PDA

View Full Version : ceva nou si interesant



grigoriedor
03-07-2008, 15:37
sal eu am un bar si am masurat duritatea apei de la filtru de apa pentru expresorul de cafea si are duritate 0 este un filtru care costa 50 euro iar materialul filtrant se regenereaza foarte usor fata de un ozmozor care costa foarte mult iar materialul filtrant nu se regenereaza ci se schimba

razvan
03-07-2008, 18:14
extraordinar, nemaipomenit, superb .... fara cuvinte... dar, ai putea da ceva mai multe detalii?!?!?
din ce ai spus tu, mai mult decit am spus in "deschidere" nu vad ce s-ar mai putea zice.
descrie un pic mai amanuntit acel filtru. ce are in el, cum se regenereaza, sa putem deduce macar principiul de functionare, insa tare mi-e ca este cu rasini polifosfatice.

UnRomeo
03-07-2008, 18:17
sunt dedurizatoarea de apa folosite in industria alimentara
http://www.professionall.ro/produse/12000681381.jpg

http://www.professionall.ro/DEDURIZATOR-APA-MANUAL-8-lt-3-4/

Principiul detaliat de functionare nu'l cunosc dar as putea sa ma interesez (am vro 4 bucati la servici), dar se pare ca razvan are dreptate, este cu rasini .. "Volum de rasina continut : 5,8 litri. " .
Presupun ca asta il exclude din uzul acvaristic..

razvan
03-07-2008, 18:23
multi oameni ti-ar fi recunoscatori.
ar mai fi un aspect ;) pretul, fata de un osmozor...

da!!! de pe site ....
"Volum de rasina continut : 5,8 litri. ".... rasina... polifosfatica ;) ce ziceam mai sus.

Mitica
03-07-2008, 18:30
Pai e daunatoare rasina? Ce zic clientii de la bar dupa ce beau cafeaua?

Humbert
03-07-2008, 18:30
pai eu stiam ca dupa filtrele cu rasini polifosfatice apa devine nepotabila

nu-i adevarat? se pare ca nu.

si daca apa de la acest filtru e buna de baut (expresso), de ce n-ar fi buna pt pesti?

razvan
03-07-2008, 18:35
vorbim din punct de vedere acvaristic ;)
solutia cu rasini, este cunoscuta de ceva timp. daca "afara" totusi se utilizeaza mult mai scumpele osmozoare in "detrimentul" acestei metode "infinit" mai ieftine, or sti ei ceva.

oricum stiu pe cineva care a folosit destul de mult timp apa dedurizata prin acest procedeu, insa folosind filtrele care se gasesc la "tehnico-sanitare" (varianta cu rasini polifosfatice), la tinerea-cresterea neonilor (nu stiu daca si la inmultirea lor) cu rezultate multumitoare.

Humbert
03-07-2008, 18:44
de pe site rezulta clar ca e buna de baut apa trecuta prin filtrul asta, spre deosebire de cele de la tehnico sanitare unde scrie clar ca nu-i buna de baut
eu zic ca ar fi buna si pt pesti

eu mi-am luat un filtru magnetic pt dedurizare dar n-am observat diferente notabile cu testul 5 in 1 pe care-l am eu, ba mi s-a parut ca ar creste duritatea.

ce parere aveti de filtrele magnetice, fac ceva sau sunt degeaba.
tocmai am aflat ca pietrisul din acvariul meu e calcaros si sunt cam disperat sa gasesc o solutie imediata de reducere a duritatii apei pana ma hotarasc sa refac tot setupul

seba
03-07-2008, 19:17
Dupa cum spunea razvan "vorbim din punct de vedere acvaristic"
O instalatie de dedurizare cu rasina nu face altceva decat sa inlocuiasca Calciul si Magneziul cu altceva , in 99% din cazuri este vorba de Sodiu (Na) sodiu care nu face mare branza intr-un acvariu steril (o crescatorie de neoni) dar intr-un acvariu cu circuit biologic stabilizat face mai rau decat o apa cu GH mare.

