PDA

View Full Version : Ajutor pentru alegerea centralei termice.



bitanu
29-06-2013, 00:25
Dupa multi, dar multi ani de asteptari, anul asta ma lipesc si eu (de fapt, intreaga scara) la sistemul de gaze naturale, fix acu cand se scumpesc si astea. Judetul Constanta nu are o asa mare experienta in domeniul asta al gazelor pentru ca sunt prezente de numai 10- max. 12 ani si mai nou pentru ca romanul moare de grija vecinului, s-au inmultit cazurile in care le sunt refuzate cererile pentru debransarea de la sistemul centralizat (am doi cunoscuti din C-ta care au ajuns in instanta), astfel punandu-se bete in roate celor care vor sa aiba ,,independenta,, si sa nu mai stea in plina iarna cu ferestrele deschise pentru a scoate excesul de caldura din casa. Unde mai punem ca metrul cub de apa rece in judet are pretul de 9 lei (furnizat+canalizat). Cica, e bine cu Mazare si mafia lui din consiliul judetean in frunte cu betivul adormit la volanul masinii (la semafor), Nicusor Constantinescu!?
La Navodari pentru debransarea de la sistemul centralizat, trebuie sa completata si inregistrata o cerere (semnata de patru vecini si asociatie) la registratura primariei insotita de copii xerox ale C.I., act proprietate cu cadastru si ultima chitanta de plata la agentul termic.
Dar si aici sunt unele probleme pentru ca de vreo doi ani primarul asta al nostru, a inventat ,,Ideea mea, norocul tau,, care este chipurile, este un fel de extragere la sorti prin care cetatenii orasului mai prind cate o luna scutire la caldura sau incalzirea apei calde, bani scutiti pe care in momentul debransarii de la sistemul lui ,,peste prajit,, , trebuie restituiti integral, altfel ... Unul ca mine, care am platit pe luna ianuarie de exemplu, numai incalzirea 500 lei, nu pupa niciodata un bilet la tombola lui Matei Nicolae. Deci e conceputa numai pentru cei cu garsoniere sau care sunt partial debransati. Normal, nu?
Si ca sa va dati seama cum merge treaba sau cum nu merge, vechea firma distribuitoare (Ecoterm SA) care pana acum trei ani era o societate intermediara intre CET Midia si consumatorii casnici, pentru ca ,,deranja,, , a fost bagata in faliment de Primarul Matei pentru ca aceasta detinea si niste terenuri pe malul marii chiar langa tabara pentru copii, mai precis in nordul acesteia, care i-au facut cu ochiul. Aceste terenuri care au fost vandute de smecher Matei la o licitatie aranjata, si n-i s-a bagat in ochi ca primaria va urma sa furnizeze caldura in oras pentru a nu se mai fura banii. Dar de unde, ca in final s-a infiintat o alta firma numita Termica SRL.

Asa ca nu mai e de stat la hotii astia si zilele astea trebuie sa dau zor, pana ce nu trag astia (primarul puscarias Matei si consilierii lui) o hotarare de consiliu local in care sa ma oblige sa platesc vreo 500 lei, asa aiurea. Ca sa va faceti o idee, am platit doar incalzirea apei (AC) pe luna trecuta la doua persoane 90 lei. Repet, doar incalzirea apei de la robinet, nu si metrii cubi de apa consumata.

Asadar mi-am luat inima in dinti, am depus documentatia pentru acord acces la reteaua de gaze la Congaz (firma furnizoare a gazului din jud. Constanta), am semnat contractul de racordare, am platit racordarea din strada pana pe peretele blocului (2300 lei), am platit avansul pentru executia coloanei comune a scarii (cost total: 2.900 lei), unde am reusit intr-o singura luna sa-i conving pe toti locatarii sa contribuie la cheltuielile comune si in final, am platit si jumatate din valoarea bransamentului individual catre doua focuri (aragaz si centrala) in valoare totala de 1.650 lei. Acum nu ramane decat sa astept sa le iasa celor de la Congaz autorizatiile/avizele si sa demareze odata lucrarile din fata scarii. Nu imi ramane decat sa astept.

Si cat astept trebuie sa imi schimb instalatia din apartamentul care are 70 mp (doar filtre, tevi mai bune din ppr cu insertie si robineti, pentru ca am calorifere de aluminiu in toate camerele a cate 12-15 elementi) si ce este mai important alegerea centralei.
M-am tot uitat pe unele forumuri dar parerile sunt impartite de catre unii care se dau drept useri, iar ei sunt marea majoritate vanzatori de centrale. Pentru a alege centrala trebuie sa iau in calcul duritatea apei si rezistenta componentelor mai ales a partii mobile din schimbatorul de caldura sau vana cu trei cai etc.

In Constanta si Navodari multi multi isi monteaza in apartamente centrale Immergass (cica sunt italine) urmate de Ariston (tot italiene dar asamblate in Turcia ;) ). Altii zic ca Viessemann, Buderus si Vaillant sunt cele mai bune.

Eu as bate mai mult catre Viessemann Vitopend 100-W tip WH1D.
Voi catre care din ele ma indrumati? Care considerati ca ar fi mai buna? Voi ce detineti si care ar fi bubele lor?

ovidiu.cursaru
29-06-2013, 03:20
salut dan , eu am acasa saunnier duval,sper ca am scris bine , ce îţi post spune e că merge bine, încălzeşte apă constant ,adică nu variază temp apei la duş e destul de silentioasa,am auzit şi mai gălăgioase dar probabil erau şi mai vechi, a mea are 2 ani ...

, vezi sa fie de 24kw nu de 18 că alea încălzesc apă încet şi nici nu prea reuşesc să o dea constanta, temp apei calde variind . Cel puţin aşa am înţeles de la firma ce mi-a montat mie centrala , ce vei folosi ppr sau cupru pentru ţevi ? Dacă stau să mă gândesc eu zic că vei alege ppr , că cred că sunt inerte când vine vb de modificarea parametrilor apei , faţă de cupru, sau zic prostii?

rodoselada
29-06-2013, 03:37
Salut Daniel
Eu detin o centrala ariston de 23 de kw la care am racordate 7calorifere plus apa calda baie si bucatarie la o suprafata de 120mp, centrala o am de 6 ani la care nu am nici o problema, referitor la instalatia din casa te sfatuiesc sa mergi pe cupru este mult mai bun si in plus pe tot traseul degaja caldura, nu se dilata si din punct de vedere estetic este mult mai ok, pe cand la ppr tot timpul iti sar tevile din cleme, caldura degajata 0 estetic 0. Si inca un aspect pe care l-as lua in calcul pentru centrale este sa nu aiba prea multa parte electronica fiind mult mai costisitoare in cazul unei defectiuni, sa ai circuit electric separat cu siguranta separat pentru centrala, centrala sa nu ti-o monteze nimeni altcineva decat cei de la service, altfel nu primesti garantia. cam asta e.

bilti
29-06-2013, 08:03
em am experienta cu trei centrale. una ariston genius la parinti care merge de 15 ani, una junkers bosch la vechiul apartement care are deja 7 ani si una ariston de 1 an la casa. sunt multumit de toate dar eu as merge pe junkers-bosch. trebuie sa ai in vedere si volumul de aer incalzit la alegerea puterii. singura interventie a trebuit facuta la genius anul trecut la schimbatorul de caldura. traseul e bine sa-l faci pe cupru ingropat in sapa si izolat termic ca sa nu se vada tevaraie prin casa.

Adonis.Popescu
29-06-2013, 08:11
salut Bitanu, ma bag si eu in seama la subiectul tau,in Targu-Jiu(judet cu extractie de gaze naturale)fenomenul debransarilor are vechime,pot spune ca este incheiat de multi ani, de prin anul 1995-1996 a inceput ,,Marea Debransare'' si ca multi altii(tot orasul)m-am debransat si eu,destul de usor,si am trecut si eu prin acea ,,organizare de santier'' prin care ai trecut si tu,debransare de la reteaua de termoficare a cartierului,contorizare individuala la gaze cu schimbarea instalatiei+supradimensionare a instalatiei.Ma rog tot tacamu,si am montat o prima centrala Ariston,care sa dovedit utila vreo 2 ierni pana cand schimatorul caldura-apa calda a cedat,mentionez ca in cursul evenimentelor mai sus enumerate manopera de montare a centralei am facuto eu,fara a face acel PIF(PUNERE IN FUNCTIUNE)urmat de garantie,intr-un cuvant eram pe cont propriu adica fara garantie.Instalatia este din cupru,material pe care-l recomand atat pentru usurita cu care se face instalatia cat si din alte motive reliefate de un coleg de forum mai jos.Am mers la o firma care se ocupa d
e service la centralele Ariston unde am gasit si un ,,binevoitor''care in schimbul a 5 milioane vechi imi inlocuia schimbatorul fara garantie si acte, sau in schimbul a 8 milioane si ceva imi monta acelasi schimbator cu acte si garantie.
Am decis ca-i prea scump in ambele cazuri(centrala noua costase 16,5 milioane)si m-am decis sa o inlocuiesc cu una mai buna(performanta)si am ales un Wiessmann Vitopend 100,24 kw (scula tata nu jucarie) pe care o detin si in prezent.Este o centrala care raspunde cu brio la toate cerintele,nivel de zgomot aproape de zero,teperatura apa calda foarte ridicata(ceeace nu am avut la Ariston),cazan+instalatie interioara din inox,ma rog cam tot ce era bun ,la un pret de 34 de milioane.
Incalzesc cu ea o suprafata de 78,34 m/p prin intermediul a 7 radiatoare de otel cu o lungime totala de 7,60 m/l(radiatoarele avand lungimi diferite).
Imi permit sa-ti recomand ca sa alegi o centrala buna chiar daca-i mai scumpa(unde sa dus mia duca-se si suta)ca sa fi ferit de neplaceri ,sa faci acel PIF si garantia ,bafta si ape limpezi!

bitanu
29-06-2013, 09:13
Deci, sa inteleg ca Germania e Germania! ;)
Am uitat sa precizez, pentru centrala am alocati in jur de 2600 lei. Deci excludem din start centralele cu condensatie.
Pana acum trei saptamani m-am tot interesat de un Ariston Genus Evo FF24 , o centrala frumusica, super-silentioasa, dar cu prea multe functii digitale ceea ce ma cam sperie pentru ca ma intereseaza mai mult durabilitatea si simplitatea. Ce nu mi-a placut la ea este faptul ca tevile sunt tare subtiri in carne, comparativ cu nemtoaicele.
Acum doua saptamani dupa niste discutii pe forumurile de specialitate, cica Budderus Logamax 24kw (din grupul Bosch) ar fi regina centralelor, dar din cauza schimbatorului de caldura tubular care se mai blocheaza din cauza calcarului, baietii care asigura service-uri prin tara m-au directionat catre centralele cu schimbator in placi cum are printre altele si modelul Viesseman.
Nu ca Budderus-ul nu ar fi bun dar la pretul pieselor este peste toate. In plus de asta toti recomanda ca alimentarea sa se faca de la o priza cu protectie. In cazul meu, cred ca o sa fie alimentata de la UPS-ul cu protectie al acvariului meu.


In ceea ce priveste instalatia din apartament, cred ca o sa merg pe ppr cu insertie, ceva mai de calitate, asta din motive financiare. De ingropat nu pot pentru ca doar ce am renovat apartamentul. Cel mai urat cred ca o sa imi vina la trecerile pe langa pragurile intrarilor in balcoane (doua la numar), dar o sa gasesc eu ceva sa le acopar.
Centrala o voi monta eu in perete urmand ca alimentarea cu energie electrica/
gaz si reglaje sa o faca firma care va face PIF-ul.

Chiar daca nu sunt instalator cu hartie la mana, pot sa zic ca ma pricep cat de cat la lipit pentru ca am facut deja trei subsoluri ale blocului meu cu ppr de la diametru 20 pana la 90. Legat de asta, chiar ieri am facut o intrebare la o firma specializata in monaje centrale si mi-au facut o oferta care ajunge la 4600 lei in care ar intra dupa mintea lor: o centrala Immergas la vreo 2200 lei, un termostat cu fir, un regulator gaz, un furtun flexibil gaz, robineti, mufaraie & cotaraie, teava ppr (ciudat, numai de 20 ) si manopera de 900 lei.In calculul lor nu intra radiatoarele, pentru ca le am.


Legat de filtrarea apei, cred ca am sa montez sub chiuveta din bucatarie pe apa rece: un filtru Y si un filtru de apa marimea 7 (cum este cel din care ne facem noi reactoare CO2) cu sita fina. Dupa cate am inteles, fosfatii pe care ii folosesc multi, nu prea sunt recomandati mai ales daca tinem la sanatatea noastra, mai ales la dintoi ;) . Trebuie luat in calcul faptul ca toata apa din mancare si cea de pe vase trece prin fosfatii din filtru. La centrala as monta un filtru magneti pe intrarea apei reci si iar un filtru mecanic Y, dar pe intrarea returului in centrala.

OctavianPopescu
29-06-2013, 09:55
Salut,tata e instslator si el conoaste bine bine chestiile astea...eu am pusa de el imergas si iti dai seama ca nu imi punea daca nu era buna.acum,el are acasa viesman,ar una estul de scumpa,prin condenssre si altele care ii reduc considerabil facturile pe timpul iernii.parererea mea e ca viesmanurile sunt mai bune.oricum vezi ca iti trebuie neaparat un instalator,ca daca ii iei pe astia de la gaze sa iti traga tevile prin casa si sa iti puna si centrala te jecmansc ru de tot.
Ezi ca si cornel69 e tot instalator si poti sa il intrebi si pe el.mai bine sa vorbesti cu un insalator de incredere decat sa iti spuna nu stiu cine ca a folosit ocentrala si I se pare ok

bitanu
29-06-2013, 10:13
Mai Tavi, instalatia o fac eu singurel. Ce, nu am demonstrat pana acum ca as fi un descurcaret? :lol:
Astia de la gaze pe care i-am gasit eu se ocupa doar de gaze, nu si de tevaraia din casa.
Cornel este unul, Bobi este altul si tot asa.... Ramane sa-i consult si pe ei, pe langa faptul ca stau toata ziua in cautari de informatii si pereri pe net-ul asta.

PS: am inteles ca centralele Immergas ar avea piesele cele mai ieftine. De curiozitate, a ta unde este asamblata?

mariuscbn
29-06-2013, 10:45
Ce-a mai eficienta centrala ar fi fost una de bloc pe lemne sau peleti pentru toti locatarii cu repartitoare de caldura dar,...implica tot blocul!

