PDA

View Full Version : problema femela guppy



pisoiasxxl
18-08-2008, 18:18
Salut
Am si eu o problema .Detin un acvariu de 80L in care am 8 tetre b , cateva zebre , 3 cory si 2 masculi de guppy.Ieri am cumparat si 2 femele.In dimineatza aceasta am observat ca femelele aveau cozile sfasiate si stateau ascunse(erau linistite nu mai inotau si se ascundeau printre frunze) . In seara aceasta am observat ca au corpurile pe jumatate colorate mov. Sa fie oare o boala sau tetra prea violenti.De ce masculii de guppy nu au avut probleme?
Multumesc pt ajutor.

razvan
18-08-2008, 18:43
... in care am 8 tetre b
detaliaza putin ce ai vrut sa spui cu tetra b. cardinal TETRA, punitus TETRAzona, emperor TETRA, blue TETRA??? se pot crea confuzii, iar raspunsurile pot fi "pe dos"

pisoiasxxl
18-08-2008, 21:22
Barbus tetrazona . http://cam.aqua.ifrance.com/Images/Autres/barbus_tetrazona_2_big.jpg
(ca acestia) . Multumesc pt sfaturi .

guppy97
20-08-2008, 15:59
Scuze ca iti spun..Da tetrazonele sunt de vina!Ele ciupesc tot!Mai ales daca guppy-tele tale au pucte pe coada o sa le faca coada franjuri!Mie mila de tine :cry: :cry: :cry:

pisoiasxxl
20-08-2008, 18:28
Din pacate una a murit, dar cealalta a rezistat.Sper sa mai reziste inca o sapt pana voi putea sa o mut cu puii de guppy in acvariul lor.Multumesc de ajutor