PDA

View Full Version : VICTORIEEEEEEE!!!!



razvan
28-07-2008, 11:01
scuzati un batrin nebun si exaltat de o "mica reusita"
va veti intreba ce are victoria cu intilnirile saptamanale.. ARE!!
intrucit duminica am fost supus supliciului de a astepta aproape o ora un pahar de citirica-limonitza-szuc da lamaie da dozator (asa-mi trebuie daca am venit cu o ora mai devreme =)) ) si intrucit ma rodea curiozitatea CUM MAMA NAIBII FAC AIA "ZEAMA" aia de beau ca porcu' (fara apropo la o anumita cunostinta ;) ), avind in vedere ca am incercat vari retete, dar fara rezultatul scontat....
AZI AM REUSIT!!! am picat pe cheie, mi-au iesit 7 numere la 6 din 49

cum se face..
se lasa de cu seara 1-2 lamai, in apa,
a 2-a zi, se rade superficial coaja,
se taie lamaia in 2-o, si se scoate miezul (pulpa) cu un cutit de fructe
se amesteca cu zahar, coaja rasa si ( daca exista la indemana) se "blenduieste" scurt, sa se terciuiazsa pulpa.
se adauga apa si se da la rece.

sa-mi fie de bine!!! si celor care vor avea curajul sa testeze, sa le priasca ;)

Silvester
28-07-2008, 11:27
se amestecă cu... ÎNDULCITOR, coaja rasă şi ( dacă există la indemană) se "blenduieşte" scurt, să se terciuiazsa pulpa.
se adaugă apa şi se dă la rece... =))
Mersi de reţetă...apa în care se pun iniţial lămîile să fie puţin calduţă sau rece ?

razvan
28-07-2008, 11:34
... cu indulcitor la ei... acasa, daca am posibilitatea, ma feresc .. prefer zakharul, sau de ce nu, stramosasca miere ;)


slavite albi-neeeeeeeeee, neamul vo-os-truuuuuuuuuu
sa nu se sfarseasca nicoi-daaaaa-aaaaa-taaaaaa
mierea sa va fie duuuuulceeeeee
ca nectaaaaaa-aaaa ruuuuul
;) daca -si mai aduce aminte cineva de piesuta in care horatiu malaiele interpreta pe burebista =)) pe bune!!!!

Juwel
28-07-2008, 18:30
Razvane, se pare ca efectele limonadei minune scurt blenduite la blender sunt terifiante in comparatie cu un amarat de J&B. Cel putin exaltarea e superioara clar!!! :shock:
Daca ar sti aia care trag pe nas.

lupul-sur
28-07-2008, 19:09
Cunoasteam reteta. O facea mamica , dumnezeu sa o ierte de acum 20 ani. NUmai ca ea nu le blenduia ci doar le taia in juma , le storcea si le punea la macerat cu zahar si apa 24 ore.

razvan
28-07-2008, 20:19
lupane, reteta aia o stiu-practic si eu tot de acum 40 de ani, insa nu avea "gustul ala"
initial am presupus ca ar baga zahar vanilat, dar nu a fost. aditia de coaja de lamaie a fost "ingredientul secret" care-i da o aroma diferita (nu stiu daca exista casa in care sa nu existe storcator de citrice)
faza cu blenderul este pentru faptul ca in "troaca" bag bucatile intregi de lamaie, in ideea de folosire totala a pulpei.

sa va dau si o "reteta" de vermut =)) da' nu se mai gaseste vin pelin....


Mersi de reţetă...apa în care se pun iniţial lămîile să fie puţin calduţă sau rece ?
personal am folosit cismelata rece, insa in juma de ora sa incalzit in recipient.

zfcristian
28-07-2008, 20:22
l

sa va dau si o "reteta" de vermut =)) da' nu se mai gaseste vin pelin....

Tu da reteta de vermut ca in toamna pun eu niste zaibar cu pelin la bataie! :twisted:

Alt_Razvan
28-07-2008, 22:55
cum se face..
se lasa de cu seara 1-2 lamai, in apa,
a 2-a zi, se rade superficial coaja,
se taie lamaia in 2-o, si se scoate miezul (pulpa) cu un cutit de fructe
se amesteca cu zahar, coaja rasa si ( daca exista la indemana) se "blenduieste" scurt, sa se terciuiazsa pulpa.
se adauga apa si se da la rece.



Fara fertilizant? Fara aditie de CO2 ?

andreic
28-07-2008, 23:40
Nu vezi mai ca a pus carbon organic?? Tu de ce crezi ca ti-am cerut Easy Carbo?? =)) =)) =))

Silvester
30-07-2008, 22:34
Vreeem reţeta de Vermut !...Vreeem reţeta de Vermut !...Vreeem.... :cry: :cry: :cry:

razvan
30-07-2008, 22:45
apai cesa zic...
1 l vin pelin (alb)
250 ml cognac "aromat" (gen drobeta)
3 pliculete zahar vanilat

Alt_Razvan
30-07-2008, 22:56
fara reactor? fara bubble counter? fara electro valva? :shock:

Pai daca am ajuns sa carpacim si bautura inseamna sa suntem cei mai tari (consumatori)

:mrgreen: