PDA

View Full Version : 50 W acvariu 50l ?



LadyOscar
17-09-2006, 18:01
Am si eu o intrebare: Acvariu meu e de 50 de litri imi trebe 50 de W pentru o iluminare corecta ? Stiu ca trebe sa aibe lumina calda si sa-mi prospere plantele, dar nici nu vreau sa orbesc fishtisorii mei. De aia mai bine intreb sa fiu sigura.
Multumesc anticipat

sorel
17-09-2006, 18:06
O ilumunare corecta vei avea daca asiguri : 0,5 - 1 W / l., in functie de plantele pe care le ai si de inaltimea coloanei de apa.

viviparu'
17-09-2006, 21:47
Doua neoane Philips TLD 830 de 18 sau 20W iti sunt suficiente. Vezi cu le fixezi ca sa nu-ti cada in apa.

africanu
17-09-2006, 23:17
1W/l doar daca ai plante care necesita foarte multa lumina. Daca acvariul are doar 50l, cred ca nici inaltimea coloanei de apa nu e foarte mare. Sunt unele plante carora nu le place prea multa lumina. De asemenea prea multa lumina iti poate aduce si alge. Eventual spune-ne si numele plantelor pe care le ai.

LadyOscar
18-09-2006, 14:21
Pai am 3 Anacharis (Egeria najas) in ghiveci si sunt destul de dese si mai am tot la ghiveci,un Echinodorus (vandplante) cu frunze verzi-maronii. Acvariu e inalt de 30cm, latimea tot 30 cm si lungimea 50. Ma rog inaltimea la apa care e ajunge undeva la 27 cm.
Ma rog am incercat cu becuri economice si cred ca fac colaps ca tot se ard si dau si o caruta de bani pe ele si nu merg mai mult de 12 ore pe zi si dupa 2 zile se duc naibii. :blackeye

andu
18-09-2006, 17:56
Ma rog am incercat cu becuri economice si cred ca fac colaps ca tot se ard si dau si o caruta de bani pe ele si nu merg mai mult de 12 ore pe zi si dupa 2 zile se duc naibii. :blackeye
...de la apa car eintra la dulie probabil..
ce pesti ai in acvariu?..e ceva ce sare?..

LadyOscar
18-09-2006, 18:46
"...de la apa car eintra la dulie probabil.. "


Nu are cum sa ajunga apa! Pentru ca are capac clasic de ala de sticla, si daca era din cauza umiditatii este destul de bine acoperit si in plus am un bec normal care il folosesc cand se ard astea economice si ala nu se arde si pe ala l-am folosit de multe ori si pe o perioada indelungata de timp si nu s-a ars, asa ca , de la apa nu e.
Si pesti nu au cum sa sara (capacu') , am doi guppy(pereche) un gurami si un xipho ultimii doi sunt donatie.

bob_de_grau
19-09-2006, 01:54
Ceva e putred acolo cu becurile alea economice. Cred ca problema poate fi si de la instalatia electrica. Si eu folosesc tot un bec economic, tot pt un acvariu de 50 de litri net, deasemenea cu capac clasic de sticla si nu am avut probleme. Becul pur si simplu sta pe sticla si are un reflector improvizat deasupra.
Deci recomandarea mea este sa verifici instalatia electrica (dulie, stecher, intrerupator, firul de curent) si chiar sa o schimbi daca nu gasesti nimic suspect. Daca si asa iti crapa becurile poate e de la bec insusi, iar daca nu ...... nu stiu ce sa mai zic.
Pentru faptul ca becul cu incandescanta nu are nimic nu inseamna ca instalatia electrica e ok. Eu am avut o veioza ca probleme care nu aprindea de loc becul cu incandescenta dar cel economic palpaia=> cele doua tipuri de becuri nu reactioneaza la fel in unele conditii.