PDA

View Full Version : Staghorn algae



dani
07-04-2008, 18:22
De vreo 2 luni ma confrunt cu acest tip de alga.Am incercat sa o elimin rupand frunzele infestate cu ea.Dar revine imediat ,la cateva zile se si vede aparand .Ciudat este ca are ca preferinta numai frunzele de ludwigia glandulosa.Avind in vedere ca ludwigia este cea mai aproape de sursa de lumina am incercat sa mai opresc din iluminat astfel,dela orele 07-11:
1.un neon osram lumilux 865 de 15 w se aprinde de la ora 7 dimineata
2.celelalte 2 neoane(tot osram lumilux) se aprind dupa aproximativ o ora dupa ce s-a aprins primul si merg cam 3 ore si jumatate,dupa care se sting
3.cel care s-a aprins primul se stinge la cca.30 min. dupa cele doua
4.urmeaza un interval de 4 ore de pauza fara iluminat
5.acelasi ciclu se repeta de la orele 16-22
Fertilizare:sera florenette in substrat puse acum 2 luni cand am facut setup-ul,la fiecare saptamana ferropol cam jumatate din doza admisa:1,5ml ptr 10 litri apa
teste:no2-0;no3-5;ph-7;kh-3;gh-8
hrana pesti :timp de 6 zile,alternativ sera microgran,hikari tropical pellets,spirulina,1 zi tubi congelati sau dafnii congelate de la Van Gerven
Tin sa mentionez ca hrana nu se da din belsug,as putea zice ca pestii sunt la dieta(doar o data pe zi).Deasemeni locatarii acvariului ii puteti vedea in semnatura.
Astept parerile si sfaturile dumneavoastra.Multumesc anticipat.

Rattle
08-04-2008, 17:46
Fosfati crescuti probabil, ca sa nu mentionez si suprafertilizarea cu fier... dupa ureche.
Recomand schimburi dese de apa pentru micsorarea concentratiei elementelor specificate mai sus, procurarea unor teste de Fe si PO4 si monitorizarea acestor parametri.
Ca sa-ti dau un exemplu, eu bag Ferropol 20-24ml pe saptamana la acvariu de 200l (in doua transe) la acvariu intens plantat, si concentratia sare de la 0,05 la ~0,5ppm pentru 10-12ml!

Al_koholic
08-04-2008, 18:20
Caz particular la tine :
1. lipsa fertilizarii...plantele sufera
2. phul variabil...plantele sufera
3. armata aia de pesti si vietuitoare :mrgreen: ...plantele nu sufera dar nici algele. NH4/NH3 cat e? fac pariu ca e mare.

UnRomeo
16-04-2008, 11:14
Si eu sunt in aceeasi situatie, nu reusesc sa scap de prostia asta de alga. Imi creste aproape peste tot (pe aproape toate plantele, pe substrat, pe background). Foarte greu de desprins, aproape imposibil fara sa rup frunzele plantelor. Am citit ca ii place no3 scazut si fara co2. Am crescut no3 la 25mg/L, co2 am sistem presurizat, ajung uneori pe galben la testul co2 permanent si alga tot nu vrea sa dispara. Mai am si fuzz algae si hair algae,dar nu ma deranjeaza atat de tare ca staghorn-ul. Interesant este faptul ca inainte de restartarea acvariului nu am avut probleme cu nici o alga. Aceleasi neoane, aceleasi echipamente. Substratul a fost schimbat.. Am folosit tot sera flordepot cum am avut si prima data, insa de data aceasta l-am acoperit cu un pietris de rau cu o granulatie putin mai mare, 4-7 mm fata de 3-4mm cat am avut initial. Sa fie oare granulatia prea mare? Imi elimina substratul fertilizanti in apa ? Am incercat sa pun un strat de jumatate de centimetru de pietris mai fin, de 2-3 mm granulatie dar problemele sunt aceleasi. Plantele replantate nu vor sa creasca cum cresteau la inceput, chiar au stagnat dupa restart (valisneria, cabomba, ceva echinodorusi, bacopa, echinodorus tenellus). Lumina este aceeasi, 3 x 18W (osram fluora, 865 , 965). Fertilizez cu florenette A in substrat si florena in apa (la care am renuntat in ultima vreme), schimb de apa 25% saptamanal.