OctavianPopescu
29-06-2013, 10:48
Da crezi ca stiu?!eu am ramas cu o fobie fata de chestiile aste de cand ma lua tata cu el la lucrari.niciodqta nu mi-a pacut meseria asta
Daca vrei il intreb e tata:spunemi cati bani ai de cheltuit cu centrala si cat de mare e apartamentul,cate camere si iti spun cam ce e mai bine sa iti iei.(sa sti ca nu am nici cel mai mic interes...)

bitanu
29-06-2013, 11:01
@Octavian: m-ai spart cu asta cu interesul. :lol: Numai pentru centrala vreo 2600 lei. Daca tot il ai instalator pe al ,, batran,, i-a intreaba-l, ce marci de ppr cu cu insertie carbon sau aluminiu interior foloseste el.
Apartamentul are 70 mp, izolat momentan doar pe interior, tamplarie Rehau,, cinci camere incalzite (bucatarie, sufragerie, baie si doua dormitoare) cu un total de 60 elementi aluminiu (45 Radox Timisoara si 15 Ucraina). Eu zic ca ajung detaliile.

@Marius: initial ma gandisem si eu la o centrala pe gaze numai pentru scara mea si as fi deviat doar turul si returul din subsol, dar Congaz-ul (si nu numai el) nu aproba asa ceva. Lemnele sunt scumpe la noi si intr-un oras la malul marii nu cred ca am fi avut unde sa le depozitam.

Oricum se va scumpi iar gigacaloria CET-ului anul asta (cu cel putin 10 procente) odata cu cresterea pretului la gaze cu 10% , pentru ca marea majoritate a centralelor de cartier si CET-uri din RO folosesc ca materie prima consumabila gazul natural.

Adonis.Popescu
29-06-2013, 11:19
ai facut o comparatie de pret intre ppr si cupru?iesi mai bine cu ppr? sa sti ca si cuprul se lucreaza foarte usor,chiar mai usor decat ppr-ul si in plus ofera acele avantaje de estetica si degajarea caldurii.Sa mai sti ca indiferent ce vei alege ,va fi cea mai buna alegere !!!!!

OctavianPopescu
29-06-2013, 11:22
hai ca il intreb,dar mi se pare ca astea cu insertie se foloseste doar pentru apa calda,pentru rece mi se pare ca nu e nevoie...
cate camere ai si cam cat de mari,ca conteaza si asta,eu la o garsoniera dubla (cu doua camere normale ca dimensiuni) am luat un imergaz(cel mic mi se pare) la vreo 20 mil la nu stiu ce reducere ca mai luase tata si lucrase si sora pe la magazinul ala.

L.E.sa ramai totusi pe PPR,din cate am vazut tata nu prea mai lucreaza pe cupru de ceva timp(presupun ca stie el de ce...)

p.s.daca vrei sa ne auzim la un tel,eu ajung dupa masa pe la tata si eventual pot sa ti-l dau sa iti explice mai mult(sau mai multe)


(scuze ca am scris mai sus fara unele litere,am scris de pe o gioarsa de tableta...)

bitanu
29-06-2013, 11:36
@Popescu: am facut un calcul si iese mai ieftin daca folosesc ppr-ul. Coturile, teurile, reductiile etc. sunt ieftine in ambele cazuri. Doar teava de cupru este dubla la pret fata de un ppr bun de firma (exclus cel de la bazar sau Firat -Turcia).

@Octavian: ti-am dat detaliile in postul 11. I-a trage un ochi acolo! Trebuie sa bag doar teava cu insertie (¤ 20 si 25) pentru ca alimentarea cu apa rece de ¤20 ar avea doar 4m, in rest apa calda si caldura.

mariuscbn
29-06-2013, 11:43
Daca ai decis sa mergi pe PPR, ca prinzi teava de perete in cat mai multe locuri ca de dilata din cauza caldurii si cu timpul face burta, mergi cu tevile pe jos, la podea si urci o teava la IN la robinetul din calorifer si una OUT (care merge pe sub calorifer pana la inbinare)
PS: Mie mesterul lui peste, mi-a tras IN pe sus si OUT pe jos (arata ca dreaq teava de sus IN ca a facut burta) :D

LE:Ai si avantaje cand dai gaurile prin pereti intre camere, NU mai trebuie sa dai 2 gauri (una sus si alta jos) in perete, ci numai una mai mare jos (langa pardoseala)

ASA NU!!!26878






Asa da! 26879

Ceatza
29-06-2013, 11:43
Salut, de ce nu iei in calcul o centrala pe curent electric, studiaza putin situatia in cazul centralelor termice pe curent. La centrale termice te-as sfatui sa montezi o centrala BUDERUS depinde ce model vrei. ;)

OctavianPopescu
29-06-2013, 11:53
zici ca am orbu gainii si eu...

dan.pavelescu
29-06-2013, 11:55
Dane, eu am de 10 ani o centrala Viessmann Vitopend 100. Singura problema pe care am avut-o a fost in primavara, se umpluse vasul de expansiune cu apa.
M-a costat 100 de lei "reparatia", cu tot cu ciubuc - a venit un nene care a cuplat furtunul unui compresor la vasul de expansiune si a scos apa.

In rest, nota 10+++ pentru centrala, merge impecabil (e modelul vechi, fara afisaj, doar cu 2 butoane - apa calda si calorifer)

Cred ca e de 30 kw daca nu ma insel, putin supradimensionata pentru apartamentul meu. Tavile din casa le am din cupru, puse aparent, neizolate. Caloriferele sunt cele vechi, de la constructia blocului - din fonta, uriase (au fost spalate cu soda caustica si cu lanturi pe interior).
Am discutat cu multi oameni de meserie, iar parerile sunt impartite in doua:

- pro calorifere din fonta: mai eficiente dpdv al caldurii emanate si a pastrarii caldurii dupa ce se opreste centrala
- contra: se spune ca pune centrala mai mult la munca, deoarece cantitatea de apa din ele e mai mare + riscul de a aduce mizerie in centrala

- pro calorifere aluminiu/otel - fix invers fata de mai sus

Referitor la centralele termice cu condensare. Din ce stiu eu, sunt bune numai pentru vile, unde exista suprafete mari.
La apartamentele de 2-3 camere.. vax albina.

Acum 2 ani i-am pus soacra-mii o centrala Viessmann Vitopend 100, dar modelul nou, cu afisaj lcd. In afara de faptul ca pare mult mai fragila decat modelul meu, nimic de reprosat.
Viessmann e o marca excelenta, dar preturile la piesele de schimb.. te doboara.

bitanu
29-06-2013, 12:01
Am luat in calcul si varianta cu centrala electrica, dar am doi colegi care au asa ceva si nu prea sunt incantati. Daca iti zic ca unul din ei coboara la socrii pentru a face dusuri pentru ca au centrala pe gaz?! :lol:

Ma uitasemsi eu, dupa cum am scris, la un Buderus Logamax U042.
Astept mai multe pareri!

bitanu
29-06-2013, 12:09
Stii cum e Danut, pai decat sa stau cu griji: daca pica, daca picura, daca bazaie?! Imi iau un lucru mentesc si am terminat treaba.

Marcile italiene sunt ca cele romanesti sau turcesti, doar ca scrie in alta limba pe ele..

Este indeajuns sa ma uit la diferenta dintre Golful meu din 2001 si un Fiat Stilo, de exemplu. De Logan nu ma leg, ca o leagana vantul destul. :lol:

Multumesc tizu! ;)

PS: de ce toate motoarele si radiatoarele auto, pc etc. sunt fabricate din nefieroase (Al, Cu) ?! R: pentru ca degaja repede caldura. Ce am eu nevoie in casa? Calorifere care sa ramana calde?! Hmmm...

Ceatza
29-06-2013, 12:26
PS: de ce toate motoarele si radiatoarele auto, pc etc. sunt fabricate din nefieroase (Al, Cu) ?! R: pentru ca degaja repede caldura. Ce am eu nevoie in casa? Calorifere care sa ramana calde?! Hmmm...[/QUOTE]

Pai nu prea se potriveste exemplul tau, motoarele radiatoarele etc sunt facute sa piarda caldura dilatatie sunt elastice la temperaturi mari , tu ai nevoie sa mentinta caldura nu sa mearga centrala din 5 in 5 min, calorifele de fonta sunt foarte bune se incalzesc relativ repede dar mentin temperatura mult timp si nu porneste centrala des - consum de gaz. Gindestete de ce se face captuseala mantalei la cuptoare, cazane la centrale cu caramida samota (refractara).

bitanu
29-06-2013, 12:44
Eee, aici nu sunt eu de-accord ! :lol:
Pai peretii usa cu rupere termica si ferestrele cu profil pvc ce tin? Unde mai punem si volumul triplu de apa plimbata de pompa de recirculare a centralei?! Stiu, tu ai calorifere de fonta si le tii partea! Corect? ;)

Eu stiam ca pierdere caldura = degajare caldura (adica calorie).

Eu am nevoie de independenta si eu-l meu sa comande pe proprietatea mea nu sa mai rabd cu mana intinsa la ,,CET,, la sfarsitul toamnei cand tremur in casa (si consuma acvariul la curent de mama-mama, consum incalzire termostata 370w pe langa 216 w lumina si 30w filtrele ) si catre jumatatea primaveri, catre sfarsitul lui aprilie sa dau banii afara pe geam aiurea.

Am tot facut diferente si teste intre apartamentele de pe scara blocului unde unii au fonta, altii radiatoare tabla, unii aluminiu, iar unu are radiatoare de cupru. Cine crezi ca are cea mai multa caldura? R: cel cu cupru. De ce oare?

INFO: eu am aluminiu in casa de 12 ani, iar maica-mea in Italia de 30 ani. ;)

bitanu
29-06-2013, 13:28
.... Mie mesterul lui peste, mi-a tras IN pe sus si OUT pe jos (arata ca dreaq teava de sus IN ca a facut burta) :D



ASA NU!!! 26878

Adica ti-a pozat tevile pe perete, exact ca in poza?

mariuscbn
29-06-2013, 14:38
Asa mi le-a tras pe sus ca in poza "asa NU", nu eram acasa ca-l rupeam pe "jenuchi" pe instalatorul lui peste.

Cat despre degajarea caldurii, ce-l mai bine se face pe un calorifer din AL...cand vii de afara in casa si e frig (centrala oprita) te intereseaza sa se faca repede cald in casa (NU sa tina caldura ca in caloriferele comuniste din fonta cand CET-ul oprea furnizarea agentului termic pe parcursul noptii ca mai degaja fonta caldura pana dimineata).
Si cand este prea cald in casa sa se raceasca repede pentru un bun confort termic!
PS: Nu uita de un termostat de ambient, sa-ti iei unul bun!

ovidiu.cursaru
29-06-2013, 16:00
vroiam sa iti mai spun mare atentie la filtrele y , ca sunt multi "costica" si "mitica" care le pun fix invers si cand vrei sa le cureti datorita faptului ca sunt invers puse elibereaza particulele filtrate , la mine asa le montase si a trebuit sa ma cert cu el si cu taicamiu ca mno el stie mai bine doar e mester .. pana nu le-am facut demonstratia nu a vrut sa le monteze cum ii spuneam eu , bien nici dupa demonstratie nu cred ca a priceput dar o fi zis ca sunt nebun si au facut cum am vru eu :)) dar daca faci tu lucrarea atunci nu mai e nevoie :)

la calorifere si eu sunt tot de partea celor Al/tabla-otel pentru motivele enumerate mai sus , in plus alt "avantaj" este ca , la finalul vietii lor nu te vei chinui sa le cari pe scari ca pe alea de fonta, noi le-am taiat cu flexul in bucati mai mici ,"carabile" :))

si la termostate , am inteles ca cele cu fir ar fi mai precise, fata de cele wireless, eu am cu fir, marca computherm http://www.celsiusplus.ro/img/produse/1-15000/418/Termostat--Computherm-Q7.jpg e ok programabil ,dif programe dar ce mi se pare enervant la el e ca , mi s-a parut ffff complicat sa il programezi, manualul ...nu mai zic :)

Nu ai spus nimic despre senzorul de gaz, si electrovalva ....eu am unul care e nebun , face mama o prajitura/mancare aprinzi un betisor parfumat imed incepe sa tipe , blocheaza gazul ... si suna cu jdemii de decibeli . mare atentie la ea , noi ,desi stiu ca nu e ok tinem senzorul pe post de arta contemporana ,ca in priza nu mai pupa :))
asta e modelul si NU il recomand http://www.e-vasion.ro/data_files/product_photos/5088/large.jpg ca a fost mai ieftin .ca ne-a costat centrala +manopera+instalatii cca 9000 lei si cred ca s-au zgarcit ai mei :))

o zi buna!ovidiu

dan.pavelescu
29-06-2013, 16:10
Filtrele Y nu se monteaza la ochi, ci conform sensului de circulatie al apei.
Pun si o poza pentru exemplificare

http://plici.ro/thumbs/dsc001-1372511065.jpg (http://plici.ro/?v=dsc001-1372511065.jpg)

ovidiu.cursaru
29-06-2013, 16:22
eu ma refeream ca il montau cu robinetul in sus , nu la sensul de circulatie al apei ...chiar mai balalau decat s-a inteles

dan.pavelescu
29-06-2013, 16:24
eu ma refeream ca il montau cu robinetul in sus

in cazul asta.. ce mai pot spune? meseriasi nene! :lol:

bitanu
29-06-2013, 18:53
@Marius: Am pus ochii pe un termostat cu fir de la Division Gas, care are si un clip pe YouTube. Au si unul cu radio frecventa dar nu il vreau pentru ca un coleg de-al meu are unul mai de fitze care interfereaza cu al vecinului de la scara de langa, fiind destul de apropiate. Ii inchidea vecinu centrala. :lol:

Aici am batut si eu moneda cu radiatoarele din nefieroase, dupa logica mea.

In ceea ce priveste filtrele Y le cunosc de vreo 10 ani pentru ca le-am montat la fiecare robinet din casa. In plus de asta in fiecare toamna curatam sitele acestor filtre si spalam in cada fiecare calorifer in parte. Oricum, va multumesc ca sunteti saritori! Multam prieteni!

Ovidiu, astia de la gaze o sa-mi monteze (citez din oferta) electroventil 3/4 (electrovalva) & senzor marca Prevent. Habar nu am cum arata.

opincarul
29-06-2013, 19:48
@Bitanu, ai luat in calcul si alungirea PPR-ului la temperatura finala a agentului termic? Iti recomand sa pui cate o lira de dilatare in spatele fiecarui calorifer ca sa scapi de burta pe care o face ppr-ul la dilatare si asa eviti si sa-ti sata teava din suportii de perete.

Cam asa, doar ca o faci la orizontala
http://imageshack.us/a/img59/3351/rossiya0050.jpg (http://www.gophoto.it/view.php?i=http://imageshack.us/a/img59/3351/rossiya0050.jpg)

bitanu
29-06-2013, 20:01
Mersi pentru idee. O sa reflectez asupra ei.

Am inteles ca ppr-ul de calitate nu ar trebui sa serpuiasca. Asa-i?

Chiar, care ar fi mai bun pentru caldura: cel cu insertie de carbon sau cel cu aluminiu pe interior?



