PDA

View Full Version : Background Home Made



STMihai
10-06-2008, 18:04
M-am apucat sa fac un background din polistiren. Voiam nishte idei. Cu ce sa il acopar astfel ca sa fie pretabil si alte acvarii decat ciclide. Stiu ca daca ii pun ciment maresc duritatea apei mult. Deci un alt material care sa ii dea aspect frumos dar sa fie si pretabil la orice fel de acvariu daca stie cineva as aprecia.

razvan
10-06-2008, 18:28
"...Cu ce sa il acopar astfel ca sa fie pretabil si alte acvarii decat ciclide. Stiu ca daca ii pun ciment maresc duritatea apei mult. Deci un alt material care sa ii dea aspect frumos dar sa fie si pretabil la orice fel de acvariu..."

nu prea "se pupa" deoarece tu ai facut "perete de pietre" , si presupun ca i-ai dat o culoare adecvata. pai daca ii schimbi culoarea, "relieful" tot "de pietre" va fi, si in consecinta chiar daca ai gasi un material care sa se preteze .. la neoni, sa zicem .. nu s-ar preta fundalul ..

logic?

STMihai
10-06-2008, 18:42
Inca nu l-am colorat si vreau sa il acopar, este alb acum. Ma intrebam daca mai exista vre-un material netoxic pt pesti cu care sa il acopar.

harry-ab
11-06-2008, 00:27
Rasina epoxidica.

ciclid
11-06-2008, 06:43
poliuretan

STMihai
11-06-2008, 09:01
Multam mult. O sa caut sa vad ce gasesc.

harry-ab
11-06-2008, 12:08
poliuretan


Adica burete???

STMihai
11-06-2008, 12:49
Banuiesc ca este vorba de spuma poliuretanica, ceea ce nu prea are rost ca deja am facut din polistiren. O sa caut niste rasina epoxidica. Sa vedem cum arata.

STMihai
11-06-2008, 12:55
Uite ce am gasit despre rasina:
Important: Rezistenta la acizi, baze si alte substante chimice;
Asigura impermeabilitatea suprafetei;
Rezista la temperaturi intre 3 si 75 grade C.
Duritate si rezistenta la uzura - zgariere.
A nu se folosi in medii permanent umede, utilizare in spatii acoperite[/b].

razvan
11-06-2008, 13:53
O sa caut niste rasina epoxidica.

atentie, asta "cam" maninca din polistiren!!

STMihai
11-06-2008, 14:05
Rasina nu rezista la apa mult timp cred ca se dizolva sau ceva de genu...nu se recomanda tinuta sub apa.

STMihai
11-06-2008, 15:40
Am rezolvat: am cumparat 2 tuburi de silicon: unul negru si unul gri. Sa vedem ce o sa iasa.

STMihai
11-06-2008, 16:12
Am cumparat Bison Sanitare - negru si gri. Stie cineva despre el cate ceva. Adica daca il las in acvariu ?

razvan
11-06-2008, 16:42
Am cumparat Bison Sanitare - negru si gri. Stie cineva despre el cate ceva. Adica daca il las in acvariu ?

nu ar fi fost mai corect sa intrebi lucrul asta, inainte de a cumpara??
nu ar fi fost mai corect sa citesti instructiunile de pe tub, inainte de a-l cumpara?

s-ar fi gasit o gramada de useri sa-ti spuna clar ca NU, sau cu jumatate de glas, DA, dar in anumite conditii.

ai idee cit de cit, in ce consta diferentele dintre "retetele" diverselor tipuri de silicon, mai pe romaneste, CE LE DEOSEBESTE, si de ce anume exista MUSAI silicon pentru acvarii??

STMihai
11-06-2008, 16:53
Nu-i bai ca le gasesc intrebuintare daca nu sunt bune pentru acvariu... Stiam ca exista un silicon special pentru acvarii, dar nu am gasit si erau singurele colorate. Acum vad eu ce fac cu ele...
Apreciez tonul ardelenesc din "mustrare"... :lol:

STMihai
11-06-2008, 16:56
Cu alte cuvinete nu este bun siliconul pe care l-am luat ?

ciclid
12-06-2008, 02:09
Cu ajutorul spumei de poliuretan puteai modela prin lipire roci sau radacini.
Sau poti decupa cu caterul ori la cald ,din poliestiren:imitatie scoarta sau rocarie.Apoi lipesti poliestirenul cu silicon acetic de geamul din spate.

schory21
28-12-2008, 02:20
am lucrat ceva timp prin industria cinematografica si iti recomand:faci un amestec de aracet+apa+ipsos de modelaj foarte subtire pe care il aplici cu pensula pe decorul tau de polistiren(si pe fata si pe dos)apoi vopsesti decorul in nuantele dorite(ca sa imite piatra) cu vopsea lavabila si apoi "imbraci" totul in rasina.nu se dizolva in apa,este incolora si al :evil: de dura

razvan
28-12-2008, 15:51
detaliaza putin conceptul de rasina.
au curs riuri de cerneala pe tema asta ca dealtfel si tipurile-retetele de rasini.
interesant ar fi marca, varianta comerciala, posibilitatea de achizitionare, mai pe romaneste TOT ce se poate spune despre cea folosita de tine.

te asigur ca nu este la misto, ci chiar intereseaza pe destul de multi.

fishdisease
28-12-2008, 21:11
chiar intereseaza pe destul de multi
Eu sunt unul dintre ei !!! Ma intereseaza produsul comercial, adica acea rasina alimentara sau de care o fi ea care se poate folosi la "acoperirea" unui background home made! Fara riscul de-a-mi intoxica pestii.

Daniel
28-12-2008, 21:24
Nestrapol produs de catre Policolor (varianta proasta din mai multe motive) sau varianta similara produsa de catre Rompolimer Saint Gobain. In plus, puteti cumpara de la ei si materiale de ranforsare (tesaturi din fibre de sticla, tesaturi din carbon sau carbon/kevlar, stratimat sau coremat în cantitati de minim 10 mp) si substante (rasini, acceleratori/întaritori pigmenti, gel-coaturi etc. în cantitati de minim 1 Kg; cumparatorii trebuie sa aiba recipiente pentru transport).