PDA

View Full Version : Sfat achizitie Betta Splendens, plus un acvariu pentru el .

Ciurila_Emanuel
09-09-2014, 16:00
Salut !

Vreau sa-mi achizitionez saptamana asta, un Betta Splendens, si vreau sa ii cumpar un acvariu potrivit pentru el, si tot ce-i trebuie pentru a imita pe cat posibil habitatul lui natural . :)
Bugetul meu pentru aceasta achizitie, este 80 de lei .
Dati-mi o sugestie de produse care sa aiba un raport bun calitate/pret, dar sa se incadreze si in bugetul specificat de mine mai sus . ( Precizez, ca voi lua pestisorul, acvariul, si accesoriile, de la magazinul Animax ) .

Multumesc anticipat, pentru raspunsurile voastre !

Ciurila_Emanuel
11-09-2014, 20:42
Chiar nu are nimieni, nici macar o idee ?

MariaDaniela
11-09-2014, 21:41
Un nanoacvariu de 20 litri este suficient pentru pestisor,doua pungi de pietris de 2 kg fiecare,pestisorul si o radacina si cred ca te-ai incadra in buget.Neavand filtrare pentru o intretinere mai usoara ar fi mai usor fara substrat,dar asta ramane la optiunea fiecaruia.
Iti doresc sa-ti implinesti proiectul si sa te incadrezi in buget.
O seara excelenta!

avl
11-09-2014, 21:53
Nu inteleg de ce vrei sa le iei de la Animax. Gasesti pe forum aici o gramada de nano-uri. Dar 80 de lei e cam putin. Acum depinde ce vrei sa faci. Poti sa-l tii si in acvariu steril si sa-i schimbi apa. Daca vrei plantat, si filtru, te ajunge mai mult.
Un nano il gasesti pe aici la 35-50 lei.
Incalzitor de 25 sau 50 W
Filtru parerea mea este sa iei SunSun hang-on hbl-301. Avea cristi pe la 30 de lei da mi se pare ca nu e pe stoc acum.
Substrat daca vrei, plante, decor... te ajunge mai mult.
Depinde ce vrei sa faci.
Parere mea este mai bine sa mai pui niste bani, cam 200 lei asa sa-i faci un nano frumos: cu plante, o lampa, un filtru hang-on.

mihai_casian
12-09-2014, 08:32
Salut Emanuel,

In primul rand ma bucur ca te-ai orientat direct spre acvariu si NU bol de sticla.
Cum se spunea anterior, un acvariu de 16-20l ar fi OK pentru el.
Uite mai jos niste spicuiri dintr-un articol despre ei:

"Traieste in baltile calde, deficitare in oxigen din Asia de sud-est. Este un peste nepretentios [...] nu este nevoie decat de o ingrijire minima si o hrana corespunzatoare, la intervale regulate pentru a pastra apa curata.
[...] este necesar, ca din cand in cand sa i se schimbe apa. Este total nepretentios la calitatea apei (duritate si pH), dar au nevoie de o temperatura de 28-30° C, iar pentru reproducere chiar cu 1-2° C mai ridicata. [...] La schimbarea apei se va tine in vedere ca temperaturile sa fie egale. Daca folosim apa de la robinet, atunci este bine ca aceasta sa fie “imbatranita” cel putin 24 de ore. Chiar la un peste nepretentios ca Betta, diferentele foarte mari in ceea ce priveste calitatea apei pot provoca accidente grave. Daca observam ca un Betta [...] sta mai mult pe fundul vasului, sau isi reduce activitatea, atunci acesta este un semn ca apa trebuie schimbata. Schimband apa imediat, se observa o intensificare a activitatii pestelui.

Ca hrana, Betta nu este un peste pretentios, atata timp cat hrana este data la intervale regulate si in cantitati suficiente. Pestelui i se pot administra ca alimente urmatoarele: daphnie vie, congelata, larve de tantari, bucati de carne de vita cruda, tubifex, Artemia salina vie si congelata, rame taiate marunt si bine spalate. Se recomanda o dieta cat mai variata. I se poate administra si hrana uscata, dar numai ca hrana suplimentara asociata cu cea vie sau congelata. Indiferent de tipul hranei, este recomandabil sa fie hranit de mai multe ori pe zi, decat o singura data din abundenta. Astfel i se poate asigura si variatia hranirii, recomandata tuturor pestilor, nu numai la Betta. Un aliment in exces (neconsumat in intregime) duce la o schimbare a calitatii apei (infectarea apei) putand duce la imbolnavirea pestelui. In general se apreciaza ca Betta splendens traieste doar 1,5-2 ani, dar exista marturii ca unii traiesc peste 3 ani. O hranire in exces si o hrana neadecvata scurteaza viata pestilor. [...] Deci din punct de vedere al conditiilor de intretinere, temperatura apei se pare ca are o influenta foarte mare. Astfel, acest peste tropical poate rezista la o temperatura minima de 21° C si maxima de 29° C. Se pare ca o temperatura de peste 30° C scurteaza viata pestelui. Betta este putin sensibil la boli, daca respectam regulile de mai sus privitoare la hrana si schimbarea apei."

