PDA

View Full Version : Compatibilitate Macropodus



STMihai
01-06-2008, 23:07
Am cumparat 6 macropodus. Mai am in acvariu 6 neoni + 2 cardinali + 2 sanitari + 2 khuli loach. Intreabarea mea este referitoare la compatibilitatea cu restul speciilor din acvariu.
Poate cineva sa imi recomande daca sa ii las singuri sau este ok asa ?

christon
05-06-2008, 14:45
Ai grija ca macropodus este ffff agresiv cu alte specii. Ai sanse mari de tot sa ramana ceilalti pesti fara ochi, aripi.....ca sa nu spun de luptele intre masculi. Din cauza agresivitatii lui macropodus nu este un peste f popular printre acvaristi.

STMihai
05-06-2008, 16:03
Multam de sfat. Deja am bagat in acvariu si vad ca sunt destul de ok. Imi mai alearga neonii dar este acvariu mare si se plictisesc rpd.

Gaia
05-06-2008, 17:11
Daca deja ii alearga , e clar. Mie o pereche de macropodus mi-au decapitat 4 rummy in cateva zile, desi aparent la inceput nu i-au fugarit. Cum li se facea foame, mai serveau cate un rummy, de parca mai taiau o gaina. Rummy sunt mai mari decat neonii ( sunt cam cat cardinalii). Macropodusilor le e des foame, sunt foarte lacomi, daca le dai cat vor ei fac burta ca un balon, si tot mai mananca. Cred ca sunt in stare usor sa manance pana crapa de lacomi ce sunt.
Cand se bateau pe mancare, femela de macropodus facea lip lock cu femela de ancistrus adulta - deci iti dai seama.
Daca sunt asa cum sunt, sa vezi cum se fac cand depun! In acvariu se dezlantuie iadul pe pamant.

STMihai
05-06-2008, 17:28
Nu-mi ramane decat sai dau ??? :cry:

Gaia
05-06-2008, 18:57
Ori asa, ori le faci acvariu separat, ori inlocuiesti neonii si cardinalii cu niste pesti mai mari si mai solizi, de exemplu melanotaenia, leeri, SAE etc.

savutzu
06-06-2008, 19:34
cand vor depune, instinctul matern ii va face sa fie si mai agresivi si te vei trezi ca unii pesti nu mai au cozi sau chiar ochi :twisted:

ADI_SABA
26-12-2008, 15:00
Am doua exemplare de macropodus,care pana la urma sau dovedit a fi masculi. de unde i-am luat mi-a zis ca sunt pereche..ca se inteleg bine cu ceilalti pesti. Toate bune,pana cand m-am gandit sa-i pun separat pentru reprodus...dupa multe infoieli si apoi batai am observat ca ambii sunt masculi.. :evil: Acum am observat ca au devenit agresivi si cu restul locuitorilor,in special cu xifo,care am observat ca au coada ciupita. Va rog sa imi spuneti daca sunt compatibili cu alti pesti si care. in tabelul cu compatibilitatea speciilor nici nu i-am gasit. va multumesc

marzzx
27-12-2008, 18:21
La mine s-au inteles bine cu corydorasi si colisa chuna (sota), masculii la cei din urma, desi mai mici, tinandu-i chiar la respect in unele cazuri.
I-am combinat si cu melanotaenia boesemani, dar, cu toate ca nu apareau conflicte deschise, boesemanii erau putin intimidati de macropodusi.

Am incercat si cu un mascul de betta si au iesit scantei. :blackeye

Gaia
27-12-2008, 18:28
Un mascul de macropodus matur si sanatos, care face cuib, nu-i compatibil cu nimic, poate doar cu un ancistrus matur pitit dupa vreo buturuga. Cu atat mai mult 2 masculi.
Femelele fara masculi in schimb merg fara probleme cu pesti relativ masivi si bataiosi, gen melanotaenia, leeri, gurami albastri, SAE etc. si chiar si cu colisa.

ADI_SABA
27-12-2008, 23:37
Multumesc pentru sfaturi! In concluzie am o mica/mare ciorba in acvariu..adica in 130l am 5neoni,2xifo, 2 gurami galbeni pitici,2 masculi macropodus, 1 cory, 4 ancistrusi de 3 cm, 2 zebre si 2 tetra! Va rog din suflet sa ma ajutati sa fac o fapta buna si pun niste pesti compatibili. Lupte nu vad,dar am observat ca,coada masculului xifo e despicata. Asta dupa ce am atatat macropodusii punandu-i la reprodus si ei erau masculi. Se mai alearaga intre ei,dar nu i-am vazut sa se ciupeasca. Nu stiam ca sunt agresivi,iar cei de la acvaristica... Nu as renunta la ei,dar nici sa tin un acvariu numai cu macropodus... imi plac tare mult! iar alt acvariu nu am. Multumesc tare mult.

Gaia
28-12-2008, 20:56
Ai mei cand le-a venit sa depuna le-au rupt capetele la 4 din astia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rummy-nose_tetra
asadar n-as paria pe zebre si pe neoni.