PDA

View Full Version : Sfat pesti ptr iaz



Gxgeorge
14-04-2008, 22:41
Salut! V-as ruga daca se poate sa-mi dati si mie un sfat. Mi-am construit un iaz in curte, are 3/3m si 1,5m adancime. Am plantat 3 nuferi in el si as dori sa bag si cativa pesti. In general stiu ca pestii sunt pretentiosi, tocmai de asta vreau sa va rog sa ma sfatuiti ce specie ar rezista in iazul meu. Am vazut pe net cateva fotografii cu iazuri populate cu pesti rosii, stiti despre ce specie este vorba?


Daca am postat unde nu trebuie rog moderatorul/adminul sa mute sau sa stearga mesajul meu.
Multam frumos!

snakefishmike
14-04-2008, 23:13
Marea majoritate pun in iazuri crapi Koi si carasi .

zfcristian
14-04-2008, 23:22
Daca tot vrei sa faci ceva frumos iti recomand asa cum a zis si colegu, sa bagi cativa crapi koi, carasi oranda , ryukin iar daca le oferi conditii de inmultire...... o sa ai ceva nemaipomenit!
Succes

zola
14-04-2008, 23:31
nu am experienta in iazuri... dar eu zic ca inainte de a procura pestii ar trebuii sa cauti un filtru pentru iaz,ideal ar fi sa iti gasesti unul care ''scuipa'' si apa in sus ca sa ai ceva mai mult oxigen... oricum sunt colegi pe forum care au mai muta experienta in ale pondului .
Bafta!

Gaia
14-04-2008, 23:32
E mic pentru crapi koi, mai bine carasi. Crapii koi se fac cat...crapii.
Nu orice varietate de carasi merge in iaz, in general cu cat sunt mai 'fancy' cu atat sunt mai nerecomandati. Poti lua unii cat mai banali ca forma, dar colorati. Conteaza doar culoarea de pe spate, nu de pe burta.
Crapii koi sunt si mai sensibili, in specila la viremia de primavara a crapului.

zfcristian
14-04-2008, 23:35
MIC????? ;new46 Are 13500 litri de apa, nu ti se pare suficient ??? cu o filtrare corespunzatoare nu o sa aiba probleme!

Gaia
14-04-2008, 23:43
Are doar 3 metri. Un crap matur are aproape un metru. In primii ani nu o sa aiba probleme, apoi da, si ce te faci cu un ditamai crapul rosu sau galben ca nu poti s-ai dai drumul in balta sa junga pe vreun gratar.
Poate pentru un singur peste merge. Ma refer la un peste de cativa ani, puiet poti sa bagi cu miile...
Daca esti sigur ca ai unde sa ii dai mai incolo, bine, daca nu , nu vad de ce nu carasi.

Tudor.M
15-04-2008, 14:59
Are doar 3 metri. Un crap matur are aproape un metru. In primii ani nu o sa aiba probleme, apoi da, si ce te faci cu un ditamai crapul rosu sau galben ca nu poti s-ai dai drumul in balta sa junga pe vreun gratar.
Poate pentru un singur peste merge. Ma refer la un peste de cativa ani, puiet poti sa bagi cu miile...
Daca esti sigur ca ai unde sa ii dai mai incolo, bine, daca nu , nu vad de ce nu carasi.

Un crap matur ajunge la aproape la un metru dar cam in 10 ani si daca are spatiu suficient.
Daca spatiul e limitat si cresterea pestelui stagneaza.
Incearca sa cresti aceeasi specie de peste de acvariu(de talie mare) in doua acvarii...unul peste 150 l, altul sub 100 l si vei vedea diferenta.
Deci pentru acel iaz recomand 2-3 crapi koi si cativa carasi aurii

Gaia
15-04-2008, 23:02
Da, m-am mai gandit un pic si aveti dreptate.

zfcristian
15-04-2008, 23:18
Daca tot vrei sa faci ceva frumos iti recomand asa cum a zis si colegu, sa bagi cativa crapi koi, carasi oranda , ryukin iar daca le oferi conditii de inmultire...... o sa ai ceva nemaipomenit!
Succes
@gaia : Oare eu nu am zis acelasi lucru?

fanta
16-04-2008, 01:31
nu am inteles ce ai spus tu
Daca tot vrei sa faci ceva frumos iti recomand asa cum a zis si colegu, sa bagi cativa crapi koi, carasi oranda , ryukin iar daca le oferi conditii de inmultire...... o sa ai ceva nemaipomenit!
Succes dar singurii carasi care rezista in iaz sunt urmatorii http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/item.php?news=706
si niste crapi koi care stau si in iazuri mici daca ii schimbi la 2 ani dar o sa ai probleme mari fara filtrare si aerare buna a apei.[/url]

Daniel
16-04-2008, 11:25
tudor_mtp este inginer piscicol. Dati credit afirmatiilor sale.

Gxgeorge
16-04-2008, 12:01
Multumesc frumos ptr sfaturi! Am cautzt pe google si am vazut cum arata acesti crapi Koi. Da, despre astia vorbeam si eu mai sus doar ca nu stiam cum se numesc. De unde i-as putea cumpara? Se gasesc la pet-shop-urile din oras? Voi face cum m-a sfatuit tudor_mtp, voi baga doar 3-4 pesti. Inca o problema, am citit ca trebuie sa pun si o pompa de filtrare a apei, insa aceasta ar afecta nuferii. Rezista acesti pesti si fara acea pompa de filtrare sau nu?

zfcristian
16-04-2008, 12:20
obligatoriu filtrare iar daca vrei crapi koi iti pot da pe privat numarul cuiva care importa din China si Japonia!

FishMiky
16-04-2008, 12:26
Va trebui sa montezi o pompa submersibila . Adica una ce va sta pe fundul bazinului .Am vazut ca se gasesc in Hornbach .
Iar nuferii nu vor avea de suferit .

Gxgeorge
16-04-2008, 12:37
Multam FishMiky! Atunci am rezolvat-o si cu pompa :grin:
Zfcristian, astept nr de tel. pe mp.