PDA

View Full Version : sanitarii zboara?!!!!????



crares
26-08-2006, 22:33
Buna!!! Am si eu o intrebare... Am 4... bine... 2 sanitari si am o problema cu ei... Nu situ de ce dar pestii astia vor sa sara din acvariu. Primul sanitar a sarit azi dimineata si (acvariul nu avea capac) a sarit din acvariu. Am auzit ceva pleoscaituri dar nu mi-am dat seama ce e . Dupa ceva timp... am numarat pestii si aveam doar 3 sanitari ... Schelete inacvariu nu erau ... Apoi m-am gandit ca poate a sarit din acvariu si m-am uitat sub birou... era rece saracul...Dupa ceteva ore am luat un geam si l-am pus pe acvariou...A sarit iar un sanitar...A dat cu capul de geam si a murit pe loc :cry: ...Ce sa fac ca o sa moara si astia doi ramasi.
P.S.:Chiar acum cand sciru a mai sarit unul si a murit si el :cry: :x :evil: :x :?: CE sa fac :cry: :cry: :cry: :cry:

R3dMan
26-08-2006, 22:49
Cred ca sunt corydoras. Acestia au obisnuinta sa mai sara din acvariu dar din cate stiam nu ajung chiar sa se dea cu capul de sticla. Incearca sa faci un capac pentru acvariu, iar pana cand confectionezi capacul pune acea bucata de sticla deasupra acvariului si o acoperi cu o coala de hartie. Ma gandesc ca saracii corydoras nu si-au dat seama ca au sticla pe acvariu pentru ca nu era acoperita si s-au gandit ca ar putea sa sara. Da mai multe detalii cu privire la acvariu

evelin
26-08-2006, 23:07
mai scoate din apa incat sa fie 10-15 cm intre nivelul apei si geam. poate ia tentat vreo musca sa sara dupa ea.

lupul-sur
26-08-2006, 23:56
Cory au distractia asta. Scade nivelul apei si pune geam deasupra poti sa pui si plante de suprafata sa se opreasca in ele. da detalii de acvariu marime inaltime vastra pestilor si ce conditii de apa ai!

crares
28-08-2006, 11:36
pai acvariul meu are 45cm l...40cm L...30cm h .........
muste in casa nu am ca stau la etajul 9 :grin: si capacul este din sticla deaia cu gravatii cu triunghiuletze mici si pe ea este neonul.... am acvariu de 54l dar e umplut numa cu 46l apa ..........am 37 de pesti dar niciunul nu depasteste 3 cm :cry: ...........intre nivelul apei si capac mai sunt vreo 4cm

razvan
28-08-2006, 12:17
ca sa parafrazez un banc cu bula...
"da, si crocodilii zboara, dar din cind in cind si mai pe jos" ;)

man, nu zboara, insa avind "obiceiul" sa isi suplimenteze cantitatea de oxgen din singe "inghitind" aer, ies la suprafata cu viteza...
au respiratie dubla, branhiala si intestinala, datorita faptului ca sunt originari din ape cu concentratie redusa de oxigen, cam ca betta si guramii, doar ca o fac mai "artistic"

sorel
28-08-2006, 17:27
Si eu am cory, si ai mei urca la suprafata sa ai o gura de aer, dar nu mi-au spart niciodata capacul.
Ai tai or fi disperati . De curiozitate, ai cumva si earator ( piatra bolborositoare ) ? :?: :blackeye

valibvb09
28-08-2006, 21:44
37 de pesti in 46 l de apa? :roll:
si razvan nu s-a impacientat!
daca citesti mai multe pe forumul acesta iti dai singur seama ca ai prea multi pesti in acvariu.
ma mir ca inca nu ti-a atras nimeni atentia asupra acestui fapt pana acum, sau n-am inteles eu bine?

Johnny
29-08-2006, 04:06
@Crares - s-ar putea ca problema ta majorq sa nu fie faptul ca sanitarii zboara , asteptam detalii despre ce pesti ai si despre ce mai ai prin acvariu : substrat , plante si ... lumina.Dar neavand capac ma gandesc ca singura lumina din acvariu e cea naturala ...

razvan
29-08-2006, 07:52
37 de pesti in 46 l de apa? :roll:
si razvan nu s-a impacientat!

omul spune "......am 37 de pesti dar niciunul nu depasteste 3 cm "
oricum fata de 37 de carasi... e totusi un pas inainte ;)
daca or mai fi si neoni sau mai stiu eu ce.. atunci "incap" relativ linistiti.
in plus de asta, la cite ciorbe si conserve "existeaza" deja nu ma mai agit, va veni cineva (in cazul asta ai fost tu) care sa-i atraga atentia omului de suprapopulare.

:twisted: acum sa vedem ce anume sunt cei 37 de mititei ;)

ionutlatcan
29-08-2006, 08:16
sardele..de conserva :lol:

mamulos
03-09-2006, 16:39
Chiar daca prin specificaţiile comportamentului corydoraşilor se spunea că sunt "jumperi" ai mei n-au sărit niciodată, doar se reped cu viteză la suprafata apei apoi revin, n-am avut decolări prin acvariu din partea lor. În schimb aseară mi-a sărit o Botia Marachanta la 1.5m de acvariu, bine ca eram în cameră. I-am pus capacul, la cât de disperate şi sperioase sunt botiile presimt că se va mai întâmpla.

