PDA

View Full Version : guppy GAY



Dragolinho
11-08-2008, 11:09
de 3 sapt mi-am luat pesti.am un acvariu de aprx 75 litri( 2 molly ballon 2 xipho si 2 guppy)femela de guppy nu o am numai de o saptamana..si..vad ca masculul de guppy nu face nimic..eu stiu ca pestii astia se inmultesc cel mai repde si cel mai usor...guppy asta nu stiu ce face..nici nu se apropie de femela de guppy..ba mai mult..se da la masculii din acvariu...cred ca am un guppy gay..nu stiti ce pot sa fac ca sa se imperecheze?

Angelina
11-08-2008, 11:13
Iei alt mascul ;)

Nicolae Paun
11-08-2008, 14:29
Iei alt mascul ;)

Daca nu mai sunt moderatori o sa iau eu pozitie.
Draga mea si eu am simtul umorului,dar consider ca atunci cand faci o gluma in topicul omului ,ulterior vi si cu un sfat la obiect,altfel abtine-te.

EX:
Daca se aleg doi mascului pereche si fac 2 fete sa le pui nume frumoase:Gheorghe si Vasile. :lol:

Deci,ai putea sa scoti masculul feroce si sa il bagi separat cu o femela,probabil acel mascul si-ar dorii sa fertilizeze el toate femelele si pe restul masculilor vrea sa-i puna cu botul pe aripioare.

grumpy
11-08-2008, 14:59
Din cate am inteles, omul are o pereche de guppy.

Faptul ca nu-i vezi cand se imperecheaza nu inseamna ca ala-i gay. Oricum actul sexual dureaza o fractiune de secunda... Femela poate fi oricum deja insamantata de unde ai luat-o...urmeaza sa mai ai rabdare pana produce puii. Daca-i lasi cu xifo, o sa spui ca nici nu a facut pui desi era gravida. Deci:
- vas separat pentru nastere si crescut pui
- plante multe de suprafata in acvariul comun

Nicolae Paun
11-08-2008, 15:08
Din cate am inteles, omul are o pereche de guppy.

Ai dreptate,am citit eu superficial.

Angelina
11-08-2008, 15:32
Bamse nu prea inteleg care e problema ta.Eu nu am facut o gluma,i-am dat o solutie practica omului.Daca masculul de gupp este batran sau are coada foarte lunga este posibil sa nu fie interesat de femela.Chestiile astea ti le poate confirma orice impatimit de guppy.

Juwel
11-08-2008, 16:04
Este evident ca nu intelegi.

Oricum, raspunsuri de gen "ia-ti altul" nu sunt solutii practice, se cheama "vanatoare de posturi".

Este bine sa intervii daca ai ceva de spus.

Daca imi raspunzi cu tonul pe care l-ai abordat cu @Bamse iti sterg posturile si nu ma mai obosesc sa dau explicatii.

Dragolinho
15-08-2008, 10:57
Ms de raspunsuri.

M-am mirat ca nu se imperechia pt ca..mai demult aveam guppy si..tot timpul ii vedeam cand se imperechiau..se imperechiau f mult.DE o sapt mi-a fatat o femela molly ballon ..din a doua zi..masculul "e peste" ea:)
Nu stiu ce are guppyul ala..poate chiar e deja gravida femela de guppy.
Si inca ceva...femela de molly ballon care mi-a fatat in urma cu o sapt..mi-a fatat in acvariu cu toti pestii (2 molly 2 xipho 2 guppy).Am ceva plante in acvatiu da nu sunt de suprafatza si acvariul e aprox de 75 litri.Totusi si asa..am 8 pui de molly pe care i-am separat atunci cand i-am vazut in acvariu...nu stiu daca erau mai multi..dar bine ca sunt si astia

ms incaodata,