PDA

View Full Version : Electrovalva GPL



Mitica
01-04-2008, 13:45
In ultimele zile am constatat ca am nevoie de o electrovalva cu normal off. De cand am pus reactorul de co2 pe iesirea de la filtru (e reactor extern) daca se opreste curentul co2 injectat urca in filtru si il dezamorseaza.
Ma gandesc ca asta de gpl ar trebui sa fie ok.
Aveti idee cat costa si de unde pot lua electrovalva?

Si inca o intrebare.. daca am un droser electronic pentru un neon consuma ceva daca e alimentat dar nu are neonul pus?

UnRomeo
01-04-2008, 15:32
De ce iti urca in filtru ? :?: cum vine asta ? filtrul nu ar trebui sa fie sub nivelul celorlalte echipamente ? .. Oricum.. de ce te complici cu electrovalva GPL .. pune o electrovalva clasica pt. CO2, cand nu ai curent se opreste si alimentarea cu co2, plus ca poti pune si o priza programabila pe ea daca nu ai controller.
Daca spun prostii .. scuze.

razvan
01-04-2008, 15:51
Si inca o intrebare.. daca am un droser electronic pentru un neon consuma ceva daca e alimentat dar nu are neonul pus?

indubitabil DA!!! mult mai putin decit atunci cind aprinde neonul, insa "o leaca d'aici, o leaca d'acolo" se stringe kilowatul ;)

Rattle
01-04-2008, 16:12
O electrovalva GPL era undeva la 55-70 RON, in functie de producator. Atentie ca sunt electrovalve de benzina si altele de gaz. Cele de gaz le recomand. Se gasesc la firmele de profil. Eu de exemplu am cumparat de la o firma cu nume turcesc de pe str. Virtutii (langa o vulcanizare spre Lujerului).
Ar mai fi cateva intrebari legate de locul de injectare: inteleg ca injectarea o faci direct in filtru? Nu mi se pare o idee prea buna tocmai datorita pericolului de dezamorsare a pompei, chiar si atunci cand e in functiune. Cel mai bine ar fi sa confectionezi un filtru extern care sa fie pe circuitul filtrului, insa pe retur.

O alta intrebare ar fi legata de electrovalva. Are sens daca o folosesti in conjunctie cu un timer (eventual oprita noaptea), altfel mai bine investesti intr-un powerhead si faci injectarea separat... daca se opreste curentul, gazul se acumuleaza in reactor si da afara pe supraplin, deci nici un pericol pentru acvariu.

Deasemenea, sa ai grija ca presiunea de iesire sa nu fie prea mare astfel incat sa-ti smulga furtunele de la electrovalva atunci cand se inchide respectiva. Aici te pot ajuta eventual cu niste furtun special pentru CO2, care rezista la presiuni pana in 4atm. parca (nu mai retin exact). Dealtfel conectarea intre furtune si electrovalva tine si ea de inventivitatea fiecaruia... eu am folosit niste dibluri mai lungi taiate (ramasa partea tubulara) si introduse invers in electrovalva ca sa etanseze (cuplare tip olandez). In cazul in care electrovalva pe care o sa o cumperi (daca :mrgreen: ) are nevoie de modificari, poate pot sa te ajut cu ceva idei, insa mai intai sa o vedem, ca modelele sunt diferite.

Mitica
01-04-2008, 21:54
@UnRome
Uite cam cum arata reactorul meu de co2
http://photo.acvarist.ro/data/media/14/reactor.jpg
E pus pe iesirea din filtru dar e cam la acelasi nivel cu filtrul. E un reactor venturi (am vrut sa carpacesc un injector mazzei) la care am adaugat cam 3 m de furtun
Ma gandeam la asta de GPL ca e mai ieftina.

gupper
23-07-2009, 17:07
Stiu ca postul este foarte vechi, dar deoarece nu este nici un update si ideea aceasta mi se pare interesanta, sunt si eu interesat daca ati reusit, ... chiar se poate folosi o electro valva GPL?

@Mitica, ai reusit?

Puteti pune ceva poze, scheme, puteti da cateva sfaturi cu privire la ce modele de electrovalve sunt mai recomandabile (caracteristici....) cred ca in loc de 300 Ron cat costa in medie o electrovalva acvaristica , electrovalva GPL ar putea fi o alegere foarte buna, daca ar fi si implementabila...

Cu stima,
Florin