PDA

View Full Version : Hair algae



Gaia
25-03-2008, 13:39
Am invazie de asa ceva intr-un acvariu cu fosfat 0, GH 2-3 si doar 25 w (sylvania gro lux) la 70 l de apa brut!
Plin de limnophilla (crestere foarte rapida ) si java moss, fara CO2, PH 6-6,5, populat doar cu 5 wine betta. Nu am masurat NO3 dar cred ca tinde si el spre 0. Schimb de apa 10 l saptamanal. Inainte fertilizam rar, cam la 2-3 saptamani cu sera florena si cu un pic de fier, de cateva saptamani nu am mai bagat nimic.
Nu pricep de unde naiba algele astea, parca ar creste din nimic :shock:
Ceva idei ?


LATER EDIT: Am uitat sa precizez ca am si Lemna minor (lintita) in acvariul respectiv, deci nutrienti cam ba.
Nu am de gand sa bag mai multa lumina pentru ca pestii respectivi sunt stresati de lumina, plantele pe care le am acolo sunt 'buruieni' de sacrificiu, pentru a le oferi adapost pestilor nu pentru aquascape.

UnRomeo
25-03-2008, 13:45
Doar o banuiala a unui incepator...
Masoara putin Fe- ul din acvariul. Stiu ca se dezvolta la exces de fier si nitrati scazuti.

Gaia
25-03-2008, 13:50
Sa stii ca am impresia ca ai dreptate...
Nu am test de fier dar o sa iau in weekend.
Stiu ca e o solutie mai neortodoxa, dar oi face bine sa mai adaug cativa pestisori, pentru a mai creste nitratii? Am 5 trichopsis pumila de vreo 2 cm bucata in alt acvariu si mi-ar surade eventual si niste oto. O fi bine?

andreic
25-03-2008, 15:28
Problema ta este fierul. Am patit-o si eu de la un test de Fe de la Sera, mare porcarie, imi indica ca nu am Fe si cand am verificat cu un test Dupla, m-am luat cu mainile de cap. Deci, verifica fierul in apa. Inca ceva, nu mai lasa ph mai jos de 6,5. S-ar putea sa ai surpriza sa te umplii si de BBA.

calugaru
25-03-2008, 20:40
Am luat din hornbach substrat bob de orez crezand ca substratul est cauza disparitiei plantelor.Degeaba pt ca,abia dupa o sapt m-am gandit sa iau un test de ph can am vz apa alba si mureau pesti si plantele aproape de 0. Multi m-au contrazis si au sps ca nu este posibil ca in titan sa fie ph 5-6 la robinet, zicand ca am testele naspa dar cu aceleasi teste la un amic era k
asat cam o0 sapt pana si la el sa stricat apa.am rezolvat problema prin adaugare de bicarbonat de sodiu pan am adus apa la ph 7
inclusiv apa de la robinet tinuta pt schimb,si am reusit sa aduc in 4 zile apa in acvariu cristal si pestii sanatosi .
In ceea ce priveste algele nu da bani pe algumin sau alte prostii cum am facut eu.incearca sa cumperi 1-2 SAEcare fac cat 10 tratamente chimicale.In 2 zile am scapat de tot ce insemna alga gen fire de par negre si fac o curatenie si au loc absolut peste tot. sfatul meu este sa iei SAEnu alte substante sau chimicale .Dupa o sapt vad ca plantele au inceput sa o ia din loc si sa se dezv iar frumos si apa o tratez in continuare si este limpede cristal fara a avea probleme cu pestii sau plantele din cauza bicarbonatului.

Gaia
25-03-2008, 21:00
PH nu am cum sa il cresc pentru ca pestii pe care ii am in acel acvariu au ca limita superioara la PH 6,5, dupa alte surse chiar 6. Am bagat o data bicarbonat si mi-a crescut Ph pe la 6,8, deja prea mult.
Cred ca am adaugat fier fara sa fie nevoie (m-am luat dupa faptul ca in celelalte acvarii plantele aveau simptome de carenta) si acum nu mai scap de nemernicele astea. Am sa vad cum stau cu fierul si daca intr-adevar asta e problema, sa vad cum mai scot din el, poate prin niste schimburi mai mari de apa. Fertilizanti cu macronutrienti nu vreau sa adaug, si nici solutii contra algelor, poate niste pesti in plus ca sursa de NO3.
SAE am inteles ca mananca si mossul?

seriserj
25-03-2008, 21:08
daca nu adaugi macronutrienti n-ai sa scapi de alge!
si nu ajunge doar no3.
bafta!

calugaru
26-03-2008, 22:27
poti sa bagi linistit SAE chiar nu se ating de jawamoss.am si eu si nu au treaba ba chiar sunt simpatici curatand chiar si pestii din acvariu .

