PDA

View Full Version : Am facut-o de oaie!



Coarne
26-09-2006, 13:01
Am fost plecata la munte si i-am spus mamei sa-mi hraneasca pestii, i-am lasat sanatosi si fericiti, cand m-am intors mi-a spus ca a terminat mancarea pentru pesti (ii lasasem pe birou o mare cutie verde cu fulgi) si am intrebat-o cat le-a dat sa manance ca nu avea cum sa termine cutia in 3 zile. Raspuns: ce cutie? am gasit niste purici si le-am dat purici (greseala mea ca nu am aruncat un borcanel cu daphnia , alterati si foarte vechi, pe care nu i-am folosit niciodata si care erau bagati intr-un sertar, ce naiba a cautat ea in sertar nu stiu, mancarea lor era la chioreni pe birou langa acvariul mare) ma rog.... Dupa 2 zile , au inceput sa se simta rau, fecale albe si abdomen umflat la 2 gourami, am banuit ca e hexamita, am inceput tratamentul cu metronidazol, temperatura la 30 grade si de atunci in fiecare zi ma dau cu capul de pereti. Cei doi gourami nu mananca si nu mai pot inota pentru ca ii ridica burta la suprafata (se pare ca s-au acumulat gaze si nu le elimina) restul par a se simti bine. Fac schimburi de apa in fiecare zi, curat substratul si bag medicamentul. Ce ma sfatuiti?
Acvariul are 120l, filtru intern Resun, substrat de turba, nisip si pietris, pesti : 2 ancistrus, 3 cory, 2 macropodus, 5 gourami, 3 pomaceea; plante: bacopa caroliniana, nucus, ludwigia repens, echinodorus tenellus, pistia; iar ca lumina 2 Osram fluora 830 (18w) 1 Philips Tld 840 (18 w).

viviparu'
26-09-2006, 15:39
Fa tratament cu Sera Backtopur Direct, 1 pastila la 50L de apa. Fa un schimb de apa inainte apoi pune medicamentul si timp de trei zile nu schimbi apa, scoti carbunele activ din filtru si maresti aerarea. Hrana: moderat. Dupa trei zile incepi sa faci schimburi de apa.
Tinem legatura.

steff
26-09-2006, 15:44
... si ca o completare la ce-a spous @viviparu'... nu faci tratamentul in acvariul plantat ca se duce naiba si ciclarea si plantele ... si dai in altele.
acvariu de carantina, in asta faci tratamentul.

Sicmar
27-09-2006, 02:51
N-as paria pe diagnosticul pus: hexaminaza. In nici un caz nu s-ar putea face legatura intre meniu si hexamina.

Dupa parerea mea este o intoxicatie alimentara dublata de indigestie si n-ar fi exclusa aparitia unei ocluzii. Astfel, n-as administra metronidazol si nici n-as mari temperatura la 30 C.

Metronidazol este eficient in cazul parazitilor intestinali dar ineficient in cazul florei bacteriene.

Umflarea abdomenului, cel mai probabil, este datorata gazelor degajate de fermentatia alimentelor. Gazele pot produce ocluzie. Temperatura inalta favorizeaza fermentatia alimentelor.

As merge pe sustinerea pestilor cu plusuri de vitamine si minerale (Fishtamin de ex) si chiar pe eliminarea mecanica a gazelor (usoare apasari ale abdomenului) asa cum se face si la carasi (predispusi la astfel de probleme). Fiind vorba de pesti de talie relativ mare (gurami) aceasta este mai usor de facut. Modul practic: pestele de inveleste intr-un prosop umed, se lasa putin sa se zbata si se maseaza usor zona abdominala, totul durand atat cat sa nu omori pestele prin asfixiere.

Laxativele obisnuite in acvaristica (mazare si daphnii uscate) nu merg in cazul asta si nici nu stiu ce altceva ar merge. Poate stie altcineva.

Bactopur Direct ar fi util pentru ca actioneaza (fie si preventiv) pentru a impiedica dezvoltarea excesiva de flora bacteriana dar n-as pune doza intreaga.

