PDA

View Full Version : Alergie de contact



Daniel
18-09-2006, 14:26
In urma cu o saptamana am fost la un petshop. Dupa aproximativ 10 minute m-am trezit cu o mancarime ingrozitoare pe ambele maini. In maxim o ora o mana mi s-a umflat groaznic. Diagnosticul pus de sotie (medic): alergie de contact. Tratament: clorocalcin si nu mai stiu ce alt medicament.
Singurul lucru pe care l-am atins in acel petshop a fost doar clanta de la usa.
Eu unul nu cred ca alergia asta are legatura cu cele ce se vand in respectivul magazin deoarece nu era prima data cand am intrat acolo. Asa ca singurul vinovat trebuie sa fie un client care are animalute acasa.
Ati mai auzit de cazuri similare?

LeGendarme
11-10-2006, 19:07
Salut!
Din pacate exista alergii la ceva din "domeniu": daphnee!!!... in general la praf, dar cunosc persoane alergice la pisici sau caini (parul lor) sau chiar la porumbei... nu neglija aspectul ca eshti o persoana cu acest "potentzial" shi du-te la un doctor aergolog care o sa-tzi faca nishte teste specifice "convietzuirii" cu animale domestice, shi in functzie de diagnostic vei shtii pe viitor la ce distantza va trebui sa te situezi fatza de o anumita parte a faunei... nu cunosc tratamente care sa fie 100% recomandabile!!!

All the best!

dop90
11-10-2006, 22:00
la porumbei :grin: funny :) pt k eu sunt (si) crescator de porumbei ;) sper sa nu mi se intample asa ceva :mrgreen: :shock:

valibvb09
12-10-2006, 07:13
Eu sunt alergic la praf, puf si polen si am fost la trei medici diferiti. Culmea :shock: , eu stiam ca am problema asta si ei m-au intrebat de ce am mers la ei ... ca nu am nimic :lol:. Asta dupa ce mi-au facut testele alea specifice.

viviparu'
12-10-2006, 09:06
Eu am probleme cu chironomidele si cu purecul congelat. Daca le dau pestilor si nu ma spal imediat pe maini cu apa si sapun, in zece minute ochii incep sa-mi lacrimeze, mi se umfla pleoapele, e ceva de numa'-numa'. Asta e. Si mai sunt si acvarist.

lupul-sur
12-10-2006, 09:57
Ma ferit Dumnezeu de astfel de chestii. Am fost muscat de albine. viespii, gargauni, tantari etc. Singurul lucru ce ma deranjeaza este fumul de tigara. Daca fumeaza cineva in zona imediat imi dau seama.
Nici macat alergii la medicamente nu am. M-am otravit cu ciuperci de cateva ori:))) pilea naibii pe mine!

seriserj
12-10-2006, 09:59
cu ciuperci ha? :lol:

LittleJ
12-10-2006, 12:01
eu sunt alergic la paru de pisica si la praf ;)

sorel
12-10-2006, 17:21
Eu sunt alergic la bere. Daca beau mai mult de 7 beri in 2 ore, a doua zi ma doare capul. :blackeye

LittleJ
12-10-2006, 18:15
hahahha :) ai incercat sa ii dai in cap ? adica sa bei mai mult de 14 beri in 2 ore? sunt 99.9% sigur ca a doua zi nu o sa te mai doara prea multe :lol:

lupul-sur
13-10-2006, 00:26
:)))) Iti spun eu ca o sa il doara capul. Nu de alta dar o sa il sparga nevastasa ajungand beat acasa!

ionutlatcan
13-10-2006, 11:40
sau mai bine bea numai 4 beri in doua ore dar baga dupa ele 2-3 sute de coniac. :mrgreen: