PDA

View Full Version : cateva clarificari...va rog!!



vampyre
25-08-2006, 00:04
salutare...am primit de ziua mea 2 pesti(unul e biban balon si unul cred ca e scalar....semana cu un scalar dar nu are dungile alea pe care le descrie toata lumea,e tot negru)...am citit pe undeva ca nu e bine sa am in acelasi acvariu genul asta de pesti...e adevarat?...mentionez ca acvariul are 20 de litri si alti pesti nu cred ca imi voi mai lua...(doar neoni...se poate sau nu "se inteleg" cu astialalti?).....
multumesc anticipat![/url][/code]

bogdan_underline
25-08-2006, 00:16
Eu nu as pune neoni, nici cu scalarii (neonii sunt mancarea scalarilor, in Amazon), nici cu carasii (care au obiceiul de a inghiti tot :lol: )

vampyre
25-08-2006, 00:19
ok...dar doar scalarul si carasul...o sa ii las singuri nu vreu mai multi din specile astea..doar astia doi merg??....si daca da..ce alte specii as mai putea baga?

DanIonita
25-08-2006, 00:23
In primu rand bine ai venit.Speram sa te simti bine pe acest forum si sa gasesti raspuns la toate intrebarile si probleme tale. Te rugam frumos sa treci pe la rubrica Introducere sa te prezinti.

In al doilea rand... ai acolo un CARAS balon...nu biban, si un scalar. Ok.. iti zic direct: nu sunt compatibili de nici o culoare si "acvariul" de 20litri in nici un caz nu ii poate gazdui pe amandoi.Un caras matur are nevoi de 60litri..iar scalarul cere o coloana maricica de apa si la fel.. un volum mai mare.

In 20 litri te sfatuiesc(si nu sunt singurul) sa tii o pereche doua maxim de vivipari.

Numai bine.

vampyre
25-08-2006, 00:33
aham..ok...dar deocamdata sunt super mici...nici macar o perioada nu ii mai pot lasa impreuna??...abia am luat acvariu ala azi:(.....si nu vreu sa renunt la pestisori deloc(au valoare sentimentala deosebita:) )....
si asa vrea sa stiu de ce nu se potrivesc....presupun caci carasul va creste mult mai mare....dar va creste asa de mare incat sa imi poata manca scalarul?
apoi...pe care dintre ei ii pot lasa singuri in acest acvariu in cazul in care trebuie neaparat sa ii mut?....


(acum ma voi si prezenta)

lupul-sur
25-08-2006, 00:38
Tinand cont de cat te cramponezi de ideea asta nici nu ai experienta deci nici o sansa sa faci ce zici!

vampyre
25-08-2006, 00:43
Tinand cont de cat te cramponezi de ideea asta nici nu ai experienta deci nici o sansa sa faci ce zici!

pur si simplu nu pot renunta la ei.....daca vrei sa ma ajuti da'mi o solutie daca nu,nu posta degeaba....

DanIonita
25-08-2006, 00:51
Tinand cont de cat te cramponezi de ideea asta nici nu ai experienta deci nici o sansa sa faci ce zici!

pur si simplu nu pot renunta la ei.....daca vrei sa ma ajuti da'mi o solutie daca nu,nu posta degeaba....

Alo! Vali.. asemenea comentarii nu sunt agreate pe aici. Omul si-a exprimat punctul de vedere da?Nu esti singurul care a intrat pe forum cu problema asta..(pesti cadou..ce sa fac?) da?... Crede0ma ca nu vrei sa incepi cu stangul activitatea forumistica si acvaristica in general.

Revenind la "problema" ta.... incompatibilitatea e produsa de multi factori. Unul din ei... zonele din care aceste 2 specii provin.Fiecare are anumite conditii in care traieste... anumite caracteristici climatice...anumite proprietati ale apei si asa mai departe. Daca duci un eschimos in desert sau un arab la Pol automat tre sa le asiguri conditii de supravietuire... nu vrei sa moara nu? Asa e si la pesti.... trebuie sa le reproduci habitatul natural ... in care ei POT trai. Nu e chiar asa usor.... sa nu crezi ca le arunci apa de la robinet acolo...ii trantesti si pe ei si gata... ai acvariu. Citeste forumul din scoarta in scoarta...si abia apoi revino cu intrebari.

vampyre
25-08-2006, 00:54
ok...imi cer scuze fata de lupul-sur daca sa suparat....o sa incep sa citesc forumul..sper sa nu imi ia prea mult si sa nu imi moara pestii intre timp...
ca fapt divers n'am apa de robinet ca am auzit ca le dauneaza clorul din ea..si leam pus apa de izvor de munte....

sorel
25-08-2006, 08:31
Sint incompatibili pentru ca in apa in care se topeste de caldura carasul, ii este frig scalarului :
- caras >> 10 - 24 grade;
- scalar >> 23 - 28 grade.

