PDA

View Full Version : Aspirator substrat



Kittie
21-04-2013, 23:15
Va rog recomandati-mi unul bun. Unul care sa fie si eficient, sa aiba si protectie pentru pietris si vietuitoare.

dragosh84
21-04-2013, 23:21
incearca ceva de genul:
http://www.youtube.com/watch?v=zkXn7wNcA7o

Kittie
21-04-2013, 23:37
Sa nu exageram :) Ceva mai mic, mai delicat, sa supravietuiasca si crevetii...

robertgeorgiani
22-04-2013, 00:06
incearca ceva de genul:
http://www.youtube.com/watch?v=zkXn7wNcA7o
Si cam unde gaseste asa ceva? Daca tot ai recomandat asa ceva fara sa intrebi macar cati litri are acvariul...


http://www.okazii.ro/pesti/accesorii-acvariu/aspirator-electric-substrat-eheim-quick-vac-pro-nou-a125581500
Daca te hotarasti la modelul asta negociaza cu el pretul.



Sau mai gasesti cam in toate magazinele de acvaristica aspiratoarele de substrat clasice...


http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.cc324f377d684062857afb2a36b1f584 .sera-gravel-cleaner-aspirator-pt-indepartarea-murdariei-de-pe-pietris.aspx


P.s. poti da o fuga pina in Maxi Pet ca e 2 pasi de tine ...

Kittie
22-04-2013, 00:25
La cel SERA Gravel Cleaner ma gandisem si eu. Dar am vazut un filmulet cu un aspirator care avea terminatia de forma triunghiulara si mi-a placut mai mult, parea mai practic. Din pacate nu era specificat numele si modelul iar tipul care il utiliza si arata cum se foloseste vorbea o limba cel putin ciudata:(

robertgeorgiani
22-04-2013, 00:33
Daca ai fi ,,rasfoit" un pic paginile de la Maxi Pet online ai fi vazut si asta printre altele..

http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.2281005a2e644794a7cbe91c68842167 .sera-gravel-washer-14cm-aspirator-triunghiular-pentru-curatare-pietris.aspx



P.s. eu am asa ceva si sunt foarte multumit de el

http://www.zoomania.ro/index.php/eheim-set-curatare-pietris-4002510.html

dragosh84
22-04-2013, 07:49
Si cam unde gaseste asa ceva? Daca tot ai recomandat asa ceva fara sa intrebi macar cati litri are acvariul...

1. Avand in vedere ca sunt multe posturi cu DIY, nu cred ca e o problema sa faci un aspirator precum avea tipul respectiv
2. colegul a intrebat de un aspirator, nu a spus pentru ce acvariu. Hai sa nu devenim exagerati cu "corectitudinea"...Nu uita, asta este un forum on-line, nu un pet-shop.
3. Foarte bine ca iti faci cumparaturile din "zoofagia" si "mixi-get", dar nu trebuie sa le faci si promovare. vrei sa fii corect, trimite-i link-urile prin PM

@kittie: noi ti-am dat niste exemple, tu poti alege oricare din ele sau te poti adresa unui crescator de creveti de pe forum, si el te va sprijini.

robertgeorgiani
22-04-2013, 09:06
1. Avand in vedere ca sunt multe posturi cu DIY, nu cred ca e o problema sa faci un aspirator precum avea tipul respectiv
2. colegul a intrebat de un aspirator, nu a spus pentru ce acvariu. Hai sa nu devenim exagerati cu "corectitudinea"...Nu uita, asta este un forum on-line, nu un pet-shop.
3. Foarte bine ca iti faci cumparaturile din "zoofagia" si "mixi-get", dar nu trebuie sa le faci si promovare. vrei sa fii corect, trimite-i link-urile prin PM

@kittie: noi ti-am dat niste exemple, tu poti alege oricare din ele sau te poti adresa unui crescator de creveti de pe forum, si el te va sprijini.
In primul rand dupa nick e fata si in al doilea rand de ce ar face ceva home made cand gasesti asa ceva plecand de la 8.99 lei?
Tocmai....a intrebat de un aspirator nu cum se confectioneaza unul!
Nu fac reclama ca nu am nimic de castigat nici de la un site nici de la celalat numai ca eu am dat exemple concrete nu trimiteri pe Youtube ca tine . Tinand cont ca nu mi a cerut sfatul prin pm si a pus o intrebare publica i am raspuns tot public la intrebare...
In loc sa incerci sa dai exemple de pe Youtube....cu niste produse care nu se gasesc la noi mai bine ai aduce in discutie produse care se gasesc intr un pet shop .
Incerarca sa nu mai fi Gica Contra doar ptr ca nu poti raspunde la o intrebare! Sau mai bine nu mai raspunde decat la modul care ai facut o!

