana tracuta, mai exact miercuri seara am primit acvariul pentru vivipari. Stiam ca nu am filtru, incalzitor si alte alea alea asa ca am decis sa ma opresc la Piranha, ca era in drumul meu. Vazusem acolo un filtru SP2500 - de care mai am 2 bucati acasa - si mai vroiam unul. La Zoo-Center de trei saptamani i-am tooot batut la cap sa mai aduca naibii inca unul ca imi trebuie mie, nicicum nu am reusit. Adica neon mi-au adus, filtru nu! La zoocenter era 37 ron, la piranha 43 ron. Daca nu am gasit la zoo - am zis ca nu mai pot astepta si am mers la astia.. Era 17 fara 8 minute.. m-am bucurat ca am gasit deschis, ei au program pana la 17.00
    intru, vad pe tanti aia cu ochelarii mari, dau "sarumana" si o intreb daca s-a inchis, si imi spune cu juma de gura"nnnnnu" - asa ca sa fiu scurt si la obiect cer direct filtrul ala de care aveam nevoie. Cer si niste hrana trocco, si 2 metri de furtin de aerare + un burete bolborositor plus un robinet de plastic pentru aerare.. marfa de 55 de ron. Si dau sa ma uit si la pesti, numai ca tanti cealata, aia mai tanara- stinsese lumina. Am intrebat- "pot sa ma uit nitel si la pesti, ca as dori ceva anume...." cica: "deeea, daca vedeti ceva... pe intuneric...". Am creziut ca glumeste, adica vine clientu dispus sa cheltuie dintr-un foc peste juma de milion si mai vrea si altceva.. si tu c asi patron il tratezi cu tifla si cu zeflemeaua... Am sperat sa se simta tanti ailalta mai tanara (cred ca sunt mama si fiica, amandoua au ochelarii mari si croiti pe acelasi calapod) am mers la pesti si m-am uitat la ei PE INTUNERIC! Si nici de-ale dreauc nu s-au sinchisit sa aprinda lumina pentru un minut. Asta e, nesimtirea e mare la romani.
    Daca as fi avut in alta parte de unde sa cumpar filtrul ala - le-as fi multumit frumos de amabilitate si ieseam din magazin.. Din pacate chiar am avut nevoie de filtru si nu puteam sa plec fara.
    Am renuntat totusi la alte accesorii, de care mai aveam pe acasa si puteam supravietui pana a doua zi fara ele: Incalzitor cu termostat, hranitor de tubi, pompa de aerare, si cel mai important- intentionam sa iau si o canistra fluval 304, ca e la pret bunicel la piranha. da prefer sa nu mai calc pe la ei. Asa s-a purtat cu mine, mai lipsea doar sa ma imi dea un sut in fund si sa ma scoata afara, ca deh, am avut nesimtirea sa vin la ei cu 8 minute inainte sa se termine programul.
    Cand sa plec imi zice tanti aia tot asa expeditiiv si la zeflemea.. "pentru bon sa treceti maine ca azi am inchis casa - ca fara bon nu e valabila garantia la filtru" - si uite asa a trebuit a doua zi sa imi fac timp sa trec iarasi pe la ei. M-am uitat la ceas de curiozitate - am stat in magazin fix 5 minute, la fara trei minute iesisem afara pe usa. in urma mea au si inchis usa..
    A doua zi pe la pranz m-am dus iarasi la ei. Am intrat, m-au recunoscut, de data asta tanti aia tanara era mai amabila.. Am mers la pesti si m-am uitat in acvariul cu Guppy - Atentie MARE, am vazut cu ochii mei 2 -3 pestisori in AGONIE, plus unca unu MORT dupa o planta. Cam jumatate erau lungiti si suptiri.. ca si cum i-ar fi supt cineva pe timpul noptii. in fine, nu am mai luat nimic si nici nu voi ma lua nimic d ela ei, cu toate ca ei sunt distribuitori de ciclide africane, au ciclide la pret bun!
    In alt bazin am mai vazut pestisori morti.
    Aveti grija cei care luati pesti de acolo! Mai ales Guppy.
    aaa, si de curiozitate... luati un peste, pe al mai ieftin... da s afie ceva cen corry, mai greu d eprins - sa vedeti ce o sa va amuzati de cum stie tanti aia mai tanara sa alerge pestii facand un talmes-balmes cu plantele in timpul alergaturii cu minciogul prin acvariu. Eu cu o luna jumate in urma am luat 5 corry albinosi, e drept, 1 leu bucata, da erau miiici de tot. Dupa cat de brutal s-a comportat cu ei - am fost surprins ca nu a murit decat unul...