P.S.
Magaria cea mare este ca pana si ADA vinde astfel de instalatii de dedurizare cu rasina schimbatoare de ioni de Na fara a avertiza asupra riscului fata de microfauna unui acvariu, culmea, tot ei oferind culturi de bacterii cu recomandarea de a fi introduse periodic in acvariu.

UnRomeo
03-07-2008, 19:33
Aceste dedurizatoare se folosesc in principal la masinile de spalat vase, pahare, cuptoare cu aburi, si espresoare. Presupun ca efect nociv asupra organismului exista totusi, dar la cantitatea de apa consumata dintr'un espresso, efectul este neglijabil sau poate chiar null. Nu pot sa bag mana in foc ca un acvariu plin cu o astfel de apa poate sa ofere conditii prielnice vietuitoarelor.

steff
03-07-2008, 20:35
[...] Magaria cea mare este ca pana si ADA vinde astfel de instalatii de dedurizare cu rasina schimbatoare de ioni de Na[...]

nu este nici un fel de magarie daca vorbim de rasinile schimbatoare de ioni si nu cele polifosfatice (cele din urma nu le-am testat, nu ma pot pronunta).
in urma cu cativa ani imi facusem o astfel de coloana de dedurizare a apei (din lipsa osmozorului) pe care-o foloseam la acvariile cu discusi insa, trebuie specificat faptul ca aceste rasini nu lucreaza decat la nivelul gh-ului si-atat, adica duritate zero. inca o specificare si anume faptul ca, apa obtinuta prin aceste rasini o filtram prin carbune inainte sa ajunga in acvariu.
aceste rasini le activam cu o solutie de apa cu sare, apoi le clateam putin si-i dadeam bataie la dedurizat.
din pacate coloana n-o mai am, acesta fiind inlocuita de instalatia de RO. dar cred ca mai am pe undeva prin boxa cateva kg de rasini.

Daniel
03-07-2008, 20:45
eu mi-am luat un filtru magnetic pt dedurizare dar n-am observat diferente notabile cu testul 5 in 1 pe care-l am eu, ba mi s-a parut ca ar creste duritatea.

ce parere aveti de filtrele magnetice, fac ceva sau sunt degeaba.
tocmai am aflat ca pietrisul din acvariul meu e calcaros si sunt cam disperat sa gasesc o solutie imediata de reducere a duritatii apei pana ma hotarasc sa refac tot setupul
Filtrele magnetice sunt folosite doar pentru a evita depunerea calcarului in centralele termice de apartament. Din cate mi s-a spus, particulele de calcar din apa sunt magnetizate la trecerea prin acest tip de filtru si raman astfel pe o distanta de cativa metri, adica pana cand apa reuseste sa parcurga circuitul din centrala, dupa care...
Deci, nici vorba de a scadea duritatea apei, asa cum o fac filtrele cu rasini, polifosfati sau cele RO.

steff
03-07-2008, 20:49
Filtrele magnetice sunt folosite doar pentru a evita depunerea calcarului in centralele termice de apartament.

Deci, nici vorba de a scadea duritatea apei, asa cum o fac filtrele cu rasini, polifosfati sau cele RO.

foarte corect! mi-ai luat vorba din tastatura :lol: .

seba
03-07-2008, 20:50
@steff
Nu stiu care sunt rasinile polifosfatice (vreau un link catre asa ceva), eu vorbesc de exact aceleasi rasini ca si tine , cele care schimba Calciu2+ si Magneziu2+ cu Na+ Este rasina care se regenereaza cu solutie de sare si care este prezenta si la varianta "expresor de cafe" si la dedurizatorul ADA, iar Na+ este phytotoxic (otravitor pt. plante) si toxic pentru multe bacteri in special cele din ciclul azotului.

razvan
03-07-2008, 20:54
.... afirmativ!!!
rasinile polifosfatice SUNT .... cu schimbare de ioni. adicatelea aceeas palarie, sub aceeas marie ;) DAAARRRRRRR!!!!
trebuie precizat faptul ca sunt de 2 feluri ... anionice si cationice. poate din aceaste "versiuni" or fi aparut "contradictia".

