PDA

View Full Version : gris la sanitari?



Atheea
12-08-2006, 11:35
Am un acvariu de 70 - 74 de litri ce contine 2 sanitari(holposternum toracatum), 3 xipho, 3 guppy si 2 macropodus opercularis(peste paradis). De cateva saptamani am observat la sanitari niste pete albe mici vreo 2-3 la numar ce pe parcurs s-au mai inmultit.La ceilalti pesti nu am observat nimic..iar de scarpinat de pietre doar o data am vazut la un sanitar si la masculul xipho. Am cumparat verde de malachit care stiu ca este indicat in boala asta si deja le fac tratament de 2 zile(la toti pestii). Pana acum toti aveau o pofta de mancare enorma..le dadeam dimineatza si seara diferite tipuri de mancare...dar azi am observat ca le-a cam scazut interesul pentru mancat mai ales la sanitari restul au mai ciugulit cate putin.
As vrea sa stiu daca e ceva normal in tratamentul cu acest medicament sa le scada pofta de mancare si daca as putea sa cresc temperatura in acvariu la 30 grade asa cum am citit in articolul de aici fara repercursiuni asupra lor(acuma e o temperatura de 27 grade)..sau orice fel de indicatii raportat la ce as putea sa le fac sa scape de boala.

lupul-sur
12-08-2006, 13:14
Verdele de malachit este o otrava. Tre sa fie foarte atent folosita ca medicament. Si o intrebare: era atat de greu sa faci tratament numai la pestii bolnavi? Ii stresezi si pe ceilalti si nu le cade bine crede-ma. De atsa si-au pierdut si pofta de mancare. Spunene evolutia si vezi ca pe forum sunt niste posturi foarte bune cu privire la tratarea grisului.

Sicmar
12-08-2006, 13:32
Cred ca nu au gris.
Holposternum toracatum (= Megalechis thoracata) au mici pete, care semana cu grisul, pe lateralele capului pana spre branhii.
Cauta si poze de detaliu pe net (ex. Atlas Dr. Pez (http://atlas.drpez.org/Megalechis_thoracata/aal)).
Ar fi pacat sa-i tratezi cu otrava daca sunt sanatosi.

lupul-sur
12-08-2006, 13:38
:))))))))))) Aveti dreptate domnu Marian, am uitat cum arata pestii dumneavostra. Draga mea cred ca tocmai ti-ai otravit pestii degeaba. Superb. Daca ai pompa cu carbune activ bune mana si filtreazati apa din acvariu pana nu ii omori!

Sicmar
12-08-2006, 13:50
Opreste imediat tratamentul !

Trebuie sa scoti otrava din apa!

Fa schimburi de apa zilnice, la inceput 50%, iar apoi 30% timp de 5-6 zile. Atentie la temperatura apei pe care o pui (sub 1 C diferenta de temperatura apei din acvariu). Risti sa omori pestii tratandu-i pentru nimic. Apa, inainte de schimb, sa fie tratata cu aqutan (cca 45 min). Este bine sa pui si fishtamin, pentru sustinerea pestilor. Lasa sa mearga filtru cu carbune activ, eventual sa pui chiar carbune proaspat si in cantitate mai mare; dupa cateva zile schimbi carbunele.

Nu ai gris in acvariu. Grisul nu prea se face vara. El este favorizat de temperaturile scazute, ceea ce nu prea ai vara. In plus, asa cum am zis in precedentul post, petele de pe toracate n-au semnificatie patologica.

Lipsa poftei de mancare se datoreaza verdelui de malachit. Hoplosternum sunt mai sensibili (comportamental) la acest "medicament" dar daca este in doza moderata nu-i omoara. In schimb poate sa omoare ceilalti pesti.

lupul-sur
12-08-2006, 13:53
Dupa s-a spus grisul intradevar se face iarna ca raspuns la temperaturile scazute. Nu stiu daca el apara cauzat de temperatura scazuta sau daca temperatura scazuta scade imunitatea pestilor lasand cale libera grisului. Poate poate cineva sa ma lamureasca si pe mine!

Atheea
12-08-2006, 14:13
merci mult de raspunsurile atat de prompte...si eu ziceam la fel dar pe toti ce i-am intrebat inclusiv pe cei de la un petshop care ii stiu mai seriosi mi-au spus sa fac tratamentul asta.Pana acuma am schimbat apa 30% din ea si azi urma sa mai schimb o data la fel...dar dupa tot ce mi-ati spus am sa o schimb mai mult si am sa incetez tratamentul. Ideea era ca pctele albe nu le vazusem pana acum si de aceea am reactionat asa prompt cu tratamentul crezand ca e posibila boala.
Am sa va tin la curent cu evolutia lor si inca o data merci mult..chiar m-am atasat de ei mai ales ca au crescut sub ochii mei si nu as vrea sa ii pierd.

verso
12-08-2006, 17:20
Ai grija ca eu mi-am omorat jumatate din corydoras-ii mei (4) cu verde de malachit. Nu am stiut ca nu este bun deloc. Si hoplo chiar are puncte mici albe pe corp. Le face si pe urma se estompeaza de la sine. Asa ca nu mai chinui saracii bietii pesti.

Sicmar
18-08-2006, 23:14
Am sa va tin la curent cu evolutia lor ...
Rog onorati promisiunea. Chiar daca rezultatul n-a fost favorabil, pentru ca se invata si din greseli.

Atheea
20-08-2006, 12:32
Normal ca ma tin de promisiune dar am asteptat sa treaca destul timp ca sa ma pot pronunta asupra evolutiei. De data asta am trecut doar printr-o sperietura buna. Le-a revenit pofta de mancare asa cum era si inainte si toti se simt bine. probabil daca nu intrerupeam tratamentul situatia nu era chiar asa de roza. Singura diferenta e ca s-au deschis putin la culoare.

Sicmar
20-08-2006, 21:52
PDT_Armataz_01_37

Off topic.
Sugerez administratorilor inchiderea topicului si redenumirea lui in:
"Fals gris la sanitarii toracatum".

AlinC
20-07-2009, 13:04
Salut

Am EXACT aceeasi problema cu petele albe pe thoracatus. Nu am inceput nici un tratament. Mentionez ca m-am uitat cu atentie si "petele" respective nu provin de la pigmentare. Sunt particule si seamana cu... grisul alimentar...

Niciunul din ceilalti pesti (vivipari toti) nu oprezinta punctele respective.
In schimb, se mai "scarpina" de radacinile de pe fund.

O sa incerc sa postez maine niste fotografii macro.

Completare: acvariul este nou, are 10 zile. A fost ciclat cu un produs special de la Tetra. De 3 zile, de cand cu canicula, am probleme cu temperatura ridicata in acvariu: bate spre 29-30 ziua cu incalzitorul scos din priza. Inteleg ca temperatura ridicata e un factor ostil grisului...

Am mai citit ca stresul (de diferite naturi) favorizeaza imbolnavirea cu gris. Cum spuneam, acvariul e nou, poate fi un raspuns defavorabil la adaptare? Hranesc divers iar apa e in parametri, exceptand un nivel usor ridicat al ph-ului.