Inca mai astept sfaturi, pareri si ponturi legate de centrale termice murale.

opincarul
29-06-2013, 20:26
eu am lucrat doar cu ppr cu insertie de aluminiu si stiu ca se alungeste cu ~1cm/m liniar, cel fara insertie chiar mai mult => orice ppr serpuieste.
iar legat de materialul caloriferelor, Qcedat=Qprimit si viceversa, Q este cantitatea de caldura necesara sa incalzesti sau sa racesti un fluid.

bitanu
29-06-2013, 20:49
Stiam eu ceva de Q. ;) Multam!

Ceatza
29-06-2013, 22:22
Bitanu da am calorifere de fonta si otel in casa dar nu am centrala de apartament am centrala termica la 3 scari de bloc, se regleaza singura in functie de temperatura de afara si cea interiora adica un apartament aflat cu fata la Nord, porneste la cit o setez sa zicem la un 13 grade. Mariuscbn tu vorbesti de randament de caldura , ce diferenta e dintre 2 calorifere fonta,otel se incalzesc la diferente de 2 h de cind porneste centrala? nu prea cred diferenta e de citeva minute eu vorbeam de consumul de gaz si de cit de des porneste arzatorul ca pompa oricum merge nonstop, da conteaza cantitatea de apa din calorifere si cit de lung este traseul pentru incalzire (daca duce centrala termica), calorifere de cupru deja o dam in extreme :), se pot folosi robineti termostatati sau termostat de ambient daca este asezata locuinta cu fata la ambele puncte cardinale.

PS. centrala de bloc este pe agent termic cu dublu schimbator de caldura apa calda + incalzire (toata lumea plateste la fel incalzirea)

L.E. marius ai ideie ce sageata produce PPR daca nu este de calitate ? si te intrebi dupa asta ce cu tevile tale care erau drepte si stau aiurea prin casa balalau ca nea caisa nu stie sa puna piese de dilatatie(lire). Pacat ca nu am poze sa postez sa vezi o instalatie PPR la 60 grade cum sa facut intr-un camin studentesc de au reparat toate traseele, teava de cupru este sfinta in casa drept estetic , daca ai gresit ai posibilatea dezlipiri sau remedieri problemei cu putin cositor pe cind la PPR foarfecul :D

Dan Hîncea
29-06-2013, 22:59
Bitane eu nu montez centrale, nici nu am incercat mai multe.
la vremea cand am avut aceasta problema - ales centrala - am facut un studiu de ... un biblioraft. informatiile de atunci de pe internet erau putine, forumurile erau la inceput prea putini utilizatori si de centrale si de internet (in the same time)
asa ca am ales varianta - pe hartie.

dupa un studiu de vreo luna am ajuns la o concluzie. m-am dus la reprezentanta firmei respective am scos banii si am cerut centrala. vanzatorul (care ulterior s-a dovedit a fi socrul unui bun prieten dar pe care eu nu -l cunosteam la acea vreme) foarte contrariat de atitudinea mea a incercat sa-mi explice ... detalii tehnice, specificatii etc. i-am taiat-o spunundu-i despre produsul pe care-l vindea mai mult decat stia el

e vorba de saunier duval iso fast f35 e-a (asa se numea modelul atunci dar cred ca asa se numeste si acum)
s-ar putea ca pentru 70 mp sa fie cam mult - la mine incalzeste 180mp si deserveste 3 bai si o bucatarie
are inclus in kit cronotermostat de ambient radio comandat (fara fir) il pui unde vrei in casa ... atat doar ca papa baterii AA in nestire (cam 2-3 randuri de duracel pe iarna)

functioneaza ireprosabil de 9 ani - fara nici un fel de interventie


am uitat sa iti reamintes un lucru
si la mine duritatea apei este ... praf (kh 18 la tzeava daca nu ai aflat informatia din alte threaduri)
n-am avut (pana acum) probleme cu centrala, cu instalatia de incalzire sau cu cea ce apa calda menajera - instalatie pe cupru calorifere de tabla (dar de calitate)

mitica68
29-06-2013, 23:29
Va salut, si eu tot un Viessemann Vitopend 100-W tip WH1D. Functioneaza de 3 ani, nu am avut nici o problema tehnica, iar consumul de gaz este mai mult decat rezonabil. Recomand Viessmann,

bitanu
30-06-2013, 00:05
Multumesc prieteni! N-o sa credeti, dar pe forumul asta de acvaristica am gasit mai multe informatii scrise si vorbite la telefon, decat pe forumurile de specialitate. Dar nu ne oprim aici.

Pentru caldura care este mai buna dintre tevile astea ppr, cea cu fibra compozita sau cea cu insertie interioara de aluminiu?

PS: am vorbit cu un tip de la garantii centrale din Constanta si mi-a confirmat faptul ca centralele Viessemann Vitopend 100 tip VH1D sunt cele mai putine venite la reparatii din marcile intalnite pe la noi. Cele mai intalnite probleme ale lor sunt blocarea vanei cu trei cai din cauza calcarului (care se remediaza de cele mai multe ori prin curatare) dar si cateva cu placa electronica prajita din cauza fluctuatiilor sau socurilor de tensiune. Buderus sunt si ele foarte bune dar au piesele mult mai scumpe, mai ales schimbatorul de caldura si tocmai de aceea mi-a recomandat modelul Viessemann.
In rest instalatorii de prin Navodari recomanda centralele cu piesele cele mai ieftine gen Immergass, dar cu consum de energie un pic mai mare dar si cu randament un pic mai mic fata de nemtoaice.

Ancy
30-06-2013, 01:58
Si eu am Viessmann Vitopend 100 de 24 kw montata in 2000. In toti acesti ani am folosit-o la 2 apartamente alaturate (al meu de 2 camere si al mamei mele de 3 camere).Nu pot folosi apa calda simultan la cele doua ap. pentru baie dar in rest pentru caldura este super.Ce pot sa-ti spun acum vreo 2-3 ani am avut probleme cu o piesa care a trebuit sa o schimb (cam 1000 lei),in rest pentru 2 ap.s-a amortizat investitia destul de repede.Recomand Viessman cu toata caldura.Este ca Mercedesul intre masini.

mariuscbn
30-06-2013, 12:49
Eu am acasa (la mama) tot Immergass din '98, singura problema care a avut-o pana acum a fost placa electronica prajita din cauza fluctuatiilor sau socurilor de tensiune si 2 rulmenti.
Si eu urmaream pe viitor sa trec pe nemtoaice dar pretul lor si problemele lor m-au cam dezamagit, am ramas inca pe macaronarele astea de la Immergass. (sunt inca indecis)
Toate centralele au probleme si tot toate au revizii, acum ramane sa vedem care sunt mai accesibile la pretul pieselor si care au cele mai putine probleme.
PS: @Ceata, am 2 blocuri de 4 nivele aici si au 2 centrale diferite, una pe lemne si una pe gas...ambele sunt racordata la reteaua de apa rece si canal (facurile sunt intradevar la pausal dar, sunt cu mult mai mici ca la o centrala propie pe gaz de apartament)
De interes: http://www.fapr.ro/

Humbert
01-07-2013, 10:29
am si eu viessman vitopend 100 de 31kw din noiembrie 2012 (apartament nou in bloc nou, in bloc mai sunt 3 centrale viessman)

ce trebuie sa stii ref la viessman este ca au nevoie de presiune (debit), altfel pregatesc apa calda cu intermitenta (cald/ rece/ cald); cate este minimul la debit nu stiu sa spun;

cu alte cuvinte: cand s-a facut PIF la centrala, s-a observat ca mentinea temperatura apei calde doar daca apa calda era deschisa la maxim; daca apa era deschisa jumatate cald/ jumatate rece, centrala incalzea apa pana la temperatura dorita, apoi se oprea si repornea cand temperatura apei prin centrala era cam cu 10 grade mai jos, ceea ce se simtea la robinet

aia de au facut PIF au zis intai ca-i defecta, apoi au observat ca si celelalte centrale viessman din bloc aveau acelasi comportament, apoi au intrebat la Romstal/ Viesmman si au aflat (zic ei) ca asa "face toate", adica mentin temperatura doar cand au presiune suficienta

drept urmare, in bloc s-a montat un hidrofor si acum centrala merge ok, adica mentine temperatura la ACM chiar daca robinetul este la mijloc intre rece si cald

apartamentele care au avut alte centrale (Riello, mult mai ieftine) nu au avut problema asta

uite un link in care alti oameni vorbesc despre aceasta problema
http://www.centrale-termice.ro/forums/index.php?showtopic=957

PS referitor la trasee, din cate inteleg acum se foloseste o teava cred ca tot din propilena dar care nu se numeste PPR ci Pex sau O-Pex
(teava asta nu e nici PPR si nici PEXAL)

bitanu
01-07-2013, 15:53
Sincer, iti pare rau ca ai ales aceasta centrala? Ti-a recomandat-o cineva? Initial, ce marci si modele ai avut pe lista de preferinte?

Hai sa va mai zic ceva. Eu am avut acum vreo 11 ani o centrala italiana Biasi cu tiraj fortat, care era adaptata la gaz lichefiat (la butelie) pe care am folosit-o vreo doi ani, timp in care mi s-au lungit mainile de atata plimbat de butelii (3-4 pe saptamana). Am tinut-o pentru ca nu aveam nici o teava intreaga cap-coadain subsol. Dupa aceea am schimbat toata instalatia, trecand pe ppr cu insertie de Al, cum se gasea atunci. Acea centrala mai pornea ca nebuna de una singura cand statea in standby si era galagioasa. De aceea fug de marcile astea cele mai ieftine, sau ma rog, de modele entry.

dan.pavelescu
01-07-2013, 15:56
Doar o mica paranteza Dane.. la bloc esti obligat sa ai centrala cu tiraj fortat, altfel nu merge..

Humbert
01-07-2013, 16:06
@bitanu

din pacate sau mai degraba din fericire, nu eu am ales aceasta centrala, ea a fost montata de constructorul blocului; din pacate pt ca nu am avut ocazia sa fac un research, din fericire pt ca la cate lucruri am avut de ales pt finisarea apartamentului, numai research pt centrala termica nu imi mai trebuia :))

eu sunt multumit de centrala, isi face treaba bine si am incredere in ea dupa prima iarna; nu stiu ce as fi ales daca as fi avut ocazia sa aleg

inteleg ca sunt centrale bune viessman-urile astea, dar daca se strica ceva la ele te rupe la buzunar (asa au zis astia de la service)

dupa mine, foarte important la o centrala este garantia: de ex. la viessman (si poate ca si la alte modele), inca nu am reusit exact sa aflu ce este si ce nu este acoperit de garantie, inteleg ca doar cateva piese sunt acoperite, multe sunt considerate consumabile

plus ca Romstal-ul are un sistem ciudat: de fapt nu ei acorda garantia, ci firma montatoare; eu am avut si un necaz cu aia care au montat, in sensul ca m-au pacalit cand a fost vorba de extinderea garantieie (m-au dus cu vorba si pana la urma au zis ca ei nu pot sa-mi dea garantie extinsa)

drept pt care voi face un contract separat cu o alta firma, contract prin care se extinde garantia de la 3 la 5 ani, eu platesc o revizie anuala de aprox. 2 milioane si ei imi ofera preturi reduse la manopera si piese de schimb, ma rog, o intreaga incurcatura, pt ca lucrurile nu sunt clare si sunt facute asa incat sa scoti cat mai multi bani din buzunar

asa ca pana la urma nici nu prea conteaza ce centrala iei (sigur, sa nu fie un stift), mult mai important este ce garantie ai la ea, dupa parerea mea

trebuie sa fii foarte atent la termenii garantiei, asta zic, eu daca as fi putut as fi luat garantie extinsa inca de la cumparare

PS plus inteleg ca e neaparat sa ai stabilizator de tensiune la ea, ca daca vine o fluctuatie de curent si-ti arde placa de baza, ai de scos din buzunar pana la jumatate din valoarea centralei

dan.pavelescu
01-07-2013, 16:11
dupa mine, foarte important la o centrala este garantia: de ex. la viessman (si poate ca si la alte modele), inca nu am reusit exact sa aflu ce este si ce nu este acoperit de garantie, inteleg ca doar cateva piese sunt acoperite, multe sunt considerate consumabile


Referitor la asta, asa e, piesele sunt scumpe foc, dar pe de alta parte nu se strica prea usor.
Am sa caut acasa documentele de la centrala, le scanez si le pun aici, poate ne lamurim de acolo care sunt conditiile de garantie.

bitanu
01-07-2013, 16:11
Stiu Daniel, stiu! Oricum mai dureaza pana o s-o cumpar, pentru ca trebuie sa astept doua lucruri:
-sa iasa autorizatia de construire a bansamentului de racordare emisa de Primaria Navodari (inaintea careia se iau avizele de la apa, curent, mediu, cadastru etc.) catre Congaz. Dupa ce iese aceasta autorizatie, firma autorizata ANRE, conform contractului (deja încheiat pentru ca in momentul x, sa am proiectul si toate avizele la mana) are termen 30 zile pentru executia colanei comune de pe casa scarii si a bransamentului individual la doua focuri. Tot 30 zile are termen si firma agreata de catre Congaz sa execute bransamentul din strada-scara.
-sa iau imprumutul de la CAR, dar asta nu este o problema.

Referitor la alimentarea viitoarei centrale, cred ca o sa fie cuplata la UPS-ul cu protectie prin care trec si controller-ele acvariului meu. (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?70509-ONE-by-BitanuD&p=476458&viewfull=1#post476458)

Dupa cate stiu, Viessemann asigura o garantie de 3 ani, iar cea mai lunga o da Ariston la noile modele murale, ca de ex. cea care imi facuse cu ochiul: Ariston Genus Evo 24FF (pret: 2700 lei) si pentru cele cu condensatie, gama Premium Evo.

Leon
01-07-2013, 17:25
recomandare centrale termice:
- ieftina si fiabila, interior mult inox, made in Romania, piese si service ieftin, pret cca. 1800 ron: Motan
- nemteasca (asamblata in Romania - Brasov), fiabila, silentioasa, termostat wireless (pret separat cca 250-300ron), cca 2500 ron: Viessemann (modelul Vitopend 100)

recomandare tevi:
- multistrat PE-Al-PE doar in cazul in care ai posibilitatea sa pui distribuitor si fara imbinari in pereti
- cupru in cazul montarii aparent (rezulta trasee rectilinii)
- PPR polipropilena (cu sau fara armatura) in cazul montajului ingropat in pereti si pardoseala

bitanu
01-07-2013, 21:32
Intrebari: se pupa tevile de cupru cu radiatoarele din aluminiu? Nu intervin ionii de cupru asupra aluminiului prin efectul de pila electrica si in urma ,,atacului,, nu apar niste gaze periculoase?!

De ce consuma asa multa energie electrica centralele Motan, fata de ,,nemtoica,, ?!

dan.pavelescu
02-07-2013, 15:59
Dane, ia vezi, poate te ajuta simulatorul asta sa-ti faci o idee:

https://www.gdfsuez.ro/energie-pentru-acasa/vreau-confort/alegere-centrala/

edit: SAU NU
am incercat eu sa simulez acum alegerea unei centrale, de fapt e o mica excrocherie, sa-ti ia datele personale si sa te bombardeze cu ofertele lor.

sorry

bitanu
04-07-2013, 20:44
Ai dreptate, nu este ceea ce ar trebui sa fie.

Am mai discutat cu doi instalatori (care imi sunt si prieteni) care mi-au recomandat ca in dormitoare sa montez pe calorifere cate un robinet termostatat, pentru ca in aceste camere de obicei este/se face mai cald (mai ales daca mai si dormim cu usa inchisa de ma trezeam peste noapte ud leoarca de caldura) fata de bucatarie+hol (unde ar veni montata centrala si unde avem aerisirea pentru aer proaspat si usa de acces in apartament, loc in care ba fiontat si cronotermostatul ambiental cu fir), sufragerie (care are un perete lung cu orientare spre nord) si baia care are mai mereu geamul oscilobatat.

Teoretic, dar si logic, as face economie la gaz pentru ca centrala mai trage doar pe celelalte calorifere in momentul in care termostatii opresc intrarea agentului termic in calorifere in momentul in care a fost atinsa valoarea dorita.

In ceea ce privește instalatia, o s-o fac din ppr (unul mai bun la vreo 5-6 lei/ml) pensii ca, cuprul este destul de scump si nu prea imi permit. Mai bine tin de bani ca sa ii bag intr-o centrala msi buna si sa am de start penttu o izolatie exterioara cu polistiren (preturile din Navodari la gata: 45 lei cu polistiren de 5 cm grosime si 55 lei cu cel de 10 cm.

Voi ce pareri aveti?

dan.pavelescu
04-07-2013, 21:09
Chiar azi vorbeam cu instalatorul de la munca despre asta.
Cauta robineti termostatati Giacomini, cica sunt buni si accesibili la pret.

Adonis.Popescu
04-07-2013, 21:32
parerea mea ca dai bani degeaba pe robineti termostati, cand si robinetii normali fac cam aceiasi treaba ca si ei, inchizi din robinet si ai rezolvat problema.

mariuscbn
04-07-2013, 21:44
Pentru o eficienta buna pune un polistiren de 10cm si pastrarea ambientului interior, nu ai sa regreti nici vara nici iarna!

Nimeni
04-07-2013, 21:52
parerea mea ca dai bani degeaba pe robineti termostati, cand si robinetii normali fac cam aceiasi treaba ca si ei, inchizi din robinet si ai rezolvat problema.

Poti "dezvolta"? Mai ales... cuvantul "termostat", asta daca iti spune ceva!
Daca nu stii.... hai sa intelegi diferenta: robinetul NORMAL lasa sa treaca un anumit DEBIT DE APA.... in schimb robinetul "termostat"... se inchide/deschide LA O ANUMITA TEMPERATURA!
Asta e diferenta: eu centrala o las sa "fluiere" cat vrea..... dar ea imi baga in camera respectiva doar o anumita cantitate de caldura. Pe cand robinetul normal... lasa sa circule la jumatate de debit sa spunem... si apa la 60 grade... si apa la 90 grade... non-stop!

mariuscbn
04-07-2013, 22:06
Indiscutabil in dormitoare unde trebuie sa nu te sufoci de cald (si sa eviti rahaturile agatate de calorifere pentru umiditate) si sa ai un confort maxim e indicat sa ai robineti cu termostat.
Initial asa am facut si eu, mi-am montat robineti normali si dupa cca 1 luna cand nu puteam dormi de cald pe la mijlocul noptii ma sculam traspirat sa inchid caloriferul, am fugit si mi-am achizitionat un robinet cu termostat, alta viata taticule acum.
In camerele de zi (sufragerie sau living) nu e necesar ca mai si aerisim. ;)
Acum fiecare e liber sa face ce vrea!

dan.pavelescu
04-07-2013, 22:27
Poti "dezvolta"? Mai ales... cuvantul "termostat", asta daca iti spune ceva!
Daca nu stii.... hai sa intelegi diferenta: robinetul NORMAL lasa sa treaca un anumit DEBIT DE APA.... in schimb robinetul "termostat"... se inchide/deschide LA O ANUMITA TEMPERATURA!

Si fiind pe fiecare calorifer/camera in parte, bate la fund de la distanta orice aparat "ambient"
Mai ales daca ai camere si pe nord si pe sud..

Dan Hîncea
04-07-2013, 23:42
eu zic ca e o complicatiune fara sens!

vreau 23 c in dormitor? pun termostatu' in dormitor si setez la 23
vreau 25 in sufragerie ..... idem

robinet termostatat in dormitor si termostatu de ambient in sufragerie ... mai pui o plapuma ... tu ca tu - da nevasta te bate cu o bucata de ppr ..

bitanu
05-07-2013, 02:05
:lol: :lol:


Se pare ca va trebuie sa incerc pe propria-mi ,,chiele,, treaba asta cu robinetii astia ( nu cea cu bataia).

@Pavelescu: ai o foarte mare dreptate cu alegerea marcii. Am un amic care a cumparat cativa robineti din-astia cu termostat, dar cei mai ieftini posibil si s-au blocat pe inchis.

Referitor la nord si sud, stiti cu e la mare: sase luni bate din sud si sase din nord (de la rusi). Asta ultimul ne omoara pe noi si ala din sud caruia voi ii ziceti briza ii omoara pe cei care nu stiu ce este ala iesit din casa (si lasat naibii calculatorul ;) ) cand stau pe la terase pe litoral. Deci, pe ala din sud il iubim!

Adonis.Popescu
05-07-2013, 06:10
Poti "dezvolta"? Mai ales... cuvantul "termostat", asta daca iti spune ceva!
Daca nu stii.... hai sa intelegi diferenta: robinetul NORMAL lasa sa treaca un anumit DEBIT DE APA.... in schimb robinetul "termostat"... se inchide/deschide LA O ANUMITA TEMPERATURA!
Asta e diferenta: eu centrala o las sa "fluiere" cat vrea..... dar ea imi baga in camera respectiva doar o anumita cantitate de caldura. Pe cand robinetul normal... lasa sa circule la jumatate de debit sa spunem... si apa la 60 grade... si apa la 90 grade... non-stop!
draga Nimeni, vad ca te pricepi si la centrale si calorifere si robineti termostatici, bravo tie, surpriza este ca mai cunosc si eu cate ceva si nu ma laud ca tine,Bitanul cerea solutii si alternative si daca se poate mai putin costisitoare,eu am oferit o solutie ieftina ,robinetul normal, asta daca iti spune ceva si daca intelegi, cred ca nu, prin reducerea debitului de intrare in calorifer se reduce si caldura degajata de el, sic !

Nimeni
05-07-2013, 06:52
parerea mea ca dai bani degeaba pe robineti termostati, cand si robinetii normali fac cam aceiasi treaba ca si ei, inchizi din robinet si ai rezolvat problema.

Eu chiar insist.... si te invit "iar".... sa ne spui: de ce crezi tu ca sunt "bani dati degeaba" pe un robinet cu termostat?
Stii cum e asta?.... Dupa ce a dat mii de Ron (vezi lista de la inceputul topicului) sa se apuce acum Bitanu de "economie".... reducand cheltuieliele cu diferenta de 50 ron pe robinet sa zicem... x 6 robinete toata casa... ajungem la modica suma de 300 ron! Asta... in detrimentul "comfortului"! Pe final te intreb iar... "ilogic fiind de felul meu": atunci de ce mai cheltuie miile astea Bitanu? Nu ptr comfort?

Raspunsul care il ceream prin: "poti dezvolta... ideea" ? era sa ne oferi o explicatie de ce crezi tu una... si nu alta....
Diferentele de comfort si preturi.... au fost explicate de mai multi.

Ps: nu e` ca "ma pricep"... dar chestia asta tine de logica!
Si iti explicasem diferenta datorita frazei tale cu: "cand robinetii normali fac cam aceeasi treaba". Din pacate te inseli.
Daca tu consideri ca nu, vino-o cu argumente "pro" in sustinerea ideii tale, nimic mai mult.

O zi buna

L.E:

... prin reducerea debitului de intrare in calorifer se reduce si caldura degajata de el, sic !

Ai nevoie de "Google" urgent, stimabile!
Uite o explicatie simpla asupra robinetului termostatat (http://sepse.xhost.ro/serv05.htm)
si uite alta in ceea ce priveste robinetul simplu (http://www.eradiatoare.ro/robineti-si-accesorii-calorifere/robinet-radiator-retur-1-2-comap-p1781.html) de unde citez:

"Din motive de cost, astazi cei mai preferati robineti sunt robinetii manuali, care prin montarea lor impreuna cu robinetii de retur au un rol tehnic bine determinat in executia unui sistem de incalzire. Functional acesti robineti au cu precadere rol de inchidere, functia de reglaj fiind eventual preluata de o persoana care se afla in incaperea in care este prevazut acest robinet, reglajul fiind unul cu totul subiectiv, confortul optim fiind intotdeauna diferit de la o persoana la alta, de aceea costurile de functionare ale instalatiei de incalzire nu pot fi reduse simtitor. "

Ideea ta cu reducerea temperaturii... poate se aplica in cazul centralei CET... in cazul de fata se mareste doar timpul de incalzire a caloriferului la temperatura maxima. Daca temperatura apei din circuit are 80 grade.... ea tot 80 grade v-a avea indiferent de debitul cu care curge. Coeficientul de radiatie si convectie ai putea sa il verifici vazand ce calorifere are Bitanu: tot in primul post. :)

Scuze Bitane de "poluare" dar.... sa inteleaga si altii de ce cauti "termostate bune".

bilti
05-07-2013, 07:49
robinetii termostatati iti aduc confort termic si o economie de pana in 15-20%. ti-o zic din experienta. termostatul centralei se pune in incaperea ce mai rece iar robinetii termostatati in restul incaperilor.

Humbert
05-07-2013, 09:24
eu am avut robineti cu termostat la o locuinta anterioara si nu au functionat de niciun fel; ce-i drept, stateam cu chirie deci nu stiu ce fel de robineti, poate erau stricati etc
de asemenea am mai vorbit cu instalatori si au zis ca sunt "fix pixu'" acesti robineti

la apartamentul actual nu am robineti cu termostat, reglez din robinet si am termometru in fiecare camera si pana acum a fost ok

pe mine m-ar ajuta sa-mi spuna cineva care are montati daca sunt buni si ce robineti a pus
teoretic idee e f buna, dar sunt curios in practica cum functioneaza

oricum, acesti robineti ar trebui sa reduca fluxul apei prin calorifer cand se atinge temperatura, nu sa-l inchida; pt ca daca-l inchid, nu se mai coreleaza cu termostatul centralei si se poate ajunge in situatie in care robinetul cu termostat inchide cand e prea cald, centrala baga doar pt camera cu termostatul ei, apoi se opreste, apoi in dormitor se face frig si se deschide caloriferul, dar centrala nu functioneaza pt ca in camera ei inca nu a scazut temperatura

Nimeni
05-07-2013, 09:56
Depinde cum este facut circuitul instalatiei Humbert. Si mai ales... cum sunt legate caloriferele: in serie sau "paralel" (adica sistem bitubular sau monotubular)

Ideea este ca datorita termostatului caloriferul respectiv este "suspendat" din circuit.... astfel (asa cum zicea si Bilti despre economie) centrala incalzeste si invarte o cantitate mai mica de apa reducand timpii si energia consumata.
(stiu ca nu m-am exprimat prea corect dar nu prea stiu cum sa o formulez la ora asta.... e ceva matematic: ptr X suprafata cu Y temperatura dorita este nevoie de Z caldura produsa de boiler si arzator... daca una din camere a atins nivelul dorit, se exclude suprafata din ecuatie, astfel se reduce raportul: consum energie / caldura obtinuta ;) )

Referitor la exemplul tau.... sunt mai multi factori care coreleaza instalatia de incalzire: apa din boilerul de presiune, senzorii de temperatura, senzorii de presiune, pompe recirculare etc. Toate sunt corelate. Nu stiu daca ai observat dar pompele de recirculare functioneaza mult mai mult decat gazul la boiler. De ce? ;) ;)

greenp
05-07-2013, 10:02
Citind aceste discutii, am devenit curios la acesti robineti si am intrebat colegii de servici care au. Mi-au spus ca economie nu se face, factura este la fel, singura diferenta este confortul personal, aceeasi temperatura in toata casa.

Cu termostat montat in camera rece, camera respectiva va fi la temperatura pe care tu o doresti sa fie, dar in restul camerelor va fi mai cald si automat ti se va parea rece in camera in care este termostatul.

Aceste argumente a lor m-au convins ca este mai ok cu robineti.

Humbert
05-07-2013, 10:17
@Nimeni
cred ca toate instalatiile facute acum sunt cu distribuitor, adica niciun calorifer nu este in serie cu altul
lucrurile cu suprafata radianta si cu pompa de recirculare eu zic ca imi sunt destul de clare, adica: centrala trimite apa in instalatie la o anumita temperatura si apoi masoara temperatura cu care apa revine din instalatie;
daca diferenta dintre temperatura de plecare si de revenire nu este suficient de mare, asta inseamna ca apa nu a transferat suficienta caldura, deci centrala intrerupe arzatorul si mentine doar pompa de recirculare
daca diferenta este mai mare decat are specificat centrala (cred ca vreo 10 grade), atunci porneste arzatorul

de asta este posibil sa folosim centrala si fara termostat.

acum, stiind astea, tot nu inteleg cum functioneaza robinetii cu termostat (daca inchid sau doar limiteaza fluxul de apa din calorifer) si tot nu stiu daca sunt buni de ceva

Nimeni
05-07-2013, 10:22
acum, stiind astea, tot nu inteleg cum functioneaza robinetii cu termostat (daca inchid sau doar limiteaza fluxul de apa din calorifer) si tot nu stiu daca sunt buni de ceva

Postasem la 59... dar era sub forma de link ;) De aceea nu iti intelegeam postul... scuze.
Uite o explicatie zic eu "simpla" ...

"Robinetul termostatic este principalul element de economisire. Montarea lui si utilizarea lui corectă vă permit sa eliminaţi risipa si să realizaţi importante economii la incălzire.In plus permite realizarea unei ambianţe plăcute şi a unui confort sporit.

Reglajul corect al temperaturii ambiante joaca un rol determinant , un grad in plus sau in minus poate determina o diferenţa de 6% la costurile incălzirii.

Temperatura dorită se obţine prin simplul reglaj al minerului robinetului termostatat si poziţionarea acestuia la gradaţia dorită

La atingerea temperaturii fixate robinetul termostatic se inchide automat si nu mai permite pătrunderea agentului termic in calorifer.Cind temperatura camerei scade sub temperatura fixată robinetul se deschide ,permiţind pătrunderea agentului termic.

