PDA

View Full Version : puii de colisa lalia de la ecloziune la cativa mm



iris
15-08-2008, 22:45
incep eu k tocmai se imbratiseaza perechea... cum depunerea m-o luat pe nepregatite si nu am decat un acvariu juwel 54l ... mai intai trebe sa-mi iau inca unul obligatoriu si cum fac "transferul" ?
scot cuibul sau pestii ceilalti?
si pentru cat timp?
cat sa las masculul langa cuib?
cat dureaza ecloziunea si ce se intampla dupa asta?

as vrea sa spuneti din experienta dvs nu din teorie...

vreau topicul asta strict pentru inmultirea, eclozarea si cresterea puilor.

multumesc anticipat

Cribut
16-08-2008, 16:18
terbuie un acvariu separat doar cu perechea unde sa aiba conditi sa depuna ... tura asta ii compromisa

mmaxalb
16-08-2008, 18:36
se mai poate salva ceva
lasa sa eclozeze masculul va pazii cuibul cu stasnicie
intre timp pregateste un filtru [burete bolborositor ] in acvariul mare [un fel de ciclare]
dupa ce pui eclozeaza sau chiar inainte cu un pahar mai larg aduna cuibul si mutal in acvariu cresa umplut in prealabil cu apa din cel mare [obligatoriu]
acvariul cresa trebuie sa fie acoperit pentru ca pesti sa nu raceasca plus citeva bucati de poliester de care sa se prinda alevinii [un fel de cuib ]
im primele 2-3 zile nu se hranesc alevini iar dupa se incepe cu galbenus de ou iar la saptamina artemia sau alte mincaruri pentru pui
bafta
ps, daca reusesti vreau si eu o pereche sau doua la schimb

iris
17-08-2008, 12:04
am reusit :grin: am cumparat un acvariu mic de 7L, l-am umplut cu apa din acvariul mare si am mutat cuibul cu totul acolo impreuna cu cateva plante de suprafata. deja am vazut pestisori mici de tot care inoata pe acolo, sa speram ca o sa supravietuiasca macar o parte din ei :bounce
KILL daca reusesc iti aleg si tie o pereche doua

AirBoy
20-08-2008, 10:45
Mi-au depus si mie in martie, o pereche de gourami albastrii, m-am ales in total cu vre-o 50 de exemplare superbe, am dus si la shop (bucurie mare) si am dat la prieteni,mai am vre-o 15, ii dau si aia, pastrez doar o pereche. Femela a murit batuta, nu am fost pe faza cand au depus si a luat-o pe cocoasa. Oricum, sa-i vezi cum cresc sub ochii tai, e o experienta de nedescris. I-am hranit cu JBL Nobil fluid, super hrana.