Page 50 of 150 FirstFirst ... 40484950515260100 ... LastLast
Results 491 to 500 of 1493

Thread: TIMISOARA

Member Medevel's Avatar
    Post (Dis)Likes
    iti dau eu mai tinere 2-3 buc de guppy
    si tetra sunt ok .

Member
    Post (Dis)Likes
    manu nu mai ai nevoie de ceva masculi si femele?

poate trec in cateva zile si am ceva frumos

Very high member manu's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Temerarul
    manu nu mai ai nevoie de ceva masculi si femele?

poate trec in cateva zile si am ceva frumos
    as mai inghesui o pereche de gup acolo, dar e cam mic borcanu' ... nush ce sa zic
    ai ceva specie mica mica? :P

Member
    Post (Dis)Likes
    femele am doar uriase ... cam 4-5 cm, dar am 2 masculi micuti si frumosi...

Very high member mita's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Sal'tare!

Nu prea mai am timp sa intru pe forum :-(, desi promit ca am sa o fac...
    Acum ma impinge de la spate nevoia :-)
    Am de dat :
    - plante - ca de obicei : ludwigia (Manu, iti mai trebuie? Ai prioritate), elodeea, cabomba. Si cred ca si niste echinodorusi - sa vad.
    - o puzderie de guppy cam de 1 cm. De astia trebuie sa ma scap caci au invadat pur si simplu acvariul de 80l alor mei. Cred ca sunt 100 buc acolo :-)
    Nu sunt ceva de "rasa". Asa, mai maidanezi :-)

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    @Mita

Ma inscriu eu la una doua fire de ludwigia si un echinodorus ca tot vroiam sa mai lucrez la partea de background a acvariului. Am fost prin magazinele din Bucuresti in concediu si m-am intors cu mainile goale; ori am nimerit rau ori sunt toate pe duca. Sa vad cum facem poate dau o fuga in Tm in perioada urmatoare.

Member
    Post (Dis)Likes
    @mita... as vrea si eu niste puiuti de echinodorusi... doar ca nu stiu cand ajung prin tm... prin 1 septembrie daca mai ai...

@ manu - mai vorbim inainte de a ajunge in Tm

Member Medevel's Avatar
    Post (Dis)Likes
    @mita -mersi sunt superbi guppy

Junior Member
    Post (Dis)Likes

hello everyone

buna tuturor. sunt si eu de prin zona, fibis, 31km de timisoara, si am cateva intrebari pentru timisoreni. intai sa va povestesc sa intelegeti mai bine. acum cateva luni, ~5, mi-am luat un acvariu minuscul d 15l din Iosefin, 2 carasi care nu stiam ce sunt si cat pot creste si i-am adus acasa. cand am ajuns, ce ciclare, ce azot, sg lucru facut bun k i-am tinut cu punga in care erau in apa in care erau, pusi in apa in care urmau sa stea k sa ii obisnuiesc cu temperatura, asta pt k mi-a zis-o vanzatorul. vre-o luna am avut prbl cu apa, era murdara pt k dadeam prea multa mancare si pt k nu era ciclat. m-am apucat sa citesc pe aici si acum stiu cate ceva, intre timp am adaugat 2 pui de sanitari, inca nu stiam k suprapopulez, am schimbat acvariul cu unul de 30 si am luat filtru d 250l/h(pompa aer aveam deja). dar incepe sa-mi fie frica ca-mi omor pestii, e mic spatiul sunt ff constient. partea proasta ca sunt finantat de tata care nu prea intelege de ce atata cheltuiala pt ceva care nu e folositor ci doar interesant, pt el. asa k trebuie sa ma descurc singur. as vrea sa fac un acvariu de aprox 100-120l, in care sa-mi pot continua experienta cu carasii, aceasi, pt k imi plac si m-am atasat de ei, dar nu stiu de unde sa incep. am citit articolul despre cum sa faci un acvariu home maded, sincer nu m-as incumeta singur daca nu iasa o sa ma zgrabal pe ochi pt cheltuiala, nu e mare dar cand nu ii castigi tu si te chinui sa-i obtii devine o suma mare. te gandesti in momente de genul la donatii. dar sa fim seriosi cine doneaza acvariu d 120...asa k am venit sa va cer ajutorul, de unde in tm pot lua sticla de 8-10 gata taiata pe dimensiunile dorite de mine, ce silicon(firma si nume produs)trebuie sa folosesc si daca il gasesc la practiker dak nu unde..? doneaza cineva sticla? repet sticla nu acvariu. parchet-ul cam cat e de scump? unul care sa nu se umfle de la aburi si stropii de apa facuti de bulele de la pompa?si de unde il cumpar? mai exact vreau sa ma ajute cineva, sau mai multi, cu cea mai ieftina si buna solutie de a face rost de un acvariu pt carasii mei. nu vreau sa-i dau sa iau altceva pt k nu am cui si pt k imi plac ff mult, sunt dragalasi, sunt isteti si imi place k sunt mai agresivi nu se sperie :X.
    ps: am spus mai sus sticla de 8-10 pt k de 6, cum facuse tipul din topicul de la articole cu acvariu home maded mi se pare prea subtire pentru asa un volum si chiar nu vreau sa recurg la intaritoare, nu am chef sa-mi testez cunostintele si experimente de fizica pe acvariu mai bine mai sigur. desi sigur e mai scumpa:((. A, si dimensiunile? ce dimensiuni sa aleg, in special in lungime si inaltime pt o iluminare buna si ieftina, sa-mi incapa neoane ieftine, am inteles philips si osram, si sa patrunda lumina pana jos. substrat? nu e ok nisipul de constructii? as putea sa mai fac rost de ceva pietris marunt 1-3 mm dar nu ff mult, restul ce mai trebuie sa cumpar? deci mai pe scurt, un acvariu de la 0, home maded sau luat de undeva ieftin. help me. multumesc de pe acum tuturor celor ce ma vor ajuta. imi cer scuze daca nu am postat in locul corect rog un moderator/admin sa-mi spuna unde sa postez si sa stearga postul. am postat aici pt k e topicul timisorenilor.

High member
    Post (Dis)Likes
    te-ash putea ajuta eu cu construirea acvariului ... io mi-am facut peste 15 acvarii si sunt crescator de guppy am facut acvariu de 150 l care tine f bine cu cateva intarituri laterale din sticla de 8 .. si alte acvarii sub 100 l - peste 60 l

problema e ca sunt din arad ,,,

Page 50 of 150 FirstFirst ... 40484950515260100 ... LastLast