PDA

View Full Version : Acvariu Foarte MARE !!!



nomadsoul1975
29-07-2008, 00:11
Buna Ziua tuturor.

Am o problema. Am avut in trecut multe acvarii dar am luat o "pauza" de vreo 7 ani de zile. Mi'e tare dor si m'am hotarat sa reancep.
Doresc sa lipesc un acvariu de aprox. 750~850 l. si rog fumos pt. cateva sfaturi avizate.
Date de intrare:
Dimensiuni exterioare (aproximative +- 10 cm) acvariu:
L=~150cm x l=~70cm x H=~750 cm.
(la acest acvariu doresc sa introduc un sistem scornit de mine de filtrare biologica interna si daca "inventia" va fi un succes voi scrie si un articol pe baza ei, ce sper ca va va fi util tuturor)
Intrebari:
1. Se poate lipi cu silicon sau este necesar adeziv cu priza la UW?? Se pote si cu una si cu alta? Avantaje si dezavantaje ???
2. ce grosime a sticlei recomandati ? Fund dublu sau nu? Traverse sa nu faca sageata (burta) lateralele, etc?
Multumesc anticipat pt. toate raspunsurile si o sa incerc sa devin "alevin" pe forum...:)
Cu stima,
nomadsoul1975

andreic
29-07-2008, 08:41
Eu l-as face din sticla de 15mm cu fund dublu din 10mm, fara intaritoare lipit cu silicon Dow Corning 881, se gaseste cu 30lei/tub la Zooplus, iar filtrareaas asigura-o cu 2 filtre externe de 1200l/h, arhisuficient. In ceea ce priveste inaltimea, la 75 cm nu vei putea pune decat lampi HQI de 250w bucata daca vrei sa cresti plante gazaon de exemplu. Vei avea nevoie de 3 bucati, neoanele nefacand fata. Tinand cont si de faptul ca va fi grau de umblat intr-un bazin asa de adanc iti recomand sa folosesti urmatoarele dimensiuni 150x60x60. Este combinatia cea mai buna si poti folosi lampi HQI de 150w in loc de 250w. Difera soclurile de la becuri si starterele, deci, trebuie sa te hotarasti inainte. De asemenea, un bazin precum cel din descrierea ta va rupe la fertilizare.

razvan
29-07-2008, 10:08
De asemenea, un bazin precum cel din descrierea ta va rupe la fertilizare.

in consecinta eu ti-as recomanda sa te axezi pe africani, in cazul in care iti plac.... chiar si dimensiunile acvariului "il recomanda" pentru asa ceva, iar probabilitatea de a iesi ceva cu mult peste FRUMOS, este extrem de mare.

andreic
29-07-2008, 12:40
Daca se baga la africani iese mai ieftin si cu lumina. In loc de HQI pune niste tuburi fluorescente T8(max 6buc).

ionutlatcan
29-07-2008, 15:53
si cel mai ieftin , zic eu ...... ca un mare profesor in ale acvaristicii , va iesi cu plantele... :lol:

nomadsoul1975
31-07-2008, 03:19
Va multumesc mult pt. sfaturi.
Am citit pe site o varianta in care lipirea se face lasand un "luft" sau "rost" intre geamuri cam de aprox. 1 mm (mai exact intre muchia geamului incadrat si fata celui aplicat) in care este numai silicon. Se mai specifica si faptul ca la acvariile mari fundul e bine sa fie incadrat de laterale si nu aplicat sub acestea !!! Comentarii? Care e solutia optima?

Ati fost toti foarte amabili si imi pare rau daca o sa dezamagesc dar acvariul va fi populat preponderent cu poeciliidae si alte cateva specii cu care primele nu intra in conflict , welse, etc. Ma gandeam sa ma interesez chiar de ceva curstacee (creveti) de apa dulce dar minusculi si complet inofensivi. Nu'mi plac rapitorii iar pt. mine pestii agesivi incep de la tetrazona...:) As mai dori pe viitor sa fac unul amazonian cu discusi si scalari, si eventual un reef cu clovni si anemonele lor , aaahhh ce vise frumoase.... La un reef numai aparatura costa de rupe.... acum ca am propriul apt. in sfarsit, o camera intreaga va fi "hobby room" unde vor fi numai acvarii si 2 aparate fitness. De masa de biliard nu mai e loc, asta e ! Apartament ceausist !
Revin la realitate. La acvariu coloana de apa e totul ca grosime de sticla. Merci pt sfaturi dar cred ca o sa fiu mai catolic decat papa si o sa'l fac din sticla de 15 mm (cu geamul di fata din sticla fara plumb, perfect transparenta, cristal) si cu intarituri de 8 mm . Ideea este ca util voi avea mai putin de 750 mm deoarece: 1. substratul va avea cam 8~12 cm
2. si mai jos de substrat voi avea 5 cm coloana de apa (pana la fundul acvariului) care va fi oxigenata complet separat asigurandui'se i o miscare lenta a.i. acolosa am o cultura de bacterii aerobe benefice ecosistemului.
3. Filtrarea se va face cu un filtru exterior construit tot de mine , adika un alt acvariu de aprox. 100 l. compartimentat cu 2 etaje de filtrare mecanica, (pietris si nisip) un etaj cu filtrare biologica (burete), unul cu filtrare cu carbon activ (cand e cazu) si unul de purificare microbiologica cu UW , care va funtiona din cand in cand daca e cazul. Apa va fi pompata in filtru si va iesi prin cadere.
4. Afara de substrat vreau sa construiesc o pestera cu mai multe mini-catacombe care sa imite un vulcan care a erupt canva creeand o insula la suprafata pe care voi amenaja o plaja cu nicip iar in loc de iarba voi folosi muchi de copac si un mini Bonsai. Apa filtrata vreu sa reprezinte izvorul insulei care va creea un raulet cu o mica cascada. Aici am nevoie de inaltime la acvariu...
Vreau un mic colt de paradis unde sa ma pierd si care sa ma fascineze de fiecare data. Voi avea nevoie de sfaturi la lumini , chestii. Imi pare rau ca nu gesesc carti adevarate de acvaristica... o sa iau de la straini ca altfel...
MULTUMESC MULT pt. sfaturi !!!
Cu stima,
nomadsoul1975