steff
03-07-2008, 20:59
am facut o poza cu rasinile schimbatoare de ioni, aceasta este poza:

http://img53.imageshack.us/img53/9346/dscf0712kk5.jpg

iar aici este un filtru cu polifosfat:

http://img53.imageshack.us/img53/6582/filtrupolifosfaticso8.jpg

razvan
03-07-2008, 21:09
am facut o poza cu rasinile schimbatoare de ioni, aceasta este poza:

=)) sanchi pontu' =)) alea's icre de la o posta =))... de stiuca??? =)) ;)

este posibil sa existe "variatii constructive" in functie de producator, si DA!!! ..varianta din poza a 2-A, este cea de care spuneam ca a fost folosita de "acel" acvarist.. cel cu neonii.

seba
03-07-2008, 21:17
Bun,eu vorbiesc de rasina bej (icrele de stiuca)
Si totusi cred ca undeva este ceva putred la termenul "rasina cu polifosfat" (un link mai detaliat ;) ?), nu de alta dar si in cazul asta, razvane, cand discutam de "dedurizare" atunci toate rasinile care servesc acestui scop trebuie sa fie cationice.

steff
03-07-2008, 21:24
=)) sanchi pontu' =)) alea's icre de la o posta =))... de stiuca??? =)) ;)
ops... am gresit cutia :lol:


[...] si DA!!! ..varianta din poza a 2-A, este cea de care spuneam ca a fost folosita de "acel" acvarist.. cel cu neonii.

din discutiile cu alte persoane de pe un alt forum (doamne ce vremuri), sustineau ca si aceste "cristale" polifosfatice pot fi folosite in acvaristica.
ce vreau eu sa subliniez aici este faptul ca, prin polifosfaticile astea apa trebuie sa treaca foarte incet, pentru ca reactia sa poata avea loc. in schimb la rasini, odata activate si cu cat este mai mare (inalta) coloana, apa poate trece si la "viteza" mai mare.

seba
03-07-2008, 21:57
Gata am gasit, "rasina polifosfatica" este mai putina rasina, si nu este de tipul "schimbatoare de ioni"
Sodium tripolyphosphate (STPP, sometimes STP or sodium triphosphate), with formula Na5P3O10, is a polyphosphate of sodium. It is the sodium salt of triphosphoric acid.
O sa radeti dar principalul rol al filtrelor cu polifosfat este de a inpiedica coroziunea tevilor si abia pe locul doi este dedurizarea, este de fapt o legare a calciului de metalele existente in apa si formarea unei particule coloidale.

mmaxalb
04-07-2008, 01:32
no' stati incet frumosi lu' tata ca ne facem de :oops:
rasinile polifosfatice =SE FOLOSESC LA INDEPARTAREA DURIATII TEMPORALE SAU KH [cum il stim noi ] dupa tratare apa devine nepotabila, se foloseste des la centralele de apartament pe joasa presiune [fara evaporare]
rasini schimbatoare de ioni=SE FOLOSESC PENTRU INDEPARTAREA DURITATI TOTALE SAU GH [cum il stim noi] dupa tratare apa va avea gh 0 teoretic],se folosesc la instalatiile care necesita evaporarea apei [la sec] centrale boilare , generatoare de abur
necazul e cu aceste schinbatoare de ioni [rezulta din nume] ele decit inlocuiesc ioni de Ca si Mg cu ioni de Na
dupa un anumit timp acesti schinbatori de ioni trebuie regenerati cu solutie salina
credetima nu e nici o brinza cu asfel de apa , sau mai corect eu nu am reusit nimica, cu toate ca la analiza initiala arita gh si kh 0 orce sursa de Ca si Mg va creste gh la loc , adica poate scoate aceste minerale [teoretic ] chiar si din pesti, plante
din punc de vedere energetic Ca si Mg sunt superioare Na sil va elimina din orce compus
LA SERVICI AM UN SCHINBATOR DE IONI CU DEBIT DE 1700L /MIN
ma si vedeam cescator de discusi dar din pacate :cry: na fost sa fie

grigoriedor
04-07-2008, 08:53
sunt dedurizatoarea de apa folosite in industria alimentara
http://www.professionall.ro/produse/12000681381.jpg

http://www.professionall.ro/DEDURIZATOR-APA-MANUAL-8-lt-3-4/

Principiul detaliat de functionare nu'l cunosc dar as putea sa ma interesez (am vro 4 bucati la servici), dar se pare ca razvan are dreptate, este cu rasini .. "Volum de rasina continut : 5,8 litri. " .
Presupun ca asta il exclude din uzul acvaristic..