Coarne
27-09-2006, 12:08
Eu in prima instanta m-am gandit ca este hexaminaza deoarece mai am si alti pesti care au fecale transparente dar care nu au abdomenul umflat, in orice caz am oprit tratamentul cu metronidazol, am micsorat temperatura , am facut si un schimb de apa si acum am sa le pun vitamine, am masat si pestii cu abdomenul umflat dar fara succes, sunt in aceeasi stare :cry: , sincer nu le dau sanse prea mari de supravietuire. In orice caz sper sa nu se intample acelasi lucru si celorlalti. "Prostia si domnia se platesc!" Am sa va tin la curent.

steff
27-09-2006, 12:18
..STAi!!!!! nu te preda inca...
cauta niste artemia congelata si administreazale imediat, face bine intreg tracului digestiv si e posibil sa ai sansa sa-i salvezi.
succes!

viviparu'
27-09-2006, 13:02
Artemia congelata gasesti la magazinul de pe Selari.
Totusi administreaza-le Sera Backtopur Direct, pastile. Ai sa vezi. Mai rau de atat nu poate fi.

Coarne
27-09-2006, 15:13
In cazul in care acvariul spital este prea mic ca sa gazduiasca atatia pesti (nu m-am gandit niciodata ca o sa fie toti bolnavi) toti maturi cum pot administra Bactopur Direct?

steff
27-09-2006, 16:59
In cazul in care acvariul spital este prea mic ca sa gazduiasca atatia pesti (nu m-am gandit niciodata ca o sa fie toti bolnavi) toti maturi cum pot administra Bactopur Direct?

in cazul asta se schimba datele problemei;
nu ii vei trata in acvariul de carantina si vei trece sa faci baii de scurta durata, care in opinia mea este mai eficient in cazul de fata. in acvariu de carantina vei proceda astfel:
1. dizolvi o pastila de baktopur direct in 1/2 din cantitatea de apa ceruta in prospect pentru o pastila.
2. neconditionat ai nevoie de o aerare pouternica.
3. introduci 1-2 pesti pentru cca. 20 minute, vei si foarte atent la comportamentul pestilor in timpoul bailor.
4. inainte de a incepe tratamentul (baile) schimbi 1\2 din cantitatea de apa ce o ai in acvariul comun. si poui in filtru un saculet cu carboune activ.
...grija mare... trebuie sa te misti repede pentru ca pestii sa nu intre in soc.
Stiu ca este greu ce-ti spoun eu aici, dar....spor la treaba si tinene la curent cu evolutia lor.
De ce n-ai incercat varianta propousa de mine cu artemia congelata. incerca-i 1-2 mese si vedea-i rezultatul?.

Coarne
27-09-2006, 21:29
Bucurestiul e cam paralizat datorita francofoniei si eu stau si undeva la margine (prin Ilfov), maine dimineata incerc sa ajung la pet-shopul unde se gaseste artemia congelata (e destul de departe fata de locul unde stau eu) pana atunci am sa le fac bai de scurta durata si o sa va tin la curent, merci mult de sfaturi si sper sa functioneze, deja sunt disperata!

Coarne
28-09-2006, 18:51
Am inceput tratamentul cu Sera Backtopur Direct, in acvariul de carantina, intre timp pestii cu abdomenul umflat au murit. Am pus in acvariul mare si carbune activ, si acum astept sa vad cum evolueaza. Le dau sa manance si artemia inghetata (mii de multumiri domnului Sicmar) si ii sustin cu Sera Fishtamin. Mai am o intrebare, baile de scurta durata se pot face mai multe zile la rand in cazul in care nu exista ameliorari? sau doar o singura data?

viviparu'
30-09-2006, 23:22
Le faci cel putin trei zile. Daca observi vreo ameliorare, e OK. Daca nu, ii lasi doua zile fara tratament dupa care il reiei.

Coarne
01-10-2006, 14:58
Greul a trecut! S-au facut bine, fecalele sunt normale iar ei sunt foarte vioi, o sa-i mai tin sub supraveghere vreo doua zile ca sa ma asigur ca a disparut orice semn de boala din acvariu. Multumesc mult pentru sprijinul vostru si sper sa nu mai postez la sectiunea boli decat cu sfaturi nu si cu probleme :blackeye