Ma gandeam sa mut putin pestii pentru 2 ore si sa ma apuc sa scot o parte din substrat (cam 3 cm prin aspiratie) si sa acopar tot cu vro 3 cm de nisip de 1-3 mm granulatie. Nu stiu daca se merita si daca voi rezolva ceva. Rog veteranii forumului sa ma indrume.. daca e bine ceea ce vreau sa fac.. sau sa adopt alta abordare la problema..

andreic
16-04-2008, 14:05
De aceste alge se poate scapa relativ usor cu H2O2. Tratamantul de soc se efectueaza pe raspunderea fiecaruia. 50 ml la fiecare 100l apa din bazin. Se poare injecta direct pe zonele afectate. In ziua urmatoare se repeta tratamentul dupa ce in prealabil s-a schimbat circa 25% din apa.

UnRomeo
16-04-2008, 14:20
Hmm.. si cum ramane cu eliminarea cauzei si nu a efectului ? .. Ok.. sa zicem ca fac in asa fel incat curat acvariul de il fac luna, dar daca nu elimin cauza aparitiei .. vor izbucni din nou...

andreic
16-04-2008, 17:21
Cauza aparitiei Staghorn algae este fertilizarea incorecta. De asemenea si o cantitate mare de fosfati, in lipsa nitratilor, poate duce la aparitia SA. Ma duce gandul ca ai prea multi nutrienti in apa legat si de faptul ca ai si alte tipuri de alge. Acest lucru ar putea fi generat si de faptul ca ai un pietris cu o granulatie prea mare.

UnRomeo
17-04-2008, 09:04
Cauza aparitiei Staghorn algae este fertilizarea incorecta. De asemenea si o cantitate mare de fosfati, in lipsa nitratilor, poate duce la aparitia SA. Ma duce gandul ca ai prea multi nutrienti in apa legat si de faptul ca ai si alte tipuri de alge. Acest lucru ar putea fi generat si de faptul ca ai un pietris cu o granulatie prea mare.

No, pai la asta vroiam sa ajung. Daca sa ma bag sau nu la schimbarea substratului actual cu granulatie mare cu ceva mai fin. Ma gandeam la volcanit cu granulatie de 1-2 mm. Vreau sa stiu daca va merita efortul si daca voi avea ceva rezultate pozitive dupa..
Momentan am inceput cu schimburi de 15% zilnic si am pus 5 fire de higrophilia, stiu ca sunt plante cu crestere foarte rapida, sper sa ma ajute..Daca nu vad nici o schimbare.. fac schimbarea de substrat ??

andreic
17-04-2008, 09:54
Eu asa face. As continua cu un nou setu ca la carte si sunt convins ca problema ar disparea.

marzzx
06-06-2008, 21:52
Am citit undeva ca de staghorn se scapa destul de usor prin suprafertilizare cu Excel, dupa care se tin 3 zile in intuneric.

Pentru ca am avut un manunchi de christmas moss absolut infestat cu tipul asta de alga (era intr-un acvariu de 10l cu cativa red cherry si fara filtru, la care faceam schimb zilnic de cca 25% din apa) si neavand la indemana Excel, am facut un mic experiment. Cand am renuntat la acvariul respectiv, am luat moss-ul si i-am facut o baie de cca 1 min in solutie de clor 1:19. Dupa care l-am tinut timp de 4 zile jumate(o intarziere absolut regretabila - am uitat de el :mrgreen: ) fara lumina.

Acum, dupa ce am terminat operatiunea, am scapat intr-adevar de alga, a ramas in moss, doar ca e incolora si se rupe foarte usor, este evident moarta. Dar, partea proasta este ca si moss-ul si-a cam pierdut culoarea verde, cel putin partile mai batrane sunt destul de maronii, ca si cum ar fi uscat, a ramas verdele crud doar la varfuri, insa acum si-a reluat cresterea. Nu stiu exact daca fenomenul e din cauza lipsei de lumina sau din cauza baii in clor, sau a fost de vina combinatia. Ideea e ca am scapat de alga, dar planta a iesit putin "sifonata".