Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 35

Thread: Autumn vs Reflections

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes

    Autumn vs Reflections

    Si iata, dupa indelungi asteptari, am reusit sa atentez la un peisaj acvatic. Incepem cu cateva date tehnice:
    Acvariu: 130l brut (80x40x40); Iluminate 5xT5 osram 965 24w (pauza de 3 ore la pranz, timp total de functionare 9 ore/zi; Filtrare: filtru extern Jebo 828 (un strat bureti, 3 straturi siporax.. sa fie.. :P ), Filtru UV Jebo 11w; Fertilizare: Substrat Eco-Complet+JBL Ferrotabs, Tropica nutrition plus (1 data pe sapt), Dupla plant 24 (zilnic), Seachem Flourish Excel, aditie co2 DIY (deocamdata)
    Plante: Nesaea Pedicellata, Micranthernum Umbrosum, Blyxa Japonica, Heminathus Callitrichoides Cuba, Pogostemon Helferi, Microsorium 'Narrow' , Weeping Moss, Java Moss, Riccia Fluitans (sau cornelius riccia ), Didiplis Diandra, Hemianthus micranthemoides, glossostigma si Heterantera Zosterifolia.. care mi-a dat maaaari batai de cap.
    Vietuitoare: 4xotocinclus, 8xiriatherina werneri, 2xramirezi .. si posibil ceva melci mici si gustosi pentru rami
    Parametrii: nh4 - 0 ; no2 - 0 ; no3 - 10 ; ph - in general 6,5 dar in caz de schimburi partiale ajunge si aproape de 7; gh - 12 ; kh 7 ; co2 - il mentin pana in 30ppm;
    Decor: Radacina de vita de vie (care a scos la tanin mai ceva ca un ceai negru) plus pietre luate de pe malul Dunari

    Setup-ul are aproximativ o luna si jumatate de viata, cateva din plante au fost comandate din UK si au avut un drum.. sa zicem mai putin placut, astfel au ajuns la mine rupte in 2.. In final au inceput sa creasca, singura planta problematica este Zosterifolia, in prezent ciopartita si replantata. La ciclat a stat aproximativ o luna, dar a fost binemeritata asteptarea, pestii acomodandu-se aproape instant.
    Mai departe las cateva poze cu evolutia sa vorbeasca, voi reveni pe parcurs ce acvariul se va transforma in ceea ce trebuie


    Inceputul.. acvariul si substratul


    Dupa o zi intreaga de munca


    Cam la o saptamana


    Cam la 3 saptamani.. inca nu adaugasem co2 iar batul din imagine tinea un boboc de zosterifolia.. care nu a inflorit din pacate.. s-a pleostit si cu asta basta..


    Si azi deja se simte filtrul UV si aditia de co2 (cam de vreo saptamana si jumatate)
    Sper sa aud pareri, sugestii, critici, ce doriti sa impartasiti cu mine. Enjoy

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Danny
    ...cornelius riccia...


    Cat despre acvariu, deja are potential... pacat ca radacina aia nu are cracile mai lungi... dar, poate te gandesti sa le mai lungesti cu niste cracute prinse cu sarma, peste care sa vina niste moss, sa acopere... sau riccia de-aia .

    Difuzorul de CO2 l-as pune pe laterala din dreapta, sa bata curentul de apa peste el.

    Intr-o luna e bun de concurs... bafta! Si fie ca algele sa se tina departe de acvariu' asta ca de tamaie ! Aferim!

  3. #3
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    UV-ul sper ca nu il lasi sa mearga permanent. 2 ore noaptea este arhisuficient ca sa nu distrugi fertilizarea. In rest, acvariul arata foarte bine, are potential, numai ca numele nu se prea potriveste cu primavara din bazinul tau. Spring, perhaps?!

  4. #4
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Da,imi era dor sa vad un bazin frumos.Se vede un bazin ingrijit de la o posta.Imi plac plantele pe care le-ai ales cu acel aspect tomnatic,imi place aranjamentul,imi place idea.Bravo,sunt covins ca peste 2 luni ma voi uita uluit la bazinul tau.
    Tine-o tot asa.Great works.



    PS:blyxa(culoarea ei) se integreaza perfect in peisaj.

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti/berceni
    Posts
    729
    Post (Dis)Likes
    La nume ma gandeam si eu. In emisfera sudica e "spring" Arata foarte bine. incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult "pietrisul".

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    uite asta este farmecul aquascape-ului.. fiecare este liber sa isi imagineze ce doreste. mie imi inspira toamna deoarece culorile mi se par ruginii.. si le-am si ales de asa natura un spring mi se par setup-urile lui bamse, foarte mult verde crud. dar cum am zis, fiecare vede altceva :P

  7. #7
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Danny, frumos aranjament. Se vede mana de femeie... cum ar zice mama.

    Mie mi se pare potrivit sezonul ales, in speta datorita culorilor.

    Romantic.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti/berceni
    Posts
    729
    Post (Dis)Likes
    Măi Bacovia

    End Of Offtopic

  9. #9
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    "tata de mata",
    iar mie imi pare a toamna...
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos dar totusi cred ca mai degraba aduce cu o primavara timpurie dupa o iarna fara zapada
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •