Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 46

Thread: "Vanatoare" de Artemia salina

  1. #21
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    off topic: artemia congelata se gaseste cumva de vanzare si in petshop-uri?

  2. #22
    High member belzebut's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    constanta
    Posts
    802
    Post (Dis)Likes
    pentru cei interesati din zona constantei artemia creste si in techirghiol , nu ma intrebati zona de recoltare ca nu stiu nu am recoltat nicodata. deasemena la Sovata mai este un lac in care creste in mod natural artemia, sau cel putin era am fost cand eram de o schioapa si nu am vrut sa intru in apa tocmai din cauza "ganganiilor" care erau asa de multe ca schimbau culoarea apei.

    tudor depinde de zona si de propietarul magazinului de exemplu in constanta nu gasesti.

  3. #23
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Am repetat astazi actiunea "ciorapul intins" impreuna cu Ionik-ab. Rezultat satisfacator, aprox 3 kg Artemia recoltata intr-o ora de "ciorapeala". Nici nu e de mirare la temperaturile care sunt pe afara. Ce am remarcat fata de data trecuta, sunt saculetii cu oua pe care ii poarta fiecare individ.
    Deci, care mai e din zona si are chef de o excursie la Ocna Sibiului, nu ezitati, inca se mai prinde.
    Inchei cu deja clasica urare: CIORAP INTINS!!!

  4. #24
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    170
    Post (Dis)Likes
    Cica este artemia si in lacurile sarate din Turda . Oare prin perioada asta se pot prinde ? Daca da, m-as duce si eu sa ciorapesc un pic.

    Aviz celor din apropierea Turzii: vreti sa organizam intr-un weekend o ciorapeala in Turda ?

    Cu stima

    Later edit: Toata stima, tot respectul pentru colegul acvarist si forumist szabolcs care mi-a vandut pontul referitor cu artemia din Turda

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by harry-ab
    Am repetat astazi actiunea "ciorapul intins" impreuna cu Ionik-ab. Rezultat satisfacator, aprox 3 kg Artemia recoltata intr-o ora de "ciorapeala". Nici nu e de mirare la temperaturile care sunt pe afara. Ce am remarcat fata de data trecuta, sunt saculetii cu oua pe care ii poarta fiecare individ.
    Deci, care mai e din zona si are chef de o excursie la Ocna Sibiului, nu ezitati, inca se mai prinde.
    Inchei cu deja clasica urare: CIORAP INTINS!!!
    Stii cumva cand apare artemia la ocna sibiu? anul trecut am fost de multe ori la ocnele sibiului dar nu stiam ca aia e artemia.:(

  6. #26
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    170
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Strong-Man
    Stii cumva cand apare artemia la ocna sibiu? anul trecut am fost de multe ori la ocnele sibiului dar nu stiam ca aia e artemia.:(
    Am inteles ca apare cand temperatura apei creste la peste 6 grade C, asta fiind o regula generala si nu se aplica doar la ocnele sibiului sau in turda

    Cu stima

  7. #27
    Base member ADI_SABA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    SIGHETU MARMATIEI
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    Apoi,dreptate aveti voi! dau o gramada de bani pe cutii cu oua de artemia,astept pana eclozeaza,umplu camera cu borcane .... si eu am 2 lacuri cu apa sarata la vreo 15km de unde stau.Am intrebat un acvarist mai batran si a zis ca sigur sunt,pentru ca si el recolta odata de acolo. Asa ca astept sa se incalzeasca apa. Ce m-as face fara voi?

  8. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    BAIA MARE
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Imi spui si mie te rog unde sunt lacurile astea sarate la noi in zona?

  9. #29
    Base member ADI_SABA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    SIGHETU MARMATIEI
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    lacurile sunt in Ocna Sugatag ! bafta!

  10. #30
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Ca tot e mai nou topicul asta si se face referire la valoarea nutritionala a artemiei,as vrea sa ma lamuresc mai bine in privinta asta.
    Am inteles ca nauplii proaspat eclozati sunt mai nutritivi decat artemia matura,chiar vazusem discutii in care se spunea ca artemia matura este egal cu zero, asa o fi?

    As vrea sa-mi hranesc vietatile cu artemia matura vie,as renunta la cea congelata din motive lesne de inteles,dar vreau sa stiu daca se merita.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •