PDA

View Full Version : carasi telescopici

crystyna2401
26-03-2008, 14:24
Buna, se pare ca iar am o problema, de vreo doua zile la unul dintre acvariile cu carasi am observat ca pestisorii sunt foarte linistiti, azi cand mam uitat m-am gandit sa le mai schimb din apa un pic mai repede si am observat pe unul dintre ei ceva albicios,l-am luat in mana si am incercat sa vad daca pot da jos, si am observat ca defap am dat de pe el 2 mici vietati care cred ca sunt ceva paraziti, au fotma ovala si sunt transparenti cu puncte negrele,am dat toti parazitii astia de pe carasei ,tot ce am vazut,si am o intrebare ce as putea sa fac sa nu mai apara,in primul rand iam scos din apa aceea ca am observat ca in apa se misca bine parazitii,si daca mai am si altii nu vreau sa ii ia carasei,daca stie cineva cum pot rezolva situatia ,astept sfaturi.

caras_barbos
27-03-2008, 00:28
paduchi de caras, iai luat cu carasul de la vreun magazin, desi cam rar am vazut eu am patit o singura data cu niste carasi de import luati de la timisoara, tratament habar nam, eu iam dat jos de pe carasi mam uitat si prin acv dupa ei si iam scos si atat, de atunci nici nam mai avut. asta daca despre paduchi e vorba

crystyna2401
27-03-2008, 12:49
Se numesc argulus si e un parazit care suge sangele, am gasit pe site l;a jbl desen cu acest parazit,si scrie acol tratament, eu sunt tot din tm si cred ca lam luat cand lam cumparat ca un dintre carasei nu a crescut, si in schimb a crescut parazitu care poate ajunge pana la 1 cm, iam dat jos de pe carasei si iam schimbat apa de tot,pana refac acvariu,dar cel mic din pacate a murit, si se pare ca cel mare nu are prea mult de trait, in caz ca mai pateste cineva asa ceva, sa stie ca parazitul se numeste argulus, si gasiti detalii pe site la jbl, despre tot,oricum ms de raspuns. si sper sa nu mai am probleme.

caras_barbos
27-03-2008, 19:24
carasii iai luat cumva de la iguana?

crystyna2401
27-03-2008, 22:15
Nu, iam luat din piata ,in iguana nu am fost niciodata.