PDA

View Full Version : TDS metru



Kittie
25-06-2013, 18:42
Am vazut pe mai multe siteuri aparate TDS metru, unele incluzand si PH metru, la preturi intre 80 si 150 lei. Are cineva idee daca aceste aparate indica valorile reale sau sunt doar niste jucarii si bani aruncati ?:) In caz ca cineva a fost multumit, rog si o recomandare asupra vreunui model.

Nimeni
25-06-2013, 19:51
Daca ai da si modelul... sau un link.... poate am putea sa ne "dam cu parerea"....

edyr
25-06-2013, 19:59
In decursul timpului am avut multe modele.Daca vrei,asa cum zicea si Sebi, putem discuta asupra unui model....

Nimeni
25-06-2013, 20:06
Ca sa nu mai fac Edit (si sa ma scot cu un post in plus ;) ) uitasem sa intreb... dar mi-a amintit colegul Edyr: putem discuta despe un model anume sau putem recomanda IN FUNCTIE DE CE AI NEVOIE. Astfel... intrebarea este: La ce iti trebuie?

Eu unul recomand Hanna HI 98129... e un Combo "cu di tati".... cam scumput dar merge la ce imi trebuie mie: masoara si temperatura si microsiemens si ppm.
In schimb gasesti la Marian4232 instrumente ok din punct de vedere a functionarii... Ph separat... TDS separat.... de asta intrebam la ce il vei folosi?

Kittie
26-06-2013, 10:05
Pai...imi trebuie ca sa tin sub control un acvariu de 54l cu creveti crystal red bee. Daca din apa de osmoza inversa amestecata cu apa de la robinet pot sa tin TDS mai mic de 180 nu o sa mai fie nevoie sa dau bani si pe teste de PH, Kh si Gh performante.
Cat despre vreun model despre care sa discutam e ca si cum m-ai intreba daca am vreo idee cum se construiesc rachetele sau avioanele :) Vreau unul bun si la un pret cat se poate de mic, poate sa fie si un pic mai scump daca e intr-adevar bun.

Kittie
26-06-2013, 10:13
Pe toate siteurile pe care am gasit pana acum nu am vazut sa aiba vreun nume, toate se numesc TDS metru :) Doar unul, un pic mai scump ca celelalte este produs de firma Chemstal. Celelalte toate n-au nume :) Si am mai observat ca pe diferite siteuri de vanzari sunt mai ieftine cu 15 20 lei decat la magazinele online ( a nu se interpreta ca antireclama) :)

dan.pavelescu
26-06-2013, 10:22
uite la asta se refera tov. Nimeni: http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=120770

daca ai probleme cu inima, nu deschide pagina, pretul e ucigas :D

Kittie
26-06-2013, 10:28
Banuiesc ca e intr-adevar un aparat foarte bun, ci nu doar snobism :) Si sper ca pentru ceea ce am eu nevoie sa fie suficient unul de 100 lei. Ce sa zic...din poza seamana cu cel de 100 lei, e drept, no-name, la care ma gandesc eu. Ba chiar pot spune ca e mai urat :) Cel de 100 lei avea o culoare mai frumoasa si avea 3 butoane, nu 2 :))

Kittie
26-06-2013, 10:49
Eu ma gandeam la http://apafiltrata.com/index.php?route=product/product&product_id=146&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link sau la http://www.edishop.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=206&products_id=1807. Intr-adevar, din detalii se vede ca nu sunt nici pe departe la fel de performante ca cel de 1000 lei, de exemplu au eroare de +-2%, iar cel performant de numai +-0,5%, plus ca au mult mai putine functii dar sper sa fie suficient pentru ce imi trebuie mie.

Nimeni
26-06-2013, 13:01
Lasa-l pe "al meu".... si sa revenim la problema ta: din cele prezentate de tine..... nici unul nu are Ph sau nu este ph-metru....

Mai "bun" este cel prezentat in primul link (cu 3 butoane) deoarece din descriere are si temperatura, si microsiemes, si ppm.
Cel de al2lea... il gasesti mult mai convenabil la colegul amintit. Iar cu inca 10-20 lei plus iti iei si ph metru....

Kittie
26-06-2013, 13:50
Observ ca tu raspunzi de multe ori doar de dragul de a raspunde (nu numai in topicul meu), sau poate nu citesti intrebarea cu atentie.
In primul rand spui ca nu are PH metru. Nu imi trebuie PH metru ci doar TDS metru. PH, Gh si Kh pot masura cu teste din acelea cu betisoare sau cu benzi de hartie din care am deja, plus ca daca TDS are valorile pe care le astept si valorile celelalte sunt bune. Deci imi trebuie un TDS metru care sa-mi indice TDS cat de cat real. Poate avea chiar si o marja de eroare mai mare de 2%. La fel cu temperatura, pentru temperatura apei folosesc un termometru :)
In al doilea rand spui ca unul dintre ele are ppm. ,,Unitatea folosita de aparatele TDS, este particule pe milion (ppm)''. De aici inteleg ca ppm au toate aparatele TDS.
In al treilea rand nu inteleg ce inseamna ,,bun''; mie imi trebuie bun sau macar decent.

Oricum, multumesc pentru raspuns si te rog sa nu te superi ca ti-am criticat un pic atitudinea :)Unii suntem mai putin priceputi, altii mai mult, iar eu se pare ca sunt total nepriceputa !

creveti
26-06-2013, 14:19
Eu folosesc de exemplu acest model de la ADWA 31 si este perfect .Masoara TDS , temperatura si conductivitatea electrica. Mie mi se pare destul de profi .Foloseste cu incredere .Pretul este intre 150-200 lei . http://img823.imageshack.us/img823/9109/0di3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/823/0di3.jpg/)

Kittie
26-06-2013, 14:37
Merci ! Am sa caut si am sa cumpar exact acest model. Tu mi-ai dat deja multe informatii despre crevetii crystal red bee si toate s-au dovedit a fi foarte bune deci trebuie sa te ascult si cu acest aparat.

Nimeni
26-06-2013, 14:40
Am vazut pe mai multe siteuri aparate TDS metru, unele incluzand si PH metru, la preturi intre 80 si 150 lei. Are cineva idee daca aceste aparate indica valorile reale sau sunt doar niste jucarii si bani aruncati ?:) In caz ca cineva a fost multumit, rog si o recomandare asupra vreunui model.

I-A RECITESTE-TI TU PRIMA INTREBARE INITIALA.... CA SA NU TE F.... PE ROMANESTE!

Ai intrebat daca aparatele respective indica valorile reale si daca putem recomanda ceva. - Ti-am raspuns cu rugamintea de a preciza la ce doresti sa il folosesti si ti-am facut o recomandare personala. Nu trebuie urmata din prisma pretului si ineficientei prezentate: nu imi mai trebuie termometru, am mai multe valori masurate, nu mai dau banii pe solutii ph....

Ai revenit cu 2 modele! Bun. - Ti-am raspuns COMPARATIV..... care este mai bun dintre ele si mai ales: DE CE - primul este mai ieftin si are 2 valori importante:
TDS – total solide dizolvate
EC – conductivitatea
... plus ca face si calibrarea temperaturii. (in caz ca "stiai".... masuratorile se fac la temperatura de 25 grade Celsius) DAR NU AM AFIRMAT CA "UNUL ARE PPM"... am afirmat ca PE LANGA PPM ARE SI EC! (Conductivitate electica)
Pana ai sa afli/intelegi... de ce e buna masurarea conductivitatii.... poti trage un ochi aici in descriere:
"Conductivitatea apei

Conductivitatea electrică a apei reprezintă proprietatea acelei soluţii de a conduce curentul electric, în funcţie de cantitatea de ioni prezenţi în apă. Conductivitatea apei este un test uşor de realizat, care informează asupra calităţii apei; acest test este folosit ca o modalitate de a monitoriza schimbările compoziţiei de ioni dintr-un lac sau izvor. Valorile conductivităţii se vor schimba când în apă se introduc săruri, acizi sau gaze solubile, de asemenea şi când senzorul este introdus în apă dura." Valori care nu ai sa le afli prin PPM....

