PDA

View Full Version : Nano 22.5L "Lost World"



SmAsH
24-05-2015, 13:40
Salutari colegi acvaristi, revin pe forum dupa o perioada in care nu am avut timp pentru aceasta pasiune cu un nano acvariu 22,5L aproximativ 18L apa (30Lx30lx25h) dotat cu
- lumina bec economic Phillips 14W 865
- substrat inert nisip cuart negru 2-4 mm
- filtru hang-on hailea sl-206 cu burete fin pe intrare si material pt. biofiltrare inlocuit cu ceva diy dar cu care am avut rezultate bune in trecut
- incalzitor aquael 50w
- flora 1x Echinodorus mix (asa scrie pe eticheta selectat pt talia mai redusa); 2 tufe Cryptocoryne parva; 1x Anubias nana (prins pe lemn); 2x poturi Java moss;si ceva lintita primita odata cu moss-ul
- fauna aproximativ 10 RCS si ceva melci mici negri tot prin moss; iar daca totul merge bine pe viitor poate o sa adaug cativa Microrasbora Galaxy
- fertilizare Easy Carbo + Pro Fito zilnic, intentionez daca o sa fie nevoie sa caut si ceva macro.

Poze o sa pun dupa teminarea capacului, acum am o lampa ce se prinde de marginea acvariului.

1. Moss-ul trebuie neaparat legat pe lemn,pietre jos pe fundul acvariului ? Ma refer daca asa trebuie pt creveti din moment ce toata lumea asa il pune, e vreo problema daca e in partea superioara a acvariului ca planta plutitoare, si astfel mai pastrez ceva loc pentru plantat ?
2. Sa ma interesez de pe acum de ceva fertilizant macro sau e posibil sa fie suficienti crevetii pt producerea de N si P.

P.S. Numele vine de la o bucata de lemn silicifiat (pietrificat) ce il am ca decor in acvariu si ma duce cu gandul la romanul lui Arthur Conan Doyle.

SmAsH
27-05-2015, 16:15
Dupa o saptamana de la plantare, frunzele batrane de la Anubias nana 4-5 la numar s-au decolorat (ingalbenit) ramanand verzi doar nervurile.
Se adapteaza la noul mediu (paramerii apei) sau am gresit doza si am pus prea mult pro-fito (0.2ml/zi) ? Doza recomandata de producator fiind (0.3 ml/zi) pt bazinul meu.

claudiudany
27-05-2015, 21:56
1. Moss-ul trebuie neaparat legat pe lemn,pietre jos pe fundul acvariului ? Ma refer daca asa trebuie pt creveti din moment ce toata lumea asa il pune, e vreo problema daca e in partea superioara a acvariului ca planta plutitoare, si astfel mai pastrez ceva loc pentru plantat ?
2. Sa ma interesez de pe acum de ceva fertilizant macro sau e posibil sa fie suficienti crevetii pt producerea de N si P. [/QUOTE]

Salut si spor cu noul proiect:
la intrebarea1. Il poti lasa ca planta plutitoare dar sunt curios si eu ce plante vei mai planta sub el inafara de anubias si inca cateva (foarte putine) care nu au neoie de lumina prea multa. Iata un video cu ponturi cum sa plantezi un nano cu plante nepretentioase asa cum este cazul la acvariul tau - https://www.youtube.com/watch?v=Stj8dHrau8E
Sau poti pune mossul pe un lemn mai sus atfel cand va creste va ajunge pana la suprafata apei, dar sa nu pluteasca in deriva pentru ca iti va umbri toata suprafata de plantat. sub mosul pus mai sus asa pe lemn poti pune anubiasul sau o alta planta care nu are nevoie de lumina multa, iar in zonele luminate poti planta plante de dificultate medie.
De obicei cei care pun mossul jos asa cum e cazul in video il pun asa ca sa ajunga lumina la plantele de deasupra lui care au mai mare nevoie de ea.
la intrebarea 2. eu unul fiind mai comod si nu vreau sa pun si macro si micro as merge pe vimi pentru acvarii fara aditie CO2 (ceva planuri pentru co2?)
Ce as mai face eu :
1.As schimba becul economic cu o lampa (speciala pentru acvaristica) cu PL cu bec de 11w initial, dupa care daca pui co2 si vrei plante mai pretentioase mai poti adauga una de 7w aprinsa cateva ore in intervalul de iluminare.
2. Pietrisul 2-4 mm ar fi ideal pt un filtru de substrat - poti lua si aceasta varianta in considerare.
GRABESTE-TE cu pozele. :)
O seara buna. Claudiu.
AA Era sa uit - NU ITI FACE CAPAC IN CARE SA BAGI BEC ECONOMIC O SA ITI FIARBA PLANTELELA VARA SI NU NUMAI.

