PDA

View Full Version : colisa lalia fire red bolnavior



aquadance
18-03-2008, 00:58
salut !

intr-un acvariu de 54L am 2 cory albinos pereche, 5 neoni si 1 guppy mascul. intre ei se afla si un colisa lalia fire red mascul. acvariul e ciclat, am 3 plante care cresc rapid si strat de pietris de granulatie 3-5 mm, respectiv 10-15 mm.

am fost nevoita sa scot colisa in carantina deoarece l-am gasit intr-o dimineata umflat ca un butoias :cry: dupa cateva zile de tratament cu tripaflavina, si-a revenit cat de cat ca dimensiune - nu mai era asa de umflat. l-am reintrodus in acvariul comunitar. dupa 2-3 zile, era din nou umflat. acum e iar in carantina.

comportamentul lui e normal. mananca cel putin o data pe zi, nu e apatic, nu da semne de stres.

m-am speriat ca ar putea fi hidropizie, insa solzii nu ii sunt zburliti, sunt bine lipiti la locul lor de corp. si in plus, starea asta dureaza de ceva vreme - sa tot fie vreo 3 saptamani de cand am sesizat problema, mai putin zilele cand parca isi revenise.

ce poate fi ? ce sa-i fac sa-i fie mai bine ? :cry:

Tudor.M
18-03-2008, 08:08
pestisorul tau a ajuns la maturitate si fiind femela e asa umflata din cauza icrelor...stai linistit ca nu are nici o boala
scoate-l din carantina si nu-l mai otravi cu dezinfectante :bounce

aquadance
18-03-2008, 10:26
pai cum femela ? are dorsala ascutita ca un mascul... :roll:

din fericire, nu l-am mai intoxicat :mrgreen: tripaflavina am pus doar in primele 2 zile, cand era in carantina. acum e doar separat, in apa curata. ii dau o data la 4 zile un strop infim de fishtamin in mancare, sa-l sustin.

Tudor.M
18-03-2008, 12:02
faci ce vrei...dar stii ce faci? ;)

aquadance
18-03-2008, 23:39
sincera sa fiu, asta incerc sa aflu: daca fac bine ce fac :alien

HyJack
19-03-2008, 00:22
Nu taraie dupa el fecale albicioase si lungi?

Tudor.M
19-03-2008, 08:36
mai mult ca sigur masculul tau e femela in toata regula...si e plina de icre

poti sa-l mai tii separat dar nu rezolvi nimic

aquadance
19-03-2008, 12:05
intr-unul din topicurile din forumul Anabantidae
fishdisease afirma ca masculul de gurami are dorsala mai ascutita inspre varf, iar la femela e rotunjita.

in atare conditii, sunt convinsa ca gurami-ul meu e mascul. dorsala e chiar foarte ascutita si alungita.

tudor_mtp: asadar... de ce afirmi ca e femela ? :grin: mi-ar face bine niste argumente, sa ma pot lamuri si eu. merci ;)


HyJack: nu, nu taraie fecale albicioase si lungi. alea stiu ca sunt simptom pentru paraziti intestinali (stiu bine :?: ) mai exact, nu am observat deloc ca ar defeca :roll: mi-am pus si problema constipatiei, asa ca am variat alimentatia cu hrana vegetala. dar niciun efect evident :bounce

Tudor.M
19-03-2008, 13:00
atunci mascul sa fie ;)

aquadance
20-03-2008, 22:45
indicii mai bune de atat nu poate nimeni sa-mi dea ? :cry:

mita
20-03-2008, 23:19
fishdisease a spus bine ce a spus: dorsala alungita si ascutita = mascul, scurta si rotunjita = femela.
Chiar si asa, indiferent ce sex o fi, ca are sau nu icre, nu inteleg cum de va imaginati ca peste noapte se umple de icre? :roll:
E clar ca acolo numai icre nu pot fi...
Legat de boala, n-am idee ce poate fi. Daca nu are solzii zbarliti, n-as crede ca e hidropizie, mai degraba ce zice si HyJack, o problema interna. Din cate stiu eu, Colisele sunt mai sensibile... Vezi ca tot fishdisease are un post destul de elaborat legat de probleme interne la gurami.

Tudor.M
21-03-2008, 09:59
aquadance ca sa nu mai apara atatea discutii si pareri mai bine pune o poza cu pestisorul tau "bolnav" ca sa putem da un verdict daca e boala sau e o biata femela cu icre.
dimosfismul sexual este bun dat cel de fishdisease dar totisi trebuie sa ai ochiul format si pentru asta...asa ca asteptam niste poze clare

caras_barbos
23-03-2008, 04:28
sincer daca nu vad nu ma pronunt. dar poate fi vorba de ficat spun asta pt ca un batran acvarist a avut aceasta problema si dupa spusele lui nu ar fi tratament, pestele putand supravietui si un an de zile fara tulburarii prea mari de comportament, sper ca nu este cazul si la tine dar este o posibilitate. oricum ficatul se poate imbolnavii in urma hranirii excesive cu hrana vie gen grindali sau tubi. Alta problema interna ar putea fi strangularea intr-un punct al intestinului in urma strangerii in mana a pestelui sau lovirii accidentale in abdomen astfel fecalele neputand trece de acel punct se acumuleaza, (acesta boala este valabila si la om dar in alte imprejurarii).

Tudor.M
24-03-2008, 08:20
de ficat se poate dar in cazul strangularii intestinului(ocluzie intestinala) nu cred ca poate fi vorba pentru ca pestele era sigur mort in cateva zile.
de ocluzie intestinala am auzit mai mult la mamifera la pesti nu stiu daca e posibil.