PDA

View Full Version : femela gourami gravida sau nu?

Danny
13-08-2006, 00:08
saliu, mi-am luat in sfarsit un acvariu mai mare, l-am ciclat, am dat carasii si m-am reprofilat pe gurami. acum o saptamana jumatate am luat doi gurami galbeni.. am fost plecata o saptamana si i-am lasat in grija cuiva (care s-a descurcat foarte bine). ajunsa acasa am constatat ca femela gurami are o burta muult mai mare ca inainte. el o mai alearga ea se mai da la el dar cam atat, pat de spuma nu vad.. posibil sa nu fie insarcinata? stiu ca femelele au burta mai umflata dar mi se pare cam mare sincer. ei au cam 4 cm credeti ca sunt de ajuns de maturi pentru reproducere, sa ii separ intr-un acvariu? mercik anticipat

verso
13-08-2006, 00:25
Ai grija ca nu cumva persoana care ti-a hranit pestii sa le fi dat prea multa mancare. Asa se mai explica burta umflata. Mai ales daca nu si-a construit cuib.....

Danny
13-08-2006, 00:33
nu e over feeding am instruito bine pe acea persoana.. oricum femela avea burtik mai mare dcat masculul de cand am luato si el a ramas la fel de suplu.. voiam sa stiu cam cum ar trebui sa arate o femela insarcinata.. si daca e, cand e gata de depus.. oricum ea e mai dragastoasa cu masculul.. asta o alearga putin si isi face de lucru cu altele.. plante pietrish si ea ramane cam 'desumflata'..

verso
13-08-2006, 00:37
Trebuie sa ai un alt acvariu in care sa ii imperechezi. Seara se introduce masculul si dimineata introduci femela. Pana la urma vor incepe sa se dragaleasca. Dar...ei trebuie neaparat sa isi construiasca cuibul. Asa iti dai seama daca sunt sau nu gata de dragaleala. Si trebuie sa ii urmaresti ca, dupa depunere, si acest mascul la fel ca cel de betta ar putea omora femela.
(Sunt ei mai nebuni de obicei)

Danny
13-08-2006, 00:41
eu am citit ca mai intai femela si apoi masculul.. cred ca asta am sa fac si daca nu se intampla nimic mai astept.. mercik

verso
13-08-2006, 01:10
Nu ai pentru ce. Succes.

erik
13-08-2006, 03:02
Este adevarat .Femela se introduce seara pentru ca se acomodeaza mai greu iar dimineata masculul.Dupa o perioada masculul fugareste femela si face un pat de spuma in care se vor depune icrele.Trebuie sa ai niste plante plutitoare printre care sa se ascunda femela de furia masculului.Imediat dupa depunere femela trebuie inlaturata.Mai urmareste vreo 2-3 zile daca nu se intampla nimic atunci nu cred ca este gata pentru depunere.Daca vezi vreo schimbare mai da-ne vesti.Pe curand si succes.

Danny
19-08-2006, 12:27
i-am separat si tot nimic.. ea e dornica el e total dezinteresat... mai ca a inceput sa il alerge ea pe el si sa innoate pe o parte pe langa el.. ooof.. si el e si mai mare putin decat ea ar trebui sa stie mai multe ;) ce se intampla daca ea are icre dar nu le depune? poate muri?

raresr
19-08-2006, 23:10
uite cum sta treaba femela poate sa fie plina de icre si masculu sa nu fie interesat si situatia asta poate sa continue la nesfarsit, din mai multe motive, deci este cam 99% ca ii plina de icre

Danny
20-08-2006, 00:04
ma gandeam eu dar.. ce as putea sa fac? sa mai iau un mascul? poate sa moara daca nu ii vine kefu si masculului si nu depune? apropo culmea azi e prima zi cand a inceput sa o curteze frumos si pentru un timp mai indelungat.. dar atat.

raresr
20-08-2006, 11:13
daca a inceput sa o curteze fa bine si scoate-i intr-un acvariu separat dar, ar fi mult mai indicat sa folosesti apa din acvariu care i ti acuma , apooi completezi acolo cu alta apa, acopera acvariu tot cu o carpa sau un prosop mare, si lasa doar in spate neacoperit sa intre lumina, treaba asta o faci dupamasa, dimineata te uiti asa frumos fara sa ii sperii daca este cuib deasupra apei si le dai un pic de mancare, daca nu a aparut cuibul ii mai lasi vreo 2-3 zile si daca nu apare in continuare poti sa ii scoti in acvariul vechi, grija mare acvariul trebuie sa fie minim de 10l indicat ar fi 15-20