Căldura emisă de razele soarelui,de aragaz ,aparatele electrice contribuie la creşterea temperaturii din camera , creştere sesizată de robinetul termostatic care opreşte intrarea agentului termic in calorifer. "

Gata.... ca "ma sparge" Bitanu =))=))=))

L.E: diferenta de conexiune...

27032 27033

dan.pavelescu
05-07-2013, 10:26
Domnilor, pe scurt: nu ma pricep la instalatii, habar n-am, dar stiu ce am vazut.
Hotel in Austria, 20 de camere single si 10 apartamente, nu exista termostat de tip ambient ci doar robineti termostatati la fiecare calorifer.
Nu stiu cum functioneaza, dar clientii sunt fericiti, fiecare isi regleaza caldura cum doreste.

Pe de alta parte, la mine acasa: nu am ambient, nu am robineti cu termostat. In dormitoare transpir si sub limba (cu robinetul la calorife la mai putin de jumatate), in sufragerie fac turturi cu robinetul deschis la maxim.

Pentru la iarna, prioritatea mea nr. 1 e sa cumpar robineti cu termostat. Costa undeva intre 50 si 65 ron (Giacomini) si n-am nevoie decat de 3 bucati. Deci, nu e o avere, nu e o investitie dupa care sa plangi o viata intreaga.

Parerea mea

opincarul
05-07-2013, 11:28
Datorita cuvantului Giacomini, de care nu am mai auzit de multa vreme, mi-am amintit ce am vazut intr-o vila destul de mare din Mogosoaia. Ceva ce recomand celor care isi permit asa ceva27035 - asta e doar partea de sub tablarie
Creste putin consumul de electricitate, dar are si robinet termostatat. Si cu un ventiloconvector montat la centrala in fiecare camera scapi de multe altele.
Parera mea.

bilti
05-07-2013, 12:00
Cu termostat montat in camera rece, camera respectiva va fi la temperatura pe care tu o doresti sa fie, dar in restul camerelor va fi mai cald si automat ti se va parea rece in camera in care este termostatul.



nu asa functioneaza treaba. asa cum am zis eu poti pastra temperatura constanta peste tot.

greenp
05-07-2013, 12:01
nu asa functioneaza treaba. asa cum am zis eu poti pastra temperatura constanta peste tot.

Ma refeream cand nu ai montate rebinete cu termostat la calorifere si e doar un termostatul de ambient legat la centrala.

bilti
05-07-2013, 12:14
mea culpa. am crezut ca te referi la cazul in care folosesti robineti termostatati.

greenp
05-07-2013, 12:26
Am sa montez si eu in living si dormitoare cate un astfel de robinet, nu conteaza daca se face economie sau nu, doar datorita temperaturii ambientale.

Prin cautarile de pe google am gasit si acest mesaj de la un domn inginer.

Obligatoriu trebuie sa aveti cel putin un calorifer fara robinet termostatat! si acesta sa fie deschis!! Ptr a evita sit cind (la limita vorbind) toti robinetii ar fi inchisi iar centrala ar functiona> defect pompa centrala termica. trebuie stabilit de catre un specialist care este regimul ptr fiecare camera in parte deoarece fiecare element de incalzire functioneaza in stinsa legatura cu celelalte si trebuie stabilita si o dimensionare corecta a intregii instalatii. Robinetii sunt utili in situatia in care instalatia este corect dimensionata si executata astfel incit deschiderea robinetilor dinspre centrala sa nu afecteze debitul disponibil pentru celelalte calorifere. Cu stima



Robinetii cu cap termostatat sunt robineti de control al accesului agentului termic, indeplinind functia de inchidere-deschidere (totala sau partiala) a accesului agentului termic in radiator (calorifer). Atata doar ca, aceasta inchidere se poate realiza in acest caz automat, comandata fiind de mecanismul termostatic din ansamblul acestuia. Se pot monta (daca instructiunile producatorului nu precizeaza altfel!) si in pozitie verticala.
As dori ca domnul care a solicitat raspunsul sa inteleaga (si din pacate nu este singurul!) ca robinetii termostatati nu au nici o legatura directa cu comanda functionarii centralei termice! Ei doar inchid sau deschid accesul agentului termic in radiator! Dar foarte multa dreptate are D-l care a facut observatia referitoare la faptul ca trebuie lasat cel putin un robinet normal, deschis permanent pentru a evita situatia in care, daca toate radiatoarele ar fi inchise, s-ar intrerupe circuitul agentului termic, cu toate consecintele grave ce ar decurge de aici. Daca este posibila, bineinteles ca o supapa unisens de protectie la supra presiune este mai economicoasa in functionare! http://www.misiuneacasa.ro/forum/images/smilies/icon_smile.gif
Este de inteles faptul ca daca prin radiatoare va circula mai putin agent termic, centrala va avea de acoperit o sarcina mai redusa, iar de aici, o functionare mai economicoasa!
Nu trebuie facuta confuzie intre robinetii cu cap termostatat (despre care am aratat ce rol au) si termostatele de ambient, care au rolul de a transmite centralei termice (prin cablu sau radio) informatii despre temperatura din camera "martor", comandand oprirea sau pornirea functionarii circuitului de incalzire.

Cu stima, ...

bitanu
05-07-2013, 12:29
Bai, dar ce vizitat si dezvoltat este subiectul asta!?
Stiam eu ca aici se poate dezbate orice subiect de ordin tehnic. Baieti destepti acvaristii astia!!! ;)
MULTUMESC prieteni!

Sper ca ne-am lamurit (ma rog, cea mai mare parte din noi) si cum sta treaba cu robinetii termostatati. Drept urmare, si pentru mine sunt trecuti pe lista de cumparaturi.

Aaa, si inca ceva: consider ca intr-un apartament sau nu neaparat, ar trebui lasate libere (fara robineti termostatati) cel putin doua calorifere, si anume dupa cum am dedus: cel din camera cea mai frigurosa unde se afla cronotermostatul de comanda al centralei si in baie.
Spun asta, pentru ca daca o luam logic, o centrala care are de exemplu 24 kw are intrarea si intrarea caldurii (turul si returul) de 3/4 sau 25mm pentru ppr si caloriferele au inrarile/iesirile de 1/2, respectiv D 20mm ppr. In aceasta sitatie, daca am fi lasat liber un singur robinet, am forta pompa. Corect, nu?! :)

***************************************

Acum o alta chestiune, si anume cronotermostatul (senzorul de ambianta sau termostatul de perete), manual sau digital, cu fir sau cu radio-frecventa.
Din cate am inteles cel mai comod ar fi cel cu radio-frecventa, care are aceleasi functii de control si aspect ca si cel cu fir. Dar si acesta cu RF (radio-frecventa) are unele dezavantaje, cum ar fi consumatul mai rapid al curentului din bateriile care il alimenteaza si in cazul in care acesta este montat intr-un imobil cu mai multe apartamente care detin astfel de aparate, se poate intampla ca unele dintre ele sa interfereze. I-am intrebat pe doi vanzatori de la magazine de profil din Constanta, ce tip ar recomanda dintre cele doua si motivele. Surpriza, ambii mi-au recomandat modelul cu fir (desi au la vanzare ambele tipuri) si in plus de asa numitele dezavantaje ,,pomenite,, mai sus, mi-au bagat-o pe aia precum ca, aparatele cu RF pot interfera/interactiona si/prin cu armatura din pereti, asta in cazul cutiilor de chibrite (blocurile comuniste, facute din placi prefabricate).

Pareri?

PS: Eu am pus ochii pe modelul Division Gas cu fir (http://www.youtube.com/watch?v=bvsAvhTGG9k).
Ei bine, acest cronotermostat are o functie numita PP - protectie pompa. Ce anume comanda aceasta functie si ce se intampla defapt cu centrala la activarea acesteia?

robertgeorgiani
05-07-2013, 12:42
Bitane...te ai gandit ca poate din cauza ca cele cu fir nu se mai vand ti au fost recomandate? Eu nu am ambient dar pe unde am fost am vazut numai cu fr si nu exagerez! In rest nu ma pricep . E doar o idee legata de comert.;;)


P.s daca nu ma insel modelele astea cu rf exista si cu alimentare la priza nu doar cu baterii!

dan.pavelescu
05-07-2013, 12:45
Bitane...te ai gandit ca poate din cauza ca cele cu fir nu se mai vand ti au fost recomandate? Eu nu am ambient dar pe unde am fost am vazut numai cu fr si nu exagerez! In rest nu ma pricep . E doar o idee legata de comert.;;)

pentru acuratete, pierderi si griji mai putine se recomanda cu fir.
se aplica si la conexiunile lan, si la senzorii pentru alarme, si la cronotermostate si la ce vrei tu.

daca era vorba de comert, presupun ca cele wireless sunt mai scumpe, deci recomandarile vanzatorilor ar fi mers in directia aia.

Humbert
05-07-2013, 12:46
eu am Computherm cu fir, sunt foarte multumit de el

are si asta o functie, ii zice "antiblocare pompa", adica poti sa il setezi sa porneasca pompa de recirculare timp de 1 minut pe zi daca in ultimele 24 de ore nu a comandat sa porneasca centrala (de ex pe timpul verii)
in manual zice ca pompa se poate bloca daca nu functioneaza mult timp, dar eu cred ca la centrala mea cel putin e aceeasi pompa si pt caldura si pt ACM, deci nu folosesc functia asta

eu as merge pe cronotermostat cu fir, nu am incredere in wireless; (cred ca stii ca baza de la crono cu wireless trebuie alimentata la 220)

robertgeorgiani
05-07-2013, 12:48
pentru acuratete, pierderi si griji mai putine se recomanda cu fir.
se aplica si la conexiunile lan, si la senzorii pentru alarme, si la cronotermostate si la ce vrei tu.

daca era vorba de comert, presupun ca cele wireless sunt mai scumpe, deci recomandarile vanzatorilor ar fi mers in directia aia.
Nu bre...ideea era alta! Poate cei care vand acesti senzori au ramas cu destule bucati pe stoc si nu se mai ,, misca". De aceea iti poate recomanda un produs din care vrea sa deblocheze niste bani!

bilti
05-07-2013, 12:54
eu am folosit ambele modele si ti-l recomand pe cel cu fir instalat in camera cea mai rece (cea care are si caloriferul fara robinet termostatat). asta ma gandesc ca o stii deja care e. la cel cu fir nu am avut nici o problema timp de 6 ani pana am vandut apartamentul in schimb, la cel wireless, am avut supriza sa vad ca mi-a pornit centrala cand aveam 26 de grade in casa. daca imi aduc bine aminte cel cu fir era modelul auraton.

problema la cele cu fir e sa reusesti sa ascunzi cablurile pe undeva. putin mai greu daca apartamentul e deja renovat.

inca ceva. la bai iti recomand robineti simpli fara termostat. asa o sa ai pe unde sa circuli apa in caz ca cele termostatate se inchid. in plus in baie e bine sa fie un confort termic sporit (umezeala e mai ridicata)

bitanu
05-07-2013, 12:56
Bine, bine, dar daca toata lumea isi cumpara aparate cu RF doar pentru ca e la moda sau ca sunt ultimele noutati, nu ar avea si ei de castigat. Unde mai punem ca cele cu RF sunt de obicei mai scumpe cu cel putin 100 lei/buc., si unde e valoare mai mare este si profit pe masura?




***Aaa, si inca ceva legat de ,,robinetii destepti,,: consider ca intr-un apartament sau nu neaparat, ar trebui lasate libere (fara robineti termostatati) cel putin doua calorifere, si anume dupa cum am dedus: cel din camera cea mai frigurosa unde se afla cronotermostatul de comanda al centralei si in baie unde geamul sta mai mereu deschis.
Spun asta, pentru ca daca o luam logic (sau dupa logica mea: DDDD ;) ), o centrala care are de exemplu 24 kw, are iesirea si intrarea caldurii (turul si returul) de 3/4 sau 25mm pentru ppr si caloriferele au intrarile/iesirile de 1/2, respectiv D 20mm ppr. In aceasta situatie, daca am fi lasat liber doar un singur calorifer, am forta pompa. Corect, nu?! :)

greenp
05-07-2013, 13:18
Avantajul celor fara fir este ca il poti muta unde vrei lejer. Daca nu mai sta nimeni in camera rece il iei si il muti in camera in care stai/dormi. Eu am fara fir, nu mai stiu exact ce marca este dar bateriile in el le am de anul trecut din noiembrie si inca nu sau terminat. partea proasta este ca de 2 ori a dat eroare si cand am ajuns acasa a fost frig. Adica controlerul dadea comanda, arata ca arde centrala, dar reciverul care este legat la centrala nu dadea mai departe comanda. Cu un reset sa rezolvat.

Banuiesc ca si cele cu fir fac probleme.

Partea cu interferentele intre ele nu cred, cel putin eu si vecinul nu avem probleme, cu toate ca mi-ar fi placut uneori sa ii dau mai tare la centrala >:-D

cornel69
05-07-2013, 15:05
termostatul centralei se pune in incaperea ce mai rece iar robinetii termostatati in restul incaperilor.
As vrea si eu sa stiu cu ce te ajuta termostatul de ambient atunci cand ai si robineti cu cap termostatic? dupa parerea mea iti aduce mai mult disconfort decat economie.

greenp
05-07-2013, 15:22
Primul motiv care imi vine in minte este ca faci economie la curent. Din cate stiu eu daca nu ai termostat de ambient si focul nu merge pentru incalzirea agentului termic, pompa de recirculare functioneaza des pentru a misca agentul termic prin radiatoare. Cu termostat de ambient se opreste si pompa.

cornel69
05-07-2013, 15:27
Pina aici corect, dar mai departe ce ne facem daca avem nevoie de caldura in camerele cu calorifere care au montati robineti cu cap termostatic?

greenp
05-07-2013, 15:40
Dai drumu la ei daca sunt inchisi, si cand porneste centrala sa regleze temperatura in camera in care este montat termostatul de ambient se incazesc si caloriferele respective sau pur si simplu cresti temperatura cu 2 grade din telecomanda si porneste centrala, o lasi 10 min apoi o pui pe normal. Acelasi lucru este si daca ai sau nu robineti cu termostat.

Ideea lor este de a creea o temperatura abienta egala in toate camerele. In momentul de fata eu ma confrunt cu aceata problema. in camera de zi este mai cald decat in dormitor unde este pus termostatul de ambient. Chiar daca el este reglat la 22 grade in dormitor si sunt atatea grade acolo, in camera de zi sunt 23-24 si atunci cand intru in dormitor mi se pare frig.

