PDA

View Full Version : deces la o femela xipho



Atheea
30-09-2006, 21:38
buna. revin cu o alta problema de data asta mai sumbra..din cei 3 xipho pe care ii am 2 femele si 1 mascul astazi mi-a murit o femela din senin. de vreo 3 zile statea prin locuri mai ascunse si nu prea manca dar nu slabise asa ca am zis ca sunt doar niste toane ...cealalta femela a facut la fel si inca a si slabit dar acuma e bine si umbla toata ziua dupa mancare. Ideea e ca in seara asta femela cu pricina dupa cateva salturi la suprafata a cam murit si nu pot sa imi dau seama din ce cauza. Acvariul e bine intretinut si plantat...filtru cu burete si carbune activ, incalzitor , neon sunglow...si pestii ii am de ceva timp ...am si progeniturile celei care a murit...poate imi puteti da vreo explicatie. merci mult.

viviparu'
30-09-2006, 23:19
Cam ce varsta avea? Tu de cand o ai? Avea ceva semne exterioare, pete, etc?

Atheea
01-10-2006, 00:16
o am cam de jumatate de an ..am luat-o dintr-un petshop si nu a mai crescut la mine in acvariu...nu avea nici o pata si nici rani ..nu stiu cati ani are...si nici cat traieste un xipho cu exactitate.

viviparu'
01-10-2006, 09:51
Se prea poate sa fi murit de batranete. Mai cu seama daca spui ca NU a mai crescut la tine in acvariu. Un xipho traieste cam 1-1.5 ani in acvariu. Cat de mare este acvariul tau? Poate si aici este o problema de nu a mai crescut.

Atheea
01-10-2006, 13:02
acvariul are 70L cu 2 macropodusi , 2 sanitari hoplosternum toracatum, si au fost 3 xiphori ..acuma 2 deci ar cam fi avut loc sa creasca. Si eu ma gandeam ca poate o fi fost batrana...cea mai buna ipoteza ca nu as vrea sa imi mai moara si restul. Si eu care ma gandeam ca traiesc vreo 3 ani.
Te-as mai intreba o chestie ...in cat timp cresc puii de xiphori? ca am puii celei ce a murit de vreo 2 luni si au crescut cam 1 cm...in cat timp se fac mai mari? nu i-am hranit cu mancare vie ca mi-a fost frica sa introduc boli in acvariu.. in schimb am vreo 2 feluri de mancare uscata speciala pt ei.Ei au un acvariu mai mic de 12 L.merci mult.

viviparu'
01-10-2006, 13:39
S-o luam pe rand:
- femela de xipno ar fi trebuit sa mai creasca intr-un acvariu de 70L care nu e foarte aglomerat. Parerea mea este ca a murit de batranete.
- in ceea ce priveste puii. Trei conditii sunt esentiale pentru ca un peste sa creasca mare si sanatos: hrana, spatiul si schimburile de apa.
Daca le dai numai hrana uscata nu te astepta sa creasca prea repede. Ar fi trebuit sa ai la indemana nauplii de artemia. Este hrana numarul 1 pentru pui. Nu induce boli in acvariu, puii cresc sanatosi si mai repede. Oricum puii de xipho cresc incet, mai ales varietatea rosu cu ochii rosii.

Spatiul: depinde cati pui ai in bazinul ala de 12L. E foarte mic. Este bun sa tii puii in el una-doua saptamani ca sa gaseasca repede hrana. Apoi ar trebui mutati intr-un bazin mai mare, in care sa aiba loc sa se dezvolte.
Cand puii or sa atinga cam 1.5 cm lungime poti sa ii bagi seara, dupa ce stingi lumina in acvariu, in acvariul mare. La dimensiunea asta, mai ales daca ai si plante, nu prea mai sunt atacati de alti pesti.

Schimbul de apa: la bac-ul tau de 12L ar trebui sa schimbi cate putina apa cam de doua ori pe zi ca sa ai o apa curata. Dar repet: este mult prea mic pentru o dezvoltare normala a unor pui de xipho.

Ca o concluzie, iti trebuie si un bazin mai mare pentru pui, pana ating 1.5-2 cm si ii poti pune in acvariul comunitar, nauplii de artemia ca sa le asiguri o crestere sanatoasa si schimburi de apa(10-15%) o data, de doua ori pe zi pentru a avea tot timpul apa curata.

Atheea
01-10-2006, 17:09
merci mult. acvariul celor mici e intotdeauna curat am grija de asta ...cred ca saptamana aceasta am sa fac eu o permutare prin acvarii si am sa ii pun in acvariul mare puii iar macropodusii am sa ii repartizez pt o sapt in acvariile mici ca am facut un test cu un pui de xipho si a ajuns mancare pentru ei ca dimineatza nu l-am mai gasit.poate asa o sa creasca mai repede.