exact despre acet filtru este vorba si din moment ce este un filtru alimenter nu vad care este problema mai ales ca sunt produse in UE si cu siguranta sunt testate de mii de ori inainte sa le puna eticheta de (produs de uz alimentar bun de scos pe piata)

grigoriedor
04-07-2008, 08:59
am facut o poza cu rasinile schimbatoare de ioni, aceasta este poza:

http://img53.imageshack.us/img53/9346/dscf0712kk5.jpg

iar aici este un filtru cu polifosfat:

http://img53.imageshack.us/img53/6582/filtrupolifosfaticso8.jpg

filtrul este plin cu materialul din foto 1 iar principiul de functionare este urmatorul: il conectezi la apa si obtii apa gh 0 :lol: :lol: :lol:
eu la bar findca il foloseam foarte mult o data la doua saptamani puneam cam 2-3 pumni de sare mare in filtru il lasam o ora dupa care il lasam sa curga incet inca vreo 3-4 ore

grigoriedor
04-07-2008, 09:06
iar eu deja il folosesc intr-un bazin cu discusi si neoni de o luna si nu este nici o problema.
inainte foloseam apa de ploaie si pot sa spun ca intradevar avea gh 0 dar era plina de inpuritati si chiar am avut probleme :idea: asta pana mi-am adus aminte ca am un filtru de apa la expresor :bounce

razvan
04-07-2008, 09:17
iar eu deja il folosesc intr-un bazin cu discusi si neoni de o luna si nu este nici o problema.
plantat sau "steril "??

grigoriedor
04-07-2008, 09:17
apropo aceste filtrese gasec si la _ _ _ _ O nu stiu daca am voie sa spun ghiciti singuri dar acolo costa in jur de 300 ron dar cautati la cei care vand expresoare de cafea si cu 150 il luati

grigoriedor
04-07-2008, 09:19
plantat si daca vrei sa intrbi nici plantele nu au nici o problema

grigoriedor
04-07-2008, 09:21
am si eu o problema :oops: spuneti-mi si mie cum fac sa pun poze direct aici?

steff
04-07-2008, 11:20
nu vreu sa intru in nici o polemica cu nimeni. am folosit aceste rasini schimbatoare de ioni si nimeni n-a crapat.


[...] spuneti-mi si mie cum fac sa pun poze direct aici?
iti faci cont aici (http://photobucket.com/), urci pozele acolo si apoi ai sa-ti dai seama cat este de simplu ;) .

mmaxalb
04-07-2008, 12:28
de fapt nu aveti nevoie decit de schimbatorul de ioni cam 200 grame
il puneti intro galeata cu apa agitati apa 30sec si gata lasati sa se decanteze si aveti apa dedurizata
cu aceasta cantitate se poate deduriza intre 200 si 50 l apa [depinde de duritate]
dupa folosire se va regenera cu solitie salina ,chiar se poate pastra in solutia salina
sau
se umple un filtru intern cu schimbatorul de ioni ,va deduriza apa direct in acvariu iar din cind in cind se va regenera cu solutie salina [intrun recipient separat]
dar astept dovezi ca nu apar probleme
la mine pesti o duceau excelent [scalari] dar plantele decedau pe capete plus ma umplusem de alge[dar asta e alta problema]

seba
04-07-2008, 14:41
steff, departe de mine gindul unei polemici, postul sa dorit unul informativ. Nu se punea problema de mortalitate in rindul pestilor ci in randul bacteriilor dublate de "neplaceri" pentru plante, in rest... fiecare face ce vrea si cum crede ca este mai bine.