Daca montez aceasti robineti atunci temperatura se va regla in totata casa si disconfortul de temperatura va disparea. Odata ce ajunge temperatura in camera de zi la 22 grade caloriferul este blocat si agentul termic nu mai circula prin el dar circula in celalate camere care sunt mai reci, deci agentul termic se incalzeste mai repede==> un consum mai mic de gaze/curent.

cornel69
05-07-2013, 15:51
Ok recapitulam, termostat ambient deschis robineti termostatici inchisi, termostat ambient inchis avem nevoie de agent de incalzire pentru camerele cu calorifere cu cap termostatic, cum procedam?

opincarul
05-07-2013, 16:19
. Cu termostat de ambient se opreste si pompa.

nimic mai eronat. pompa functioneaza si daca flacara e oprita. termostatul de ambient opreste doar flacara, pompa functioneaza in continuare pentru a nu irosi energia folosita la incalzirea apei.
incearca sa asculti putin langa centrala dupa ce declanseaza termostatul si se opreste flacara.

greenp
05-07-2013, 16:37
Ok recapitulam, termostat ambient deschis robineti termostatici inchisi, termostat ambient inchis avem nevoie de agent de incalzire pentru camerele cu calorifere cu cap termostatic, cum procedam?

Deci sa inteleg ca daca termostatul de ambient legat la centrala este deschis si robinetii termostatici inchisi in camere respective si apoi inchizi si termostatul de ambient legat la centrala dar tu totusi vrei sa ai caldura in camerele cu robinetii de ambient montati? Pai singura solutie e sa aduci un brat de lemne si faci focul in camera sau te bagi sub plapuma si sa speri ca nu esti inghetat pana dimineata.

Pai e ca si cum te-ai urca in masina si apoi nu vrei sa ii dai contact la motor, fara sa lucrezi cu pedalele si schimbatorul.

Termostatul de ambient este panoul de control al centralei, cum vrei sa functioneze daca nu ii comazi ce sa faca? dai drumu la centrala sa produca caldura.

@opincarul - nu stiam asta, credeam ca se opreste, o sa ascult... la iarna :)

cornel69
05-07-2013, 17:03
nimic mai eronat. pompa functioneaza si daca flacara e oprita. termostatul de ambient opreste doar flacara, pompa functioneaza in continuare pentru a nu irosi energia folosita la incalzirea apei.
incearca sa asculti putin langa centrala dupa ce declanseaza termostatul si se opreste flacara.
Pompa se opreste dupa cateva minute dupa ce termostatul a declansat.

Termostatul de ambient este panoul de control al centralei, cum vrei sa functioneze daca nu ii comazi ce sa faca? dai drumu la centrala sa produca caldura.
Sa faca ce in cazul robinetilor cu cap termostatic?

greenp
05-07-2013, 17:12
Pompa se opreste dupa cateva minute dupa ce termostatul a declansat.

Sa faca ce in cazul robinetilor cu cap termostatic?

Cred ca nu intelegi principiul termostatului de ambient si al robinetului de ambient, sau cum poti sa ii combini.

Sau nu inteleg ce doresti defapt. Fi mai explicit in nelamuriri.

dan.pavelescu
05-07-2013, 17:22
Domnilor, problema e foarte simpla, nu o complicati!

Daca doriti o temperatura oarecum uniforma in casa, folositi un "ambient" sau reglati pur si simplu din centrala.

Daca doriti temperaturi diferite in fiecare camera, folositi robineti termostatati (de exemplu, situatia mea: in dormitoare te topesti de cald, in sufragerie - care e spre apus - e racoare, deci caloriferele necesita reglaje diferite).

Ceatza
05-07-2013, 17:24
Primul motiv care imi vine in minte este ca faci economie la curent. Din cate stiu eu daca nu ai termostat de ambient si focul nu merge pentru incalzirea agentului termic, pompa de recirculare functioneaza des pentru a misca agentul termic prin radiatoare. Cu termostat de ambient se opreste si pompa.

De unde asta cu termostatul de ambianta ca opreste pompa? :)) Pompa de recirculare merge non-stop ea nu se opreaste , termostatul de ambianta sesizeaza temperatura prea mica sau prea mare din plaja de temperatura setata, sesizeaza doar tabloul centralei care porneste arzatorul mai concret valvele ventil de la gaz. Pompa este ca si flacara de veghe de la centrala cit timp merge pe agent termic ele stau permanent "online" , deasta ai presostatul de presiune la centrala sa nu fie prea mica presiunea in instalatie oprita sau prea mare pornita, prin incalzire se mareste presiunea in instalatie!

cornel69
05-07-2013, 17:25
Cred ca nu intelegi principiul termostatului de ambient si al robinetului de ambient, sau cum poti sa ii combini.

Sau nu inteleg ce doresti defapt. Fi mai explicit in nelamuriri.
Termostatul de ambient regleaza temperatura pe tot sistemul dupa camera in care este montat si robinetii indvidual.
Eu te intreb cand termostatul de ambient a declansat si am nevoie de caldura in camerele cu robineti termostatici cum procedezi?

Pompa de recirculare merge non-stop ea nu se opreaste , termostatul de ambianta sesizeaza temperatura prea mica sau prea mare din plaja de temperatura setata, sesizeaza doar tabloul centralei care porneste arzatorul mai concret valvele ventil de la gaz. Pompa este ca si flacara de veghe de la centrala cit timp merge pe agent termic ele stau permanent "online" , deasta ai presostatul de presiune la centrala sa nu fie prea mica presiunea in instalatie oprita sau prea mare pornita, prin incalzire se mareste presiunea in instalatie!
De unde ai mai scos-o si pasta.

Ceatza
06-07-2013, 15:15
De unde ai mai scos-o si pasta.[/QUOTE]

De unde am scoso? De curiozitate pentru tine Cornel nu trebuie sa-ti demonstrez eu daca merge sau nu, te rog uitate la presiunea din instalatie in repaus da drumul la incalzire si stai linga centrala si stai linga ea ore bune cite vrei tu 12 24h simi zici daca se opreste acea pompa de recirculare, si dupa o opresti si spui ce presiune este in instalatie si care este cauza...Pentru tine, de ce este valoarea minima si maxima pe scala de presiune a centralei cu verde si rosu sa ne luminezi ... daca tot scot pasarele pe gura!

dan.pavelescu
06-07-2013, 15:30
Bitane, uite un sfat de la mine, din experienta personala.

Fa-ti dubla alimentare cu apa la centrala. Eu de exemplu o alimentez si din coloana de la baie, si din cea de la bucatarie. Si nu-mi pasa ca opreste vecinul coloana ca sa-si schimbe racordurile sau un robinet, centrala merge bine-mersi. Si nu te zgarci la filtre, pune si filtre "borcan" pe fiecare alimentare, si filtre Y/magnetice - o sa prelungesti viata centralei.
Si nu uita, daca iti faci singur tevaraia, sa lasi 2 stuturi cu robinet pentru golirea instalatiei.

cornel69
06-07-2013, 20:01
La 3 minute dupa ce termostatul de ambient opreste centrala, pompa de recirculara se opreste si ea, numai in cazul centralelor fara termostat pompa va merge non stop atat cat va fi pornita pe sistemul de incalzire.

Ceatza
06-07-2013, 20:29
La 3 minute dupa ce termostatul de ambient opreste centrala, pompa de recirculara se opreste si ea, numai in cazul centralelor fara termostat pompa va merge non stop atat cat va fi pornita pe sistemul de incalzire.


Da corect deoarece termostatul de ambient preia functia senzorului din centrala, aici ai dreptate! Eu ma refeream la centrala in sine fara termostatul de ambient. Numai bine si speram sa faca alegerea corecta domnu bitanu in alegerea centralei etc .

bitanu
06-07-2013, 22:12
Bitane, uite un sfat de la mine, din experienta personala.

Fa-ti dubla alimentare cu apa la centrala. Eu de exemplu o alimentez si din coloana de la baie, si din cea de la bucatarie. Si nu-mi pasa ca opreste vecinul coloana ca sa-si schimbe racordurile sau un robinet, centrala merge bine-mersi. Si nu te zgarci la filtre, pune si filtre "borcan" pe fiecare alimentare, si filtre Y/magnetice - o sa prelungesti viata centralei.
Si nu uita, daca iti faci singur tevaraia, sa lasi 2 stuturi cu robinet pentru golirea instalatiei.

Daniel, nu cred ca este cazul sa fac doua alimentari cu apa rece din motivele:
-ar trebui sa mai intind o teava pana la bucatarie de aproximativ 15 metri;
-se intampla foarte rar sa avem asemenea evenimente cu opritul apei pe scara;
-tot ce misca pe scara asta, ajunge la urechile mele, pentru ca eu sunt ,,fraierul,, scarii care a schimbat tot subsolul (teava ppr 100% si iluminat in fiecare camera), care a umblat pentru interfon, care a zugravit scara, care a schimbat tamplaria la toate geamurile dintre etaje, care a facut cutiile postale+avizier, care a pus cifre si presuri identice la toate usile apartamentelor, care a pus cosuri pentru gunoaie mici pe fiecare etaj, care a schimbat toata instalatia de iluminat de pe scara, care a tras caneleturi frumos aliniate (pat cabluri) pentru toate firmele de cablu&telefonie ce vor veni, si in sfarsit :lol: , cel care a luat in carca treaba asta cu gazele pe scara. O fi de-ajuns?!

Mai degraba mi-as lasa un apometru la apa calda pe liber, conectat in paralel la instalatie pe apa calda, ca cine stie ce se va intampla cu neplata apei reci pe scara. Stiu doua cazuri in care dupa ce si-au montat centrale, s-a oprit apa calda in bloc din cauza neplatii facturii la apa rece. Eee, cum e?

Legat de filtre voi baga sub chiuveta din bucatarie, pe alimentrea centralei cu apa rece, un filtru Y montat pe teava orizontala (multam Cornel pentru poont!) si filtru canistra cu element filtrare mecanica fina (cu sita). Voi mai monta un filtru Y pe returul caldurii (la fel, pe teava orizontala) si chiar sub centrala doua filtre magnetice, unul pe alimentare apa rece, iar celalalt pe intrare retur caldura. Deci, zic eu ca nu ma zgarcesc!

Asta cu robinetii de golire este buna. Multam!

Cu centrala oscilez intre Viessmann Vitopend 100 WH1D 24 kw si BUDERUS Logamax U042 - 24 KW .

opincarul
07-07-2013, 02:46
asta cu presurile identice e nasoala rau, vii beat acasa si nu stii daca e casa ta sau nu—nu mai deosebesti presul tau de al vecinei de sus :))

robinetii de golire sa ii pui la extremele instalatiei pentru o golire usoara. ai mei au asa ceva si le e mult mai usor sa—si goleasca instalatia primavara.
eu nu am. nu—i bai caci oricum scapa pe undeva apa din circuit, dar daca stau cu chirie nu pot sa fac de capul meu si sa remediez.

bitanu
07-07-2013, 07:04
Din cate stiam, apa se scoate din instalatie doar in cazul unei avarii pa circuit si-atat.

cornel69
07-07-2013, 08:27
Indicat sa pastrezi cat mai mult apa din instalatie indiferent de ce problema ai avea, mai precis sa inchizi robinetii la colifere cu apa in ei si sa golesti decat apa de pe circuit(tevi).

nyko27
07-07-2013, 09:12
www.gdfsuez.ro/energie-pentru-acasa/vreau-confort/alegere-centrala/
sper sa mearga si sa ajute....

bitanu
07-07-2013, 10:18
La mai atasat si Daniel Pavelescu acum cateva zile. E o teapa!!!

greenp
24-07-2013, 10:06
Am discutat cu un instalator si mi-a recomandat urmatoarele tipuri de robineti cu termostat:

- Heimeier
- Danffos
- Siemens
- Herz

Daca aveti asa ceva instalat, va rog frumos sa imi dati un feedback.

Multumesc.

bitanu
24-07-2013, 16:44
Multam frumos!

iopenet
25-07-2013, 01:24
Daniele eu am folosit 3 centrale Beretta modele diferite si pot sa spun ca totusi fiind centrale ieftine nu au fost probleme mai putin cu ultima la care am schimbat in garantie presostatul de 3 ori deoarece cica erau facute pentru Spania unde este ceva mai cald ca la noi si lucreaza altfel se pare. Intr-un final mi l-au schimbat cu un alt model, o sa vad la iarna daca o sa se mai blocheze. Ce mi s-a parut interesant este faptul ca nu mai conteaza cum o bagi in priza, inainte era musai sa ti cont unde pui faza. Ultimele modele de Ariston am inteles ca au rezolvat problemele cu placa de baza deci poate fi o varianta. Centralele in condensatie au cam aceiasi durata de viata ca si cele fara, iar diferenta de pret este economia care o fac deci pentru un apartament nu prea se justifica o astfel de centrala(oricum bugetul tau nu era suficient)
Legat de PP-R este zic eu varianta economica, nu se incalzeste(deci daca nu este prin zid nu va face condens pe el, eu cat am avut PEX-Al cum opream centrala cum erau fleasca), nu mi s-a dilatat cum spunea cineva, nu s-a deformat. E drept ca o retea de cupru este mai estetica si mai compacta dar mult mai scumpa si sincer am vazut multe astfel de instalatii pline de "verzituri" asta insemnand ca au curs. Poate are legatura si cu calitatea cuprului de la respectivele tevi sau a calitatii lipiturii.
Legat de calorifere se poate usor vedea diferenta intre ele doar citind specificatile si anume W/m. In general e bine sa ii ai umpic supradimensionati deoarece desi ai mai multa apa in instalatie o sa ai o factura mai mica. Si ca un fapt divers inca nu am auzit pe cineva sa aiba probleme cu caloriferul si sa il fi schimbat in garantie, pentru ca nu ti-l schimba nimeni, deci faptul ca are 5 sau 10 ani garantie e irelevant ca si criteriu de alegere. Cu cat are mai putina apa in el randamentul va fi mai bun si consumul centralei mai mic. Caloriferele de fonta pe langa faptul ca au inertie mare au si un aport mai mare de "mizerie" in instalatie, deci obligatoriu filtru Y pe retur, ca si la instalatile pe cupru deoarece au fost multe cazuri in care pompa s-a umplut cu cositor. In ultima vreme am vazut ca pentru a se acorda garantie la centrala filtrul Y pe retur este o conditie pentru acordarea ei, indiferent ce fel de instalatie ai sau calorifere.
Legat de cum se leaga turul si returul la calorifer am citit intr-un manual de la o centala electica ca pentru randament maxim acestea se vor lega obligatoriu in partea de jos a caloriferului si nu unul jos si unul sus. Am facut niste experimente si tind sa le dau dreptate, astept sa se iveasca ocazia si o sa o pun in practica.
Despre robinetii termostatati in general sunt foarte utili la hoteluri, dar mai au ceva: boiler cu acumulare si lucrurile se schimba atunci umpic. Pentru apartament zic ca sunt moft, eu reglez robinetii de retur la fiecare calorifer in parte in functie de necesarul camerei si asa raman. Vreau mai cald in casa dau centala mai tare si peste tot am temperatura mai mare. Cronotermostat nu am deoarece in cazul meu nu il consider util pentru ca in general este cineava acasa deci centrala merge, dar pentru cei care pleaca de acasa pe timpul zilei e util insa sunt multe modele pe piata putin fiabile, asa ca mare grija la alegerea modelului.
O sa mai fie nevoie ca e obligatorie prin lege de electrovalva pentru gaz(nu se acorda avizul la PIF in lipsa ei). Si aici sunt ceva probleme din cate stiu ca multe dau erori. Daca vrei o sa ma uit ce electrovalva am pus la socrul meu, pana acum nu a dat erori iar atunci cand a avut probleme cu aragazul a functionat ireprosabil.
Eu am facut toata instalatia inclusiv cea de gaz, dar am avut acceptul celui ce a facut proiectul. A venit, a vazut ce am facut, a testat, a pus parafa, contracost binenteles dar foarte ieftin pentru ca nu a muncit deloc. Deci vorbeste cu proiectantul si cu furnizorul centralei si e foarte posibil sa te intelegi cu ei.
Mai trebuie sa sti ca la instalatia de gaz se face inspectie la 2 ani si revizie la 10. La noi daca o faci impreuna cu cea a centralei iesi cam la jumate fata daca le faci separat.
Legat de poliestiren la noi in tara in general este recomandat un minim de 15cm. Este mai scump initial dar se amortizeaza la factura, schela si mana de lucru este aceiasi. Bine asta depinde si de bloc cum a facut, am vazut blocuri facute inainte de revolutie care la ultimul etaj, fara acoperis iarna nu era nevoie de centrala. Blocul meu a fost reabilitat de primarie cu poliestiren de 10cm si pot sa spun ca se cunoaste dar mai era loc de mai bine.
Sper ca ti-am fost util, daca am uitat ceva sper sa imi aduc aminte.:D Spor la lucru si avize usoare.