Apa de izvor poate fi buna, daca nu a fost contaminata de careva. Merge apa de la robinet, daca o depozitezi 24 - 48 ore intr-un vas deschis, ca sa iasa clorul din ea. Eu o tin intr-o galeata de 20 l. neacoperita.

Daca au valoare sentimentala, ai grija de ei, si nu-i chinui. Pastreaza-i dar in acvarii diferite, si mai mari : carasul in cel pe care il ai deja, dar in scurt timp al va strange, iar pentru scalar(i), fa rost de unul ( macar ) de 100 l.

Apoi mai avem de discutat despre : substrat, plante, lumina, aerator, incalzitor ...... Si desigur, despre pesti compatibili cu scalarii.

lupul-sur
25-08-2006, 08:50
Sa vezi si sa nu crezi: nu m-am suparat. Hai sa detaliez raspunsul. Carasul peste de conditii de clima temperata. In China lacurile din parcuri sunt populate cu carasi aurii. Iarna pot traii fara cu conditia ca apa in care stau sa nu scada sub patru grade. Le plac locurile inierbate lucru care nu se poate face in acvariu ca sunt foarte mari devoratori de verdeata. Mananca mult, reziduri de la ei pe masura. de aceea am spus ca daca nu ai experienta nu poti sa ai grija de un caras in bazin mic. Nu vei sti cum sa asiguri echilibrul si este si asa foarte greu sa il asiguri. Conditiile se vor deteriora rapid. Fiind in spatiu mic se va simtii stresat si vei avea mereu apa tulbure te vei intreba de ce dar nu vei sti niciodata. Corpul lui este alcatuit de un mucus care are rolul de protectie al pestelui. la stres si temperatura mare se elimina in apa.
Pe de alta parte scalarul peste amazonian, deci de apa calda si atentie temperatura constanta, coloana mare de apa, apa pura, moale. Este un peste linistit care se streseaza daca este deranjat in acvariu. Nu mai dau si alte detalii doar am incercat sa iti demonstrez de ce nu se poate si ca orice ai face nu vei reusii.
Maxim doua saptamani , o luna si apoi dimineata ii vei vedea la suprafata agitandu-se si vei fi bucuros : ce bine sa simt ei de se joaca. De fapt ei vor fi la suprafata ca deja apa v-a fi foarte toxica si ei vor incerca sa scape. Nu iti va da de gandit nci macar faptul ca vor fi mai decolorati, cu mult, asta insemnand cantitate foarte mare de amoniac. Si ca sa intelegeti totul nu ti-am spus din carti ci din experienta mea. daca vrei sa intelegi o vei face. daca nu...... treaba ta!

vampyre
25-08-2006, 10:18
OK...va multumesc pentru explicati...asta vroiam sa aud...in cazul acesta o sa mai iau un acvariu...ma mai documentez pe scalari si revin cu intrebari:)
catdespre caras cand va deveni prea mic avariu ii voi kua si kui altul...
inca o data multumesc pentru explicatii...

sorel
25-08-2006, 11:49
Nu , nu ai inteles chiar tot .
Daca au valoare sentimentala atat de mare, si vrei sa-i pastrezi pe amandoi cu orice risc, atunci primul risc pe care ti-l asumi este sa le faci la amandoi cate un acvariu ( cam costisitor zic eu ), dar gandind in perspectiva. Chiar crezi ca vei deveni un acvarist inrait, sau iti plac doar acesti doi pesti pentru ca i-ai primit in dar ?
Daca tu crezi ca te va ciupi microbul acvaristicii, atunci incepi sa-ti orientezi deja preferintele catre niste pesti ( compatibili ) si sa-ti faci un acvariu potrivit pentru ei, inca de pe acum. Altfel, peste 1 an vei cheltui alti bani pentru un acvariu mai mare.
Nu te speria, acvariul de 20 l. nu se arunca, este numai bun vivipari , alegerea perfecta pentru un incepator care vrea sa invete.

