PDA

View Full Version : DONEZ 4 RACUSORI URGENT!!!

piticpletos
23-03-2008, 20:52
Salut!

Donez URGENT (1 zi, 2 maxim ) 4 racusori de acvariu, gri, nu stiu cum se numeste specia, dar banuiesc ca nu sunt multe specii, sunt identici cu racusorii albastrii, numai ca sunt gri. Sunt 2 masculi si 2 femele.

piticpletos
23-03-2008, 20:54
Daca sunteti interesati, va rog dati un PM aici sau e-mail : piticpletos@gmail.com.
Merci, Alex.

piticpletos
23-03-2008, 23:02
Aceasta este o femela in explorarea unei buturugi:

http://www.postimage.org/aV1XFTeJ.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV1XFTeJ)

Si un mascul:

http://www.postimage.org/aV1XIEQJ.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV1XIEQJ)

Tutu
24-03-2008, 09:46
As dori eu.Cum facem ca eu stau tot in berceni

savutzu
24-03-2008, 09:49
as dori sa va avertizez pe cei ce doresc astfel de raci ca mananca plantele deci nu ii puneti in acvarii plantate ca le va manca.

piticpletos
24-03-2008, 09:56
Nu te contrazic, poate la tine mananca. Am tinut acesti racusori aprox 2 luni, si nu mi-au mancat nici o planta. Nici macar cele mici, Cabomba, sau acea iarba, Tenellus parca. Nu mananca pesti. Insa motivul pentru care ii dau este ca, constituie un motiv de stres pentru sanitarii panda, care stau pe fundul acvariului, si rareori si pentru pestii care innoata la mijloc, neoni in cazul meu. Mari probleme cu plantele am avut cu melcii Pomacea, care efectiv distrugeau plantele, nu pentru a le manca, si doar din placerea de a le matrasi :grin:

Tutu
24-03-2008, 10:01
IMi dati mie racusori???

Tutu
24-03-2008, 10:02
Mananca echinodorus ca sa stiu daca il scot din acv sau nu.

vicu
24-03-2008, 12:23
as dori sa va avertizez pe cei ce doresc astfel de raci ca mananca plantele deci nu ii puneti in acvarii plantate ca le va manca.

daca omu a pus poze cu raci pe linga plante, inseamna ca ori e un mare hotoman si vrea sa ne induca in eroare, ori chiar racii aia nu maninca plantele. Si cum prima varianta cade (e loc de o prima sansa pentru fiecare),
postul tau nu-si are rostul.

Referitor la melcii pomaceea, astia maninca plantele care nu sunt prea sanatoase (ma tem ca din cite vad in pozele astea e si cazul tau). In rest nu ar trebui sa fie probleme.

numai bine.

vicu
24-03-2008, 12:26
IMi dati mie racusori???

Tare sunt curios (si sunt sigur ca nu sunt singurul) cum arata acvariul tau. Daca poti trimite o poza, promit sa o pun la avatar o saptamina. Ba nu, o luna intreaga, care vrei tu.

numai bine.

piticpletos
24-03-2008, 12:45
Ma simt obligat sa raspund. In primul rand, donatia mea de racusori nu este facuta din intentia de a distruge vreun acvariu, plante sau pesti. Repet: nu mi-au mancat NICI o planta, nu doar mancat, dar nici distrus, sau dezradacinat. Am cateva probleme insa cu interactiunile raci - pesti mici. Un panda are ciupita inotatoarea din spate, la fel si 2 neoni. Ideea este ca m-am hotarat sa am doar pesti. Racii sunt foarte interesanti, privitul pesti - raci este, cel putin la mine, 30 - 70 %. Ingrijitul este invers, nu au nevoie de Mare ingrijire, mancare, curatenie, si cate un loc de ascuns pentru FIECARE (deci 4 in acest caz). Sunt foarte teritoriali, nu stau 2 raci prea aproape unul de altul, decat cand se reproduc, evident :grin: .