steff
04-07-2008, 15:08
Seba, nu despre tine era vorba in "ecuatie" ;)

cu riscul de-a ma repeta... am folosit aceste rasini iar apa obtinuta prin dedurizare o filtram de fiecare data prin carbune activ si prin turba dupa caz.
n-am spus nimanui ca este varianta cea mai buna, am scris doar despre experimentul facut de mine.
in ceia ce priveste bacteriile, chiar n-am avut probleme iti dai seama ca nu-mi permiteam fluctuatii in acvariile cu discusi ba mai mult daca filtrarea biologica da "rateuri" sau functioneaza defectuos s-a terminat cu discusu'.

grigoriedor
04-07-2008, 17:55
am mai spus folosesc aceata apa de o luna am facut deja 3 schimburi de apa si nu am nici o problema si nu o mai filtrez cu nimic altceva deca am grije la ph iar filtru folosesc un filtru intern dinacela chinezesc din piata si cum s-a mai spus este un post informativ fiecare face ce vrea

razvan
04-07-2008, 18:04
si cum s-a mai spus este un post informativ fiecare face ce vrea
korect ;)
informatia exista, s-au spus pareri pro si contra, fiecare actioneaza in consecinta, cum il debiteaza cerebelul ;)

mmaxalb
05-07-2008, 02:46
Seba, nu despre tine era vorba in "ecuatie" ;)

cu riscul de-a ma repeta... am folosit aceste rasini iar apa obtinuta prin dedurizare o filtram de fiecare data prin carbune activ si prin turba dupa caz.
n-am spus nimanui ca este varianta cea mai buna, am scris doar despre experimentul facut de mine.
in ceia ce priveste bacteriile, chiar n-am avut probleme iti dai seama ca nu-mi permiteam fluctuatii in acvariile cu discusi ba mai mult daca filtrarea biologica da "rateuri" sau functioneaza defectuos s-a terminat cu discusu'.

aha , da tot , ca sa picepem si noi
sa fiu portocaliu , da solutia e geniala , filtrarea prin carbune inlatura sodiul sil inlocuieste cu ,C, da cu carbonul nostru mult dorit, iar filtrarea prin turba il acidifica facindul mai stabil .dar in acelasi timp acesibil plantelor
asta e teorie , practic zi te rog cum aveai ph ca sa imi dau seama daca ce am debitat este corect

razvan
05-07-2008, 07:02
sti cum faci tu acum ? asemenea mie, care "stresat" de postulatul ca "doar un anume neon este bun", ma intrebam ca proasta in tirg (afirmatie care nu ti se aplica) daca nu cumva "acel" neon nu ar putea fi inlocuit cu .. 2, cu spectre diferite, care "sa se adune si sa se compenseze"

revenind la subiect, iata ca de la o "carpaceala", prin combinare cu altele si multa gindire, se poate la o solutie care sa ofere rezultate multumitoare, asemanatoare cu cele obtinute cu un aparat profesional mult mai scump ;) ..este adevarat ca si cu ceva mai multa bataie de cap.

de asemenea recunosc ca, impotriva spiritului meu carpacistic, am incercat sa "combat" aceasta metoda, tocmai pentru a stirni discutia, "simtind" ca deschiderea postului s-a facut tocmai pentru a impartasi o experienta, surprinzator (pentru experimentator) cu rezultate favorabile.

DA!! solutia este viabila pentru anumite cazuri si in anumite conditii, INSA nu trebuie sa "postulam" ca este si universa valabila ;)

de acord?!?!?

