PDA

View Full Version : Mancarea preferata a Guramilor



Angelina
01-08-2008, 19:15
As dori sa stiu,din experienta celor care au sau au avut Gurami , ce mancare prefera acestia.Sau ce le dadeati voi exact si mancau cu placere (ma intereseaza numele hranei si firma care o produce,nu raspunsuri gen fulgi,purici,granule,etc.).

marius_eugen
21-09-2008, 23:54
Pai si care e raspunsul ? E secret ? Si eu vreau sa stiu !
Eu am incercat Dafnii uscate , fulgi si un fel de graunte , din toate astea fungii sunt mai ok . Tare as vrea sa le dau si niste mancare mai adevarata , congelata , dar nu stiu ce si nu vreau sa-i intransform in carnivori .
Pentur sanitari am pastile care cad pe fundul acvariului , dar sunt atat de prosti incat nu le gasesc decat dupa ce se dizolva peste jumatate .
Ce mancare le place mult ?
Acum multi ani , prin liceu le dadeam virmisori vii si cresteau vizibil de la osaptamana la alta , dar atunci aveam cativa , avariu mic si parca nu-mi vine sa omor apa si pH-ul cu viermisorii aia .

mmaxalb
22-09-2008, 11:19
daca le e foame ai mei sunt in stare sa manince si mopani
daca le dai ceva cu proteina multa masculi vor face cuib de nebuni
daca le dai spirulina masculii se vor colora intens de un galben/albastru demential

eu le dau detoate incepind cu granule mari pentru carasi .trecnd prin fulgi si terminim cu larve congelate

daca le e foame imi maninca frunzele bolnave[moarte] de pe plante deci au saptaminal o zii cu post negru cind se ocupa de gradinarit

Witch
30-10-2008, 13:47
cel mai mult am auzit ca la gurami se da inima de vita dar numa cai unpik mai greu de obtinut reteta dar dak esti destu de bun bucatar poate reusesti

chibitz
30-10-2008, 14:42
eu te sfatuiesc sa nu le dai inima de vita. Nu e bine sa le dai pestilor mancare din carnea animalelor cu sange cald, multi pesti se imbolnavesc. Am avut si eu probleme la scalari.
Gurmaii nu sunt pretentiosi la mancare asa ca ii poti face mari si frumosi foarte usor.

Angelina
30-10-2008, 14:59
Eu le dau momentan Sera vipagran si Tetramin,nu au nici o problema in acceptarea celor 2 feluri.Sunt pesti usor de intretinut la capitolul hrana.