PDA

View Full Version : Experiment pui de vivipari



AirBoy
29-04-2008, 22:35
Revin cu o situatie care am inceput sa o investighez dupa mai multe constatari care oricum, inlatura orice dubiu.
Am observat in decursul timpului ca pestii de la cumnatul meu cresc mai mari decat la mine. Aceeasi pesti, cumparati de-odata, la el sunt mai mari decat la mine. Am crezut ca nu le dau suficient de mancare. Pestele, ar manca tot timpul, dar am grija sa nu le dau cat vor, am citit si pe aici si-n alte parti ca multi cad prada ispitei de a-i hrani cat vor ei, dupa care crapa, din cauza schimbarii bruste a chimismului apei. La fel, problema dejectiilor. Nici cumnatul nu-i hraneste peste masura.
Pentru a ne convinge, am inceput urmatorul experiment, care tine de pe 2 aprilie.
Pui de platy nascuti la 1 zi diferenta la mine si la cumnatu`.
Puiuti care au fost hraniti doar cu Sera Microgran si sera Vipan maruntit. Asta ca sa avem aceleasi conditii de hrana. Hrana, administrata de 6x pe zi, intre 9 dimineata si 10 seara.
Puiutii de la mine (apa moale, duritate 2-4Kh) dupa 2 saptamani, se vede ca au crescut ceva, mananca bine. La cumnat, (apa dura, 8-12Kh), aceeasi varsta, sunt ceva mai mari, mananca bine, se simt bine.
La 4 saptamani, puii lui sunt aproximativ de 2x mai mari decat ai mei.
Mananca toti, se simt bine, dar la mine cresc mai greu. Acvariile de "crescatorie" sunt de 8 (la mine) respectiv 10 litri (la el). Ph 7.5. Acvarii stabile, cu filtru Aquael Micro. Sa nu uit, am pus si Sera Mineral Salt in apa (doar la mine) pentru a mentine PH la valoarea de la cumnat si sa cresc duritatea apei, lucru care am reusit sa-l fac pana la 6-8Kh.
Va cer parerea avizata la urmatoarea intrebare:

Chiar asa diferenta face apa dura?
Daca da, aduc apa de acolo, saptamanal 40l.

Silvester
30-04-2008, 00:07
Din capul locului valoarea duritatii apei optima pt cresterea viviparilor... este o apa cu o duritate medie...deci...8-12 GH
GH(duritatea generala se refera la concentratia de ioni de calciu si magneziu dizolvati)..."participa" la formarea scheletului pestilor si implicit la crestera lui mai rapida asa cum bine ai observat la cumnat...KH nu are relevanta in cazul acesta...
Pt crestera duritatii apei tale se poate folosi niste pietris mai calcaros...stii povestea cu petul umplut cu pietris cu un air lift...
Ce nu am inteles eu este de unde ia apa cumnatul tau ? Nu stati in acceasi zona ? Are o fintina ceva ?
Oricum... felicitari pt preocupari ;)

AirBoy
30-04-2008, 10:25
Acuma vad ca am scris duritate generala, desi am masurat, duritatea carbonica (GH), scrie pe sticluta :). E de la Sera.
Asta am dedus si eu, probabil scheletul se dezvolta mai rapid. Interesant :)
Apa lui este de fantana, iar la doar 50cm adancime sub solul fertil, se afla calcar in toata regula. A fost si o mina de piatra calcaroasa mai demult, acolo. El e la sat, eu la 30km de el, la oras.
Thx, ma preocupa, normal si nu concep sa vad ceva si sa nu am raspuns :)

Silvester
30-04-2008, 11:33
Viceversa :
GH duritate totala...Gesamthärte(germana)...1GH=18mg saruri Ca + Mg
KH duritate temporala (carbonica)...denota capacitatea de "rezistenta" a PH'lui apei respective...Karbonathärte (germana)...pt ca ei le_au "inventat" ;)

AirBoy
30-04-2008, 15:24
GH scrie pe sticluta, le amestec tot timpul, pun si poza :D

AirBoy
01-05-2008, 20:40
Revin cu masuratorilie, ca tot le confundam si nu le-am notat, le-am refacut:

Apa din acvariul mare, dupa 24 de ore de schimb 1/3:
(in acvariu am scoici de mare (cochilii) si cochilii de melci)
8 KH, 8 GH
Apa de la robinet:
2-4 KH, 0-2 GH (aproape nemasurabil, la a doua picatura deja culoarea se schimba)

Apa de la cumnat (de fantana, dealurile din jur sunt roci calcaroase)

26 KH, 9-10 GH

Diferenta, nu?

Silvester
01-05-2008, 22:21
De as avea si eu o asemenea apa la robinet... :cry:
Pt cresterea duritatii totale (Gh) mai poti folosi Dolomita din cite am inteles e o cariera de Dolomita in zona ta... http://www.exploatareminierahr.ro/

AirBoy
02-05-2008, 13:08
Yep, thx, o sa caut niste "bolovani". Nu stiam ca despre dolomita asta e vorba.
Ce pesti ai de prefera apa asta a noastra, cu care nu ma impac de nici o culoare? E moale ca dracu`.

Silvester
02-05-2008, 13:21
Dolomita este cea mai buna...asigura si o buna tamponare a socului PH...este bun de inglobat un saculet cu granule de dolomita in sistemul de filtrare sau pur si simplu agatat in acvariu...
Valabil pt zonele cu apa moale Cluj , Sibiu...exclus Constanta acolo e prea mult :mrgreen:
Pt alte detalii am scris si un mini articol http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=7956&start=30