PDA

View Full Version : Monodactylus argenteus



vendetta1414
23-08-2006, 22:34
Monodactylus-argenteus ... ce puteti sa imi spuneti despre pestii astia ...

stiu ca pot sta si in apa dulce si sarata ... sunt rapitori ...

are cineva ??? ... cu ce pesti mai pot fi tinuti ? ... cam tot ce stiti .... nu am gasit cine stie ce depste ei pe net ...

razvan
24-08-2006, 14:44
nu stiu in ce masura gresesc, insa tare mi-e "teama" ca e "noua denumire" a lui methi(y)nis argentus zis si silver dollar.

incearca pe google cele 2 denumiri si vezi ce "iese"

vendetta1414
24-08-2006, 23:35
nu cred ca e acelasi lucru cu silver dollar

NEO
26-02-2009, 15:43
Nu este nici un user care sa stie ceva despre acest peste, conditii de viata, compatibilitate cu alte specii, ce tip de acvariu este nevoie...?

Chiar nu a incercat nimeni cu acest peste superb..?

http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=12

Am ocazia sa cumpar cativa , dar mie tare frica ca nu o sa ma descurc cu ei, ce ma sfatuiti??

Merci

LauraP
26-02-2009, 16:03
Sunt pesti de apa salmastra, netul e plin de informatii despre ei. Sunt destul de scumpi (acum 5-6 ani cand Profipetul a adus erau extrem de scumpi fata de alti pesti de apa dulce)
Ce este notabil: sunt EXTREM de rapizi. Nici nu iti inchipui! Am incercat sa-i prind si mi-a luat cam 4 ore sa prind 3 - si mai aveam inca pe atat... Si crede-ma ca aveam ceva experienta...
In timp isi pierd coloritul atat de frumos (galbenul paleste) si devin argintii. Mie mi s-au parut destul de sensibili, phul si salinitatea pe care nu prea puteam sa le-o asigur la momentul respectiv - au dus la un fiasco in mentinerea lor in viata.
Timpurile s-au schimbat, gasesti sare pentru ei, asa ca nu mi se mai pare chiar atat de complicat.
Atentie: din cate imi aduc aminte, mancau pesti mai mici!
Cauta informatii, ca gasesti.

Sa ne spui si noua ce ai decis. :salut