Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 48

Thread: Live rock, live sand

  1. #1
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes

    Live rock, live sand

    Am citit ca aceasta roca vie este componenta esentiala a unui acvariu de recif fiind principalul filtru biologic al acvariului, motorul intregului recif.
    Sunt curios... se gaseste si pe la noi sau trebuie adusa din afara?

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    se gaseste . Uite dovada chiar aici pe forum http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=13532 . In plus cred ca poti apela cu incredere la cei de la reef.ro .
    Numai bine .

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos de informatie. Daca eram mai avansat cu pregatirea bazinului as fi luat de pe forum, cu 35 lei/kg.

    Ideea e ca planuiesc un nano-reef pentru care am nevoie de 15-20 kg de piatra vie. cum cheltuiala va fi destul de mare, trebuie sa gasesc o sursa ieftina.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    41
    Post (Dis)Likes

    Live Rock

    M-ar interesa daca dintre marinarii cei vechi stie cineva un site extern verificat, pe care se poate comanda roca vie, eventual chiar si substrat viu.

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Nu se merita pentru ca transportul pana in romanica dureaza mai mult de 24 de ore, si cand ajunge piatra nu o sa mai fie prea vie...

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Nu zau, ca daca vine din Pacific dureaza 2 ore, nu?

    PS: Shhhh...work in progress...

  7. #7
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pufiman
    Nu se merita pentru ca transportul pana in romanica dureaza mai mult de 24 de ore, si cand ajunge piatra nu o sa mai fie prea vie...
    Pardon.
    Si cum se poate trimite de la mama ei (Fiji, Tonga) pana in Europa in mai putin de 24 ore?
    Am auzit de cazuri in care a fost trimisa din Fiji in State invelita in hartie de ziar umezita...
    Stiu ce zici tu, ca pana la destinatie nu supravietuiesc toate organismele din piatra, dar se trimite piatra vie in toate colturile lumii si acvaristii au piatra vie "adevarata" in acvarii.
    Trebuie mai multa atentie la transport, nici macar conditii speciale.
    Problema este: merita atata agitatie, mergi pana la dealer - care nu este neaparat in apropierea cunostintei "din afara", trebuie sa ai loc in masina, eventual intr-un butoi cu ceva apa sarata, sa ai grija ca acum e mai frig afara, ca sa iesi cu cat mai ieftin?

    LE: @Rattle: aha! Ia dezvolta....
    Nu stam in loc de nimic...

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LauraP
    ...ca sa iesi cu cat mai ieftin?
    Pai... cu 50% e bine?

    Apropo, cata sare Sera trebuie sa pun la 10 litri de apa RO? Am inteles ca 330g, e corect?
    Nu am salimetru inca, si nici nu-mi trebuie deocamdata, insa trebuie sa pregatesc amestecul pentru butoiul in care voi tine piatra la curatat... sper sa nu am probleme, ca o sa fiu plecat saptamana viitoare... plus o scurta excursie zilele astea...

    Nicu m-a sfatuit sa bag in butoi si un powerhead si o pompa de aer. Alte sugestii?

  9. #9
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    am vazut la reef pe sait salimetru cu 22 lei. ai putea sa iei unul......

  10. #10
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Asa este, da' mi-am comandat deja refractometru ... din pacate mai dureaza pana vine, si decat sa dau 22 lei pe un salimetru care imi trebuie o zi, mai bine iau un test de banii aia (plus inca ceva)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •