PDA

View Full Version : Incepator



EdyFeintuch
01-05-2016, 15:26
Salut, la fel ca orice incepator am si eu cateva intrebari pentru cei doritori a-mi raspunde:

1. Am un filtru intern de la Aquael . ma gandesc sa mi cumpar o pompa de aer deoarece acest filtru oxigeneaza apa, iar pe langa bulele mari, apar multe bilute foarte mici prin acvariu care sunt inestetice. Face zgomot pompa? Merita?

2. Apa imi este un pic tulbure, am schimbat un 20% din ea si parca s a mai limpezit un pic. Isi va revenii?

3. Probabil majoritatea imi veti spune ca am multi pesti. Am 5 neoni, 5 guppy, 1 colisa laila (guram), 2 sanitari (aceia care raman mici), 1 zebra. Lasand calculele cu 1-1,5 L pe centimetru de peste, chiar se chinuie intr-un acvariu de 54L? As dorii chiar sa mai pun pesti.

4. Am 2kg de substrat, pietris, as dorii sa schimb si sa pun nisip, are ceva daca scot acel pietris si pun nisip? Eventu as scoate pestii intr-o galeata de apa.

Multumesc mult celor ce-mi vor raspunde!

marko
01-05-2016, 19:41
Hristos a inviat!
Salut!
1. Nu e o problema daca cumperi o pompa foarte silentioasa tip Prosilent s-200 JBL
2. Apa se va limpezi sigur atata timp cat filtrul intern e in functiune permanent
3. La 54 l eu zic ca nu sunt prea multi pesti in acvariu. Sa aiba si plante naturale pentru a crea mai multe spatii intre ei
4. Cred ca este bine sa lasi pietrisul caci in el se formeaza anumite bacterii anaerobe ce vor ajuta la un climat biologic mai bun in purificarea apei

Succes!

OctavianPopescu
01-05-2016, 20:51
1.nu e problema ca se gasesc si pompe silentioase asa cum a zis si marko,dar bulele tot fac ceva galagie cand "se sparg" la suprafata.te-as sfatui sa mergi tot pe filtru pe care il ai dar sa ii pui un burete mai mare si sa dai debitul mai mic.tot cu un aquael de 54 l am mers si eu o perioada si am folosit cum ti-am spus si tie.
2.continua sa schimbi 20% de doua ori pe saptamana pana consideri ca se stabilizeaza cat de cat ecosistemul si apoi 20-30% pe saptamana
3.nu sunt exagerat de mult pesti dar sunt intradevar multi,asta daca ma intrebi pe mine...poti merge asa cu ei daca pui un burete mai mare pe filtru cum ti-am zis,cu buretelul ala mic nu faci nimic...in nici un caz nu mai baga pesti
4.depjnde cat de mare e pietrisul si cat de mic e nisipul...granulatia merge de la 0,4 pana la 4,restul tine de cum iti place tie,dar fara prosti colorate ca e urat tare...eu am mers cu 0,4-1,4,ceva de genu si nu am avut probleme...deci in principiu merge schimbat dar asa cum a zis si marko nu e bine sa te joci toata ziua scoate-baga
succes

dandumitru
06-05-2016, 22:19
Salut, la fel ca orice incepator am si eu cateva intrebari pentru cei doritori a-mi raspunde:

1. Am un filtru intern de la Aquael . ma gandesc sa mi cumpar o pompa de aer deoarece acest filtru oxigeneaza apa, iar pe langa bulele mari, apar multe bilute foarte mici prin acvariu care sunt inestetice. Face zgomot pompa? Merita? Multumesc mult celor ce-mi vor raspunde!

O pompa de aer, nu ajuta decat la o mai buna miscare a apei si implicit la aerare.
Filtrul tau are in componenta un furtun care sta deasupra apei prin care trage aerul, la capatul furtunului este un robinet care regleaza debitul de aer, acel robinet daca se inchide sau daca furtunul se elimina total, nu vei mai vedea bule de aer in acvariu. In aceasta situatie nu mai ai nevoie de o pompa de aer, este o cheltuiala inutila, mai bine suma respectiva se poate directiona catre un filtru cu volum mai mare de filtrare biologica.


2. Apa imi este un pic tulbure, am schimbat un 20% din ea si parca s a mai limpezit un pic. Isi va revenii? Multumesc mult celor ce-mi vor raspunde!

Apa poate fi tulbure din mai multe motive.
La tine poate fi vorba de ciclul azotului care a inceput sau este in plin proces de formare ( se va limpezi la incheierea ciclului )
Pentru a reduce perioada ce ciclare este bine sa nu mai aduci modificare de fauna substrat sau schimburi masive de apa.
Este un proces natural care indiferent de vointa ta va incepe si se va termina numai atunci cand va intruni toti parametri.


3. Probabil majoritatea imi veti spune ca am multi pesti. Am 5 neoni, 5 guppy, 1 colisa laila (guram), 2 sanitari (aceia care raman mici), 1 zebra. Lasand calculele cu 1-1,5 L pe centimetru de peste, chiar se chinuie intr-un acvariu de 54L? As dorii chiar sa mai pun pesti.

NU probabil ci sigur ti se va spune ca ai prea multi si sigur ti se va spune sa te opresti, in plus ai facut alegeri de fauna pe criterii neinspirate.
Nu este vorba de calculul un peste la un litru si jumatate de apa, ci de capacitatea si volumul de filtrarea biologica, la care bazinul tau este deficitar, adica pe o scara de la 1 la 10 la tine este " 0 " iar daca mai adaugi ceva fauna vei avea cu -1 sau -2, si chiar daca cum ar fi pentru tine sa stai impreuna cu inca 10 persoane intr-o garsoniera. Chiar crezi ca te-ai chinui in 20 de metri patrati ? Si chiar ai mai putea invita inca 10 persoana sa locuiasca impreuna cu voi .
Pentru a avea un acvariu la care sa privesti cu placere ar trebui sa te orientezi catre o singura specie de pesti de talie mica din care poti pune in bazin, sa zicem maxim 20 de exemplare, in conditiile in care modifici filtrarea si faci periodic schimburi de apa si sifonarea substratului. In decursul catorva luni de zile vei observa si vei intelege manifestarile speciei alese, dupa care poti renunta la ea si sa alegi o alta specie pe care o gasesti interesanta. La alegerea speciei ar trebui sa cunosti parametri apei din bazin si daca specia aleasa se poate adapta acelor parametri sau daca tu poti influenta sau crea parametri respectivi.


4. Am 2kg de substrat, pietris, as dorii sa schimb si sa pun nisip, are ceva daca scot acel pietris si pun nisip? Eventu as scoate pestii intr-o galeata de apa.

Substratul pentru acvariu se alge dupa cateva criterii de baza :
- sa fie inert
- sa aiba o granulatie cuprinsa intre 2-4 mm
Pentru a creste potentialul bazinului, este bine ca alegerea sa se faca tinand cont si de alte caracteristici, care inca nu se iau in calcul de catre incepatori, una din ele ar fi porozitatea substratului. Pentru a indeplini toate functiile, substratul trebuie sa aiba si el o anumita grosime, in mod normal sa depaseasca 3- 4 cm in partea din fata si 7-8 cm in partea din spate in functie de suprafata si inaltimea, si volumul bazinului.