PDA

View Full Version : Maturitate guppy?



Acvarist Mic
20-05-2008, 08:17
buna ziua, in primul rand vreau sa va salut pe toti deoarece este primul meu topic in acest forum, sunt nou in acvaristica asa ca cunostintele mele sunt minime
Am avut o femela de guppy care a nascut si am reusit sa salvez un singur pui (sper ca nu radeti de mine), la vreo 2 saptamani dupa nastere femela a murit, puiul care a supravietuit este femela si are 6 luni, intre timp am mai cumparat si 2 masculi dar vad ca nu se apuca de treaba...care ar fi problema?, nu e destul de matura?
cat despre conditii cred ca are, acvariul plantat de 57 de litri cu tot ce ii trebuie....
asteptt sa ma lamuriti

Chitzuproevo
20-05-2008, 10:20
femela de guupy devine ''activa'' de la 4 luni,sa nu fie masculii prea batrani,deoarece devin inactivi sexuali....informatii mai multe ii poti cere lui Silvester new15

Acvarist Mic
20-05-2008, 13:04
atunci il rugam pe domnul SILVESTER sa ne ajute :bounce

Silvester
15-06-2008, 22:57
Virsta optima de monta la gupita este de 3-4 luni in sensul ca atunci e virful maxim de fertilitate ...
La 6 luni nu e tocmai rau mai ales ca sunt toate sansele sa fi fost virgina...in rest trebuie urmarit daca creste in dimensiuni si daca pata specifica din zona anala se inchide la culoare...
In cazuri extreme se poate ca femela sa fie sterila sau varietatea din care face parte femela sa fie incompatibila din punct de vedere genetic cu masculul...atunci sigur nu apar puii...

Silvester
15-06-2008, 22:59
Virsta optima de monta la gupita este de 3-4 luni in sensul ca atunci e virful maxim de fertilitate ...
La 6 luni nu e tocmai rau mai ales ca sunt toate sansele sa fi fost virgina...in rest trebuie urmarit daca creste in dimensiuni si daca pata specifica din zona anala se inchide la culoare...
In cazuri extreme se poate ca femela sa fie sterila sau varietatea din care face parte femela sa fie incompatibila din punct de vedere genetic cu masculul...atunci sigur nu apar puii...

Cribut
15-06-2008, 23:58
ce marime are ?

Acvarist Mic
20-06-2008, 16:30
are cam 3 cm fara coada...am mai luat 2 masculi si tot fara rezultate... :cry:

xifogup
20-06-2008, 18:37
E posibil ca femela ta sa fie un mascul... :mrgreen:

Cribut
20-06-2008, 20:07
Ori e sterila ...

Silvester
20-06-2008, 22:24
Eu zic ca mai trebue asteptat un pic... ;)