Comparativ... tu imi raspunzi: Pai...imi trebuie ca sa tin sub control un acvariu de 54l cu creveti crystal red bee. Daca din apa de osmoza inversa amestecata cu apa de la robinet pot sa tin TDS mai mic de 180 nu o sa mai fie nevoie sa dau bani si pe teste de PH, Kh si Gh performante.
ZAU? I-A SPUNE-MI SI MIE CUM NU DAI BANII PE TESTE PH...... DUPA CUM AFIRMI IN ULTIMUL POST:

Observ ca tu raspunzi de multe ori doar de dragul de a raspunde (nu numai in topicul meu), sau poate nu citesti intrebarea cu atentie.
In primul rand spui ca nu are PH metru. Nu imi trebuie PH metru ci doar TDS metru. PH, Gh si Kh pot masura cu teste din acelea cu betisoare sau cu benzi de hartie din care am deja, plus ca daca TDS are valorile pe care le astept si valorile celelalte sunt bune. Deci imi trebuie un TDS metru care sa-mi indice TDS cat de cat real. Poate avea chiar si o marja de eroare mai mare de 2%. La fel cu temperatura, pentru temperatura apei folosesc un termometru :)

Ca sa iti raspund: PAI HOTARASTE-TE CUCOANA CE VREI....... ORI E LAE - ORI BALAIE?

Ca fapt divers... ca tot sunt "bagator in seama aiurea"... ar trebui sa stii ca instalatia de osmoza scoate apa la o valoare de maxim 10 µS/cm... ceea ce inseamna cam 6ppm.... si un ph de 5.5.... iar in combinatie cu apa de retea nu se modifica DOAR TDS-ul ci si alte valori..... dar din moment ce "tu le stii pe toate".... ramai la setul de betisoare si iti urez mult succes in cresterea crevetilor.

Dat fiind faptul ca cele 2 modele prezentate de tine sunt doar TDS-uri.... m-am rezumat la a iti recomanda pe primul, specificand faptul ca DACA DORESTI SI UN PH-METRU.... poti lua al2lea model de TDS de la Marian 4232 cu 65 ron parca.... si cu inca 65ron iei si un Ph metru... astfel investitia totala ajunge undeva la 130ron.... (ptr ca am gandit din prisma economica: deja nu vrei sa dai banii aiurea. Altfel iti recomandam ceva unguresc de la Adwa dar netestat de mine. Unde mai pui ca e 250ron si face acelasi lucru ca cel de 100ron?

In fond... ai dreptate, mare dreptate: ar trebui sa imi schimb CV-ul si sa trec la ocupatii: "bagator in seama cu prostii".... Hai pa!

Kittie
26-06-2013, 14:46
Sa nu continuam...se pare ca ai mintea foarte odihnita si am N lucruri mai bune de facut decat polemici inutile. Te rog doar sa nu mai raspunzi in topicurile de intrebari deschise de mine. De asemenea rog un moderator sa inchida acest topic pentru ca m-am lamurit cu ce aveam nevoie.

Nimeni
26-06-2013, 14:52
O ultima "mana de ajutor".... Spor la cumparaturi, ai 2 modele la alegere (http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=40&t=5766&p=51897&hilit=Adwa#p51897)!

L.E.: Faza cu mintea odihnita o consider un afront personal. Nu stiu care dintre noi este "mai odihnit".... dar se pare ca tu bati recordurile de comoditate!!!

robertgeorgiani
26-06-2013, 15:29
Nimeni si kittie am un cadou ptr voi!

26833
Daca mai ramane , puteti da mai departe celor care mai au nevoie! Spor...

danny80
26-06-2013, 21:45
aaaa,aaaaa, ..........ce-am mai ras..... de...
era veche asta....
si culmea...are si nu foloseste...nu pot sa-i zic numele...n-am voie =)) la dreq....=))

@ Kittie- parerea mea este sa-l asculti pe Nimeni pentru ca ceea ce spune chiar stie, eu m-am convins de multe ori citind topicuri in care el posta pe site.Din punctul meu de vedere iti recomand sa-l asculti chiar daca te-a deranjat "abordarea" sau spune-i tu cum vrei.
Si eu sunt sensibil la anumite chestii ce tin de "exprimare" insa cam asa este aici.
Spor in toate !

blu
01-12-2013, 23:25
"Eu folosesc de exemplu acest model de la ADWA 31 si este perfect .Masoara TDS , temperatura si conductivitatea electrica. Mie mi se pare destul de profi .Foloseste cu incredere .Pretul este intre 150-200 lei ."

Da`mi te rog si mie un link/doua cu preturile precizate de tine. Eu cel mai ieftin am gasit la 250 ron.