sorin1701
27-03-2008, 00:31
Incearca Clithon diadema. Eu am asa ceva. Am luat de curind 3 buc si i-am pus intr-un acvariu de 60L. In acvariu mai aveam 3 SAE, 6 kuhli, si mai multi creveti. Mentionez ca SAE, crevetii si planorbisi nu faceau fata la alge mai ales la cele filamentoase, aici apareau ca niste fire scurte, in celelalte acvarii deveneau lungi. Rezultatul a fost un acvariu curat. Greseala mea a fost ca nu m-am prins la timp cind sa cresc ratia de hrana pentru SAE, si cum pestii se descurca s-au dat la creveti. Asa ca mai gindeste-te cu SAE ca eu din creveti am mai recuperat decit un adult si 2 pui :grin: . Vezi ca mai toate tipurile de hrana pentru pesti contin kril, faina de kril, si am impresia ca atunci cind se dezbraca crevetii cam acea aroma raspindesc in in apa.
E posibil sa nu fie dracul asa de negru, ca eu am noroc de pesti razboinici. La mine betta se bate chiar si cu melcii din bol, iau o pereche de ramirezi si se bat intre ei pina se omoara, ii iau pereche se intimpla la fel, de nu mai vreau sa aud de ciclide ...
Este posibil ca melcii in combinatie cu SAE sa fi dus la acest rezultat, dar eu banuiesc melcii. As vrea sa ii imultesc, dar nu am gasit informatii in acest sens.
Orcum pentru mai multe informatii vezi:
http://www.aquabase.org/shell/view.php3?id=44&desc=clithon-diadema
Partea proasta cu SAE este ca face din clasa freshwater shark, iar cind cresc se arunca in familie, adica in 70l ai niste pesti care se alearga in mijocul acvariului, si celalti pesti pe pereti, din aceeasi clasa este si labeo bicolor, bala shark, etc. Au nevoie minim de 1m pentru ca sa alerge. Ca sa-i muti in Rio 240 dupa ce au facut treaba este cu mare atentie, ca patania mea este cu creveti neocaridina hetropoda.
Ai grija cu beta, daca ii primeste, ca la mine cind am vrut sa bag un beta crawntail i-a batut pe toti 3 cit sunt de mari din primul minut :roll:. SAE nu maninca vesicularia si nici caldophora, le curata de alte alge.
Este interesant ca dupa calculele mele trebuia sa ai alge albastre la NO3=0.

Mitica
27-03-2008, 14:54
De unde ai luat melcii?

calugaru
27-03-2008, 19:51
Sorine poate ai dreptate unde nu ma pricep nu ma contrazic .SAE mei sunt f blanzi deocamdata si nu au atacat crevetii inca ,dar poate o sa o faca .pana atunci e bine .de unde ai luat Clithon diadema si cu cat?

sorin1701
27-03-2008, 23:01
Din Animax (cel din carfur orhideea), 3 lei/buc. Nu arata asa frumos ca in poza din link, sunt negri.

calugaru
28-03-2008, 09:51
multumesc

Gaia
03-04-2008, 15:29
Am masurat fierul, este 0,2, adica prea putin. Avand in vedere ca nu am mai pus fertilizanti de cateva luni, cred ca pusesem prea mult in iarna (coincide cu perioada in care a aparut alga) iar apoi a fost halit de alga si eliminat prin schimburile de apa.
Am bagat CO2, un pic de fertilizant Sera Florena (bine ca s-a terminat, trec iar pe easylife), si multi pesti:
- la inceput 5 trichopsis pumila pui (2 cm)pentru a mai creste NO3
mai apoi:
- 5 oto (am si alte tipuri de alge, dar nu au invadat cel putin nu inca)
- 2 ancistrusi foarte mici (2,5 respectiv 4 cm)
- 3 sae mici (3 cm)
Mai urmeaza niste creveti Amano mari, cand oi avea timp si chef sa stau jumate de zi cu ochii pe ei sa nu ii ciufuleasca betta coccina.

Nu ma astept la rezultate imediate, sper sa se intample totusi ceva in timp.

andreic
03-04-2008, 18:28
Fe 0,2 este limita maxima admisa. Nu mai adauga Fe ca dai de mancare la alge.

Gaia
04-04-2008, 00:49
oops :shock:
Multumesc ca mi-ai atras atentia.

Gaia
16-04-2008, 11:33
Dupa doar 2 saptamani cu CO2 si cei 3 puiuti de SAE, alga a dat inapoi uimitor.
SAE sunt morti dupa ea, toata ziua o desira si o transforma in kk verde pe banda rulanta :mrgreen: