PDA

View Full Version : Femela Leeri si Femela betta ....



Cribut
05-05-2008, 00:22
Femela de leeri am luat-o azi are 7 cm si are 2 zgarieturi pe burta, stiu ca sunt sensibili ,deci ce e de facut ? :bounce

Femela de betta a facut gris la 28 G :|

Acvariu 80 L :Filtru 700 L /H si incalzitor 75 W si pesti am 2 ancitrusi 2 xifo 2 leeri 2 betta si 4 guppy (Pui)

Am ridicat Temp la 29-30 G pentru gris

Si pentru femela de leeri ce sa fac ?
:bounce

AirBoy
09-05-2008, 12:00
Cred ca ar fi bine sa o separi intr-un acvariu mic cu un burete bolborositor si putin albastru de metil in apa, 2-3 picaturi, pentru dezinfectie. Daca nu s-a infectat deja, se va vindeca.

Cribut
09-05-2008, 15:04
Am scapat de gris ...

Femelei i se inchid ranile abia se mai observa :P

BMFCaesar
09-05-2008, 15:16
Femela de betta e achizitie noua?
Daca nu, inseamna ca atunci cand ai schimbat apa nu ai avut grija sa aduci apa prospata la aceeasi temperatura cu cea din acvariu si pestii au suferit un soc termic.
Leeri nu am tratat dar am tratat gurami si betta cu albastru de metil prin bai scurte de cateva minute. Masculul betta avea chiar o muscatura urata rau. Dar il scoteam din acvariu si il "imbaiam" cateva minute intr-un borcan de 800 ml in apa din acvariu combinata cu 3-4 picaturi de albastru de metil. La gurami doar il tineam in minciog si aplicam cu un bat de scobit in ureche cu vata imbibata in albastru de metil direct pe zgarietura.
Mai ales in perioada asta trebuie sa ai grija sa pastrezi apa din acvariu cat mai curata (sifonare si schimburi mici si dese), sfatul meu este sa incerci asa fara a adauga alte chimicale in acvariu, ar trebui sa mearga.
Succes !
Later edit: Am postat imediat dupa tine, ma bucur ca ai scapat de problema.