a.aurel
31-07-2008, 16:20
..... Imi pare rau ca nu gesesc carti adevarate de acvaristica... o sa iau de la straini ca altfel...


ai pe forum suficienta informatie

nomadsoul1975
12-08-2008, 02:16
Sunt un pic cam dezamagit de situatie.... Geamurile ma costa in jur la 500 EU cu TVA cu tot, indiferent ca merg pe geam de 12 sau de 15 mm.

Eu ma asteptam la un 200 EU maxim dar cred ca am ramas eu in urma cu preturile... Oricum mi'a dat planul peste cam in sensul ca secam aman treaba....
Daca cineva stie sau are idee de unde pot procura geamurile mai bine , as fi foarte multumit.. Merci oricum. Eu am cerut o oferta la Delta-Glass care sunt ultra-profesionisti dar au si preturi pe masura...

Bafta la toti !
Cu stima,
nomadsoul1975

ciclid
12-08-2008, 08:37
In clubul Fuchsia am facut 2 acvarii decate 750 litri.
I-a legatura cu mine si te scot cu un acvariu la fel de mare,la un pret mai mic de 1.000 lei...

http://photos3.hi5.com/0021/924/074/e4PoJm924074-02.jpg

andreic
12-08-2008, 08:41
Geamurile ca geamurile, astea au fost partea ieftina. Stai sa vezi si restul echipamentelor cat costa la care, in cazul unui bazin plantat, pui si fertilizantii si sa vezi cat mai costa si plantele in sine. Un acvariu ca si cel de care ai facut vorbire pleaca de la circa 4000-5000 lei in prima faza.

nomadsoul1975
15-08-2008, 23:50
Multumesc mult Ciclid pt. sustinere. O sa tin minte si , macar pt. un sfat si tot o sa te caut. Pe langa tot voi mai ramane dator si cu o cinste...
Am o veste buna totusi. Am gasit o firma la care geamul de 15 mm ma costa ca 670 lei fara TVA la care se adauga inca vreo 350 lei cantuirea pe drept. Dar Slefuirea cantului o pot face si singur la o adika, mult mai greu ce'i drept dar merita incercat. In plus trebuie sa mai proiectez inca vreo 3 acvarii mai mici pt. pui pe generatii ca sa nu fie diferente mari intre ei doerece perspectiva canibalismului e de neacceptat. Am terminat de priectat filtrul. Ma mai gandesc sa fac o pompa de aer eficienta si silentioasa de capacitate mai mare sa nu cumpar n vibratoare...
Acum sunt la partea de amenajare a camerei, mocheta de trafic intens, plinte, prize noi, etc.
Apropos, as vrea sa stiu daca sunt intrebat sau pur si simplu daca pot afisa informatii despre firme de sticla ieftina sau pet-shopuri sau orice informatii de contact ajutatoare pt. visul unui acvarist fara sa incalc regulamentul..??
MErci andreic si pt. estimari. Cam atat apreciez si eu... Va fi un proiect realizat mai lent, in cazul meu, dar nici gand sa ma las. De fapt si daca as incerca nu as reusi. Si am mare nevoie sa mai scap de stres.. Din pc. asta de vedere acvariul va fi un balsam, un panaceu... Of... Aba astept !!! :)
Merci inca odata.
Cu stima,
nomadsoul1975

grumpy
16-08-2008, 00:56
Ma bucur ca vrei sa tii vivipari dar cred ca nu vei putea evita canibalismul. La un asa acvariu mare, in curand iti vor scapa de sub control - nu vei putea sa monitorizezi toate gestantele... totusi daca este bine plantat, majoritatea puilor vor supravietui. In timp, vei avea un "nor" de puiet daca vei tine doar vivipari fara rapitori gen tetrazona.