PDA

View Full Version : hi



leonard
21-09-2006, 04:52
de cateva luni ma tot documentez pe aici . de mik copil mi-am dorit un acvariu dar fara corniere bla bla bla ceva dragut cum ziceti voi un colt de natura in casa . citesc mult ; din greselile voastre trag concluzii asa ca mi-am cumparat un acvariu de 120 de litri ,de o firma portugheza cred ca e facut . acum am acvariul la ciclare si deabea astept sa introduk primul pestisor in el.ce sa mai zik sunt defapt din braila dar saracia ne-a gonit pe alte meleaguri lucrez mereu noaptea asa ca am destul timp sa citesc cam tot ce apare nou pe acvariu.ro
cam asta e tot sper sa-mi dati o mana de ajotur cand am nevoie ; ma incanta raspunsurile voastre cu simtul umorului in viatza mea si eu merg cam tot pe aceeasi linie .........

valibvb09
21-09-2006, 09:21
Salut! Bine ai venit!

Danny
21-09-2006, 10:06
salut si mult succes.. la ce pesti te-ai hotarat pentru acvariu?

steff
21-09-2006, 11:36
... Bine ai venit!...si de ce nu?... mult succes in acvaristica ;) .

lupul-sur
21-09-2006, 12:27
Ceau omule! Daca ai nevoie de ajutor cere-l si vom face tot posibilul sa te ajutam.
Ai grija omule ca viata pintre straini este tare amara, sper ca acvariul sa poate sa iti insenineze gandurile si descreteasca fatza.

sorel
21-09-2006, 18:32
Ne-am cunoscut deja, nu?
Vreau sa spun ca ne-am cunoscut " virtual ", mai pe pm.
Salut dinnou.

leonard
26-09-2006, 05:25
pt unii ma repet ( ex sorel) am un acvariu de 100 40 30 substrat pietris plante , inca nu as putea sa va dau denumirea cand le voi recunoaste voi reveni , un capac cu neon atasat de 25 w cred ca e insuficient, asa am cumparat acvariul echipat ,dar ce am vrut sa aduc nou pt mine este urmatorul fapt: am atasat o lumina albastra in spatele acvariului un neon care in mod normal se monteaza in pragurile masinilor cand i-ti doresti sa o tunezi nu stiu dar se vede dragut tare si as vrea sa intreb dak aceasta lumina foarte slaba e daunatoare intr-un anumit mod plantelor pestilor.

Johnny
07-10-2006, 00:14
lucrez mereu noaptea asa ca am destul timp sa citesc cam tot ce apare nou pe acvariu.ro

Mai leonard ,am impresia ca ne confunzi , noi suntem acvarist.ro ;new46 ;new22 ;new25

leonard
07-10-2006, 01:44
Scuza-ma mai gresim si noi , acum ma urmaresti? Sa stii un lucru sunt greu de prins.
Ca sa aflu ceva de pestisori am intrat pe google si am tastat acvariu.ro si de acolo 100000000 de adrese,asa ca...................ma ierti?

Johnny
07-10-2006, 04:18
Nu te urmaresc , am fost doar curios sa-ti citesc si eu postul de introducere , doar tu le-ai citit pe-ale noastre.

leonard
07-10-2006, 06:21
Nici tu nu ai somn?Eu din pacate sunt la firma nu am de ales.
La acea data crede-ma ca nu prea observam diferenta intre acvariu.ro si acvarist.ro si nu prea stiam nimik de: ciclare,nitrati,bacterii anaerobe,nitriti.amoniac.Am observat replici pt. incepatori care ma induioseaza dar au si ei vina lor,nu citisera nimik despre acvaristica,nici notiunile elementare.

--------------------------------------------------------------------------------

proverb japonez: cand intrebarea e prosta, raspunsul nu conteaza ...

imi pare rau ca ti-o spun eu, dar asta e tratamentul pe care tu singur il ceri ....
incearca sa citesti cat mai mult inainte de a pune intrebari pe forum, nu esti la meditatii (unde profesorul iti raspunde la orice intrebare, pentru ca d-aia il platesti)

inceraca sa aflii ABC-ul de unul singur, nu mai astepta sa ti se dea mura-in-gura totul ....

imi cer scuze anticipat, daca postul meu te-a jignit in vreun fel ....

PS: iti cer o favoare... nu pune eterna placa cu : daca nu vreti sa-mi raspundeti, decat sa-mi raspundeti "la misto" mai bine nu o faceti .... crede-ma pe cuvant, e mai bine primesti cate un sut in fund din cand in cand (asta inseamna ca se oboseste cineva sa te bage in seama), decat sa fi ignorat
.................................................. .................................................. .......
Mai sensibilule, sincer m`ai induiosat pana la lacrimi cand am realizat cat de nedreptatit ai fost si cat de mult suferi tu din dragoste de pesti...
Iti raspund(em) in halul asta pentru ca intrebi in halul ala...adica dovedind strop de respect pentru articolele scrise pe care nu ai catadicsit sa le rasfoiesti....caci altfel ai vedea ce se foloseste ca substrat ca sa ai un acvariu frumos plantat si nu ai mai folosii asocierea pamant cu discusi. Ironia nu a fost de loc ironie ci realitate ...daca doresti sa beneficiezi de "nepretuitele" sfaturi ale unui "expert in pamanturi" din zona ta de bastina dar care dupa ce si-a dat doctoratu` in plante a trecut pe discusi...din pacate nu te putem ajuta. Si-a schimbat domiciliul fortat pe alt forum...deci unde-i ironia???:
Daca vezi ca vorbesti de funie in casa spanzuratului...nu te mai apuci sa mai mustruluiesti tot tu pe noi, caci a doua oara daca mergi pe linia asta nu te mai avertizeaza nimeni... Te cam joci cu focul...ia`n intreaba-ti consatenii poate data viitoare te documentezi mai bine cand pui intrebarii si atunci o sa fie totul.
Am observat ca aici lumea e mai "dulcica"

razvan
07-10-2006, 17:32
din punctul meu si al altor citiva de aici de pe forum, ar fi de preferat sa incerci sa eviti pe cit posibil referintele la si despre acel forum.
il cunoastem, unii am fost membrii activi, altii mai sunt si acum.

dupa cum vezi, nivelul de cunostinte este cu totul altul decit cel de aici, asa ca sfat prietenesc, nu cauta sa-ti iei ban de acolo, e pacat sa-ti "autolimitezi" accesul acolo.

acolo e acolo, aici e aici, sau altfel spus, AICI incearca sa uiti ca exista un ACOLO....;)

sorel
07-10-2006, 18:47
Uite, d-aia il stimez eu pe Razvan. Parca mi-a citit gandurile.