PDA

View Full Version : Maternitate xipho



gold.fish
04-05-2008, 16:53
Pana acum am inmultit xipho in maternitate din aceea in forma de "v".Am citit ca unii pun femelele sa nasca intr-un acvariu normal?Cum este mai bine maternitate"v"saua cvariu normal?Nu-i va manca dintr-un acvariu normal?Cam cum ar arata o maternitate bunicica pt xipho.Multumesc anticipat pt intrebari

Silvester
04-05-2008, 17:36
Cantitatea de stres(care poate duce la deces) este foarte mare in cazul folosirii "maternitatilor"...
Femelele de Xifo de obicei sunt mult mai bine dezvoltate decit cele de guppy sau molly de accea folosirea unui "acvariu" echipat corespunzator de 10-12l e ideal...
Un smoc de java moss si o mina de riccia rezolva problema puilor...
Asta daca vrei sa_i cresti... daca nu o mina de riccia in acvariul comunitar "salveaza" un numar de pui de cele mai multe ori suficient... ;)

Haotik
04-05-2008, 20:24
La mine nasteau printe plante, si pana sa apuce sa manance toti pui ii recuperam eu, 10 - 12.

zilele trecute mi sa parut un mooly bortos si l-am pus in acvariu de 12 litri, full de plante de suprafatza. Nu reusesc sa numar puii dar sunt 30 40 cam asa.

gold.fish
05-05-2008, 18:13
ok am inteles,am sa renunt la maternitate.Dar intr-un acvariu mare plantat(foarte multe specii de plante si muschi)si cu multe locuri de ascuns credeti ca ar trai pui alaturi de niste scalari?

Silvester
05-05-2008, 21:20
Foarte putin...scalarii au aparatul de "supt" foarte dezvoltat , practic reusesc sa suga si de la 10-12mm distanta...de "obiectiv"...
Toate ca toate dar pina la scalari se mai poate face ceva...in prezenta lor nu... :mrgreen:

gold.fish
05-05-2008, 21:34
ms mult silvester...se poate inchide topicul

lorri
18-08-2008, 16:51
Buna.
Sunt noua pe aici, si destul de incepatoare in acvaristica.
Am acvariu cam de 1 an si tin in el vreo 20 pesti de mai multe specii. Printre ei se numara si 5 xipho, 3 femele (1 verde si 2 rosii) si 2 masculi (rosii).
Azi am vazut ca femela verde are burta mare, sta ascunsa intre plante si e agresiva cu celelalte femele. M-am documentat pe net si am aflat ca aceata este comportamentul unei emele ce se apropie sa nasca.
Problema e ca eu nu am nici un alkt acvariu in afara de cel mare asa ca am pus-o intr-un borcan mare, in vreo 4 litri de apa, borcan in care nu am nici un fel de planta.
Vreau sa va intreb, am vreo sansa sa am pui sau are sa-i manance pe toti inainte de a reusi sa o mut iar in acvariul mare?
Multumesc anticipat.

razvan
18-08-2008, 17:14
din cele spuse de tine, te intreb ... asa... sa ma aflu in treaba..;)
ai idee de cite ori a fatat respectiva femela si tu nici nu ai bagat de seama ???
hai sa spunem ca fata in borcanul ala de 4l. ce faci cu puii?
vrei asa, de amorul artei sa ii cresti, sa-i vezi cum creste?

parerea mea, mai bine las-o in acvariul mare (chiar, cit de mare este, nu ai spus nimic despre volumul lui) si nu o mai stresa cu transbordari si alergari cu minciogul dupa ea.

lorri
18-08-2008, 17:25
Acvariul are 60 litri.
Femela cred ca a mai fatat de cateva ori, nu stiu sa iti spun exact, cred ca 3-4 ori, eu o am de mai bine de jumatete de an.
Puii, daca iese ceva, vreau sa pastrez cativa, si restul sa ii dau.

Oricum nu e nevoie sa fii asa de aspru cu mine, in definitiv vreau sa reproduc pestele ala nu sa-l omor.

razvan
18-08-2008, 17:34
daca asta numesti tu asprime ....
hai sa-ti spun altfel.. in 60l 20 de pesti, din care marea majoritate, presupun ca vivipari.. nu prea e bine. astia merg pe principiul "mult papa=>mult caca" si din modul in care scri, deduc ca nu stai prea stralucit cu filtrarea ;)
treci pe la sectiunea "incepatori" documenteaza-te temeinic ce se scrie pe acolo, in special in primele topicuri (scrise SPECIAL) pentru incepatori (chiar daca tu ai acvariul de mai bine de un an de zile) .. in momentul in care crezi ca stapinesti relativ notiunile de acolo, atunci (zic eu) incearca sa "duci" pina la maturitate o "tura" de pui.

vezi ca si la vivipari exista niste articole "generice" despre ce si cum, cu viviparii astia. pina atunci, lasa acvariul (si pestii) asa cum sunt. de bine de rau s-au echilibrat anumite procese biologice in el, iar interventiile tale nu fac decit sa-l dezechilibreze (involuntar, din punctul tau de vedere)

lorri
18-08-2008, 17:49
De unde ai dedus tu ca nu stau bine cu filtrarea?
Am si aparat de aer, si filtru, si curat mizeria de pe fundul acvariului cam o data la 2-3 zile, asa mi-a zis mie un acvarist batran ca trebuie.
Merci de pont.
Hai ca arunc o privire si pe la incepatori, ca ai dreptate nu stiu prea multe.

razvan
18-08-2008, 18:40
De unde ai dedus tu ca nu stau bine cu filtrarea?
Am si aparat de aer, si filtru, si curat mizeria de pe fundul acvariului cam o data la 2-3 zile
... deci nu stai bine cu filtrarea ;) acvariul este suprapopulat si chiar supraalimentezi pestii ...
mai, nu mi-o lua in nume de rau, sa nu crezi ca fac misto de tine, insa .. tot "batrin" sunt si eu... si la citi incepatori "mi-au trecut prin mana", mai citesc si eu printre rinduri ;)


Hai ca arunc o privire si pe la incepatori, ca ai dreptate nu stiu prea multe.
iti multumesc pentru gindul cel bun ... sa nu te sperii de ce citesti acolo. sunt lucruri care tind spre absolut, insa cu cit indeplineati mai multe cerinte de acolo, cu atit intretinerea si viata pestilor, va fi mai usoara.
spor!!

lorri
18-08-2008, 18:54
Merci.
Chiar e interesant ce scrie pe acolo. Unele lucruri le stiam, altele le aflu abia acum.
Imi spusese cineva ca se calculeaza cam 3l apa/peste. Deci e putin aglomerat (dupa calculul asta), dar intentionez sa fac un al doilea acvariu cat de curand am sa pot.