PDA

View Full Version : Caras Auriu vs Ancistrusi



CristiBz
12-06-2014, 13:18
salutare...din pacate nu am gasit nici o lamurire legata de compatibilitatea acestor 2 specii..asadar sper sa ma lumineza careva deschizand acest post. Problema e in felul urmator: am un acvariu de 63 L neplantat cu 2 carasi aurii si (initial) 4 ancistrusi....ancistrusii au fost bagati acolo de cand erau mici...bun...pana acum o saptamana erau toti 4 dar azi uitandu-ma la unul dintre carasi care a ramas mic...am observat ca mai e doar un ancistrus in acvariu....3 disparuti fara urma...stie cineva daca aceste 2 specii se razboiesc? e ciudat deoarece pana acum au convietuit foarte bine iar acu se pare ca ceva nu mai e in regula...
multumesc anticipat pentru ajutor

Razvan S.
12-06-2014, 16:02
Ce dimensiuni au pestii ? (carasii si ancistrusii) In acvariu exista elemente de decor (buturugi, vase ceramice) ? Ce fel de filtru ai ?

CristiBz
12-06-2014, 16:38
carasul cel mare are in jur de 8-9cm...cel mic 4-5cm...ancistrusii aveau in jur de 6-7 cm...acu mai e doar unul la dimensiunea asta...Ca decor am un vulcan si cam atat. Filtrul este intern 600l/h nu stiu sa iti zic cine il produce sau alte detalii

kirucd
12-06-2014, 16:44
Cele doua specii provin din biotopuri diferite si au cerinte diferite, chiar daca asemanatoare.
Dar nu asta ar fi cel mai important, desi este, dar 4 ancistrusi si 2 carasi sint prea mult pentru
un acvariu de 67 de litri, presupun brut. Nu te mai intreb de filtrare, sint convins ca filtrarea nu
este suficienta mai ales in conditiile unei suprapopulari.

Habar nu am daca se razboiesc sau nu, dar cu siguranta calitatea apei si spatiul sint doua motive
care nu le convin pestilor tai.

O zi buna,
Dragos

CristiBz
12-06-2014, 16:52
mda...multumesc de raspuns...totusi nu ma lamuresc cum au stat atata timp impreuna acolo fara sa se agite prea tare sau sa se alerge si dintro data pur si simplu dispar 3 pesti....ciudat....faptul ca e suprapopulat o stiu si eu...si ca sa iti intaresc ideea pot sa iti mai zic ca mai am un acvariu de 120 de L cu aproximativ 100 de ancistrusi in el...de care nu reusesc sa scap....ba mai mult perechea pe care o am depunde icre destul de des...:) deci se poate si mai rau decat in cazul carasilor :)....la un moment dat ma gandeam ca poate ia mancat carasul cel mare...ca alta explicatie la ora asta nu am...inca odata mersi pentru raspuns