Remus Spataru
27-07-2013, 18:13
La mai atasat si Daniel Pavelescu acum cateva zile. E o teapa!!!

Bitane teapa nu este.Mai scump da dar teapa nu :)

blu
27-07-2013, 22:23
Eu sunt la a doua Chafoteux (nu garantez ca am scris bine) si sunt extrem de multumit de acest brand. Precizez ca nu am luat`o de capul meu, ci, la recomandarea unor buni prieteni de activeaza in domeniu de multa vreme.
Cand zic a doua ma refer in locatii diferite - sa nu cumva sa se inteleaga ca a crapat prima si a trebuit sa imi iau alta :D

greenp
04-10-2013, 17:29
Pentru cei care nu stiau ...

Aveam deja montati robinetii, deci aveam nevoie doar de capul termostatic. Am fost astazi sa cumpar unu de test, auzisem ca fac un zgomot cad blocheaza caloriferul si vroiam sa vad cat e de suportabil noaptea, problema e ca eu cautam Heimaier si am gasit, dar nu se potriveau cu robinetii ce ii aveam deja instalati :grr:grr, alt filet, dimensiune, credeam ca sunt toti la fel. M-am intors inapoi la depozit cu capacul de la robinet si cu capul termostatic si noroc ca nenea a fost cumsecade si mi l-a schimbat cu altul.

mariuscbn
04-10-2013, 18:18
@Bitanu.... te asteptam cu un rewiew cu siguranta i-ai facut proba zilele acestea!

bitanu
12-10-2013, 12:59
Gata oameni buni!
Mi-am facut singur instalatia de incalzire si apa calda, ca doar sunt baiet istet, cel putin asa imi place sa cred. Sa nu credeti ca sunt la primele lipituri. Nu, nu!! Am mai lipit acu vreo cinci ani un intreg subsol al unui bloc compus din 4 scari in care am lucrat cu PPR cu insetie exterioara de Al, cuprins intre ¤90 si ¤20, asa ca m-am pus pe studiat centralele si instalatiile deservite, de vreo trei luni. Imi place ce a iesit, ca estetic si functional , sper ;) ! Asta conteaza cel mai mult, nu?
De acvariu nu zic nimic pentru ca s-a umplut de praf si a cam fost neglijat doua saptamani.
Acum sa revin la subiect. Mai intai de toate, dupa studii si iar studii aprofundate (de la firme, instalatori, utilizatori si forumuri de specialitate) dar si daca tin cont de duritatea apei de Constanta, am cumparat de la Dedeman o centrala Viessmann Vitopend 100 24kw (fabricata 100 % in Germania) la pretul de 2499 lei. Am ales Dedeman pentru ca acestia imi vor asigura PIF-ul gratuit (punerea in functiune, din acest moment si inceperea perioadei de garantie) si service-ul centralei (multam Cornel69 pentru sfatul legat de alegerea centralei in functie de: nevoile mele, calitate a centralei si asigurarea sevice-ului in apropierea locatiei mele).
Pentru o buna functionare (dar si fara griji pentru placa electronica) a centralei am achiziționat un stabilizator de tensiune cu servomotor Electro Power 1000 VA 800w la pretul de 200 lei, jucarie montata in mobilierul acvariului prin care am trecut si incalzirea acvariului, mai ales dupa ce am avut o problema cu o piesa a incalzitorul extern Hydor din cauza fluctuatiilor (asta a sustinut-o service-ul din BV). Știți cum se zice: ,, pe lângă aia 25 milioane, ce mai inseamna inca doua?!,,
Pentru controlul centralei am ales un cronotermostat Division Gas DG908 RF la 198 lei, tot de la Dedeman pentru ca l-am gasit la pret bun, mai ales ca m-a scutit de plata curieratului.
Instalatia am facut-o aparenta din PPR OBP cu insetie de fibra cu diametre 25 si 20.
Caloriferele le aveam (din aluminiu) de vreo 13 ani si care oricum au fost clatite odata la fiecare doi ani, eu doar le-am ,,respalat,, bine de cateva ori si le-am echipat cu robineti noi, cica unii italieni, la 20 lei bucata.
Despre numarul elementilor radiatoarelor, suprafete si pozitionarea camerelor, cateva date:
- din start, apartamentul inca nu este izolat pe exterior, ci doar pe interior cu un neinsemnat polistiren de 2,5 cm, are suprafata utila de 70m cu cinci camere incalzite;
- bucataria+hol (living, ca sa-i zic asa ;) )pe Vest, suprafata 16,5 m2, radiator de 12 elementi;
- sufrageria pe N-V (cu un perete lung intre scari), 19,5 m2, 13 elementi;
- baia pe N (cu fereastra mai mereu oscilobatata), 5 m2, 6 elementi;
- dormitorul mare pe N-E (cu un perete pe N), acesta fiind cel mai expus la vantul ,,Siberian,, (doar cei care au fost iarna la C-ta, stiu despre ce vorbesc), 11,5 m2, 15 elementi;
- dormitorul mic pe E (fiind si asta expus vajului) 9,6 m2 , 13 elementi.
Ca filtre am ales:
-pe apa rece am montat trei filtre: sub chiuveta din bucatarie un filtru Y de ¤20 si un filtru de 7 cu sita fina (montate pe orizontala / multam din nou, Cornel), iar sub centrala un asa numit ,, filtru,,magnetic;
-pe retur caldura am montat tot pe orizontala un filtru Y ¤25.
Am folosit pentru intreaga instalatie cam 100m teava ppr. In total, tot ppr-ul (teava, coturi, mufe, t-uri, reductii, semi-olandezi, baterii chiuvete 1400 lei.
In privinta apei calde, nevasta-mea mi-a ,,ordonat,, :( =)) sa lasam pentru orice eventualitate, un apometru la apa calda (cel de la baie) in situatia in care se va opri apa rece sau nu este presiune (unii din colegii de serviciu au patit-o, ajungand sa caute dusurile de pe la munca), legat la instalatia centralei.

Recapitulez cheltuielile pana in acest moment:
- 2300 lei bransamentul gaze din strada (suma impatita la toate cele 10 apartamente ale scarii, aici fiind un norocos pentru ca i-am convins pe toti sa participe), partea mea fiind de 230 lei;
- 2900 lei coloana comuna a scarii impartita si asta (achitata 50% la semnarea contractului din 21 iun. 2013, iar restul pe saptamana viitoare la receptia lucrarii;) ) , asa ca partea mea: 290 lei;
- 250 lei (cheltuieli comune) - alte avize, copii xerox, carburant si notariat; partea mea fiind de 25 lei;
- 1640lei bransamentul individual al apartamentului la doua focuri (centrala + aragaz), din care am achitat 50%, restul umand sa-i achit la receptia lucrarii, adica saptamana viitoare cand vor veni in sfarsit ,, meseriasii,, , asta de la primul pas catre gaze (cerere acord acces depusa la 18 mai 2013);
- regulatorul de presiune si furtunul flexibil metalic pentru centrala 150 lei, acestea fiind optionale de la firma care va executa instalatia de gaze in apartament;
- centrala termica 2500 lei;
- teava si cotaraia si alte alea: 1400 lei;
- stabilizatorul de tensiune + transport : 200 lei;
- cronotermostatul: 200 lei;
- anexe (spirale, prize, cabluri, canelet-uri, spuma poliuretanica, glet, aerisire hota si camera cu foc deschis: 300 lei.

Total scos din portofelul propriu (da de unde? Creditul se considera portofel? ;) ): 6930 leuti.


Mi-a mai ramas, innafara celor mentionate, sa astept executia bransamentului (ramane ca pe saptamana viitoare sa aflu clar cine este executantul lucrarii), sa achit la final la Congaz cam 150 lei pornirea gazului si binenteles sa sper ca voi avea caldura pornita pana la ger.

mariuscbn
12-10-2013, 13:08
Multumim frumos si iti urez multa caldura'n suflet si in casa, sa NU ai probleme tehnice! ;)

bitanu
12-10-2013, 13:35
Multumesc Sica! Chiar am nevoie de caldura în casa, acum avand nici mai mult, nici mai putin de 17,5 grade.

OmuCuVak
13-10-2013, 22:07
Stiu ca e oarecum cam tarziu sa postez si eu ceva insa simt nevoia sa o spun. Felicitari de alegerea facuta dar trebuie sa iei in calcul ca centrala de la Dedeman nu este produsa in Germania cum se lauda ei ci in Turcia. Pif-ul este gratuit insa e posibil sa platesti autorizatia de functionare sau contractul de garantie(stiu ca se plateste ceva). Centrala este una buna insa trebuie luat in calcul, doamne fereste, sa nu ai probleme cu ea dupa garantie-o placa de comanda costa in jur de 900 ron. Si pentru a mai reduce costul de productie si implicit costul de vanzare au cam folosit plastic la interior, spre deosebire de Vaillant. Sper sa nu fi gresit cu acest post si sincer iti doresc sa te bucuri cat mai mult de centrala si de caldura oferita. Succes

Remus Spataru
13-10-2013, 22:41
Oameni buni Pif-ul nu il face nici o firma care monteaza centrale termice.Pif-ul este facut de Distrigaz.Cei de la care cumperi centrala iti da formularul C1 (verificarea tehnica a centralei si ISCIR) care are o valabilitate de 2 ani iar in baza acestor documente impreuna cu dosarul de gaze realizat de o firma autorizata ANRE (Acord de acces,proiect avizat,etc) cei de la Distrigaz realizeaza PIF sau ma rog cine este furnizor de gaz pe Navodari..

bitanu
14-10-2013, 18:21
Stiu ca e oarecum cam tarziu sa postez si eu ceva insa simt nevoia sa o spun. Felicitari de alegerea facuta dar trebuie sa iei in calcul ca centrala de la Dedeman nu este produsa in Germania cum se lauda ei ci in Turcia. Pif-ul este gratuit insa e posibil sa platesti autorizatia de functionare sau contractul de garantie(stiu ca se plateste ceva). Centrala este una buna insa trebuie luat in calcul, doamne fereste, sa nu ai probleme cu ea dupa garantie-o placa de comanda costa in jur de 900 ron. Si pentru a mai reduce costul de productie si implicit costul de vanzare au cam folosit plastic la interior, spre deosebire de Vaillant. Sper sa nu fi gresit cu acest post si sincer iti doresc sa te bucuri cat mai mult de centrala si de caldura oferita. Succes


Da, multumesc pentru urari! ;)
Centrala mea este asamblata in Germania. Acum sunt la munca, ca daca eram acasa iti citeam totul despre ea. E trecuta inclusiv localitatea pe ea si iti garantez ca ,, a mea,, este 100% din ,,Nemtia,, Eu unul, nu am auzit de Viessemann Made in Turcia, repet, nu am auzit si nici nu sunt ,,Gigi contra,, pentru ca nu sunt in domeniu.
In privinta PIF-ul (punerea in functiune), acest este gratuit la centralele mai de firma care se gasesc la noi.
Legat de placa electronica, se poate intampla la orice centrala aleasa, indiferent de firma. Cred ca tine 30- 50% de noroc, iar de restul eu zic ca m-am ocupat deja, odata ce inainte de centrala am bagat un stabilizator de tensiune cu servomotor.

Humbert
14-10-2013, 18:27
@bitanu: spune-mi te rog daca esti multumit de cronotermostat pana acum.
in special ma intereseaza range-ul in care functioneaza radio comanda, daca sunt probleme cu transmisiunea, daca nu trece prin ziduri sau orice altceva
merci

bitanu
14-10-2013, 19:35
Oameni buni Pif-ul nu il face nici o firma care monteaza centrale termice.Pif-ul este facut de Distrigaz.Cei de la care cumperi centrala iti da formularul C1 (verificarea tehnica a centralei si ISCIR) care are o valabilitate de 2 ani iar in baza acestor documente impreuna cu dosarul de gaze realizat de o firma autorizata ANRE (Acord de acces,proiect avizat,etc) cei de la Distrigaz realizeaza PIF sau ma rog cine este furnizor de gaz pe Navodari..