SmAsH
27-05-2015, 22:46
Salut Claudiu, mersi pentru sfaturi.
- o sa ma interesez in legatura cu lampa pl dar nu mai locuiesc in Iasi si cu prima ocazie cand ajung in oras o sa incerc sa imi cumpar cele necesare (probabil imi trebuie lampa+balast electronic+mufa).
- sa scot totul ca sa fac filtru de substrat dupa ce am dat startul cred ca e cam greu pentru ca lucrez si timpul nu prea imi permite ... de asta am si trecut la nano sperand ca o sa fie mai usor de intretinut.
- pt co2 o sa raman cu easy-carbo dar am aruncat si un ochi la vimi (multumesc)
P.S. Moss-ul l-am legat deja de lemn, maine o sa incerc sa pun o poza dar e golas acvariul (mai am nevoie de ceva plante de background ma gandeam la valsineria spiralis dar n-am gasit)

claudiudany
28-05-2015, 19:32
Salut Claudiu, mersi pentru sfaturi.
- o sa ma interesez in legatura cu lampa pl dar nu mai locuiesc in Iasi si cu prima ocazie cand ajung in oras o sa incerc sa imi cumpar cele necesare (probabil imi trebuie lampa+balast electronic+mufa).

Nu ma refeream sa pui un PL in capac, eu ma refeream la o lampa care sa o agati de marginea acvariului de genul acesteia http://www.directorproduse.ro/diverse/aquael-lampa-decolight-11w-3820138/
Am vazut ca vrei sa faci capac, sincer nu sunt adeptul, la un volum asa mic de apa care se poate incalzi imediat in cazul in care o sa pui capac - deci eu zic sa pui lampi cu bec pl sau cu bec led uite cum are colegul sebastian in postul asta http://forum.acvarist.ro/showthread.php?81384-Aquael-Shrimp-set-30-Shrimp-Aquascape/page3
Bafta

avl
29-05-2015, 13:53
Pai daca ramai doar cu easy carbo nu ai nevoie de macro, mai ales la plantele care le ai. Daca vrei sa iei Vimi nu te arunca la all in red sau all in one. Dozeaza doar accelerator si vimi micro. Un puf din ala (1,3 ml parca are) de micro iti ajunge o saptamana.

SmAsH
28-01-2016, 16:05
Dupa cateva luni in care am mers echilibrat cu nano-ul am facut greseala si am trecut de la Easy Life la VIMI rezultatul fiind moartea tuturor crevetilor in decurs de aproximativ o saptamana urmata de declinul plantelor si explozie de alge.
Asa ca am hotarat sa dau un reset acvariului si sa fac cateva schimbari:
- spalare substrat am hranit prea mult
- revenirea la gama Easy Life
- adaugarea unui filtru intern (doar filtrare mecanica cu burete) iar filtrul hang-on (doar filtrare biologica cu spartura roca vulcanica + prefiltru mecanic burete)
- adaugare de plante si replantarea celor vechi ca la carte, plus ca trebuie sa caut Java Moss clasic cu Stringy Moss am avut numai neplaceri.
Sa fiie prea mult 2 filtre la 22.5 litri? la proba pareau ok chiar am fost uimit de cat de bine se completeaza ... au debit maxim 300 litri pe ora ambele dar cel hang-on are prefiltru ce ii scade putin din debit

OAndrei
15-02-2016, 13:08
Ai bagat echinodorus acolo, o sa-ti ocupe jumatate de acvariu :D Mergi cu filtrele asa pana se cicleaza, dupa te mai gandesi.

SmAsH
18-02-2016, 07:53
Era foarte mic Echinodorusul când l-am luat ��

SmAsH
21-02-2016, 16:15
Weekend-ul acesta am resetat acvariul :
- am revenit la becul de 14 w care la cei 18 litri net e suficient.
- am spălat substratul și am introdus un filtru de substrat din care trage filtrul hang-on ... am unele îndoieli dar după cum am zis nu o sa mai hrănesc așa mult.
- am înlocuit hardscape-ul cu o piatra mai mica și o cioata de vita de vie.
- am plantat ce am avut vechi și am putut refolosi, dar în ciuda eforturilor mele nu am primit moss-ul pt buturuga și nici o planta pentru background și forțat de situație am folosit Elodea temporar.
Aștept sugestii in legătură cu ce varietate de Moss ar da cel mai bine pe buturuga și ce planta de background (vallisneria spiralis) sau altceva easy.
Așa arată acvariul acum...