Deci, pe lang acvariu, ar mai fi "musai" un incalzitor.
Si, daca mai raman banuti, ia 2-3 plantute de suprafata sau/si substrat + plante submerse, din gama easy.

Bafta si Ape limpezi!
Mihai

danny80
12-09-2014, 13:21
Sa-mi spun si eu parerea: 20 de litri este mult pentru un singur betta.As zice un maxim de 10-12 litri (dar zic mult) daca nu vrei sa se piarda in peisaj.In plus de asta, daca acvariul este mai mare, pestele nu isi va dezvolta inotatoarele pe deplin (banuiesc ca vrei sa-ti iei un mascul). In rest da: un mic filtru cascada, ceva platute si neaparat incalzitor iti vor trebui.
Ca idee, am tinut un betta in 2 litri cu pistia deasupra si pietris pe fund.

Spor !

Ciurila_Emanuel
12-09-2014, 13:53
Salut Emanuel,

In primul rand ma bucur ca te-ai orientat direct spre acvariu si NU bol de sticla.
Cum se spunea anterior, un acvariu de 16-20l ar fi OK pentru el.
Uite mai jos niste spicuiri dintr-un articol despre ei:

"Traieste in baltile calde, deficitare in oxigen din Asia de sud-est. Este un peste nepretentios [...] nu este nevoie decat de o ingrijire minima si o hrana corespunzatoare, la intervale regulate pentru a pastra apa curata.
[...] este necesar, ca din cand in cand sa i se schimbe apa. Este total nepretentios la calitatea apei (duritate si pH), dar au nevoie de o temperatura de 28-30° C, iar pentru reproducere chiar cu 1-2° C mai ridicata. [...] La schimbarea apei se va tine in vedere ca temperaturile sa fie egale. Daca folosim apa de la robinet, atunci este bine ca aceasta sa fie “imbatranita” cel putin 24 de ore. Chiar la un peste nepretentios ca Betta, diferentele foarte mari in ceea ce priveste calitatea apei pot provoca accidente grave. Daca observam ca un Betta [...] sta mai mult pe fundul vasului, sau isi reduce activitatea, atunci acesta este un semn ca apa trebuie schimbata. Schimband apa imediat, se observa o intensificare a activitatii pestelui.

Ca hrana, Betta nu este un peste pretentios, atata timp cat hrana este data la intervale regulate si in cantitati suficiente. Pestelui i se pot administra ca alimente urmatoarele: daphnie vie, congelata, larve de tantari, bucati de carne de vita cruda, tubifex, Artemia salina vie si congelata, rame taiate marunt si bine spalate. Se recomanda o dieta cat mai variata. I se poate administra si hrana uscata, dar numai ca hrana suplimentara asociata cu cea vie sau congelata. Indiferent de tipul hranei, este recomandabil sa fie hranit de mai multe ori pe zi, decat o singura data din abundenta. Astfel i se poate asigura si variatia hranirii, recomandata tuturor pestilor, nu numai la Betta. Un aliment in exces (neconsumat in intregime) duce la o schimbare a calitatii apei (infectarea apei) putand duce la imbolnavirea pestelui. In general se apreciaza ca Betta splendens traieste doar 1,5-2 ani, dar exista marturii ca unii traiesc peste 3 ani. O hranire in exces si o hrana neadecvata scurteaza viata pestilor. [...] Deci din punct de vedere al conditiilor de intretinere, temperatura apei se pare ca are o influenta foarte mare. Astfel, acest peste tropical poate rezista la o temperatura minima de 21° C si maxima de 29° C. Se pare ca o temperatura de peste 30° C scurteaza viata pestelui. Betta este putin sensibil la boli, daca respectam regulile de mai sus privitoare la hrana si schimbarea apei."

Deci, pe lang acvariu, ar mai fi "musai" un incalzitor.
Si, daca mai raman banuti, ia 2-3 plantute de suprafata sau/si substrat + plante submerse, din gama easy.

Bafta si Ape limpezi!
Mihai
Mersi, la fel ! :)

Ciurila_Emanuel
12-09-2014, 13:56
Sa-mi spun si eu parerea: 20 de litri este mult pentru un singur betta.As zice un maxim de 10-12 litri (dar zic mult) daca nu vrei sa se piarda in peisaj.In plus de asta, daca acvariul este mai mare, pestele nu isi va dezvolta inotatoarele pe deplin (banuiesc ca vrei sa-ti iei un mascul). In rest da: un mic filtru cascada, ceva platute si neaparat incalzitor iti vor trebui.
Ca idee, am tinut un betta in 2 litri cu pistia deasupra si pietris pe fund.

Spor !
E in regula, daca iau un bol de sticla ?

visiniu
12-09-2014, 14:18

Tocmai cand erai laudat ca nu ai de gand sa iti iei bol :)

roshadow
12-09-2014, 14:28
:nu :nu:nu

:-B Dar poti si mai economicos.. fura un borcan de muraturi de vreo 5l de la mama (nu de la nevasta ca te bate cu tigaia sau facaletul) si te-ai scos !:grr

danny80
12-09-2014, 14:37

Nici vorba de bol !Iti trebuie un acvariu !;)
Era sa uit:acvariul trebuie neaparat acoperit !