Gabii
08-12-2006, 07:38
:shock:

Va salut!

Am luat ieri de la pet-shop 4 pleco (2 albi si 2 negriciosi). Toate bune si frumoase, i-am dus acasa, i-am bagat cu tot cu punga - am respectat procedura de acomodare. Buun, bag io pestii.. si la un moment dat vad un pleco alb.. .o ia ca racheta spre suprafata si :shock: sare si se izbeste violent de intaritoarele longitudinale.. si pleosc- pe spate... L-am luat si l-am bagat in alt acvariu mai micut...
apoi l-am vazut si pe al doilea albinos cum se repede spre suprafata :evil: . Asa ca l-am pescuit si pe ala si l-am bagat si pe el in acvariul ala micut.. pest e15 minute ma uit in acvariul micut :evil: - evadasera amandoi, unu deja era pe jumatate uscat pe mobila, celalalt pe parchet. Mult au trait! Oare m-au fentat aia d ela pet-shop si mi-au dat pesti sinucigasi?

a.aurel
08-12-2006, 12:54
:)))))))) or fi fost camicaze si vroiau sa sparga acvariu...acum serios vorbind mai goleste din apa

Gabii
08-12-2006, 13:05
- Pai nu cred ca e vorba de golit.. .ca nu l-am umplut pana la nivel. Adica au 5 -6 cm de la oglinda apei pana la intaritoarele alea... apoi de la intaritoare pana peste acvariu mai sunt 9 cm... Deci nu au cum sa sara afara.. Problema e ca sar si se lovesc de intaritoarea aia si sunt kock-out!
Eu cand i-am vazut, i-am bagat in alt acvariu micut.. de 15 litri, unde nu prea am ce sa mai scad din apa aia... nu ma asteptam sa aiba veleitati sportive sau sinucigase...

Nicu Iuja
08-12-2006, 14:24
Ai putea sa imbraci intaritoarea in burete.

valibvb09
13-12-2006, 08:27
... le pui saltele :lol:

Nemo
24-12-2006, 17:18
Nu cred ca are rost sa-l luati peste picior.Omu' e chiar disperat si vrea sa gaseasca o solutie.Si eu am cory(unul singur)si cum este si normal "tasneste" de pe fundul acvariului spre suprafata insa niciodata nu mi-a sarit din acvariu (se pare ca calculeaza cu precizie traictoria :mrgreen: )Este un comportatment cat se poate de normal pentru un peste cu respiratie dubla.Ma gandesc eu asa ca tasneste spre suprafata doar cand nu mai are aer aproape deloc si de asta e asa disperat dupa gura aia de aer.
Cred ca problema vine din modul in care oxigenezi bazinul .... de asta se lupta pentru o gura de aer in halul asta .... Bafta si sarbatori fericite !!!!

Gabii
24-12-2006, 22:38
Acum mi-e clar: Aia care au vrut sa traiasca- in trei saptamani au luat cate un cm in plus. Ala care a vrut sa se sinucida- acum.. hmm nici cu stiu ce a mai ramas de el.
Pacat de Cory aia cu ochisorii rosii - sunt cam mici, au cam 3 cm si ii cam ataca carasii, de altfel, a doua victima in acvariul meu a fost un cori, pe care l-a cam luat in bot un ryukin... si esi am incercat sa il salvez, s-a tooot jucat cu curu gol pe lang aia sculata, adica s-a tot fatait prin fata carasilor si a crapilor pana si-a dat duhul.... :evil:
In fne, in 2 saptamani fac curatenie, daca supravietuiesc pana atunci, pe cory ii mut in alt acvariu sper io mai sigur...

P.S. - iar de imbracat intaritoarele H in burete- aia e o gluma nu??? Ca cel putin io n-am vazut la nimeni asa ceva....

DJalexx
07-03-2007, 04:13
Eu cred ca problema voastra e din cauza ... inflatiei. Pai cum nu mai, cand si-au dat seama ca s-a scumpit mancarea de pesti. Nici nu le mai vina sa traiasca, mai rau ... unii SAR la bataie, altii vor sa decolezee spre CCoootroceeeeeni! PLEOSC! KAMIKAAAAAAZZZZzzz!

georgian
07-03-2007, 08:35
cind pestii din acvariu au comportament ciudat,spun ciudat adica nu sunt in limitele descrise pentru fiecare specie, trebuie sa ne puna pe ginduri: ceva nu-i prieste in noua locatie.
din experienta am vazut ca decite ori pesti mei aveau alt comportament si caracteristicile apei nu erau exact ce le trebuia lor.

LupeLupino
07-03-2007, 08:37
Era bine daca te uitai la data ultimei postari: PostPosted: Sun Dec 24, 2006 11:38 pm (jos, in dreapta ultimei postari)

Later edit: era pentru DJalexx