    numai bine!
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  4. #24
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Referitor la felul cum recepteaza vanzatorii activitatea de pe forumuri. Daca la inceput eram cantitati insicnifiante, tinand cont de raspandirea internetului si de impactul ce il are asupra populatiei, au ajuns sa vada ce forta are curentul de opinie ce se formeaza pe forumurile de specialitate. De accea va indemn sa scrieti ce se intampla, scrie-ti cum sunteti tratati: de acord sunt si ei stresati dar noi muncim pentru acesti bani si nu nii da patronul pentru ca radem la el.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Arad
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Salut tuturor acvaristilor din Arad si nu numai.
    Gabii magazinul din mall (zoocenter) l-am vazut undeva la UTA nu mai stiu exact strada , dar daca am drum pe acolo revin cu informatii.

  6. #26
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Zoo-center - stiu unde e, nu asta e problema...

    Apropo, sa nu se inteleaga ca fac antireclama, nu am nimic de castigat daca fac lucrul asta. am sa spun mereu si mereu ceea ce ma deranjeaza.. cu privire la tema asta - acvaristica.

    De la un amic am aflat ca la Piranha - magazinul din MICALACA, deci al doilea magazin piranha- acolo el a fost intotdeauna bine tratat, plus ca pestii de acolo nu i-au murit niciodata. Eu nu am fost niciodata in micalaca sa vad ce e acolo...



    Duminica am fost in piata.. cam ploioasa ziua, io cam racit si cu dureri de cap - am trecut doar sa vad care-i treaba, deh si io prin zona.. plus ca am trecut sa ma interesez de un tip care e mare crescator de iepuri si sobolani, pardon , cincilla- pe langa asta e mare vanzator de praf in ochi si poze cu crapi koi...
    Ce am observat -
    varietati multe de guppy, multe varietati de molly, da mai putin (adica deloc!) black molly si white molly.
    In afara de Gabi, cel cu preturile cam mari - nu prea mai are nimeni multe sortimente si varietati de pesti.. la gabi erau pesti frumosi, de fapt el are cei mai frumosi pesti..
    Plante: - nu am venit pe piata de ceva vreme cu plate, plantele care le mai am le-am pus la dospit sa faca pui. Drept urmare valisneria preturi de la 5 ron, practic 5 ron e minimul, nu am vazut planta mai ieftina de 5 ron.. La un moment dat a venit un nene cu o plasa .. cu plate. nu am fost pe faza si a venit baiatul ala ce vinde plante- i le-a cumparat pe toate la en-gros... cu scopul de a le revinde.. Deh, exact ca si in pietele de marfuri. Asta e, nu-i bai.. daca stau bine sa ma gandesc.. am potential, am balta, am unde, deci la un moment dat tot dau io lovitura cu plantele . Mai ales ca se incalzeste vremea, se incalzeste apa la mine-n balta si pot creste plante la gramada! Cam in 2 saptamani dau prima coasa in acvariul din sufragerie, estimez ca voi avea vre-o 20 -30 de Valisneria.
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Arad
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Zoomania am vrut sa spun , mea culpa.
    Ei mi se par cei mai seriosi din Arad si aveau la mall niste plante care nu se mai gasesc nicaieri la noi in oras.

    Respect

  8. #28
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Va salut!

    ieri au bagat marfa la Zoo-center!!
    Masculi rosii si albastri de betta... molly balon, in fine au dus marfa proaspata
    au bagat niste pestisori ciudati, ca si niste serpisori, cu cioculet miiiic si ascutit in loc de gura. Mi s-au parut foarte interesant, inca nu i-am identificat... sunt taaare ciudati, stau si se holbeaza la pietris cu rabdarea de la betta, si de-odata infi ciocu in substrat si se zvarcolesc , iau din substrat numai ei stiu ce si apoi isi vad mai departe de holbare... Nu i-am observat s aaiba treaba cu ceilalti pesti.
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  9. #29
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Lugoj
    Posts
    349
    Post (Dis)Likes
    Am vazut si in Lugoj asa ceva saptamana trecuta. Se pare ca e aceeasi sursa de aprovizionare (ceea ce,zic eu, e bine pentru noi). Ti-ai luat?

  10. #30
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Normal ca nu am rezistat, am luat 2 bucati, da sunt prea haiosi si cred ca mai cumpar vre-o doi trei.
    Mai greu o fi pana invat denumirea corecta. La Girinoceilus mi-au trebuit 2 saptamani ca sa retin numele..
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •