PDA

View Full Version : sunt foarte suparat!!!!



lucianbv
13-11-2005, 16:42
buna la toata lumea!

mi-au murit 15 pesti (!) :((( si nu stiu de ce!!! am luat si plante, nu exagerez cu mancarea, le shimbam si apa 30% pe saptaman...
singura problema la care ma gandesc este mucegaiul de pe radacinile mele din acvariu. Apa capatase un miros de mucegai, am tratat-o cu verde de malachit, urmat de o rainprospatare a apei...de ieri dimineata si pana astazi mia-u murit nu mai putini de 15 pesti(!). HELP!!!

acum ii tin pe cei ramasi (mai am vreo 25 de pesti...) intrun vas cu apa partial din acvariu plus apa prospata..... apa pe care am tratato cu vede de malachit 40 picaturi la 10 litrii si o lingura de sare...

CE MAI POT FACE ???

bogdan
13-11-2005, 16:54
lol!! grava situatia ! eu am avut si eu ceva probleme cu nidte caresi pt ca aveau un mucegai pe ei pe solzi siii cu verde de malachiti am reusit sa ii salvez.Nu stiu ce s- intamplat la tine :? .schimba toata apa din acvariu spala pietrisul , cu radacinile alea nu stiu ce sa zic sa faci {eu nu le-asi mai baga in acvariu {dar e treb ta}.plante de care ai? sa nu ai vreo planta otravitoare ca is si de astea :roll: .Filtrarea tre sa fie buna si aerarea la fel.Cu ce filtrezi apa!? da in primul rand zi ce plante ai luat ! dar hai sa vb pe messinger ma poti gasi pe adresa asta bogdan_a89

rochi
13-11-2005, 17:07
Da si u mai multe detali despre acvariu ???ce substrat ai ce filtrare si ce volum are acvariu ca sa stim si sa ne facem o parere ca din ce ai zis u nu prea imi dau seama de ce au murit
Eu cred ca a fost populat la greu .

AndyM
13-11-2005, 17:17
O adevarata "TRAGEDIE"
Iti dau un sfat, nu prea este bun, dar o sa dea randamente, sar putea sa-ti mai moara un peste!

Muta toare plantele intr-un alt acvariu, si inca un peste cu ele!
Daca-ti moare si acela inseamna ca este din cauza plantelor!




Totusi ar fii bine sa faci o vizita la medicul veterinar

Tu esti sigur ca pestii nu au nici o boala? Cauta aici (http://www.acvarist.ro/boli.html) , in josul paginii vei avea o lista cu aproape toate bolile pestilor!
Citeste cu atentie, si vezi sa nu cumva sa fie pestii bolnavi!

AndyM
14-11-2005, 20:39
Ti-am mai murit luciane pesti?

Johnny
16-11-2005, 19:16
Fratilor ,asta cu mutatul plantelor, dezinfectat tot sunt prostii!!!!
In primul rand ca mucegaiul de pe buturugi nu cred sa aiba legatura cu moartea pestilor.In al doilea rand ,daca ai pus verde de malachit inainte sa-ti moara pestii,inseamna ca acesta i-a omorat.Verdele de malachit e toxic si cancerigen si nu ar trebui folosit in acvariu.In cel mai rau caz pentru dezinfectare folosim albastru de metil(se gaseste in farmacii).Daca pestii ti-au murit inainte ,astept detalii despre acvariu- de cand il ai ,ce substrat ,plante ,tot ce poti spune despre el, ce specii de pesti ai, daca au prezentat simtome inaitne de moarte ,etc.

sorel
05-12-2005, 21:07
Stiu ca este incomod, dar eu te sfatuiesc sa scoti ce pesti ti-au mai ramas intr-un acvariu carantina steril si cu albastru de metil, si sa reamenajezi complet acvariul cel mare. Daca mai astepti sfaturi salvatoare, iti mor toti pestii si oricum o iei de la capat. Arunca substrat, buturugi, tot si cat timp faci treaba asta, vezi daca iti mai mor in carantina.
Vad ca esti din Brasov ca si mine, si iti dau eu ceva plante ca sa refaci acvariul.
Hai misca-te repede ca este pacat. Eu am murit de ciuda cand mi-a murit un discus , dar sa-mi moara toti !!!

Johnny
06-12-2005, 01:24
Mai sorel eu zic ca omu a trecut demult peste faza cu pestii ,daca te uit atent e aproape o luna de cand a postat problema.Si faza cu aruncatul decorurilor mi se pare cam radicala ,daca bagi albastru de metil e de ajuns.