Kittie
22-04-2013, 09:43
Multumesc mult robertgeorgiani, acum sunt complet lamurita care este aspiratorul ,,triunghiular''. Intr-adevar, este cel indicat de tine. Singura problema e ca oscilez intre cele 2 dar o sa ma hotarasc rapid asupra unuia.
Dragosh84, el nu a facut decat sa incerce sa ma ajute - si a reusit, infinit mai bine decat tine :) Nu si-a facut nici un fel de reclama, poate doar in cazul in care robertogeorgiani este patronul magazinului Maxi Pet :)
Multumesc amandurora pentru ajutor si va rog mutati polemica intr-un alt topic sau terminati-o !

robertgeorgiani
22-04-2013, 09:56
@kittie nu am intrat intr o polemica ...numai ca am raspuns colegului @dragosh asa cum se cuvine! Scurt si la obiect!
Referitor la ,, scula" eu iti propun varianta care o am si eu daca esti dispusa sa dai 90...100 lei ! Ai 2 avantaje parerea mea. Ai la indemana un buton de stop atunci cand recipientul in care faci schimbul s a umplut si nu tre sa mai scoti scula din acvariu si al doilea ar fi ca la capatul furtunului care vine in recipient ai ceva in forma de u de care se prinde furtunul si care poate fi prins ulterior pe gura galetii etc fara a sta cu ochii pe furtun daca mai e in galeata sau nu!


P.s. daca nu ma insel eu am luat scula din Hornbach sub pretul de pe siteuri. Nu mai stiu sigur dar parca de acolo. HB BERCENI.

EDIT: despre acest ,, u" vorbeam...

25070
Daca vrei iti atasez si o poza cu butonul de stop..

drdiscus
22-04-2013, 13:18
Cel manual de la JBL.Se gaseste la Hornbach.

Neonul
22-04-2013, 13:46
La cel SERA Gravel Cleaner ma gandisem si eu.

Il folosesc eu si sunt foarte multumit de el.

dragosh84
22-04-2013, 22:00
In primul rand dupa nick e fata si in al doilea rand de ce ar face ceva home made cand gasesti asa ceva plecand de la 8.99 lei?
Tocmai....a intrebat de un aspirator nu cum se confectioneaza unul!
Nu fac reclama ca nu am nimic de castigat nici de la un site nici de la celalat numai ca eu am dat exemple concrete nu trimiteri pe Youtube ca tine . Tinand cont ca nu mi a cerut sfatul prin pm si a pus o intrebare publica i am raspuns tot public la intrebare...
In loc sa incerci sa dai exemple de pe Youtube....cu niste produse care nu se gasesc la noi mai bine ai aduce in discutie produse care se gasesc intr un pet shop .
Incerarca sa nu mai fi Gica Contra doar ptr ca nu poti raspunde la o intrebare! Sau mai bine nu mai raspunde decat la modul care ai facut o!

offtopic: In primul rand nu sunt Gica Contra, doar ca nu imi plac parerile acide. Dar fie cum zici tu, si eu prefer sa nu intru in polemici cu unii cu "state vechi" si sa ma retrag din discutii fara nici un rol constructiv.

Dan.
23-04-2013, 14:27
Alege Sera , cred ca e cea mai buna varianta .

realmode
23-04-2013, 15:12
Eu am 2 modele pentru aspirat substratul:
1. Dennerle, care nu este foarte eficient
2. TETRA, de diferite lungimi cu robinet de inchidere in capat, face exact aceasi treaba ca in filmuletele prezentate de colegi.

Ape limpezi.

Kittie
24-04-2013, 13:40
L-am cumparat pe cel Sera Gravel Washer si pot sa spun ca este OK. A scos destule mizerii din substrat si a iertat crevetii si pestii. Doar cateva fire de marsilea a scos in plus fata de ce ma asteptam :)

LupuMoralist
24-04-2013, 17:13
JBL AQUA EX 10-35 NANO. poate fi folosit la orice volum de acvariu si are protectie pentru creveti