Despre plante, nu stiu ce vrei sa zici ca sunt un pic nesanatoase. Au cateva murdarii pe ele, pentru ca tocmai dadusem de mancare (cred) si s-a depus pe frunze. Iar pomacea cei 2, mi-au ras iarba tenellus (scumpa de altfel) de la baza substratului in 2 zile. Racii nu s-au atins.
O rugaminte: daca ma poti invata cum sa am plante sanatoase, ascult cu placere.

Daca mai aveti intrebari, raspund cu placere, daca stiu.

Nu dau insa racii pentru acvariu de 25 L. De la 60L in sus.

Merci!

andreic
24-03-2008, 15:20
Off topic, @piticpletos, la sectiunea Articole gasesti multe sfaturi utile despre cum sa ingrijesti plantele. In principal acestea au nevoie de un filtru biologic bun, lumina adecvata, fertilizare si CO2. Cum le combini, la fertilizare si lumina ma refer, este chestie de optiunea si bugetul fiecaruia.

coxtel
24-03-2008, 17:10
Salut!

Donez URGENT (1 zi, 2 maxim ) 4 racusori de acvariu, gri, nu stiu cum se numeste specia, dar banuiesc ca nu sunt multe specii, sunt identici cu racusorii albastrii, numai ca sunt gri. Sunt 2 masculi si 2 femele. ti_am dat pm aseara.Ii trimiti la bacau?

savutzu
24-03-2008, 17:26
vicu as dori sa te intreb daca ai avut raci in acvariu pana acum? daca nu te rog sa nu mai te bagi ca musca stii tu unde. ai facut double posting doar ca sa iti bati joc de tutu. daca acest anunt ii pus la sectiunea donatii ce poate sa fure de zici ca ii hotoman sau ma rog... in cele doua variante ai inclus si "hotoman"? scrii si tu numai sa te afli in treaba. am avut raci in acvariu exact ca si astia si mancau plantele si nu sunt caz singular. intentia mea a fost sa ii anunt pe doritori.

TEZEU
24-03-2008, 19:37
Pai si daca baiatul spune ca nu mananca plante(cel putin cei doi raci pe care el vrea sa ii doneze), oare care sa fie adevarul?

piticpletos
24-03-2008, 20:07
Dragi prieteni acvaristi, nu trebuie sa ne suparam foarte mult pe niste mici raci nevinovati. Eu spun ca nu mananca plante, si asa este, cel putin acesti raci, in acvariul meu.

Faptul ca mananca sau nu, in general, nu cred ca sa fie ceva atat de apocaliptic pentru un acvariu. Sa vedeti ce fac carasii plantelor, :mrgreen: , una nu mai ramane! Un rac, din cate stiu eu, poate doar sa matraseasca o planta. Eu personal, am vazut acvariu cu 50 de raci, cu multe plante, si RAR mai dezgropau cate una, doar din placerea de a sapa. Sa manance plante, poate, dar doar sa nu le dai NIMIC de mancare o saptamana!

Oricum, racii au un posibil nou stapan in curand, asa ca, nu mai vad motive raciste de cearta sau contradictii.

Sper sa ne auzim cu bine si pe alte topicuri! :grin:

savutzu
24-03-2008, 20:34
eu nu am dorit decat sa il anunt pe viitorul proprietar al racusorilor ca MANANCA plante, nu zic ca piticpletos minte, dar mie mi-a facut franjuri plantele si le dadeam granule special pt ca sa aiba acces la mancare. A venit vicu si ma ia cu faza "postul tau nu are rost" un fel de "postezi doar pt a aduna mesaje" si tipul asta de mesaje ma enerveaza la culme. pe langa primul post care nu isi avea rostul mai posteaza unu tot fara rost doar ca sa isi bata joc de tutu.

piticpletos
24-03-2008, 22:38
Te cred, savutzu, depinde probabil, si de rac, de "personalitatea" :mrgreen: lui. Ai mei, la mine, nu au mancat plante. Oricum, i-am dat, TOPIC INCHIS din punctul meu de vedere, multumesc de colaborare. ;new34

al3x_tl
28-03-2008, 23:52
imi plac racusorii tai sunt frumosi daca stateam in bucuresti veneam imediat sa ii iau ;;) ;))