PDA

View Full Version : Problema Colisa Lalia



marian4232
13-07-2008, 00:18
Salutare,


De vreo 2 luni de zile am o pereche de colisa lalia.
Un mascul maricel iar femela mai mica.
Astazi am observat ca plantele mele aveau muscaturi de pesti.
M-am gandit ca de vina ar fi cei doi SAE care i-am avut dar m-am inselat deoarece dupa ce i-am scos din acvariu am observat ca si mai multe plante sunt devastate de muscaturi.
Singurii pesti care ii vad sa acorde atentie plantelor sunt cei doi colisa.
Ma gandesc ca in lipsa plantelor plutitoare, masculul incearca sa faca un cuib pentru depunere, rupand mici bucati din plantele de pe fundul acvariului.
Tin sa mentionez ca masculul alearga femela mai mereu ceea ce am inteles ca e normal.
Acuma ce sa fac cu ei ca mi-au ciuruit toate firele de bacopa care le aveam, o frunza de nimphaea lotus, un echinodorus si sagittaria subulata care dupa ce ca era vai de ea acuma arata si mai rau.Pe langa astea au mai ciugulit putin si din ludwigia si o subclasa de rotala.

A mai avut cineva astfel de probleme ?
Sa le fie oare foame (mai mereu cauta de mancare cu toate ca ii hranesc de 2-3 ori pe zi si ei doi mananca cea mai mare cantitate) sau masculul vrea sa isi faca un cuib ?
Nici urma de cuib deoarece am un filtru extern si filtrul din dotarea acvariului Juwel de 180 litri care lucreaza impreuna.

Multumesc anticipat.

EDIT

Acuma ca a mancat, masculul tot cauta prin substrat nu stiu ce.Am rupt o frunza de la o planta si am facut-o bucatele mici pe care le-am pus in acvariu.A crezut ca e mancare dupa care a scuipat-o si a plecat din nou la inspectarea substratului.

Ma dispera, ca am muncit mult timp pentru a aduce plantele in starea in care sunt acum.

Gaia
13-07-2008, 00:46
Nu cred sa fie colisa de vina. Ei cauta diverse organisme minuscule pe plante dar nu mananca plantele din cate am vazut eu.
Mananca si hrana vegetala dar nu cred sa se atinga de plante vii.

Pe SAE insa i-am vazut cu ochii mei chelind mossul, daca nu primesc o zi nimic de mancare incep defrisarea, dar nu i-am vazut sa se atinga de alte plante.

Ce alti pesti sau alte vietuitoare mai ai in acvariu?

E posibil si ca gaurile sa fie provocate de ceva carente, esti sigur ca sunt de la pesti?

marian4232
13-07-2008, 01:08
Astazi, cand am observat ca plantele mele au muscaturi am scos cei doi SAE din acvariu iar inainte de ai scoate nu-mi amintesc sa fi vazut bacopa asa deteriorata.
Mai am doi scalari, 7 neoni, un pleco care dabia se dezlipeste de buturuga/substrat/gem si doi xifo.


http://www.99poze.ro/hotlink/tn_f33ab72a4c1e9387a9d2ad2b8e6cee39.jpg (http://www.99poze.ro/1_39976122/1/)

EDIT
Hai ca nu mai stiu ce sa mai cred.Poate am sarit peste bacopa cand am inspectat plantele cu muscaturi si poate nu am observat.Dar vorba ta, s-ar putea sa fie cei doi SAE.
Ii aveam de la donatie de saptamana asta (miercuri sau joi) si cand i-am introdus in acvariu nu prea mancau si nici plantele nu le curatau.Azi dimineata prietena mea mi-a aratat cei doi SAE ca au inceput sa curete plantele de eventualel alge.
Acuma ma gandesc ca daca nu au gasit alge (ca dintr-o data au disparut) au inceput sa se infrupte din plante.Vineri seara am pus plantele in acvariu (redecorare) si au avut la dispozitie vreo 9 ore de la 7 dimineata la 16 cand am venit acasa si am descoperit.Dimineata nu au vrut sa manance ca erau prea adormiti iar pana la 16 nu i-am mai hranit deoarece nu am fost acasa.
Declar vinovati cei doi SAE.

Mersi pentru informatie.