Ciurila_Emanuel
12-09-2014, 14:52
@roshadow Dupa ce faci tu asta, o sa fac si eu ! ;)

Ciurila_Emanuel
12-09-2014, 14:53
@visiniu Am inteles, o sa iau un acvariu paralepipedic ! :)

skorpion2009
12-09-2014, 18:52
.. fura un borcan de muraturi de vreo 5l de la mama

...de 15l mere? :D

roshadow
12-09-2014, 21:37
Daca diferenta dintre temperatura camerei si cele vreo 27 de grade ale apei, nu trebuie acoperit.

Daca se acopera.. sa aiba un spatiu de vro 2-3 cm intre marginea acvariului fata de "capac".. ca sa respire !

danny80
12-09-2014, 22:14
Daca diferenta dintre temperatura camerei si cele vreo 27 de grade ale apei, nu trebuie acoperit.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.Totusi acvariul trebuie acoperit pentru ca betta are tendinta de a sari si il gasesti uscat pe langa acvariu sau pe mocheta/parchet, etc.

Daca se acopera.. sa aiba un spatiu de vro 2-3 cm intre marginea acvariului fata de "capac".. ca sa respire !
Normal ! Doar nu lipeste oglinda apei de capacul acvariului....nu ?:)

roshadow
12-09-2014, 22:54
nu sare... sau cel putin cei pe care i-am avut nu au dorit asta.

daca e mare diferenta de temperatura intre apa din acvariu si temperatura aerului camerei si nu e acoperit are pestele probleme cu gitul ca sa ma exprim popular.

prin acea acoperire se mentine si aerul la o temperatura apropiata de a apei din acvariu.

new7

danny80
12-09-2014, 23:35
nu sare... sau cel putin cei pe care i-am avut nu au dorit asta.
La mine au sarit si din surse sigure spun ca au sarit si la altii...oricum omul a fost avertizat ;)

daca e mare diferenta de temperatura intre apa din acvariu si temperatura aerului camerei si nu e acoperit are pestele probleme cu gitul ca sa ma exprim popular.
Corect ! Betta "raceste" pe scurt.Ia aer rece de la suprafata apei si asta e !

prin acea acoperire se mentine si aerul la o temperatura apropiata de a apei din acvariu.
Si eu ce-am zis ?:D

De ce ? Cum spuneam si mai sus, sunt varii motive pentru a acoperi un acvariu cu betta.... zic eu ...:)

Si sa-i dam omului si cateva detalii despre peste daca tot am inceput nu ?
Lectura placuta ! http://www.acvarist.ro/betta-splendens-pestele-luptator-siamez

Ciurila_Emanuel
13-09-2014, 10:08
@danny80 Nu te mai stresa atat, ca am inteles tot ce trebuie legat de betta, acvariu, si amplasarea acestuia ! :)

danny80
13-09-2014, 10:17
In acest caz...cu placere !

Ciurila_Emanuel
13-09-2014, 11:37
In acest caz...cu placere !
Mersi ! ;)

Enna
01-01-2016, 10:37
Buna ziua si la multi ani! Am considerat ca nu este necesar sa deschid un topic nou si am sa va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. De ceva vreme ma tot documentez pe tema asta si am inteles (zic eu) cerintele de baza, insa va rog sa-mi recomandati un loc din care pot achizitiona un peste Betta Splendens, preferabil Halfmoon (am un soft spot pentru ei), mascul. Si de ce nu, daca stiti vreun loc de unde pot lua un acvariu (nu prea scump si nici prea mare, totusi). Ca idee, nu am un buget fix, dar cel putin in privinta acvariului nu as dori ceva prea piperat. Nu doresc sa tin pestisorul in borcan sau bol, insa nu as vrea nici un acvariu prea mare. Am inteles ca nu se intelege cu alti pesti si ma gandesc ca pentru Betta sa am un acvariu separat, iar pe viitor si un acvariu mai mare, mixt. Am fost fascinata de acesti pesti si am decis ca trebuie sa imi iau si eu unul. Tot legat de achizitia sa, nu stiu daca se aplica si la pesti (deci chiar va rog sa imi spuneti si sa ma indrumati) dar cel putin in cazul altor animalute nu este indicat sa fie luate din pet shop-uri, din mai multe motive. Pentru recomandari de achizitie, sunt din Cluj-Napoca si as prefera sa pot lua de aici atat pestele cat si acvariul, dar accept si voi lua in considerare orice idee, sfat etc. Va multumesc anticipat!

mihai_casian
01-01-2016, 11:40
Salut Enna si La multi ani!
Acvariu la pret ok poti lua de la parterul Halei Agroalimentare din Mihai Viteazu, magazinul celor de la Animalcenter. Si daca nu gasesti tot acolo si bettan-ul, la Zoomania (parter Iulius Mall) am vazut o gama foarte mare de Betta.
Bafta si ape limpezi!
Mihai

danny80
09-01-2016, 17:47
La Nevertebrate n-au?

mihai_casian
10-01-2016, 22:14
Ba da, dar la alte preturi ;)