PDA

View Full Version : Intrebare referitoare la comportamentul pestilor Gourami

razvancob
30-07-2013, 10:18
Buna ziua,
Azi dimineata mi-a murit un neon, s-a prins intre ventuzele de la filtru, era el mic ce-i drept nu-mi imaginez cum a reusit sa intre in spatiul ala stramt ... e al doilea peste care il pierd din cauza asta (zebra a murit prin aprilie). Acum ma uit dupa doi pesti si oscilez intre Dwarf Gourami si Guppy ... eu mai am 7 neoni, 7 zebre si 2 corydorasi ... credeti ca Gourami s-ar comporta civilizat in compania lor ? Ma tem sa nu se comporte asemanator unui mascul betta ... orice raspuns este binevenit ... va multumesc.

cristimgd
30-07-2013, 10:27
Dwarf Gourami sau Colisa e relativ pasnic, devine agresiv in momentul imperecherii, cand masculul incepe sa faca cuibul de spuma. In nici un caz NU se comporta ca un mascul Betta.
Poate ar fi mai bine sa incerci sa schimbi ceva la pozitia filtrului daca zici ca deja ai 2 victime.
Ape limpezi

razvancob
30-07-2013, 10:30
Multumesc frumos pentru raspuns. Si daca iau doua femele (nu intentionez sa-i reproduc, la masculi am citit ca devin teritoriali) n-ar mai aparea deloc problema cu violenta in orice perioada, nu ?

danny80
31-07-2013, 18:55
Multumesc frumos pentru raspuns. Si daca iau doua femele (nu intentionez sa-i reproduc, la masculi am citit ca devin teritoriali) n-ar mai aparea deloc problema cu violenta in orice perioada, nu ?

Poti, insa femelele nu sunt la fel de frumos colorate ca si masculii.
Spor !

LupuMoralist
01-08-2013, 17:17
stii povestea cu drobul de sare? da drobul jos de pe cuptor, nu mai astepta sa cada

rezolva-ti problema cu spatiul acela unde au murit pestii, o sa mai intre si altii acolo.