Hai sa iti zic cum sta treaba la mine. Si incep cu inceputul.
Acum patru luni (18 mai) am facut primul pas in lungul drum de a trece la gaze naturale, printr-o cerere pentru acordul de acces la reteaua de distributie la reteaua de gaze naturale in vederea deservirii a doua focuri (aragaz + centrala), eu fiind titularul de contract al scarii mele.
La aproximativ trei saptamani am fost contactat de un reprezentant zonal in vanzari al Congaz-ului pentru a stabilii de comun acord si la fata locului, unde sa fie pozitionata cutia cu postul de reglare al presiunii si sa semnez ca am luat la cunostiinta ca din momentul darii in folosinta a bransamentului (lucrarea din strada pana pe peretele exterior al blocului) va deveni proprietatea Congaz-ului, dupa care la o saptamana (21 iunie) am primit prin posta acordul de acces împreună cu instiintarea de plata cu valoarea estimativa a bransamentului.
Cu aceasta ,,scrisoare,, m-am prezentat la sediul Congaz, am achitat tariful calculat pentru bransamentul mai sus amintit in valoare de 2300 lei. Taxa respectiva acopera urmatoarele: certificatul de urbanism, avizele (de la: curent, telefonie, apa, mediu), autorizatia de construire a bransamentului (eliberata de primaria Navodari), materialele si executia lucrarii. In aceiasi zi am facut o cerere si am semnat semnat contractul de racordare la reteaua de gaze in care sunt explicati pasii si termenii pe care ii face Congazul pana la punerea in functiune a bransamentului.
Din acel moment, Congazul a inceput treaba astfel: 23 iul.- certificatul de urbanism, 19 sep.- ultimul aviz, 2 oct. -depunerea documentatiei pentru autorizatia de construire a bransamentului, 8 oct. ridicarea autorizatiei.
Ca o paranteza, odata ce am achitat tariful pentru bransament, am cautat una din firmele autorizate ANRE (in zona sunt vreo 40 si ceva de firme) si am semnat pe 26 iun. contractul pentru proiectare, autorizare si executia coloanei comune (cea de pe scara, de la parter pana la et. 4) si cel pentru bransamentul individual la doua focuri. Am achitat jumatate din valoarea contractelor la semnarea lor, restul urmand sa fie dati la receptia lucrarilor. Imediat dupa ce am semnat aceste contracte am depus cereri pentru acord acces si pentru ceilalti vecini care vor gaz in apartament odata cu mine, asta pentru a fi toate aprobate in momentul iesirii autorizatiei de construire a bransamentului.
Acum, dupa ce Congaz-ul a ridicat autorizatia de construire de la primaria Navodari a predat intreaga documentatie (unde este bagat si proiectul executat si aprobat de Congaz) si comanda de executie a bransamentului unei firme agreate de acesta (in Constanta sunt vreo 4-5). Eu clientul, nu imi pot alege executantul. Ei bine, aceasta firma va depune o cerere pentru autorizarea de executie lucrare pe domeniul public si ii da drumul la treaba.

Dupa ce iese autorizatia de constrirea a bransamentului, dar si dupa ce sunt aprobate proiectele pentru scara si apartamente, firma autorizata ANRE aleasa de mine poate incepe treba in maxim 30 de zile de la autorizatie, asta conform contractului semnat cu ei.

Ei bine, incepand de azi a inceput ,,găurirea,, peretilor. Oleee!!!

Dupa ce fac receptia lucrarilor (bransament, colana comuna si cea individuala), voi depune actele in vederea semnarii contractelor de furnizare gaze. In aproximativ o saptamana-doua va veni un operator al Congaz-ului care va verifica respectarea efectuarii lucrarii, asigurarea cilor de aerisire, senzorul de gaz, daca sunt scapari de gaze si va monta ceasul. Aceasta operatiune costa undeva la 100-150 lei.

Dupa ce am gaz pe ,,tava,, , voi pune mana pe telefon si il voi chema pe inginerul de la Dedeman (persoana autorizata ISCIR) sa imi puna in functiune centrala (acel PIF). Acesta va alimenta centrala (cu apa, curent, gaz), o va regla, ii va conecta cronotermostatul, o va testa si pune parafa pe certificatul de garantie (din acest moment incepe garantia propriu-zisa, si nu de la cumparare) si pe formularul pentru Congaz.
Cu privire la verificarea aceea periodica la doi ani, executata de o persoana sau de un delegat autorizat ISCIR, eu am ales si scrie si in contract ca toti cei care aleg firma a executat coloana comuna si cele individuale va avea gratuitate pentru prima verificare obligatorie in perioada de garantie a lucrarii care este de trei ani.

greenp
14-10-2013, 20:03
Daca esti interesat si nu stiai, unele firme care se ocupa de service, fac si contracte de garantie , adica, am platit 150 lei pentru 2 ani si orice problema ai cu centrala, indiferent de costuri ei sunt obligati sa o repare, inclusiv dauna totala.

Remus Spataru
14-10-2013, 20:15
Ok am inteles.La tine in Navodari leagea este putin mai "complicata"In primul rand prin faptul ca nu iti poti alege tu firma executanta si aici imi aduce aminte de vremurile apuse.Sa inteleg ca in Navodari furnizorul de gaz se numeste Congaz.Atunci eu nu cunosc politica lor si daca ai discutat cu ei atunci tu sti mai bine ce urmeaza.... La Ploiesti,Bucuresti si alte localitati unde furnizorul de gaz este GDF Suez Energy Romania procedura de racordare este mai simpla decat ce ai descris tu.Multa bafta in continuare si sper ca pana vine frigul cu adevarat sa ai parte de caldura :)

bitanu
14-10-2013, 20:22
@bitanu: spune-mi te rog daca esti multumit de cronotermostat pana acum.
in special ma intereseaza range-ul in care functioneaza radio comanda, daca sunt probleme cu transmisia, daca nu trece prin ziduri sau orice altceva
merci

Mai, ce sa iti zic?! Pana acum am facut doar teste de raspuns al receptiei pentru ca nu il am inca cuplat la centrala, asta fiind treaba PIF-istului, in cazul meu. Are un range de 0.5 grade. Nu am nevoie de 0,2 cum are Computherm Q7.
In legatura cu transmisia si frecventa de lucru, acest aparat lucreaza pe frecvanta de patru sute trei zeci si ceva de megaherti, avand posibilitatea de a crea cateva zeci de coduri de comunicare cu baza in cazul in care sunt interferente cu alte aparate electronice sau cu ale vecinilor, avand 8 micro intrerupatoare care pot fi combinate in pozitiile lor.

Eu am mai scapat de un perete si cateva usi din apartament, dar i-am facut proba in apartamentul unei vecine nehotarate, care are trei camere, numai pereti de beton (toti la interior) si usi peste usi si m-am pozitionat pe coltul opus centralei, tocmai in balconul extern si baza a raspuns promt comenzii date de cronotermostat. Mie imi place, este aratos, rezistent ca constructie si se pare ca este si bun, chiar daca nu s-a auzit multe pe la noi de marca Division Gas.
Mai multe detalii gasesti pe pagina oficiala si pe youtube.

dan.pavelescu
14-10-2013, 20:30
Bitane, lasa amanuntele si nu uita de cel mai important lucru pentru buna functionare a centralei: sa o uzi :lol:

Hai, sa fii sanatos si sa o folosesti cu placere, felicitari!

bitanu
14-10-2013, 20:34
Ok am inteles.La tine in Navodari leagea este putin mai "complicata"In primul rand prin faptul ca nu iti poti alege tu firma executanta si aici imi aduce aminte de vremurile apuse.Sa inteleg ca in Navodari furnizorul de gaz se numeste Congaz.Atunci eu nu cunosc politica lor si daca ai discutat cu ei atunci tu sti mai bine ce urmeaza.... La Ploiesti,Bucuresti si alte localitati unde furnizorul de gaz este GDF Suez Energy Romania procedura de racordare este mai simpla decat ce ai descris tu.Multa bafta in continuare si sper ca pana vine frigul cu adevarat sa ai parte de caldura :)

Deci, eu nu pot sa imi aleg doar executantul bransamentului din strada. Zonele le sunt date prin rotatie.
Cel putin, asa e in cartierele cu blocuri pentru ca au fast cazuri in care unele firme au pus monopol pe unele localitati si asa cum se intampla in Romania, unii dintre ei au ajuns sa faca coloana comuna si individuala inainte de a iesii autorizatia (caz concret, la o alta scara din blocul meu) asa sa i-a ochii, urmand ca mai apoi sa belim lung ochii dupa teva care vine din strada mult si bine.

Reprezentantul firmei aleasa de mine mi-a explicat clar, chiar inainte de semnarea contractelor, ca se apuca de treaba doar dupa ce iese autorizatia de construire a bransamentului.

Congaz este fuziunea dintre: Petrom, GDF Suez Energy Romania, Petroconst si cateva consilii locale, parca. Gazul este captat de pe platfomele petroliere marine, este filtrat (chiar si lichefiat si bagat in vagoane) la terminalul Petrom din spatele Rompertrol-ului (pe raza Navodari si Corbu) si distribuit in jud. C-ta.



greenp a scris:
Daca esti interesat si nu stiai, unele firme care se ocupa de service, fac si contracte de garantie , adica, am platit 150 lei pentru 2 ani si orice problema ai cu centrala, indiferent de costuri ei sunt obligati sa o repare, inclusiv dauna totala.

Deci, un fel sau chiar o garantie extinsa, nu?!


@dan.pavelescu: Multumesc tizule! Sa o ud de la priza sau de la cos?

iopenet
14-10-2013, 21:07
Dane, sa fie intr-un ceas bun.
In postul #109 nu pomenesti nimic de senzorul de gaz, apare insa la #116. E inclus pe undeva in pret(la centrala de exemplu)?
Eu cand am montat centrala la socrul meu la PIF a venit unul de la gaze si proiectantul(si cel care scriptic a executat lucrarea). Facusem deja probele functionale si reglaje + ISCIR. Practic atunci a fost verificata etanseitatea la toata coloana din casa(cea veche si cea noua), la centrala si la electrovalva senzorului de gaz care este afara pe casa scarii imediat dupa contoar, de catre inspectorul de la gaze si semnate actele. Nu stiu daca s-a schimbat procedura sau e diferit la tine din cauza ca eu aveam deja coloana schimbata si un contract pentru un foc(aragaz).
Esti prima persoana care o aud ca are stabilizator de tensiune la centrala. Cu prima ocazie cand mai umblu pe la centrala(la urmatorul ISCIR) o sa ma uit pe placa si sunt foarte optimist ca o sa gasesc pe placa stabilizator de tensiune. Din cate am inteles de la cei care fac service la centrale cand ai probleme cu placa aproape de fiecare data de vina este unul din relee, care se poate schimba destul de usor. Oricum acum ca ai stabilizare nu strica, mai ales ca o folosesti si la acvariu.

Humbert
14-10-2013, 21:13
si eu am stabilizator de tensiune la centrala :)) (tot vitopend am si eu)
adevarul e ca placa e scumpa si daca se arde nu e acoperita de garantie si trebuie schimbata cu totul (asa au zis astia), dar motivul determinant a fost ca incerc sa mai reduc din cauzele care pot strica centrala.

mie mi s-a stricat o alta centrala intr-o iarna, intr-o vineri seara la ora 11. fiind si noapte si weekend nu am avut pe cine chema pana duminica. nu a fost haios deloc.

bitanu
14-10-2013, 21:57
Dane, sa fie intr-un ceas bun.
In postul #109 nu pomenesti nimic de senzorul de gaz, apare insa la #116. E inclus pe undeva in pret(la centrala de exemplu)?
Eu cand am montat centrala la socrul meu la PIF a venit unul de la gaze si proiectantul(si cel care scriptic a executat lucrarea). Facusem deja probele functionale si reglaje + ISCIR. Practic atunci a fost verificata etanseitatea la toata coloana din casa(cea veche si cea noua), la centrala si la electrovalva senzorului de gaz care este afara pe casa scarii imediat dupa contoar, de catre inspectorul de la gaze si semnate actele. Nu stiu daca s-a schimbat procedura sau e diferit la tine din cauza ca eu aveam deja coloana schimbata si un contract pentru un foc (aragaz).
Esti prima persoana care o aud ca are stabilizator de tensiune la centrala. Cu prima ocazie cand mai umblu pe la centrala(la urmatorul ISCIR) o sa ma uit pe placa si sunt foarte optimist ca o sa gasesc pe placa stabilizator de tensiune.
Oricum acum ca ai stabilizare nu strica, mai ales ca o folosesti si la acvariu.


Aaa, da??? Intr-adevar, am uitat!
In momentul in care am ales o firma cat de cat serioasa in ochii mei, la o atenta privire (asta dupa ce am puricat zeci de scari cu instalatii de gaze) care sa gletuiasca sparturile ramase si sa faca curat dupa ce lucreaza si fara sa-si bata joc (cum au patit-o cei de la prima scara, de au ramas cu gauri de intra piciorul, zugraveala arsa pe la fiecare sudura si ceasuri ,,asezate,, aiurea fara nici o simetrie si bun gust), am cerut o oferta de pret si servicii pentru scara mea.
Au fost promti si in max. zece minute am primit oferta cu preturile:
- instalatiei comune pentru scara mea cu 10 apartamente- 2900 lei (iar la scara cu 19 ap.: 3600 lei).
- a celei individuale cu:
*1550 lei - proiectarea, executarea, senzorul de gaz, electrovalva. Este acelasi pret pentru fiecare apartament indiferent de lungimea tevii de la focuri la coloana comuna;
*70 lei - avizare proiect;
*20 lei - alte avize;
- 152 lei - optional de la aceasta firma: regulatorul de presiune, racord metalic centrala, racord aragaz si montajul acestora.

Eu am auzit si vazut la multi insi un asemenea stabilizator, mai ales pe forumurile de specialitate, dar si de la unii instalatori cu adevarat calificati; stim cu totii faptul ca romanul se pricepe la toate si se da mare meserias. Vreo patru luni am tot puricat net-ul pentru a-mi lua ceva de calitate si variantele ideale pentru mine.

PIF-ul instalatiei de gaze este cu totul altul fata de PIF-ul centralei. De accord cu mine?

greenp
14-10-2013, 23:28
Deci, eu nu pot sa imi aleg doar executantul bransamentului din strada. Zonele le sunt date prin rotatie.
Cel putin, asa e in cartierele cu blocuri pentru ca au fast cazuri in care unele firme au pus monopol pe unele localitati si asa cum se intampla in Romania, unii dintre ei au ajuns sa faca coloana comuna si individuala inainte de a iesii autorizatia (caz concret, la o alta scara din blocul meu) asa sa i-a ochii, urmand ca mai apoi sa belim lung ochii dupa teva care vine din strada mult si bine.

Reprezentantul firmei aleasa de mine mi-a explicat clar, chiar inainte de semnarea contractelor, ca se apuca de treaba doar dupa ce iese autorizatia de construire a bransamentului.

Congaz este fuziunea dintre: Petrom, GDF Suez Energy Romania, Petroconst si cateva consilii locale, parca. Gazul este captat de pe platfomele petroliere marine, este filtrat (chiar si lichefiat si bagat in vagoane) la terminalul Petrom din spatele Rompertrol-ului (pe raza Navodari si Corbu) si distribuit in jud. C-ta.



greenp a scris:
Daca esti interesat si nu stiai, unele firme care se ocupa de service, fac si contracte de garantie , adica, am platit 150 lei pentru 2 ani si orice problema ai cu centrala, indiferent de costuri ei sunt obligati sa o repare, inclusiv dauna totala.

Deci, un fel sau chiar o garantie extinsa, nu?!


@dan.pavelescu: Multumesc tizule! Sa o ud de la priza sau de la cos?

Spunei cum vrei, dar nu te mai doare capul in cazul unei avarii.

Sa stiu ca ma tine centrala 10 ani si apoi se defecteaza si tot iesi mai ieftin decat sa cumperi una noua.