grigoriedor
05-07-2008, 07:57
nici o solutie nu este universal valabila depinde de multi factori.
spre ex. eu cunosc si am si vazut pe cineva de creste si inmulteste discui intr-un bazin de 100l nefiltrat deloc in care are doar o pompa de aer . foloseste doar apa de ploaiei in care pune doar verdede malahit

grigoriedor
05-07-2008, 08:11
si apropo pt cei interesati daca aveti prieteni sau faceti voi un drum prin italia se gasesc la orice magazin cu utilaje alimentare(grand impianti) cu 10-15 euro

grigoriedor
05-07-2008, 08:25
si ca sa mai confirm inca o data ca o solutie nu este universal valabila eu hranesc discusii mei pe fiecare zi cu tubii (dimineata fulgi cu usturoi discus+ , la pranz tubii si seara mixtura ) nu au tot timpul acelasi meniu dar tubii primesc pe fiecare zi si asta de 1 an .
si pot sa spun ca nu am avut nici o problema cu ei :bounce :bounce :bounce

UnRomeo
05-07-2008, 09:31
filtrarea prin carbune inlatura sodiul sil inlocuieste cu ,C, da cu carbonul nostru mult dorit..

Nu stiu cat de corecta este afirmatia. Filtrarea prin carbune activ nu elibereaza nimic altceva in apa. Carbunele respectiv se comporta ca un burete, sugativa, ce absoarbe substantele nocive din apa, si nu elibereaza nimic altceva. Cand pui un burete uscat intr'un recipient cu putina apa, se absoarbe apa si ramane curat, nu lasi nimic in urma. Asa functioneaza carbunele activ. De aceea el se si satureaza la un moment dat si trebuie inlocuit (sau reactivat la temperaturi inalte pentru cei cu buzunarul mai subtire :grin: ).

Daca am spus prostii, rog cunoscatorii sa ma corecteze.

andreic
05-07-2008, 09:38
O mica completare, carbunele activ retine aproape TOT ce trece prin el, inclusiv substantele necesare plantelor. Din acest motiv nu se foloseste in bazinele plantate, ci doar in cele ce au nevoie sa elimine resturi de tratamente chimice sau sunt sterile.

seba
05-07-2008, 15:48
Asta e, n`am ce face, inca un "mit" extrem de raspandit, asa ca...

Carbunele activ
Absoarbe bine: clorul, sedimentele si compusii organici volatili.
Nu absoarbe bine sau in unele cazuri deloc: minerale, saruri, compusi anorganici, alcolul, amoniacul, lithiul, fierul, plumbul, arsenicul, fluorul, acidul boric, si - ce ne intereseaza pe noi in acest moment - sodiul.

Motivul pentru care a fost introdus in acvaristica este cel de a scoate clorul din apa (filtru chimic) si particulele sedimentare fine (filtru mecanic de treapta superioara) , intre timp "gura lumii" a ajuns sa-l transforme in filtru chimic universal, lucru putin cam copilaresc dar... asta e.

mmaxalb
05-07-2008, 17:43
filtrarea prin carbune inlatura sodiul sil inlocuieste cu ,C, da cu carbonul nostru mult dorit..

Nu stiu cat de corecta este afirmatia. Filtrarea prin carbune activ nu elibereaza nimic altceva in apa. Carbunele respectiv se comporta ca un burete, sugativa, ce absoarbe substantele nocive din apa, si nu elibereaza nimic altceva. Cand pui un burete uscat intr'un recipient cu putina apa, se absoarbe apa si ramane curat, nu lasi nimic in urma. Asa functioneaza carbunele activ. De aceea el se si satureaza la un moment dat si trebuie inlocuit (sau reactivat la temperaturi inalte pentru cei cu buzunarul mai subtire :grin: ).

Daca am spus prostii, rog cunoscatorii sa ma corecteze.

corect, cit se poate de corect
dar asta in condiiti normale dar in cazul Na ,de fapt compusi acestiua dupa dedurizarea cu schinbatori de ioni , este instabil [Na este destul de jos pe scara energetica ] legatura dinte el si SO4 este o legatura de tip punte de hidrogen va fi cedat imediat pentru ceva mai stalil cum ar fi un atom de C
de aceia am intrebat despre ph
daca era acid se face schinbul ramine Na pleaca C
daca era neutru Na tot compusul raminea pe C

filtrarea prin turba va acidifica dar poate si sa adauge mineralele retinute de carbunele activ

teoretic ar fi o modalitate de a obtine un compus al carbonului similar cu excelul de la seachem :bounce