PDA

View Full Version : Intrebare!



alex_snake_gunit
16-06-2013, 23:43
salutare .
Am si eu o intrebare(sau mai multe). asi vrea sa fac un iaz mic sau mai bine zis o mica balta 2pe 2 sa zic. nu il fac cu folie sau betonat
intrebare e daca rezista asa ? si mai o intrebare, il fac la 2 m de o fantana ma ajuta cumva fantana ? adica va iesii apa din pamant avand in vedere ca e asa aproape ?
Intreb pt ca nu vreau sa i pun filtre mari sau ceva de genu`, doar o pmpa mica de recirculare

astept pareri !
sper ca am postat unde trebuie!

Nimeni
16-06-2013, 23:56
Pond....Articole... Intrebare!

Nu prea cred ca ai postat unde trebuie ;)
Ar trebui sa postezi la rubrica: Pond... "Iazul meu".... si ar trebui mai intai sa citesti de acolo cateva topicuri, despre cum si-au facut altii iazurile, sa iti faci o idee si apoi sa postezi.
Si la rubrica Hardware gasesti multe informatii utile despre ce echipamente poti folosi si ce ti-ai putea face si singur. Lista de topicuri nu este lunga, asa ca o prima lectura ti-ar fi de ajutor.

In legatura cu intrebarile tale nu iti pot da nici un raspuns din mai multe cauze:
- dai prea putine detalii...
- nu specifici exact dimensiuni, astfel nu se poate face un calcul exact al volumului: 2 pe 2 poate insemna suprafata... dar lipseste adancimea...
- nu spui cati pesti vrei sa bagi inauntru... de care.... si mai ales:
- nu spui planul de viitor in privinta "baltii"... dar spui ca "nu vrei sa faci investitii deloc"....

Fantana poate fi si la 1m de iaz... daca panza freatica este la 30 de metri adancime... cu ce te ajuta? Spor la lectura!

goodmans
17-06-2013, 11:40
Salut,
fantana nu te va ajuta cu nimic,posibil sa-ti faca mai mult rau.
Conteaza panza de apa freatica,la ce inaltime de afla si doar ea te va ajuta sa retii apa in iaz.Scade panza de apa freatica,scade si nivelul apei in iaz.
La ce adancime se afla nivelul apei in fantana? este foarte important.
Daca luciul de apa in fantana se afla la 3-4m iar tu sapi iazul la 2m,apa se va infiltra (repede) prin pamant si va ajunge inapoi in fantana.
Ofera te rog mai multe detalii.
Cu stima

alex_snake_gunit
18-06-2013, 00:32
Daca nu e postat ok rog un moderator sa il mute !

cat despre citit, am citit cateva topicuri si am habar despre ce trebuie doar ca la momentul asta nu am resurse necesare pt un iaz ca la carte .
De aceea am pus intrebarile alea despre fantana, pt ca ma gandeam ca pot face ce low cost si frumos..
pesti probabil nu as fii baga sau doar niste carasi mici, in schimb as vrea sa pun testoase pe timp de vara .
Apa in fantana e cam la 2 m sub nivel dar locul in care vreau sa fac iazul e cam cu juma` de metru mai jos decat gura fantanii .
primul gand al meu era daca pot baga niste tevi care sa mearga de la fantana in iaz .
dar cred ca nu am nici o sansa mai ales ca incep caldurile
Adancimea ar fii fost de 1.5 m..
Sper ca m`am facut inteles ..iar daca mai are cineva pareri...