PDA

View Full Version : gurami albastrii--



oviliv79
21-09-2006, 22:22
care e diferenta intre masculi si femele la guramii albastrii ?/

Laurentiu Craciunas
21-09-2006, 22:31
citeste pe pagina despre gurami (http://www.acvarist.ro/gurami-trichogaster-leeri-colisa.php)

oviliv79
21-09-2006, 23:49
mersi.... totusi am sa-i separ prin rotatie.....sar putea sa fie toti femele (am 2 galbeni si 2 albastrii)...unu albastru fugareste pe celalalt iar altu galben putin mai mare ii alearga pe toti....

raresr
21-09-2006, 23:58
diferenta este enorma, in primul rand uita-te la aripioara de deasupra la mascul este mult mai lunga si mai ascutita, corpul femelei este mai rotund ca un balon, la mascul mai lunguiet

oviliv79
22-09-2006, 00:28
oricum cred ca sunt inca mici...au cam 4-5 cm...am mai avut odata 2 albastrii ...unu a luat bataie si afost tinut la respect pana a murit....celalalt a crescut ca disperatu pana la 10 cm si intr-o zi s-a colorat superfrumos numai ca pana seara a murit.... cred ca hormonii l-au rapus....dar m-am ambitionat..

oviliv79
22-09-2006, 00:31
aripioarela sunt la fel sau parca parca ceva ca un colt pe unu... dar am sa stau cu ochii pe ei..

lupul-sur
22-09-2006, 01:47
Sunt prea mici!

raresr
23-09-2006, 01:57
daca ai o poza trimite si iti zic exact ce sunt, la 4 cm sunt chiar mari sa iti dai seama ce sunt , repet daca aripioara este mai rotunda sunt femele, daca este mai ascutita si mai lunga sunt masculi

lupul-sur
25-09-2006, 01:59
In functie de conditii diferentierea pe sexe poate aparea cu intarziere.

oviliv79
25-09-2006, 21:46
multumesc tuturor pentru raspunsuri....amsa astept ca timpu sa rezolve aceasta problema.....

lupul-sur
26-09-2006, 01:48
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=1010

oviliv79
26-09-2006, 21:51
BANUIESC CA AM PERECHE LA ALBASTRI si au inceput sa se curteze, dar am si 2 galbeni care ii fugareste + 2 pui de marcopodus (albi cu ochi rosii) de ~~3 cm. care iiciupeste pe toti (mai ales ca am de o ciorbaa) :lol:

carasu
02-10-2006, 18:02
Ce scriu acum, scriu din experienta prorie: acum 3 ani am cumparat 5 gurami aurii sau galbeni mai bine zis, acvariu 150 l, in care mai aveam 20 de gurami albastri de aceeasi varsta cu cei galbeni, plus cativa corydoras; toate bune si frumoase..., cam dupa un an ajunsera la maturitate, rezultatul 8 masculi albastri, 2 masculi galbeni, restul femele, superbi toti nici unul sub 10cm, tin sa precizez aici ca cei galbeni cresc mai mari decat cei albastrii unul dintre masculii galbeni avea 15cm. Bun... si a inceput nebunia... in sensul ca unul dintre masculii galbeni e vorba aici de cel mai mare devenii peste noapte stapan in tot acvariul in sensul ca batea tot ce misca pana si corydorasii, ce mai, erau toti inghesuiti intr-un colt de acvariu iar el se lafaia in tot acvariul ce sa mai... L-am scos si l-am mutat in alt acvariu, singur, (carcera), devenii celalalt stapan in acvariu, l-am facut coleg de ,,celula" cu celalalt o luara razna femelele de guram galben, asa ca i-am dat pe toti unui prieten. Concluzie, personala bineinteles, guramii aurii sunt mai violenti decat cei albastrii si pot sa precizez aici ca si cei albastrii care au un punt negru la coada (cunoscatorii stiu despre ce este vorba) sunt mai ,,rai" decat cei cu corpul albastru in totalitate. Sper ca v-a amuzat patania mea si ca nu v-am plictisit...

carasu
02-10-2006, 18:06
Posibil ca cei albi cu ochii rosii la care le spui tu ,,macropodus'' sa nu fie de fapt macropodus - sfat: scoate-i din acvariu.

oviliv79
02-10-2006, 22:05
eu am 2 galbeni si 2 albastri...cand iam luat aveau aceeasi marime dar aia galbeni sunt acu ceva mai mari si mai burtosi...cel putin unu are 6-7cm o burta mare lucioasa (cred ca e femela ....aripi rotunde) si ii fugareste pe ceilalti 3.........la aia albastrii nu stiu inca sigur dar cateodata ii vad intre plante dragalindu-se.....

oviliv79
15-10-2006, 23:08
revin asupra intrebarii mele....am 2 gurami albastrii care tot nu sunt sigur ce sunt.......ma uit la aripioarele lor de ametesc....sunt relativ rotunde....in schimb ii vad tot mai des ca se lupta sau se joaca? "bot in bot" de parca s-ar pupa sau musca....?!? mai am 2 galbeni de care sunt 98% sigur ca sunt femele (aripi rotunjite si burta de parca au inghitit o prunaa......

raresr
15-10-2006, 23:18
ii clar sunt masculi si se bat

lupul-sur
16-10-2006, 00:04
Cumva guramii tai seamana cu astia?
http://www.wetwebmedia.com/Anabantoids/Helostoma_temminckiAQ.jpg

oviliv79
16-10-2006, 16:03
nuuu....sunt Trichogaster trichopterus albastru..in fine...se curteaza si se ciupesc de buze facand miscari in tandem de '''dute vino'' de parca e un ferastrau in functiuneee......adica inainte si inapoi..

raresr
16-10-2006, 20:33
atuncea ce tot intrebi, uitate si tu la poze cu guramii apoi iti dai seama exact ec sutn guramii sau altceva apoi s aintrebi daca sunt masculi sau femele eu , raman la raspunsul ca sunt guramii

oviliv79
16-10-2006, 21:14
daca urmareai posturile de la inceput intelegeai ca Nu specia e problema .... ;) ci sexul lor.....aripioara dorsala nu e ascutita asa cum am vazut in pozele din galerie......eram curios daca se poate deduce ceva din comportamentul ce l-am descris...../...mersi totusi ca ai dat ''reply '' asta inseamna ca totusi cineva le vizualizeaza 8)

lupul-sur
18-10-2006, 00:31
Dupa cum am mai spus si in alte posturi am banuiala ca nu se formeaza sexul masculilor pana nu se alege dominantul in acvariu. Dimensiunea nu este un criteriu prin care sa iti dai seama daca este timpul sa fie masculi sau femele. Daca nnu si-au format inca innotatoarea anala si cea caudala, uitate la forma burticii.