PDA

View Full Version : lumee..inmultire aiurea!!!... molly+xipho????



nnico_nico
31-03-2008, 11:43
masculul meu de molly cam da tarcoale femelelor de xypho...
e normal?? mie nu mi se pare normal.. si am vazut bine ce am vazut...
asadar???
aaa.. si...2 din 3 femele de xypho s-au transformat in masculi..iar a treia cred ca are ceva puisori.. dar pana la urma cat dureaza perioada de gestatie?? ca eu tot astept sa ii mai creasa burtica sa o separ sa faca puisorii..dar ea nimic... sau poate sa nu fie gestanta??? dar are o pata destul de vizibila pe burta...
ia ajutati-ma ca sunt in dificultate... nu stiu ce sa cred.. si voi imi dai raspunsurile de obicei... ;)

geok_tl
31-03-2008, 22:29
In primul rand este imposibil ca molly sa se imperecheze cu xipho.Nu este nimic ciudat.La Xipho femelele se transforma in masculi dupa ce depun daca femelele sunt superioare ca numar fata de masculi.Sa nasca poti astepta de la o luna la 2 sau chiar si mai mult,dar daca nu naste inseamna ca are o problema.Este destul de greu sa iti zic exact cand va naste.Cand i se va inegri burta si va incepe sa fie patratoasa va naste.Si eu cam asteptam cand aveam guppy si xipho.In mod normal ar trebui sa nasca cam la ~ 4 saptamani,dar eu le cam asteptam mult si bine.Cand pata se va extinde si femela se va face patratoasa in zona anala este gata sa nasca Uite cam asa: http://youtube.com/watch?v=zy9Cm1kY8SM Succes si numai bine!

c0L1s@
06-04-2008, 19:50
Femelele de xipho trebuie sa fete iar ei stau pe la zona anala ca,daca e sa fete sa ii manace puii.Deci punee femela respectiva la care da "tarcoale" masculu,asta doar dacas vrei sa ai puii.