lupul-sur
25-08-2006, 11:59
Mi-am lipit un acvariu de 300 litri. sunt socat de idee mai ales ca o sa fac un acvariu biotop, din zona amazonului. Incerc sa aflu ce plante ce conditii, si ca sa intelegi, voi fi nevoit sa renunt la pesti la care tin foarte mult insa pesti care nu isi au locul acolo. Incerc sa imi creez in minte cum v-a arata locul, dispunerea plantele, lumina etc. Va fi o investitie enorma la care sotia sigur nu va fi de acord. Am idei de cum sa fac rost de bani. Plus ca imi tre mobilier sa amplasez acvariu. Este totul foarte complex. Singurul lucru ce pot spune, voi avea doua perechi de ramirezi, una sau doua de scalari plus o haita de neoni. Neonii sa nu fie mancati tre sa creasca impreuna cu scalarii. Scalarii tre sa ai mici destui de multi ca sa faca o pereche apoi sa ii dai. Tu virbesti cu usurinta de doua acvarii. Crede-ne tre sa fi muscat rau de microb sa faci sacrificiile necesare.

valibvb09
25-08-2006, 12:31
Ai grija si cu apa de izvor de munte. E calcaroasa si are o duritate mare. Citind postarile lupului-sur ne putem da seama ca scalarul nu se va simtii foarte bine intr-o astfel de apa. Dar sun convins ca exista solutii si pentru asta.

lupul-sur
25-08-2006, 12:56
test de duritate de fapt pentru ambele duritati determinata duritatea adaugarea de apa distilata pana la aducerea apei in parametri normali

vampyre
25-08-2006, 13:24
ok...imi voi face acvariu mare si in el voi pune scalarul si ce alte specii ma veti sfatui....am un catalog cu acvarii acum si diseara voi dicuta cu taicameu si ii voi spune cam pe care il vreau si il voi ruga sa mil faca cu tot cu mobilier....carasul va ramane singur..nu voi pune nci o alta specie cu el si nici un alt caras...voi vedea ce voi face cu el cand va creste mare pana atunci va sta in acvariul care il am acum....

o singura intrebare ma framanta acum....nu stiu exact cat va dura pana imi va face acvariul cel mare(aproximativ o saptamna)...ce vreu sa stie este daca credeti ca pesti mei vot rezista tata timp impreuna?

valibvb09
25-08-2006, 17:39
Si pe langa saptamana aia mai pui vreo saptamana doua cat dureaza ciclarea noului acvariu ... sa nu cumva sa te gandesti sa nu faci ciclarea!
Despre ciclare gasesti pe acest forum destule informatii foarte utile.
Daca rezista pestii tai atata? ... nu stiu. asta o sa-ti spuna colegii de forum mai experimentati. :)

evelin
25-08-2006, 18:02
ai putea sa pui niste JBL Filter Start in filtru care sa accelereze ciclarea .

sorel
25-08-2006, 18:37
nu stiu exact cat va dura pana imi va face acvariul cel mare(aproximativ o saptamna)...ce vreu sa stie este daca credeti ca pesti mei vot rezista tata timp impreuna?

Nu mai este grozav de cald, temperatura ar putea sta la 23 - 24 grade. Ar inghiti-o amandoi. Si apoi le schimbi si tu vreo 5 l. de apa zilnic, ca sa nu o ia apa razna. Daca ti apa intr-o galeata de 10 l. la aerat, ca sa iasa clorul din ea, e OK.

Si apoi, ciclarea celui nou se va putea face cu scalarul in el, pentru ca nu va face atat de multe mizerie incat sa se umple apa de nitriti . Totul este sa ii dai de mancare putin, cat sa manance tot in 5 - 10 min. Mai bine de 3 - 4 ori putin decat de 2 ori mult, pentru ca risti sa se degradeze apa.

Dupa 2-3 saptamani de singuratate ( timp in care acvariul se va cicla bine ) , ii vei putea lua scalarului si colocatari.