PDA

View Full Version : primul deces inexplicabil



Danny
21-09-2006, 09:41
.. si anume una din zebre.. a fost primul peste care mi-a murit (bine a mai fost un leeri mai demult dar a murit in urma unui atac de ordin caras papat cap la leeri).. alaltaieri am observat-o incovoiata in forma de C (cap spre coada).. am mai citit pe aici de scolioza si am inteles ca daca papa e ok.. dar nu mai vroia sa pape si aseara a murit.. am vazuto plutind pe o parte si am vrut sa o scutesc de suferinta sa o tin afara din apa dar nu m-a lasat inima asa ca am pus-o intr-un pahar sa moara ea... chiar mi-a venit sa plang.. ce altceva ar fi putut sa aibe? toti ceilalti sunt bine.. am mai auzit de la tata care a mai avut si el acvariu in tinerete ca se mai intampla asa daca se imperecheau 2 frati.. sa fi fost genetic? voi ati patit asa ceva? 10x

lupul-sur
21-09-2006, 11:31
Sincer ma cam bag ca musca in oala ca la boli sunt afon. Tot ce am facut eu a fost sa le asigur conditii sa nu se imbolnaveasca. Am observat si eu genul asta de moarte pintre zebre, daca ne poate ajuta cineva cu o explicatie as fi recunoscator. O mica curiozitate. Era femela sau mascul?

Danny
21-09-2006, 12:05
tind sa cred ca era femela pentru ca era cea mai mare si avea cea mai voluminoasa burtik.. sincer cred ca a si depus ca a avut vreo 2 zile burta mare mare si apoi ceva mai mik.. nu cred totusi ca era batrana

valibvb09
21-09-2006, 12:19
Interesant e ca eu am o femela de guppy careia dupa prima fatare i s-a curbat coloana vertebrala si de atunci (cam de 3 saptamani) are burta supta. Doar ca aceasta e vioaie, inoata bine, mananca. Practic se comporta normal.

lupul-sur
22-09-2006, 00:42
Femelele de zebre mai au prostul obicei sa moara daca nu depun icre. Nu este sigur ce a ce spun, loc de dat cu capul pentru critici, dar este o informatie pe care eu am testat-o pe pielea mea!

Johnny
22-09-2006, 00:47
Boala de care a murit zebra nu este scolioza , din pacate nu-i stiu numele dar m-am confruntat si eu cu ea pe vremea cand aveam zebre , solutia este Bactopur Direct !!!

Danny
22-09-2006, 10:16
ufff nu mi-a trecut prin cap.. o sa iau un tub sa il am aici.. eu am zis ca nu se trateaza pentru ca e o deformatie.. live and learn.. pana una alta.. in dimineata asta am descoperit ca am o pereche intre cele 3 ramase si s-au gandit sa depuna fara sa ma anunte :P nu am avut timp de reactie asa ca scapa cine poate acum.. la cat timp vor depune din nou stiti?